Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Demokrasi

redirectsosyal demokrasi

Ocak 2017

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Tamamen işe yaramaz bir yönetim biçimi. Kimsenin devlet hakkında tam yetkiye sahip olmaması bir grup parlomento üyesini manipüle ederek emir komutanınçok yavaş işlemesine yol açar.
Aynı zamanda hiç bir zaman hiç bir devlet bahsedildiği gibi bir demokrasi yaşamamıştır. Her zaman bunun demoraksini azlığına işaret ettiği dile getirilerek suç hale demoraksiden aklanmaya devam etmiştir.
Cumhuriyetin gerekliliklerinden olan bu şeytan icadı bir batı ürünü. Darbesiz yaşayamaz.
Ocak 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Tanımı tam olarak karşılayan mevcut bir yönetim biçimi görmemiz pek olası değil; fakat en iyisi olduğu da tartışılamaz bir gerçeklik.
Ekim 2016

Mete Tıkıroğlu, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Tabi ki işe yarar.. Sonuçta sizi kimin becereceğini siz seçiyorsunuz.. Aksi durum daha kötü değil mi!!
Sonuçta birileri size o işi yapacak, en azından bunu kimin yapacağına seçme hakkınızın olması güzel birşeydir.
Eylül 2016

Taylan Özgür Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Hedefine ulaşacak yani salt demokrasi modelinin işleyebilmesi için yönetime katılacak olan halkın bilinçli ve dışarıdan etkilere kapalı olması gerekir günümüz şartlarına göre olan sistemlere demokrası adı verilemez bu şartlar sağlanırsa ancak bu soruya cevap verilebilir.
Mart 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Ne işine ama . Çoğunluk içinde yer alıp kendi diktatörünüzü seçebilirsiniz mesela. Yada muhalefette kaldığınızda beş yıl sonra abdurrahman çelebi olmayı ummanıza da yarayabilir . Başka işe de yarar. Hele meclise kapağı attınız mı sülalenizin işine yarar .
Eylül 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Çoğunluğun diktatörlüğü. Cevap: hayır.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Demokrasi azınlıkların iktidarı ele geçirmesinde en başarılı sistemdir... Demokrasinin işe yaramayan bir yönetim biçimi olduğu demokrasi getirilen ülkelerin pür melali ile tescillidir... Demokrasi azınlıkların bütünlüğü sağlayan yasaları yok etme aracıdır... Daha geniş anlamı ile demokrasi tanımı yapmakla ne tür bir idare anlayışı olduğu açığa çıksın... Demokrasi ; iktisadi ve sanayi kalkınmasını tamamlamış tedarikçi ülkelerin... Tamamlamamış yada gelişmekte olan satın almacı ülkeleri rahatça sömürebilmeleri amacıyla uluslararası hukuk literatüründe ortaya attıkları kokusunu tatmayanlara çok güzel kokan güldür... ...
Ağustos 2014

Ayhan Dinç, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Seçenekler arasındaki en iyisi o ... .
Ağustos 2014

Zeki Kaya, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Evet ama bizim ülke demokrasinin olduğunu pek sanmıyorum.
Ağustos 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Demokrasi ne kadar coğunlugun nethicesinde verilen kararlar ölçüsü olsada egemen sınıfın amacı kötüye yönelikse başa bela. Zamanında dünya yuvarlaktır vb teorilerde bulunanların coğunluk karar ölçümü ile yok edilmesi gibi türlü örnekleri var.
Temmuz 2014

Fatih Aktaş, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Misyonu ve vizyonu kaymıs yonetom bicimi. Elbetteki ise yariyor bastakiler neden koltuklarindan inmiyor saniyorsunuz.
Temmuz 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Demokrasi işe yarar ama evrensel temel kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalırsanız. Temel kurallarından başka, o ülkeye, topluma özgü farklı düzenlemeleri olabilir, bunlar ayrı.
Ama demokrasi, salt siyasi, devlet yönetimiyle ilgili bir mesele görüldüğü sürece, toplumun yönetiminde hiçbir işe yaramaz.
Demokrasi evde başlar, ailede başlar. Sokakta, okulda, iş hayatında devam eder.
Ben ülkemizde demokrasinin güdük olduğuna inanıyorum.
Aile içindeki, okuldaki, iş hayatındaki ilişkilerimizde demokrat değiliz. Eleştiremiyoruz, eleştirilmeye tahammül edemiyoruz, sorunları diyalog ve eğitimle değil; bağırarak, vurarak çözmeye çalışıyoruz, davranışlarımızla sözlerimiz birbirlerini tutmuyor vs.
Nisan 2014

Ankra Hkuk, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'nin gizli kanunu neden açıklanmıyor?

Ülkemizin açıklanmamış, herhangi bir gizli kanunu bulunmuyor. Bulunması da mümkün değildir. Çünkü kanunlar alenen yayınlanan Resmi Gazetede yer alması ile yürürlüğe girmiş sayılıyor. Burada yayınlanmamış olan bir kanun, zaten 'kanun' sayılmıyor.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Eliter ya da modernize edilmiş karma bir demokrasi şekli işe yarayabilir. Bildiğimiz üzere oylarını 300TL gibi fiyatlara hatta daha ucuzuna satan bir cahil kitle mevcut. Bunların eğitim seviyesi istatistiklerle sabit; Lise altı ve %52 gibi bir kısmı AKP'ye oy verirken %19 kadar bir kısmı da CHP'ye oy veriyor. Lise ve üstü eğitim almış kişilerde ise bu oran iki parti için de %33 civarında oluyor. Gelelim Aysun Kayacı kardeşimizin sözüne, kız bence çok haklı; tabii ki oyunu 300TL'ye satan sorumsuz cahille oyunu satmadan bilinçli bir şekilde kullanan seçmenin oyu aynı değerde olmamalı. Yine istatistiklere göre seçmenin %30'u lise ve üstü eğitime sahip. Diyelim ki lise ve üstü eğitime sahip seçmenin oylarını 3,3 katsayısıyla çarpıyoruz ve diğerlerini bir bırakıyoruz. Seçim barajı uygulamasını da kaldırıyoruz ya da bazı uygar Avrupa ülkelerindeki gibi %1-2 seviyesine indiriyoruz. Bakalım dağılım nasıl olurdu? Denge bu sefer 152 AKP, 119 CHP, 129 diğer partiler şeklinde olurdu ki bu da tek partinin meclisimizin %50'sini domine edip kalan %50'nin hiç fikrini almadan kafasına göre çıkarttığı yasalarla ülkeyi yönetmesini engellerdi.

Buradan yüzdeleri hesapladığımızda meclisimiz %38 AKP, %30 CHP ve %32 diğer partiler şeklinde yine iktidarın ağırlığı olacak şekilde ama daha dengeli dağılırdı. Bu durumda iktidar partisi meclisten bir yasa geçirmek istediğinde diğer partilerin vekillerini de ikna etmek zorunda kalır ve halkın daha büyük bir kesiminin temsili sağlanmış olurdu. Bunun yanı sıra demokraside daha önemli bir birey olma isteği de halkın okuma isteğini dürtüler ülkenin eğitim seviyesinin de artmasına katkıda bulunurdu. Daha geniş bir tabana yayılmış demokrasi halkın mutluluk seviyesini de arttırırdı.

Bence demokrasi kötü bir yönetim şekli değil sadece bazı zümrelerin çıkarlarına hizmet eder şekilde ayarlandığında kötü oluyor.
Daha fazla

11 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.