Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Medya

İnternet

Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir. Teknoloji, telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir. Sosyal medya aynı zamanda "Kullanıcıların Ürettiği İçerik" ve "Müşterilerin Ürettiği Medya" kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır. Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe”[1] denilmekte.

Ekim 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

İnternet sitelerinde, sizin sitede kalıcılığınızı arttıracak hoşunuza giden-gitmeyen ayrıntılar nelerdir?

Özgün olması, insanı fıtık ettiren reklamların olmaması (reklam olması demiyorum ama bak Facebook'a reklam var mı yok mu belli değil)
Ekim 2011

Freesosyalmedya @hudayiozkilinc

Mart 2013

Sezer Özyürek @Th3Ultra

Facebook'da popüler olmanın en etkili yolları nelerdir?

Anladığım kadarıyla kişisel olarak popüler olma bahsidir söz konusu...

Bunun için ya bir sanatın olacak icra edebileceğin
Yada bir vücudun olabilecek sergileyeceğin..
Kasım 2012

Özenç Kaya @ozinga

Sosyal Medya, medyaya demokrasi getiriyor mu?

Demokrasi getiriyor mu? sorusuna akil bir cevap vermek için öncesine bakmak lazım. Sosyal medya hayatımızda yokken bir olay olur önce haber ajansları duyar, haber yapar akşam haber bültenlerinden bizler takip ederdik. Şimdi anlık bilgi özgürlüğü, olayı yorumlama, akışını ve gidişatını değiştirme açısından bakıldığında evet sosyal medya hem medyayı hem bizleri daha demokratik kılıyor.

Eylül 2011

Freesosyalmedya @hudayiozkilinc

Bir blog sitesi yapsanız ne üzerine olurdu?

5-6 sene önce yazdığım 2 sene sonra bıraktığım bir yemek blogum var. Şuan güncel olan moda blogum PodyumAyna var. Tüm dünyada reklam ve pazarlama alanında yapılan bütün işleri yayınlayacağım bir blog açmak niyetim var. Ama Türkiye'de eksik olan ihtiyaç duyulan alan nedir dersen otomotiv ve spor ile ilgili prof. bir blog neredeyse yok. Bu alanda bilgisi olanlar yazarlarsa geleceği parlak olacaktır.
Aralık 2010

Gürol Şahin @gurowe

Sosyal medya bir devrim mi?

inploid kullanmaya yeni başladım yardımcı olacak varmı
Kasım 2015

Fatih Gündoğan @Atii

Bizim medyanın durumu malum. Dünya haberlerini takip etmek için kullandığınız kanallar hangileridir?

Sağolsun Alman ve Avusturyalı arkadaşlarım beni habersiz bırakmıyor (ARD, ZDF, ORF, Bild, Spiegel, Die Zeit, Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Berliner Rundschau, Der Standart...) kendi basınlarında çıkan ve bizi ilgilendiren haberleri yolluyorlar. O da objektif değil diyebilirsiniz ama bizim basınla kıyaslanamayacağını da biliyor olmalısınız.
Ekim 2015

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Twitter'da kaç kişiyi takip ediyorsunuz?

İlk olarak pek aktif olmadığımı söyleyeyim. 3'ü sessiz olmak üzere 57 kişiyi takip ediyorum. Public hesaplardan sürekli paylaşım yapanları ya da boş konuşanları zaten takip etmiyorum. Normal insanlardan da saçma sapan konuşanları üzerimde baskı oluşturmayacak biriyse direkt siliyorum olmadı sessize alıyorum. Sessiz çok güzel bir özellik tavsiye ederim. İnsanı küfür etmekten ya da gereksiz tartışmalara girmekten kurtarıyor.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Youtube'da paylaştığım bir videoyu tüm sosyal ağlarda otomatik olarak ve aynı anda nasıl paylaşabilirim?

1.hootsuite.com hesabı açarak tüm sosyal hesaplarınızı hootsuite üzerinde linklersiniz. Artık buraya video linkini yapıştırıp tek tıkla aynı anda (veya otomatik olarak farklı bir tarih ve saatte) bu mecralarda paylaşırsınız.
2. İnploid'de videonuzu menüdeki "+Ekle" butonu ile Link Paylaş'a tıklayarak buraya eklersiniz ve ilgili konu başlıklarını video altına yazarsınız. Videonuzu burada ekledikten sonra link altında çıkan Paylaş linkine tıklayarak aynı anda Facebook, Twitter ve LinkedIn'e gönderebilirsiniz. Elbette ki burada da inploid.com/settings/? Tab=social_account... linkinden sosyal hesaplarınızı inploid ile işikilendirmeniz gerekmekte.
Ağustos 2015

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya mecralarında gördüğümüz #tbt etiketi ne anlama geliyor?

TBT - Throw Back Thursday'in kısaltması olarak kullanılıyor. Eskiden yaşadığınız olaylara dair yaptığınız paylaşımlarınızı bu etiket (hashtag) ile paylaşırsanız. O paylaşım eskiden bugünlerde ne yaptığınıza dair bir paylaşım oluyor(muş). Bu tarz paylaşım daha çok Instagram üzerinde görülüyor fotoğraf tabanlı olduğu için.

NOT: #throwbackthursday olarak da paylaşım yapabilirsiniz #tbt yerine...
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı

Global bir ürünün sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Standart bir ürün için yapılan sosyal medya yönetimi prensipleri aynen geçerlidir.

Amaca ve hedef kitleye göre bir strateji planı çıkarmak ve uygulamak. Ardından bu uygulamayı ölçerek geliştirmek.

Ürünün dili/dilleri ne ise aynı şekilde hedef kitlenin diline uygun içerik planlaması yapılmalı. Mesela, x ürün için bir X hesabı ve sadece türkçe yayın yapan X Türkiye hesabı açılabilir. Biri ingilizce, diğeri Türk bir girişim olduğunuz için Türkiyeye özel :)

Tabi çok kaba taslak bi yaklaşım benimki ama umarım fikir vermiştir.

Ek olarak, global çalışan bir ajans/ekip ile çözüm ortaklığı kapsamında iş yükünü bölüşebilirsiniz.
Daha fazla