Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Ağlar

Web

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2017

Ramazan Altun @ramdal

inploid şirketi kapatıldı mı?

Şirket, kurumsal yazılım geliştirme evi olarak faaliyetine devam etmektedir.
Eylül 2016

Cemile @cemile2

İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Linkedin'i nasıl verimli kullanabilirim?

Merhaba arkadaşım,
Linkedin'i etkin kullanırım. Çalışan hakkında karar verirken profilini detaylı incelediğim bir platformdur.
- Linkedin senin hakkında başkalarına bilmesi gereken tüm marifetlerini anlattığın bir mecradır.
- Tüm özgeçmişini temiz bir şekilde burada listeleyebilirsin. Linkedin, bir CV'dir aslında .
- Profilini tam doldurmaya çalış. Okuduğun okulları ve çalıştığın işyerlerini sırasıyla doldur.

Tavsiyem, Türkçe'yi doğru kullanman. Yukarıdaki yazından çıkardığım ilk izlenimim, senin özensiz birisi olduğun. Harfleri doğru kullanmadığın gibi, imla kurallarına da uymamışsın. Yukarıda yazdığın soru gibi Linkedin'i dolduracağına, hiç doldurma daha iyi.
Mayıs 2016

Hacı Ökkeş @hckkaya

Kasım 2015

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Pajek nedir?

ağ analizi ve görselleştirmesi için vladimir batagelj and andrej mrvar tarafından yazılmış, bedava bir programdır
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek @zindoz98

Sosyal ağlarda tanışan kişiler gerçek yaşamda vakit geçirmeden birbirlerini tanıyıp anlayabilirler mi?

Bence sosyal ağlarda tanışan insanlar entellektüel olarak birbirlerini tanıyabilirler. Bu anlamda birbirlerine uyum sağlayıp sağlayamayacaklarını de pekala belirleyebilirler. Sosyal ağlarda birbirinizi tanıyabileceğiniz konular tabii ki sadece konuşarak birbirinize anlatabileceğiniz konulardır. Karşılıklı eğitim düzeyleri, kültürel birikim, siyasi görüş, bir çok konuda bakış açıları, hatta dili kullanımından kişinin entellektüel seviyesi, tuttuğu takım gibi çok da derin olmayan ama kısmen de olmazsa olmaz olan konularda insanlar birbirlerini tanıyabilirler. Sosyal ağdaki tanışıklık seviyesi muhakkak ki kadınlar arasındaki ilişkiyi bilmem ama iki erkeğin beraber meyhaneye ya da maça gidip gitmeme konusunda karar vermesi için yeterlidir. Bu tanışıklık seviyesi hatta bir erkekle bir kadının da arkadaşça bir şeyler yapması ya da one night stand için yeterlidir.

İş duygusal ilişki kurmaya gelince işin rengi tabii ki değişiyor. Öyle durumlarda sosyal medya tanışıklığı yeterlilikten çok uzaktır. Kimseye sosyal medyadan tanıdığı biriyle direkt evlenmesini tavsiye etmem. Tabii soruda tanıyıp anlayabilirler mi diye sorulduğu için yanıtım "evet" olacak. Hatta bazı durumlarda bir mekanda ya da sokakta tanışıp anlaşmalarından daha bile fazla bir tanışma olabilir. Bazı insanlar samimi olmadıkları insanlarla konuşmayı pek beceremezler ama yazarak kendilerini gayet güzel ifade edebilirler. Özellikle böyle durumlarda sosyal ağlar "gerçek yaşam" dediğiniz ortamdan daha verimli olabilirler. Ben zaten gerçek yaşam ve sosyal ağ diye bir ayrım yapılmasına da karşıyım. Eğer yeteri kadar akıllıca kullanırsanız sosyal ağları da "gerçek yaşam" gibi kullanabilirsiniz sonuçta sosyal ağlardaki tüm isimlerin arkasında da bir insan var. İnsanlar kendilerini sosyal ağlarda nasıl yanlış tanıtabilirlerse aynını "gerçek yaşamda" da yapabilirler. Bu yanlışın hedefini bulması sadece alıcının muhakeme yeteneğine bağlıdır.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Youtube'da paylaştığım bir videoyu tüm sosyal ağlarda otomatik olarak ve aynı anda nasıl paylaşabilirim?

1.hootsuite.com hesabı açarak tüm sosyal hesaplarınızı hootsuite üzerinde linklersiniz. Artık buraya video linkini yapıştırıp tek tıkla aynı anda (veya otomatik olarak farklı bir tarih ve saatte) bu mecralarda paylaşırsınız.
2. İnploid'de videonuzu menüdeki "+Ekle" butonu ile Link Paylaş'a tıklayarak buraya eklersiniz ve ilgili konu başlıklarını video altına yazarsınız. Videonuzu burada ekledikten sonra link altında çıkan Paylaş linkine tıklayarak aynı anda Facebook, Twitter ve LinkedIn'e gönderebilirsiniz. Elbette ki burada da inploid.com/settings/? Tab=social_account... linkinden sosyal hesaplarınızı inploid ile işikilendirmeniz gerekmekte.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Sosyal ağ sitelerini PHP ile yapmak şart mıdır? Neden herkes PHP kulanıyor?

Asp php ne fark eder yrn başka bişi çıkar aynı şey çok tartışılıp biktiran bi konu. Algoritma aynı algoritma kafa aynı suan o yaygın. Piyasadan onu silecek bişe cikmadikca da böle olur die düşünüyorum. Tabi uzmanlara sormak lazım. Ben biraz uzagim konuya.
Şubat 2015

Kerem @keremyc

Yeni bir sosyal paylaşım sitesini nasıl insan hayatına sokabiliriz? Yani insanların giriş yapmayı kendilerine alışkanlık haline getirmesini nasıl sağlayabiliriz?

İnsanlara bi baksana. Hayatlarını sergilemekten hoslaniyorLar. Onlara snapchat gibi örneğin hem eğlenceleri hem de kendilerini gosterecekleri bişey vermek farz oldu. Ama özel de olsun istiyorlar biyandan. O neden le silinebilir snapchat tuttu. Sosyal paylaşımda kararlıyım diyorsan bu taraflarından bak derim.
Ocak 2015

Ali Fatih @alifatih

Bildiğiniz üzere ara sıra karşımıza Türkiye'nin Facebook'u sıfatıyla Türk Sosyal Ağlar çıkıyor. Bu girişimler sizce ne kadar mantıklı? Yani Facebook varken niçin böyle projelere birileri girişiyor?

Facebook'un "Facebook varken" dedirten özellikleri çok büyük kullanıcı kitlesi olması, arkadaşlarımız ve ailemizden neredeyse herkesi bulabilmemiz, şirketler, dernekler, gruplar, kurumlar tarafından kullanılması, tüm cihazlarda uygulamasının olması ve Türkiye projesi olmaması. Bu durum reklam verenler için de çok kullanışlı oluyor. Bir çok küçük sosyal ağda reklam vermek yerine çok kullanıcılı Facebook'ta reklam vermek daha kolay ve ekonomik bir çözüm.

Tüm bu olumlu özellikler aynı zamanda kullanıcıyı Facebook dışında sosyal ağlar kullanmaya itebiliyor. Çünkü bazı kullanıcılar tüm tanıdıklarının bulunduğu yerde olmak istemiyor, bazı kullanıcılar Facebook'un modasının geçtiğini düşünüp yeni bir sosyal ağ kullanmak, farklı olmak ve yenilik istiyor, bir başka kullanıcı kitlesi ise Facebook'un oyunlar, selfieler, kedi videoları ve özlü sözler ile dolu olduğunu düşünüyor.

Bu gibi farklı kullanıcı istekleri olunca Türkiye ve dünyada spesifik sosyal ağlar oluşmaya başladı. Facebook'ta resim paylaşımı olmasına rağmen Instagram filtre ve efekt gibi özellikleri ile milyonlarca aktif kullanıcıya ulaştı,Pinterest farklı tasarımı ve moda, sanat, tasarım dünyasında çok kullanılmaya başladı. Facebook'ta video paylaşımı olmasına rağmen Vine, YouTube gibi sosyal ağlar da farklı özellikleri nedeniyle tercih edilebiliyor.

Bazı sosyal ağlar kendi ülkelerinde Facebook kadar kullanılabiliyor. Örnek olarak Odnoklassniki ve VK'nın Rusya ve çevresinde yükselişi.

Facebook'un reklam politikalarına protesto olarak bile Ello.co gibi sosyal ağlar kurulabiliyor ve çok kısa sürede milyon kullanıcı sınırını aşabiliyor.

Takım çalışması için kurulan Slack gibi platformlar kullanıcıların asıl amacı dışında kullanılması ile belli bir konu için oluşturulmuş gizli sosyal ağ topluluklarına dönüşebiliyor.

İşte böyle olunca"Facebook varken sen neden sosyal ağ yapıyorsun" sorusuna "İnsanların şöyle ihtiyaçları vardı ve biz bu ihtiyacı şu şekilde çözen sosyal ağ yaptık, farkımız bu, kullanıcı araştırmalarımıza göre hedef kitlemiz bu, testlerimizden şu kadar başarılı geri dönüş yakaladık" şeklinde cevap verebilirsek yeni sosyal ağlar kurmamız mantıklı olur.
Ocak 2015

Simon Dior @simondior

Sosyal paylaşım ağı benzeri bir uygulama geliştirmek istiyorum. Bunun için yazılımcı ve yatırımcıya ihtiyacım var. Fikrime güveniyorum ancak insanlara güvenim çok az. Projeyi korumak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Umarım Türkiye'de yaşamıyorsunuzdur. Türkiye'de kimse fikirlere değer vermez. İş planını yapıp, şirketi kurup, projenin en azından Beta aşamasında çıkartana kadar bütün masrafları cebinden veya borçlanarak gerçekleştirmen gerek. Bu da demek oluyor ki, en basitinden 6 aylık masrafları bile yüklenmeye kalksan, çekirdek bir ekibin masrafları 6 ay'da 100.000 TL'yi geçebilir.

Tavsiyem, ilk projelerinizde böyle devasa projeler yerine daha basit projelerle ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kaynakları kullanın. Bu finansman kaynakları profesyonel olduğundan sizden hazırlamanızı isteyeceği dökümanlar aslında hemen, hemen tüm projelerde hazılramanız gereken evraklar olacaktır. Böylece siz de önünüzü görmüş olursunuz. Hatta bazıları ücretsiz girişimcilik eğitimleri de veriyordu diye hatırlıyorum.

Yine de başarılar dilerim.
Aralık 2014

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya denildiğinde aklınıza ilk Facebook mu geliyor?

Tabii ki ilk aklıma gelen milyarın üzerinde kullanıcı gibi Facebook oluyor. Zaten sosyal medya kavramı da Facebook ile oluşmadı mı? .. Sonuçta arkadaşlarınız yani sanal ya da gerçek olarak sosyalleştiğiniz kişiler neredeyse sosyal medyanız da o olmuyor mu? .. Benim arkadaşlarımın hemen hepsi Facebook kullanıyor. Ardından da Twitter geliyor. Hayır diyenler lütfen sosyalleştikleri sosyal medya sitesini de yazabilirler mi. Yoksa sosyal medya kullanmadıklarından mı hayır diyorlar. . .
Kasım 2014

Serdar @serdarakar1994

Facebook insanları nasıl bu kadar bağımlı hale getirdi?

Facebook belki ilk yola çıkış amacında şu anki yapıda olmasa dahi, işin başında iken; insanların hiç farkında olmadıkları bir ihtiyaca çözüm olarak (sunduğunu iddia ederek) yola çıktı: "Aradığınız eski arkadaşlarınızı bulun, onlara ulaşın". Geçirdiği evrim, şirket yönetiminin doğru analizinin ve çok kritik anlarda aldıkları kritik kararların eseridir ve şu an hayatımıza bu kadar nüfuz etmesinin de nedeni yine budur kanımca. Peki bir site bizi nasıl bu kadar bağımlı hale getirdi. Bunu birkaç başlıkta ele almak isterim.
  • Facebook Apps adı altında kendi altyapısını tüm dünyadaki geliştiricilere açma fikri ile aldıkları büyük yol. Bu sayede Facebook büyüme ve insanların hayatlarına bağlanma yolundaki ilk adımını atmış oldu. Artık sadece arkadaşlarımızı bulmuş olmuyorduk, onları poke-liyor, fotoğraflarda etiketliyor, fotoğraf, video animasyonları ile de eğleniyorduk. Sayısız uygulama sayesinde de ilk kez deniz görmüş gibi dalıp çıkmaya başladık.
  • Facebook Share butonu tam da bu yeni platformdan sıkılmaya başladığımızda ve uzaklaşmak için yeni mecralara yöneldiğimizde gelen en doğru hamlelerden birisi oldu. Artık Facebook içerisindeki bilgiyi aslında biz kendi elimizle, dışarda dolaştığımız herhangi bir siteden, arkadaşlarımıza göstermek heyecanı ile büyük bir hacim ile aktarmaya başladık. Bu noktadan itibaren artık facebook platform olarak aradığımız insanları bulduğumuz değil tanıdığımız insanlara bir şeyler gösterdiğimiz veya onların bize göstermek istediklerini yakalayabildiğimiz bir mecraya dönüştü.
  • Facebook Messenger ve mobil uygulama hamleleri. Küçük ve etkili uygulamalar ile tanıdığımız insanlarla aramızdaki iletişimi artırıcı etkiler sayesinde bizleri platforma bağlı bir sürü programcık ile kendine daha derinden bağlamış oldu (WhatsApp, instagram satın almaları ve messenger uygulamasını ayırma gibi).
  • Facebook Payment. Yakın gelecekte göreceğimiz bu son durum ile birlikte artık her platforma hali hazırda zaten adapte olmuş olan Facebook satın alma işlemlerimizde de bizi otoban olarak gittiği yoldan ayırmadan yan yollarda hedefimize ulaştırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sonuç olarak şu anda kendine ait hiçbir içeriği olmayan bir sosyal platform olmasına rağmen; birbirini tanıyan insanların, birbirine bir şeyler gösterme isteği temelinde sürekli üzerinde hareket ettiği dünyanın en büyük feed havuzu olmuş durumda. Hayatınıza ait her şeyi birkaç tıkla bulabileceğiniz bir haber, video, yazı takip sitesi. Aynı zamanda birkaç tıkla mesaj yollayabileceğiniz tanıdıklarınızı yanınızda taşımanızı sağlayan bir haberleşme havuzu. Aynı zamanda etrafınızdaki arkadaşlarınızın an be an neler yaptığını istediğiniz anda görmenizi sağlayan bir etkileşim havuzu. Maslow'un çok da sevdiği bir yere kendini konumlamış durumda olan bu platform, hayatımıza daha derinden nüfuz etmeye devam edecek sanıyorum. Bizlere farkında olmadan güzel bir "Deal" sunduğu için beynimiz onu hiçbir zaman bir düşman olarak görmeyecek ve savunmalarımız hep kınında kalacak (bkz. Fiyatlandırmanın Psikolojisi beynin işleyiş tarzı için inceleyebilirsiniz). Bu da bu platformu daha büyük bir hale getirecek gibi. Bu konuda; yeni neslin platforma bakışındaki negatiflik dışında bir sıkıntı görünmüyor ama buna da bir çözüm getireceklerdir ellerindeki veri ile sanırım.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Twitter'ın artısı eksisi nelerdir ? Sizce twitter açmak gerekli mi yoksa vakit kaybı mı?

Twitter para ile tt olanlara yeni bir önlem alması gerektiğini düşünüyorum bu sefer ne trend topik olmanın önemi kalıyor nede tt olan konuları hashtag ile yorum yapmanın twitter zaten sponsor tt ile kar elde ederken şimdide sahte yazılımcılara çeşitli programcıklarla istediği kelimede bölgesel tt veya genel tt olabilme imkanı sağlıyor bunlar bile konularınızı tt yapalım diye para kazanır hale geliyor ve tt ler bu şekilde maksadını aşan spamlarla dolup taşıyor sitenin gerçek amacı olan sosyal ” paylaşım ” anlamını yitiriyor böyle giderse twitter 2 sene içinde çok kötü yerlere geleceğini düşünmekteyim
Ekim 2014

Sengoz @hasansengoz

Twitter'daki insanların sorunlu olduğunu düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Sorunlu insanları takip ediyor olabileceğinizi düşünüyorum.
Daha fazla

707 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Facebook

843 Kullanıcı   132 Soru   458 Yanıt

Twitter

442 Kullanıcı   111 Soru   308 Yanıt

inploid

1254 Kullanıcı   271 Soru   1252 Yanıt

Pinterest

26 Kullanıcı   11 Soru   18 Yanıt

Weibo

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt