Bilmek istediğin her şeye ulaş

Slayt

Sunum

YÖNLENDİR Saydam

Eylül 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Acilen Yurt Dışına Pazarlanması Gereken Yerli Malı 43 İngilizce Caps

Acilen Yurt Dışına Pazarlanması Gereken Yerli Malı 43 İngilizce Caps - onedio.com

Fotoğraf Galerisi.
Eylül 2013

Gündüz Ayar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mükemmel Bir Slayt Programı: Proshow Producer

Bu yazımızda Powerpoint'ten sıkılan ve daha farklı sunum hazırlamak isteyen kullanıcılar için hem bir tanıtım hem de kullanım göstereceğiz. Kullanacağımız program şahsımca en mükemmel sunum programlarından biri, kullanımı kolay ve birçok fonksiyonu var: Proshow Producer.


Öncelikle program hakkında biraz bilgi verelim. Proshow, ABD'li Photodex şirketinin bir ürünü ve tanınan bir yazılım. Sunumlarınızda resim, video ve müziği bir arada kullanabiliyorsunuz. Her üç multimedya ürününde kırpma, efekt verme gibi size gerekli olabilecek asgari fonksiyonlar mevcut.

Şimdi Proshow'u temel olarak nasıl kullanacağımızı görelim. Öncelikle programda neyin ne olduğunu gösterelim, ardından neyi nasıl yapacağımızı görelim.
Slayt

 • Resim, Video ve Müzik Nasıl Eklenir?

  Öncelikle ekleyeceğiniz resimleri veya videoları seçin ve aşağıdaki gibi programdaki Slides yazan kareye sürükleyin:Slayt

  Resim/video eklediniz. Sıra müzik eklemeye geldi. Müziği de aynı şekilde seçip sürükleyin fakat sürüklediğiniz yer farklı, resim karelerinin altında yer alan Soundtrack kısmına sürükleyeceksiniz:Slayt
Resim/Video Geçiş Efekti Nasıl Verilir?
 • Geçiş efekti vermek çok basit. Efekt vermek istediğiniz resmin yanındaki küçük kutuya tıklayın, karşınıza kategorize olarak 514 tane efekt çıkacak. Bunlardan birisini seçtiğinizde efekt seçtiğiniz resme uygulanacak. Eğer birçok resminiz varsa ve hepsine teker teker efekt vermek istemiyorsanız efekt penceresinin sol atında bulunan Slayt butonuna tıklayın. Program her resme otomatik efektler dağıtır.Slayt
 • Resim/Video'nun kendisine efekt nasıl verilir?
  Proshow'un en sevdiğim özelliğinden birisi bu. İsterseniz resmi gösterim süresi içinde gittikçe yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz, isterseniz üzerine farklı bir resim ekleyebilirsiniz. Bu, sunumlarda önemli bir özelliktir çünkü sunuma derinlik katar. Diğer programlarda resim olduğu gibi durur ve diğer resme geçilir. Burada ise tamamen sizin isteğinize göre resim gittikçe yakınlaştırılabilir (zoom in) veya uzaklaştırılabilir (zoom out):

  Bu efekti vermek için efekti uygulamak istediğiniz resme çift tıklayın. Karşınıza çıkan pencereden Effect sekmesine gelin. Burada iki kare var. Bu karelerden resmin ilk hali ve ikinci hali var. Resmin gittikçe nasıl bir değişim geçirmesini isterseniz ikinci kareye tıklayın ve resmi yakınlaştırıp uzaklaştırın, isterseniz yönünü eğikleştirin, isterseniz resme tek bir ton verin.
  Slayt

  Bu işlemin sonunda ilk karedeki resim oynatınca ikinci karedeki hale gelecektir. Bakalım işlem sonucunda nasıl bir efekt oluyor:


 • Resme/Video'ya Yazı Nasıl Eklenir?
  Yazı eklemek istediğiniz resim/video'nun üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede soldaki Slayt başlığının yanındaki
  Slayt butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan yeni pencereden yazınızı oluşturarak gölge efektinden karakter aralığına kadar her şeyi ayarlayabilirsiniz.
  Yazıya efekt vermek için Slayt sekmesine tıklayın. Karşınıza yine iki kare çıkacak. Az önceki gibi yazının gittikçe nasıl bir şekle dönüşmesini istiyorsanız ikinci kareden ayarlayın. Metnin kendisine giriş, çıkış ve vurgu efekti vermek için de Caption Behaviours başlığındaki seçeneklerden ayarlayabilirsiniz.
Genel olarak Proshow Producer'i kullanmayı öğrendiniz. Sadece bunları bilmeniz bile mükemmel slaytlar hazırlamanıza yetiyor. Kullandıkça da geliştirebilirsiniz. Son olarak nasıl bir çıktı alabileceğinizi gösterelim.

Proshow'da sunumuzu ekran koruyucu olaraktan tutun da .exe uzantılı yazılıma kadar birçok dosya biçiminde kaydedebilirsiniz. İsteseniz ekran koruyucusu için limitli kullanım belirleyebilir, kullanıma deva etmek için bir serial koyabilirsiniz. İsterseniz .exe uzantılı çıktı alarak ve içine menüler ekleyerek güzel bir sunum arayüzü yapabilirsiniz. Projenizi tamamlayıp çıktıyı almak için ana pencerenin sağ üst köşesinde yer alan Publish seçeneğini tıklayın.

Slayt

Bu listede hangi çıktının neye yaradığını en sık kullanılanlara göre sıralayalım:
 • Blu-Ray: Sunumunuzu bir Blu-ray diskine yazmak isterseniz bunu kullanın. En yüksek kalitede görüntü ile Blu-ray diske yazılır. Bir altındaki DVD çıktısı da bunun gibidir, sunumunuzu DVD'ye yazar.
 • Video for Web, Devices and Computers: Sunumunuzu video formatında kaydetmek için bunu seçin. .AVI, FLASH, MPEG gibi çeşitli uzantıları destekler. Video kalitesi ve özellikleri ile ilgili her şeyi tamamen kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Youtube/Facebook/Vimeo/SmugMug: Oluşturduğunuz sunumu direkt Youtube, Facebook, Vimeo gibi birçok sosyal hesabınızda paylaşabilirsiniz.
 • Executable: Sunumunuzu .exe uzantısında kaydeder. Yani bir yazılım olarak kaydeder. Bu çıktıyı alırken isterseniz oluşacak dosyanın ikonunu kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Adobe Flash: Web sitelerinin içine gömmek için Flash olarak çıktı alabilirsiniz.
 • Screen Saver: Sunumunuzu ekran koruyucu olarak kaydedebilirsiniz.
Tüm bu çıktıları ve daha fazlasını alabilirsiniz. Almak istediğiniz çıktının üstüne tıklayınca Slayt butonu ortaya çıkar ve buna tıkladığınızda karşınıza gelen seçenekte opsiyonel olarak çıktıyı kendinize ayarlayabilirsiniz. Mesela bir video dosyası olarak çıktı alacaksanız çözünürlüğünü, codec tipini; .exe uzantılı alacaksanız iconunu, başlarken ön yükleme çubuğu ve yazılarını belirleyebilirsiniz.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Prezi'de Nasıl Sunum Hazırlanır?

Prezi, online olarak hizmet veren, alternatif bir sunum programıdır. Sunumlarınıza görsellik kazandıran, zengin içerik sayesinde ilgiyle takip edilen slaytlar oluşturmanızı sağlayan çevrimiçi bir sunum aracıdır.

Tüm sunumlarınızı online ortamda saklayabilir, istediğiniz an üzerinde değişiklik yapabilir hatta davet ettiğiniz kişiler ile birlikte aynı sunum üzerinde çalışıp gösterim yapabilirsiniz. Ayrıca, bütün sunumlarınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Prezi, Powerpoint ve benzeri sunum programlarının klasik yöntemlerinden sıyrılarak görsellik ve yaratıcılıkla birleştirilmiş sunumlar hazırlamanıza olanak tanır. Flash animasyonlar, online videolar, fotoğraflar ve Prezi’nin sunduğu diyagramlarla sunumlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilir, izleyicilerinize takip edilmesi kolay sunumlarda bulunabilirsiniz. Zoom fonksiyonu ile daha önce görülmemiş bir sunum deneyimini izleyicilerinize yaşatabilir ve her an online olarak tekrar düzenleme
şansına sahip olabilirsiniz. Prezi’ye üye olmak için Prezi’nin ana sayfasında bulunan “Sign Up” butonuna tıkladığınızda, karşınıza 3 seçenek çıkmaktadır:
Prezi

Prezi hesabınızı açıp üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra sunum yapmaya başlayabilirsiniz. Burada örnek bir sunum yapımı anlatacağız:
 1. “Your Prezis” kısmındaki “New Prezi”ye tıklayarak ilk sunumunuzu yapmaya başlayabilirsiniz. İlk sunumunuz için sizden öncelikle sunum başlığı ve bir açıklama isteyen ekrandan sonra, Prezi içinde hazır bulunan temalardan birini ya da boş bir sayfayı kullanmanıza olanak sağlayacak bölüm gelecektir.Prezi
 2. Hazır bulunan temalardan birini ya da “Blank” temayı (boş tema) seçip “Start Editing”e tıklayarak sunumunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 3. Prezi
 4. Sunumu hazırlamaya başladığınızda, boş temayı seçmişseniz eğer, aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.
  Prezi
 5. Göründüğü üzere, ekranın herhangi bir alanına tıkladığınızda “Text” kutucuğu aktif hale gelecek ve yazmak istediğinizi o kısımda yazıp düzenleyebilirsiniz. Metni yazdığınızda, metin kutusunun üst kısmında metnin rengini, hizalama / işaretlendirme ya da girintiyi azaltıp artırabilmenizi sağlayan butonlar bulunmaktadır. Seçtiğiniz metni bu kısımdan değiştirebilir, alt kısımda “Title, Title, Body” yazan bölümdeki hazır stili kullanarak da değiştirebilirsiniz.
  Prezi
MENÜLER: Aşağıda görünen fotoğrafta, Prezi içinde kullanabileceğiniz araçlar görünmektedir. Sunumunuzda size gerekli olabilecek araçları bu balon menüden seçip, ekranınıza ekleyebilirsiniz. Insert, Frame, Path ve Colors&Fonts menüleri Prezi içinde kullanılan araçlardır ve bu araçlar her geçen gün daha da geliştirilerek yeni fonksiyonlar eklenmektedir. Şimdi sırasıyla bu araçları daha detaylı inceleyebiliriz.Prezi
 1. Insert: Insert menüsünde, kendi bilgisayarımızdan fotoğraf, pdf dosyası ya da video ekleyebileceğiniz gibi Youtube videolarını ya da online bir fotoğrafı sunumda kullanabiliriz. Ayrıca, Shapes içinde hazır olarak gelen diyagramlar, şekiller ve çizimleri de sunumumuzda kullanabiliriz. Sunumumuz açıldığında Prezi online olan video ve fotoğrafları çevrimiçi olarak yükleyecek ve izleyicilerinize izletmeniz için hazır hale getirecektir. Eklemek istediğiniz Youtube videosunun ya da fotoğrafın linkini girmeniz yeterli olacaktır.Prezi
 2. Shapes: Insert menüsü içinde Shapes butonuna tıklayarak, fotoğraftaki göründüğü üzere ok, çizgi, dikdörtgen, üçgen ya da daire gibi şekilleri sunumunuzda kullanabilirsiniz.Prezi
 3. Zoom and Rotate Tool: Sunumu düzenlerken, metin, fotoğraf, video ya da herhangi eklediğiniz bir elemanı Prezi’nin Zoom and Rotate Tool’u ile istediğiniz oranda büyütebilir, döndürebilir ya da ekrandan silebilirsiniz.Prezi
 4. Frame: Prezi’nin en kullanışlı araçlarından birisidir. Örneğin çizdiğiniz çerçeve içerisinde birden fazla öğe yerleştirerek o çerçeve üzerinden hepsine birden odaklanabilirsiniz. Veya tek büyük bir görsel öğe üzerinde farklı ayrıntılar üzerine çerçeveler bırakarak büyük görsele bir nevi yakınlaşarak içindeki ayrıntıyı gösterebilirsiniz. Frame içerisindeki öğeler grup olarak birlikte hareket edip, boyutları da aynı oranda birlikte değişmektedir.
  Prezi
 5. Path: Path aracı sayesinde sununuzun ilk öğesi ile başlayarak sırayla işaretlediğiniz tüm öğelerin hepsi sunuma katılacaktır. Alttaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi ekranınızdaki elemanları sırayla seçtiğinizde Prezi kendiliğinden sıra numarası verecek ve sunumunuzda hangi sırayı takip ettiğinizi bu şekilde belirleyebileceksiniz. Ekranın sol kısmında görünen pencereler, o anda sunumunuzda görünecek ekranı göstermektedir. İstediğiniz elemanı o kısımdan silebilir ya da sırasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, her eklediğiniz yeni elemanla birlikte, path aracı ile belirlediğiniz sayıların altında çıkan (+) işaretini Mouse ile tutup başka bir elemanın üzerine bıraktığınızda araya girerek yeni bir sıra oluşturmanızı da sağlamaktadır.Prezi
 6. Colors and Fonts: Colors & Fonts menüsünde de Prezi içinde hazır olarak bulunan renk seçeneklerini kullanabilirsiniz. Seçeneklerin birine tıkladığınızda metinler, arka fon ya da renkler otomatik olarak değişecektir. Ayrıca, Theme Wizard ile kendi temanızı da yaratıp kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman orijinal temaya dönme gibi bir şansa da sahipsiniz.Prezi
PREZI KULLANIMI: Prezi diğer sunum programlarından farklı olarak her şeyi bir ekranda tutup size ekrandaki elemanlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan, sunumunuzun görsel tasarımını düşünüp ona göre düzenlemeniz ve metinleri ve görsel öğeleri ekleyip, eğer isterseniz Frame içine alarak grupladıktan sonra, Path menüsü ile sıralama vermeniz gerekmektedir. Sıralamayı da yapmanızla birlikte sunumunuzu ekranda sağ alt kısımda bulunan “Show” butonuyla izleyebilir ve tekrar düzenleyebilirsiniz.Tamamlanmış ya da tamamlanmamış sunumlarınız siz sunumunuzdan çıktığınız anda oldukları gibi kaydedilip saklanmaktadır. Bu açıdan, Prezi hem sunumlarınızı online olarak saklamak hem de düzenlemek için ideal bir araçtır. Sunum ekranının üst kısmında bulunan ve “Undo”, “Online Presentation” ve “Exit” seçenekleri sunan menüden sunumunuzdan çıkabilir ya da aynı anda istediğiniz kişilerle sunumunuzu paylaşabilirsiniz.
Prezi
Sunumu bitirip çıktıktan sonra, hesabınızda siz silene kadar saklanacaktır. Hesabınızda
bulunan sunumlarınızı sunumunuzun altında bulunan menüden bilgisayarınıza indirebilir, tekrar değiştirebilir / düzenleyebilir, başka kişilere çevrimiçi olarak sunum yapabilir ya da silebilirsiniz.
Prezi
SUNUM YAYINLAMA AYARLARI: Prezi Edu paketini kullanan kullanıcılarına sunumlarını “Gizli” ibaresi altında saklama seçeneği sunmaktadır. “Free” hesap kullanıcıları bu özelliği kullanamadıkları için yapılan her sunum Prezi’nin veritabanına eklenmekte ve aramalarda görünmektedir. Sunumunuzu bitirdikten sonra, izlemek veya kontrol etmek için tıkladığınızda sağ üst köşede yayımlama ayarları çıkmaktadır. Bu kısımdan, istediğiniz ayarı kullanıp sunumunuzu kendinize özel olarak hesabınızda saklayabilirsiniz.
Prezi
PROFİL AYARLARI: Prezi’ye giriş yaptığınızda sağ üst köşede kendi isminizin üzerine tıkladığınızda “Settings & License” menüsüne girdiğinizde, profilinizin genel ya da özel olmasını sağlayabileceğiniz, profil ayarlarınızı ya da şifrenizi değiştirebileceğiniz Profil ve Hesap Seçenekleri kısmına ulaşabilirsiniz. Bu kısımdaki ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
Prezi

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.