Bilmek istediğin her şeye ulaş

Solaryum

Cilt Bakımı

Solaryum makinesi, morötesi ışınım (ultraviyole) yayarak kozmetik olarak bronzlaşma sağlayan makinedir. Tipik olarak yayılan ışınım %97 UVA ve %3% UVB'dir. Çoğu solaryum makinesi fosfor içeren floresan lambalar kullanarak güneşe benzer UV yayarak çalışır. Daha küçük olan ve genellikle evde kullanılan solaryum makineleri ise genel olarak 12 ila 28 watt arasında 100 lamba içerirken, solaryum salonlarında bulunan makineler ise her biri 100 ila 200 watt arasında olan 24 - 60 arası lamba kullanır. Bunların dışında, yüksek ışınımlı kuvarz lambalar, reflektör sistemleri ve filtreler kullanan, "yüksek basınçlı" solaryum makineleri de vardır. Bu modeller daha pahalı olduğundan dolayı daha az talep görmektedir. Solaryum kabinleri ise, solaryum yatağının aksine dik olarak durur ve bronzlanacak kişi önünde durur. Bu modellerin çıkış gücü diğerlerine göre daha yüksektir. Güneş ışınları; görünebilen orta dalga boyundaki gün ışığı, görünmeyen enfaruj ve ultraviyole ışınlarının bileşiminden oluşmaktadır. Ultraviyole ışınlar üçe ayrılmaktadır. UV-A , UV-B ve UV-C . İnsan için zararlı olan UV-C ışınları ozon tabakası tarafından filtre edilmektedir. UV-B ışınları ciltte yeni renk pigmentleri oluşumunu sağlarken, UVA ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek bu pigmentlerin aktive olmasını ve bronzlaşmayı sağlar. Solaryum makinesi de, aynı biyolojik mekanizmayı harekete geçirir. UV ışınlarına aşırı maruz kalmadan kaynaklı, cilt kanseri, katarakt, bağışıklık sisteminin bastırılması ve erken yaşlanma gibi yan etkilerinden dolayı, kozmetik nedenlerle solaryum makinelerinin bronzlaşma amaçlı kullanımını Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilmemektedir. Çoğu solaryum makinesi melanom riskini artıran UVA ışını yayar. Bu cilt kanserinin en öldürücü türüdür. Solaryum yataklarının koruyucu gözlük takılmadan kullanılması haklinde ise, kar körlüğüne sebep olabilir. Ayrıca solaryu...

Kasım 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Güneş ışığı ile bronzlaşmakla solaryumda bronzlaşmak arasında fark var mıdır?

Solaryum alkol kullanımı, lazer uygulamaları ve ağda gibi olaylar sonrasında kullanılırsa çok tehlikeli olabilir. Ayrıca bazı ilaçlar da UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratır. Solaryuma girmeden önce kullanılan ilaçlara da dikkat etmek gerek.
Kasım 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Güneş ışığı ile bronzlaşmakla solaryumda bronzlaşmak arasında fark var mıdır?

İkisinin de bronlaştırması aynıdır. Tek fark biri doğaldır, diğeri kişiye yönelik bir planla oluşturulur. Kişinin ten tipine ve rengine göre makine ve kullanım süresi oluşturulur.
Kasım 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Solaryuma girerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Seanstan önce bir cilt testi yaptırın. Solaryum türü ve süresini vücudunuza göre daha kaliteli bir şekilde belirlersiniz.
 • Günde bir kez olmak üzere bir haftada en fazla üç kez solaryuma girin.
 • İlk seansta 8-10 dakika kalın. Sonraki seanslarda 5'er dakika artırarak en fazla 20 dakika durun.
 • Seanstan önce cildiniz tertemiz olmalı.
 • Seanslarda gözler kapalı tutulmalı, koruyucu gözlük kullanılmalı.
 • Epilasyon, ağda, kalıcı makyaj gibi bakımlardan sonra solaryuma girilmemeli.
 • Prospektüslerinde “UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir” uyarısı olan ilaçlardan kullananlar solaryuma girmesin.
Mart 2013

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2013

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Solaryumun zararları nelerdir?

Evlerden uzak. Bu nedir yaw. Bildiğin ölüme davetiye, sadece görüntü tatmini için oldukça pahalı bir bedel, ayrıca kışın ortasında bronz bir insan görüntüsü hiçte çekici değil. Nedir burada ki mantık bilen birisi varsa anlatsin, gerçekten çok merak ettim. Misal mart ayın da nişantaşında bir arkadaşın ile buluştun, o da sana a ne güzel yanmışsın diyecek. Sen de 2 aydır kanarya adalarında kışladım mı. Diyeceksin. Karşındaki de salak solaryuma gittiğini anlamayacak. Bu mudur sebep.

Hiç anlamadım walla.
Mart 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Solaryumun zararları nelerdir?

 • Solaryum nedeni ile cildimiz kalınlaşır çünkü solaryum cildimizin altındaki destek dokusunun azalmasına ve kalınlaşmasına sebep olur.
 • Cilt sunem ve dolgunluğunu kaybeder.
 • Yaşlılık süreci hızlanır.
 • Ciltte lekelenmeler meydana gelir. ( Özellikle kimyasal bir madde kullanılıp girildikten sonra lekelenme ve kızarıklıkları görmek çok kolaydır. )
 • Cilt kanserine yakalanma riskini artırır.
 • Vücudumuz çevreden gelen ışınları depolar. Solaryumun yaydığı zararlı,doğal olmayan ışığı depolaması bile başlı başına zarardır.
 • Bronz olmayı severler için, kendi öyle görmek mutluluk kazandıracağından solaryuma bağımlı hale gelebilir. Bunu engellemekte bir zaman sonra çok zorlaşır.
 • Bütün hücre veya dokular ciddi hasar görüyor. Hücre çekirdeği tahrip olur.
 • Bağ dokusunda meydana gelen kırıklarla ciltte ciddi ölçüde yaşlanmaya sebep oluyor. Ayrıca açık tenli, kızıl saçlı ve açık renk gözlere sahip kişiler önemli risk gruplarıdır.

Solaryum

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.