Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyaset (Türkiye)

Türkiye

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakıcısı) kelimesinden türemiştir. Yunan siyasal yaşamında ise siyaset, "polis"e veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmıştır.Politika bilimi (politoloji) politik hareketler ve güç edinilmesi ve kullanımı konusunu inceler. Poli yunanca çoğul kelimesini iade eder. Politika, toplumun halka dair yaptığı tüm etkinliklerdir. (Aristoteles)

Ekim 2011

Sevda @sueno

Heyyy! O ceylan derisi pembe koltuklarda oturanlar! Oraya biz gönderdik sizi... Orası yan gelip yatma yeri değil. Silkelenin ve kendinize gelin. Baş sağlığı dilemekle çözülmüyor terör. Sorun üretmek için değil çözüm üretmek için oradasınız unutmayın!

İlla yumurta kapıya dayanınca hareket etme ihtiyacı hissediyorlar... Her üç cümleden biri demokrasi fakat rant peşinde koşan bir sistem... Rant varsa demokrasi vardır, rant yoksa da mafyavari şekilde demokrasi sağlanır!
Mart 2012

Şaman @chamacon

Diyanet molla alımlarına başlamış, yakında kadı alımlarına da başlarlar. Bu, şeriata bir adım daha yaklaşma değil midir? Yığınla öğretmen atanamazken bu mollaların da maaşlarını vergilerimizle ödememiz sizce doğru mudur?

Diyanet'e ayrılan bütçeyi tamamen gereksiz buluyorum. Bu sene 5 Milyar liranın üstünde bir bütçe ayrılmış ve daha bu ay yeni bütçe için başvurdular. Laik bir devlette diyanet diye bir kurum zaten hiç olmamalı. Laiklik anlam olarak din işlerinin devlet işlerinden ayrı tutulmasıdır. Hiçbir laik devlette sünnilik işleri müdürlüğü devletin bütçesinden pay alamaz. Ülkemizdeki durumda devlet resmen tüm halktan topladığı vergilerin bir kısmını bu sünnilik işleri genel müdürlüğüne veriyor. Bir kere ülkemizdeki halkın hepsi sünni değil. Sünni olmayan kesimin vergilerinin kendilerine savaş açmış olan sünnilere verilmesi kadar saçma bir şey olamaz. Bu ülkede Aleviler, gayrı müslimler ve ateistler de yaşıyor ve vergi ödüyor. Devletin bu tutumu bu kişilerin vergisini gasp etmekten başka bir şey değildir. Dünyadaki diğer sünnilere baktığımızda bu durum tabii ki normal görünüyor, hiç değilse kelle uçurup gasp etmiyor sadece gasp ediyorlar. Mollalığa gelince; diyanet bu kişilerde ilkokul diploması bile aramamakta sadece Kur'an'ı Arapça olarak okumalarını şart koşmaktadır. Kısmen Türkçe okuma yazması bile olmayan bu şahıslara bizim ödediğimiz vergilerden maaş bağlamışlardır. Tabii ki batının uzayda sebze yetiştirme denemelerinin yanında ülkemizi bırakın yerinde saydırmayı geriye götürecek bir uygulamadır. Cern'deki büyük hadron çarpıştırıcısının bütçesi 2 milyar lira bile değilken bu cühela ordusunun doldurduğu kurumun muhtemelen bu sene 10 milyar lirayı iç etmesine göz yumanları kınıyorum.

Avrupa bu işi başka türlü çözmüştür. Onlarda da aynı tip din var ama diyanet diye bir kurum yok. Onun yerine kilise kurumlaşmış vaziyette ve sadece üyelerinden vergi/bağış topluyor. Üye olmayanlardan ise kilise için tek kuruş çıkmıyor. Bizim camiler de zaten yeteri kadar bağış toplarken ödediğimiz vergiler diyanet denen sünnilik işleri genel müdürlüğüne gitmemelidir. Benden bir ateist olduğum halde bu vergiyi alan ve bunu diyanete aktaran güç orantısızdır, yolsuzdur, gaspçıdır.
Ekim 2011

Ufuk Aktaş @Ufukakts

Yoksulluğun olduğu yerde Terör vardır. Bu yorumu doğru buluyor musunuz?

Yoksulluğun değil, cahilliğin olduğu yerde terör vardır. PKK'nın ilk ortaya çıktığı dönemleri hatırlarsanız, ilk yaptıkları iş (aynısını geçenlerde de yaptılar) bölgedeki öğretmenleri kaçırmak, yolları kesip bölgeye giden öğretmenleri katletmek olmuştu. Böylece öğretmenleri korkutup bölgeden kaçırmak istiyorlardı; çünkü halkın eğitim-öğretim almasını, okuma yazma öğrenmelerini, "anlama" kapasitelerinin artmasını istemiyorlardı... Hala bölgede, nice yoksulluk içinde okumaya çalışan insanlar, ve nice yokluk içinde onları eğitmeye, birşeyler öğretmeye çalışan insanlar vardır...
Ekim 2011

Sevda @sueno

Devlet intikam peşinde koşmaz. Devlet intikam alınacak ortamı hazırlamaz. Devlet vatandaşlarının, vatanının huzurunu ve haklarını korumakla yükümlüdür.

Abdullah gül öncelikle 95 li yıllarda söylediği sözlerden ötürü özür dilesin.Tüm bunların baş sorumlusu oldugunun farkında değil halâ
Ağustos 2011

Lee Mu Bai @leo2099

Türkiye'de PKK sorunu mu, yoksa Kürt sorunu mu var?

DOĞUDA GÖREV YAPAN BİR DOKTORUN MEKTUBU:

Burada halk aşırı şımartılmış. İnsanların işini halletmeyince ya kaymakama gidiyor, ya da “Ben PKK'lıyım, seni vururum” diye tehdit ediliyoruz. Can ve mal güvenliğimiz sıfır. Kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor.
Herkese ayda 150 TL çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor.
Okula giden her çocuğa devlet harçlık veri...yor, harçlık gecikince anneler okulu basıp çocukları okuldan almakla tehdit ediyor.
O çocuklar ne yapıyor peki? Üzerlerinde üniformaları, ellerinde PKK bayrakları ile DTP mitingine gidiyor. Herkese, eksin ya da ekmesin, toprak yardımı yapılıyor (ki zaten kimse ekmiyor ya).
Bu yardımda sadece beyana
bakıyorlar. Adam 5'i 50 yazdırabiliyor. Van'da dağıtılan paraya bakınca, göl bile tarım arazisine sayılsa
az gelir. Her cuma kaymakamlık elden nakdi para dağıtıyor.
Buralarda tek vergi verenler devlet memurları... İnsan içinden ve de dışından lanetler okuyor.
(Bu yazıyı herkese dağıtın, bilinsin. Neden terör de bitmiyor daha iyi anlaşılır sanırım. Terör biterse bu insanlar çalışmak zorunda kalabilir, devlet denetimini daha iyi yapabilir... İsterler mi bu rantın bitmesini!)
Sevgiyle kalın!
Temmuz 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları'nın emekliliklerini istemesi, sizce demokratik bir gösterge mi? Yoksa artık demokrasiye duyulan inancın yitirilişi mi? Ha bu arada 250 Muvazzaf subay ve astsubay tutuklu!(Hükümlü değil.)

İşte sorun burda biz, siz diyebilecek kadar tek elden yaratılmışları ayrıştırmaya yönelik kodlar geliştirip enjekte ediyorlar kafalarınıza ve sonrasında refleks olarak, biz olarak sizle karşı karşıya kalıyoruz. bunun vebalini o sır odalarında ne idüğü (gerçi Bursa daki bir tarikatta sır odasında cezbe gelenlere şeyhlerinin ne yaptığı ortaya çıktı) meçhul şeyhleriniz nasıl ödeyecek. daha birey olmadan biz olmuşsun. aslında o biz dediğin topluluk güruhtan öte birşey değil belki de.
Aralık 2010

Damla Maizer Attila @Smyrnote

Sizce gerçekten Türkiye'de her iki kişiden biri AKP'ye oy vermiş olabilir mi?

Her 2 kişiden birisi AKP'ye oy verince; Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu'na telefon açmış ve demiş ki:

Bahçeli: "walla ben vermedim, püskevit çarpsın."

Kılıçdaroğlu: "yani ben mi verdim?"
Ekim 2011

Kerim Çulha @krmclh

Türkiye'de demokrasi var mı?

Demokrasinin tanımı tartışması günümüzde hala devam eden bir tartışmadır. Bunun sebepleri:ülkelerdeki bazı kurumların görüşlerini haklı çıkartmak adına demokrasi tanımını kullanmaları, demokratik olmayan devletlerin kendilerini demokratik olarak tanıtma çabaları ve aslında genel bir kavram olan demokrasinin tek başına kullanılması (Anayasal demokrasisosyal demokrasiliberal demokrasi vb.) gibi sebepler gösterilebilir.
Mart 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Bu dağıtılan kömürlerin ve din tacirlerinin nasıl da sadaka siyasetini geliştirdiği hakkında bilgisi olan var mı?

sadaka siyaseti İLK OLARAK MS20. YY DA ÖZALLAR TARAFINDAN KULLANILMIŞ. SONRASINDA HÜKÜMET ORTAKLIŞ ŞEKLİ EL VERDİKÇE LİBERAL DEMOKRAT GEÇİNEN TAYFA TARAFINDAN SIKÇA KULLANILMIŞ OLUP ŞU AN HALK ARASINDA YAYGIN GÖRÜŞ OLAN, ADAM HİZMET YAPIYOR KİSVESİNE BÜRÜNMÜŞ HER CUMA ÇIKIŞINDA OTOBÜS TEPESİNDE BEN NAMAZ KILDIM SEVABINI PAYLAŞALIM DER GİBİ BEYANATLAR VERİP ALLAH'IN NAMAZINI BİLE 'AMAÇ DEĞİL ARAÇ' OLARAK KULLANAN LAİK KİMSELER TARAFINDAN BAŞBAKANINIZ SİZE HEDİYE VERİYOR ONU BİLE BEĞENMİYORLAR ŞEKLİNDE YEDİĞİNİ GİZLEME BİLENİDE SUSTURMA POLİTİKASI OLARAK BAŞ GÖSTERMİŞTİR.
Ocak 2011

Serdar Oruç @serdaroruc

Alphan Manas siyasete atılsın mı atılmasın mı?

Bence Alphan Bey siyasete katılırsa kesinlikle müthiş bir lider olur ve de bu ülkeye çok iyi bi vizyon katabilir ama şu an desteklediği faaliyetlere daha az zaman ayırabilir ve de onu izleyen yüzlerce genç binlerce fikir yalnız kalır. Bu haliyle bu ülkeye zaten çok değerler katabilmiş bir insanın politikanın yıpratıcı ortamında olması yanlış olabilir. Bir zamanlar çalıştığım işyerinde üst düzey yönetimde yer almıştım. Çok kadim bir dostum hizmet verdiğimiz kesime artık daha az zaman ayıracağım için ve de işimi çok iyi yaptığımı bildiği için üzülmüştü. O işi bırakıp eski poziyonuma döndüğüm gün en çok o sevinmişti. 
Aralık 2010

Yalın Yoleri @yalinca

Türkiye'de sol partiler niye halk tabanına inemez sizce?

PUTPEREST OLDUKLARI İÇİN ONLAR MİLATTAN ÖNCEYE DÖNDÜKLERİ İÇİN ONLAR BİR TAŞ PARÇASINDAN MEDET UMDUKLARI İÇİN
Mart 2012

June @june

Çok partili sistem kim tarafından ve ne zaman Türkiye'ye getirilmiştir?

1946 yılında İsmet İnönü tarafından getirilmiştir ve demokrat partinin kurulmasıyla gerçekleşmiştir.
Daha fazla

1349 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Demokrasi

87 Kullanıcı   47 Soru   166 Yanıt

Açılım

27 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

2010 Anayasa Referandumu

18 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Dış Politika

98 Kullanıcı   20 Soru   53 Yanıt

Hüseyin Çelik (Milletvekili)

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Plebisit

3 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Anayasa Değişikliği

3 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt