Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Güvenlik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Bazı internet siteleri (örn. inekle.com) freelance olarak insanları çalıştırıyorlar ve aldıkları ödemeleri bu insanlara yönlendiriyorlar. Bu durum gelir vergisi ve SGK açısından nasıl değerlendiriliyor?

İnternet sitesi kredi kartı ile yapmış olduğu tahsilatlar karşılığında fatura düzenlemekle yükümlüdür. Freelance olarak çalıştırmış olduğu kişilere yapmış olduğu ödemeler karşılığında bu kişilere vergi mükellefi olmaları halinde fatura karşılığı ödeme yapar. Bu kişiler vergi mükellefi değil ve bu işi sürekli olarak yapmıyorlar ise internet sitesi tarafından bu kişilere Gider Pusulası imzalatılarak ödeme yapılmaktadır. Gider pusulası düzenlenirken yapılacak ödemeden % 10 Gelir Vergisi kesintisi yapılır, kesinti sonrası kalan kısım ödenir. Yapılan % 10 Gelir Vergisi kesintileri İnternet sitesi tarafından sorumlu sıfatı ile muhtasar beyannamesi ile vergi dairesine bildirilir ve ödemesi yapılır.
Freelance olarak çalışanlar bu işi sürekli yapmaları halinde vergi mükellefi olmaları gerekmektedir veya internet sitesi tarafından sigortalı personel olarak istihdam edilmelidirler.
Aralık 2010

Rıza Mert Yağcı @Mert

Türkiye'de engelliler için hangi hizmetler öncelikli olarak gereklidir?

Gelişme olduğu gözle görülüyor. Kaldırımlar, yeni toplu taşıma araçları, sesli trafik ışıkları, kabartma harfli asansör düğmeleri vb. Ama tabii ki yeterli değil. Ne zaman bir tekerlekli sandalye sahibi bizim girip çıktığımız tüm sokaklarda rahatlıkla gezer, ne zaman görmeyen biri takılmadan yürür o zaman "İşte oldu" diyebiliriz.
Eylül 2012

Nazende @nazende

Web sitenizi hacker'lardan korumak için yapılması gereken güvenlik kontrolleri nelerdir?

Şimdi bu uzun bir konu ama application'a gelen her türlü input'u manage etmeniz gerekmektedir.

Uygulamaların kendi, kendine oluşturduğu, dışarıdan aldığı ve bazı durumlarda oluşan verileri vardır. Sizin oluşturduğunuz data'nın nasıl oluştuğu hakkında client'ın çok az bilgisi vardır. Bu nedenle müdahele etmesi zordur. Fakat dışarıdan Form'lar v.s. ile aldığınız data'yı client gönderir. Siz bu aşamada gerekli güvenlik kontrollerini sağlarsanız, bir çok saldırıdan kendinizi korumuş olursunuz.

Fakat kodun stable olması güvendesiniz anlamına gelmiyor. Server'ın ve Network'ün de secure layer içerisinde kalması gerek.

Danışmanlık verdiğim firmaların çoğunda bir hacking olayı ile karşılaştığımda bunun sebebi %75 daha basit veri akışlarının kontrol edilmemesinden kaynaklanıyor. Örneğin; Black-hat bir hacker'ın profesyonel kişilerce hazırlanmış bir Linux server'ı hacklemesi çok zordur. Fakat kullanan personel eğer şifreyi yada PKT'ları email ile bir, birlerine gönderiyorlarsa sadece mail server'ı hacklemeleri yeterli olacaktır.

Her zaman söylüyorum, güvenlik seviyesi 3 ve üzerindeki hiç bir data'yı email ile hiç kimseye göndermeyin. Bir çok sistemin hack hikayesinde email hesaplarının hacklenmesi sonucu oluştuğu görülüyor.

Son bir öneri olarak; sağlam bir Linux alt yapısı üzerine kurulu CloudFlare'i kullanabilirsiniz. Ben yaklaşık 2 senedir bu firma ile çalışıyorum ve pek problem yaşamadım. DDos, XSS gibi bir çok saldırıya karşı adeta WAF gibi çalışıyor.
Ağustos 2012

Alphan Manas @Manas

Güvenlik gerekçesi ile farklı mecralarda ve/veya kameralarla toplanan bilgiler ne amaçlarla kullanılıyor?

Güvenlik için konulan kameraların kaydettiği görüntüler kötü niyetli insanların elinde şantaj malzemesi haline gelebiliyor. Bu soruyu okuyunca bu haber aklıma geldi.haberturk.com/yasam/haber/761625-cirkin-tuzak

Şubat 2012

June @june

Hangi durumlar iş kazasına girer ve iş kazasında durumunda çalışanın hakları nelerdir?

İş yerinde ya da o iş için bir yerden bir yere giderken çalışanın başına gelen kazalara iş kazası denir. Eğer kişi sigortalı ise iş kazası durumunda bazı haklara sahiptir. Bunlar şöyledir eğer kişi bir süre sonra işe dönmüşse kayıp iş zamanı için ödenek ödenir ve hastane masrafları karşılanır. Eğer kişi, iş kazası sonucu ölmüşse varsa eşine ve çocuklarına gelir bağlanır. Cenaze için ödenek ödenir. Ve varsa kız çocuğu için evlilik ödeneği ödenir..
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

A işyerinde çalışırken başka bir B işyerinde sigortalı olduğumu farkettim. SGK primlerim de düzenli olarak yatmış. Bu durumda firmalar için menfi bir durum söz konusu mudur?

Bünyelerinde çalıştırmadıkların personel için fazladan sigorta primi ödemiş olmalarıdır. Sigortalı personel işyerine maaşlarını almadığı konusunda dava açma hakkına sahip olur. Bu hakkı elde etmesi ile birlikte her türlü kıdem haklarınıda kazanmaktadır. Bu firmaya ciddi maliyetler doğurabilir.
Aralık 2013

Gizli Kullanıcı

Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkeler hangileridir?

 • İngiltere,
 • Almanya,
 • Hollanda,
 • Belçika,
 • Avusturya,
 • İsviçre,
 • Fransa,
 • Danimarka,
 • İsveç,
 • Norveç,
 • Libya,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
 • Makedonya,
 • Azerbaycan,
 • Romanya,
 • Gürcistan,
 • Bosna-Hersek,
 • Kanada,
 • Çek Cumhuriyeti,
 • Arnavutluk,
 • Lüksemburg.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Alınamayan rapor parası nasıl temin edilir?

Paranızın yatıp yatmadığını E-Devlet uygulamasıyla kontrol edin. Eğer paranız yatmadıysa bulunduğunuz yerin SGK şubesine veya telefonla SGK'ya durum için başvuruda bulunun, mevcut durum cevap verilecektir.
Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Çalışan ve işveren arasında yazılı bir sözleşme yoksa kurallar nasıl belirlenir?

Kuralı işveren belirler. Hangi görev verilirse çalışan bunu yerine getirmekle yükümlüdür. Belli bir çalışma pozisyonu olmayabilir bu durumda işçinin, adeta joker eleman gibidir.

Örneğin planlama departmanında çalışan bir kişiyi heran muhasebede görebilirsiniz.

Ek olarakta sözleşme olmadığından, maaşı yüksek bile olsa bu çalışanın büyük ihtimalle sigortası asgari ücretten yatırılır. Böylece işveren maliyeti düşürür, işçiyi ise emeklilik günlerinde düşük maaşlı günler bekler.

Tabiki bu dediklerim günümüz Türkiyesi için geçerlidir. Burası Türkiye, hak HUKUK bilmez bizim toplumumuz.

Ekim 2012

June @june

Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ne demektir?

Belirli iş sözleşmesi sözleşmenin üzerinde sözleşmenin bitiş tarihi ve süresinin yazdığı sözleşmedir.Belirsiz iş sözleşmesi ise sözlü veya yazılı olabilir.Çalışmanın ne zaman biteceği belirsizdir.Ama belirsiz iş sözleşmesi daha avantajlıdır çünkü bu sözleşmede işe iade hakkı,iş güvencesi tazminatı,ihbar tazminatı gibi haklara sahip olunur.