Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Medya

İnternet

Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir. Teknoloji, telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir. Sosyal medya aynı zamanda "Kullanıcıların Ürettiği İçerik" ve "Müşterilerin Ürettiği Medya" kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır. Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe”[1] denilmekte.

Kasım 2015

Fatih Gündoğan @Atii

Bizim medyanın durumu malum. Dünya haberlerini takip etmek için kullandığınız kanallar hangileridir?

Sağolsun Alman ve Avusturyalı arkadaşlarım beni habersiz bırakmıyor (ARD, ZDF, ORF, Bild, Spiegel, Die Zeit, Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Berliner Rundschau, Der Standart...) kendi basınlarında çıkan ve bizi ilgilendiren haberleri yolluyorlar. O da objektif değil diyebilirsiniz ama bizim basınla kıyaslanamayacağını da biliyor olmalısınız.
Ekim 2015

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Twitter'da kaç kişiyi takip ediyorsunuz?

İlk olarak pek aktif olmadığımı söyleyeyim. 3'ü sessiz olmak üzere 57 kişiyi takip ediyorum. Public hesaplardan sürekli paylaşım yapanları ya da boş konuşanları zaten takip etmiyorum. Normal insanlardan da saçma sapan konuşanları üzerimde baskı oluşturmayacak biriyse direkt siliyorum olmadı sessize alıyorum. Sessiz çok güzel bir özellik tavsiye ederim. İnsanı küfür etmekten ya da gereksiz tartışmalara girmekten kurtarıyor.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Youtube'da paylaştığım bir videoyu tüm sosyal ağlarda otomatik olarak ve aynı anda nasıl paylaşabilirim?

1.hootsuite.com hesabı açarak tüm sosyal hesaplarınızı hootsuite üzerinde linklersiniz. Artık buraya video linkini yapıştırıp tek tıkla aynı anda (veya otomatik olarak farklı bir tarih ve saatte) bu mecralarda paylaşırsınız.
2. İnploid'de videonuzu menüdeki "+Ekle" butonu ile Link Paylaş'a tıklayarak buraya eklersiniz ve ilgili konu başlıklarını video altına yazarsınız. Videonuzu burada ekledikten sonra link altında çıkan Paylaş linkine tıklayarak aynı anda Facebook, Twitter ve LinkedIn'e gönderebilirsiniz. Elbette ki burada da inploid.com/settings/? Tab=social_account... linkinden sosyal hesaplarınızı inploid ile işikilendirmeniz gerekmekte.
Ağustos 2015

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya mecralarında gördüğümüz #tbt etiketi ne anlama geliyor?

TBT - Throw Back Thursday'in kısaltması olarak kullanılıyor. Eskiden yaşadığınız olaylara dair yaptığınız paylaşımlarınızı bu etiket (hashtag) ile paylaşırsanız. O paylaşım eskiden bugünlerde ne yaptığınıza dair bir paylaşım oluyor(muş). Bu tarz paylaşım daha çok Instagram üzerinde görülüyor fotoğraf tabanlı olduğu için.

NOT: #throwbackthursday olarak da paylaşım yapabilirsiniz #tbt yerine...
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı

Global bir ürünün sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Standart bir ürün için yapılan sosyal medya yönetimi prensipleri aynen geçerlidir.

Amaca ve hedef kitleye göre bir strateji planı çıkarmak ve uygulamak. Ardından bu uygulamayı ölçerek geliştirmek.

Ürünün dili/dilleri ne ise aynı şekilde hedef kitlenin diline uygun içerik planlaması yapılmalı. Mesela, x ürün için bir X hesabı ve sadece türkçe yayın yapan X Türkiye hesabı açılabilir. Biri ingilizce, diğeri Türk bir girişim olduğunuz için Türkiyeye özel :)

Tabi çok kaba taslak bi yaklaşım benimki ama umarım fikir vermiştir.

Ek olarak, global çalışan bir ajans/ekip ile çözüm ortaklığı kapsamında iş yükünü bölüşebilirsiniz.
Mart 2015

Yazdımdurdum @ersever

İnternet üzerinde işletmeler hakkında yapılan olumsuz yorumlara karşı bir yaptırım uygulanabilir mi?

Aslı Sak (@reklamcigozuyle) Hiç katılamadım yorumunuza; bir restoranda yemek fiyata göre çok kötü, garsonun parmağı çorbada ise ve tatlıdan kıl çıkarsa savcılığa nasıl bir suç duyurusu yapardınız ki? Bence İnternet'in gücü özellikle hizmet sektörünü dizginlemeye devam etmeli ve kalitenin artması sağlanmalıdır. Dürüst ve hizmetini iyileştirmeye çalışan firmalar hatta kendi forumlarını açıyorlar müşteri değerlendirmeleri için bkz. Amazon. Zaten müşterisini memnun edebilen her işletme her ne kadar rakipler de trollemeye çalışsa da kötüden çok fazla iyi yorum alacaktır.
Ocak 2015

Şaman @chamacon

Twitter'da takipçi satın almak ne işe yarar?

Twitter'da takipçi satın almak bildiğin anlamda bir satın alma değil. Twitter kullanıcılarının haberi olmadan birilerini takip etmeye başlatılmasıdır. Bence etik bir durum da değil. Zaten pek çok kullanıcı durumu farkedince takibi bırakıyor. Ha bu süreçte olağan dışı bir performans ile onları kendinize bağlarsanız ne ala. Popüler bir kullanıcı oluyorsunuz. Yoksa bir nevi dolandırıcılık mağduru.
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

Facebook'a 1000 beğeni, twitter 'a 2000 takipçi olayının mantığı tam olarak nedir? Bu tarz sistemlerin çalışma mantığı nedir?

Bu beğeni takipçilerin gerçek olması önemli. Bunların adamakıllı uygulanması için sosyal medya ajanslarıyla çalışmak gerekiyor. Beğenmeleri yetmiyor içerik hakknda sayfa içinde sohbet gerekiyor. Bunu da profesyoneller sağlayabilir.
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Linkedin'i diğer sosyal platformlardan ayıran özellikleri nelerdir? Nasıl daha etkin kullanılır?

Günümüzde sosyal ağlar internet dünyasının vazgeçilmez unsurudur. Sosyal medyanın bir diğer mecraları arasında yer alan linkedin, iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır.
Diğer sosyal ağlardan pek bir farkı olmayan fakat tek bir ayrımı iş amaçlı kullanılan, meslektaş gruplar ile kolay yoldan iletişime geçebilme ve rahatlıkla arkadaş edinebilme platformudur.
Dünyanın en geniş profesyonel ağlarından birini oluşturan Linkedin’ in kullanımı oldukça basittir. Arkadaş bulma işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken tek şey e-mail adresiniz üzerinden taratma işlemi gerçekleştirmeniz halinde defterinizde kayıtlı halde bulunan insanlarla kolaylıkla irtibat kurabilirsiniz.

Linkedin ne için kullanılmaktadır?

Linkedin kullanımının temel amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolaylıkla iş başvurularını gerçekleştirmesi, Yapılan sunum, dosya ve birçok kitapların rahatlıkla paylaşılabilmesi, Bloglarınızın kolay yoldan reklamını gerçekleştirmek, iş hayatı ile ilgili konularda bilgi alışverişi yapmak gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Peki, linkedin neden kullanmalıyım?

Gelişen teknolojik gelişmelerin ardından artık internet ortamları üzerinden rahatlıkla iş bulabilme ve iş alımları gerçekleşirken işe alınacak kişilerin profilleri, hesapları ve sayfaları gözden geçirilerek iş alımları gerçekleşmektedir. Hal böyle olunca sosyal ağlarda ki hesapların ayrı bir önemi olmaktadır. Ülkemizde günden güne belli oranlarda kullanıcı sayısı git gide artış göstermektedir.
Üye işlemlerinizi gerçekleştirirken yapmanız gereken tek bir şey kendinizle ilgili bir Cv oluşturmanız olacaktır. Artık profesyonel bilgi, fırsat ve fikir alışverişleri insanlara güvenli bir şekilde linkedin aracılığı ile ulaşmaktadır. Üye olmanız halinde pek çok işinize yarayacak adımlara ulaşmanız mümkün olacaktır. Sektör hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak, hedeflerinize kavuşmak ve profesyonel kimliğinizi dışarıya yansıtmak amacı ile linkedin vazgeçilmez bir aracı unsurudur.
Kariyerlerin en iyi şekilde özetlendiği bu platforma sizlerde dâhil olarak işinizi yükseltmek, gelişmek ve yeni girişimlere yönelmek, bilgiyi keşfetmek amaçlı birçok kolaylıklar linkedin sayesinde kullanıcılara ulaşmaktadır. Ayrıca kişilerin birbirlerine etiketlemesine olanak tanıyarak bilgi alışverişlerinin yaşanmasında pay sahibi olmaktadır. Kısaca linkedin sosyal medyanın öne çıkan ağlarından biri olarak yeni girişimlerin keşfetmesinde öncü olmaktadır.
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Twitter'da otomatik botlar ne kadar güvenilir? Takipçi satın almak sizce mantıklı mıdır?

Takipçi satan kişi ya da firmalar şu şekilde çalışırlar.
1. Bir program ya da web sayfaası aracılığı ile insanlara size takipçi vereceğiz, takipe dene 50 takipçi gibi sözlerle bir şekilde uygulamalarına kayıt edip kendi hesaplarını da takip ettiriyor böylece ellerinde binlerce yüzbinlerce takipçi oluyor ve buna organik takipçi de diyorlar. Bu organik takipçileri zamanı geldiğinde onlardan takipçi satın alan kişiye programları ya da uygulamaları sayesinde o kullanıcıların insiyatifi dışında takip ettiriyorlar böyle ce sıfırdan binlerce takipçin oluyor ve bunların geneli bir süre sonra seni siliyorlar :)
2. Yol olarak yine programlar aracılığı ile sahte hesaplar açıyorlar yüzlerce binlerce bu hesaplarla da takipçi satın almak isteyenlerin hesaplarını takip ettiriyorlar ki bu hiçbir işe yaramaz en azından yukardaki tekniğe göre.

Aslı sak arkadaşın da dediği gibi bence bu işin uzmanlarına danışıp ilgi alanına göre nasıl hedef kitlenin seni takip etmesini sağlarsın o tarz çözümlere yönel derim ben. Ayrıca aşağıdaki makalemde bir nebze işine yarayabilir
birwebdesign.com/twitter-da-takipci-artt. . .
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya hesaplarınızı kullanma amaçlarınız nelerdir?

  1. Facebook - haber okuma, arkadaşlarımın paylaşımlarına bakma (bir kişiden bir anda 10 paylaşım falan görürsem ya da yemek paylaşımları gibi şeyler hemen takibi kesiyorum) ve iletişim
  2. Twitter - bilgisayar yoksa, haber okuma
  3. LinkedIn - beni eklemiş olanları ekleyip hızlıca kapatma
  4. Sayılırsa bir de Youtube - video izleme ve paylaşma
  5. Google+ beni eklemiş olanları ekleyip hemen kapatma
  6. inploid'i de saymış arkadaşlar ben de güncelleme yapayım. Burada naapıyorum?.. Bir iki kanka edindim, yani sadece erkek değil tabii ki. Sohbet, muhabbet ediyorum, genellikle burada değil, zor şartlar nedeniyle ama hem konu buradan oluyor hem de muhabbet esnasında buradaki aktivite sürüyor. Fazlaca bilgi edindiğimi söyleyemeyeceğim ama insanlar ve davranışları hakkında tabii ki bilgi ediniyorum. Dışarıda hayatım boyunca yollarımız kesişip de karşılaşamayacağım insanların, fikirleri ve düşüncelerini tecrübe ediyorum. Bir de küçük İlber Ortaylı'yı oynayarak sanırım biraz da egomu tatmin ediyorum. Bu arada ben tabii ki Ortaylı'nın yanında kör cahilim, artık burada onu oynayabiliyorsam gerisini siz düşünün ☺
Daha fazla