Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Psikoloji

Sosyal psikoloji toplumsal şartların insanlar üzerindeki etkisini araştıran bilim dalıdır. Bu alanda araştırma yapanlar genellikle psikolog veya sosyolog'lardan oluşmaktadır. Buna rağmen bütün sosyal psikologlar hem birey, hem de topluluk bazında çalışırlar. Benzerliklerine rağmen iki alan amaçları, yaklaşımları, yöntemleri ve terimlerinde farklılaşırlar. Biyofizik ve kavrama psikolojisi gibi sosyal psikoloji de disiplinlerarası bir alandır. Sosyal psikolojinin belli başlı konuları: Yardım, Altruism: İnsanlar neden ve ne durumlarda birbirlerine yardım eder veya etmezler. Sosyal uyum: Bireyler neden grup kurallarına uyarlar veya uymazlar. Söz dinleme, İtaat: İnsanlar neden söz dinlerler, itaat ederler. Toplum ve birey etkileşimi Ön yargi: Ön yargı nasıl oluşur. Hiddet ve saldırı: Bireyler neden ve ne durumlarda başkalarına saldırırlar.

Ağustos 2017

Kenan Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Hakikaten tuhaf, komik alışkanlıklarınız nelerdir?

Yutkunmak. İçimdeki meseleleri çözüp stresimi azaltmaya alıştığımdan.
Ağustos 2017

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Hakikaten tuhaf, komik alışkanlıklarınız nelerdir?

Dinlediğim bütün şarkıların farkında olmadan sözlerini ezberliyor ve yıllarca unutmuyorum. Küsurat pek sevmiyorum.
Ağustos 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Hakikaten tuhaf, komik alışkanlıklarınız nelerdir?

Hahah sanirim cogu seye, yemek icin kullanacagim bir kasiga bile kimse gormeden bir opucuk birakmak. "Bana verdigin guzelliklerin, nimetlerin farkindayim ve tesekkur ederim" gibi birtakim farkli dusunceler, garip hisler☺
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Karşılaştığımız bir tanıdıkla selamlaştıktan sonra neden hala yüzümüzdeki gülümseme bir müddet daha devam eder?

Anılar duygularını tetikler ve anılardan birden kurtulmak mümkün gözükmüyor şimdilik, mutluluk ve kızgınlık anılarına bağlı olarak bir süre daha devam edecektir.
Ocak 2016

Melike Saydıran, bir soruya yanıt verdi.

'Şu kulaklığı çıkar da öyle dinle' uyarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ofiste sürekli olarak başıma gelen olay aslında. Kulaklık kocaman, biri bir şey söylediğinde klavyeden sesi kapatıyorum ama kulaklığı çıkarmıyorum. Gıcık oluyorlar.
Aralık 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

'Şu kulaklığı çıkar da öyle dinle' uyarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kulaklıkla dinliyor gibi yapmanız büyük saygısızlık. Dinlemek istemiyor ve sosyal statünüz de buna uygunsa beyan edin ve dinlemeyin. 15-30 yaş arası erkekler zaten her şeyi en iyi bildiklerini düşünerek iki kulakları açık bile olsa makatlarıyla dinlerler ve aslında kulaklardan kazara içeri kaçmış akustik sinyalleri bilinç altlarında belki yorumlayabilirler. Bunun doğru yorumlanabilme şansını bir miktar arttırmak için konuşanın kulaklığın çıkartılmasını talep etmesini çok mantıklı buluyorum. Zaten kulaklığı çıkartmaya itiraz edecek kadar saygısız bir kişi kulaklıkta müzik yok şeklinde bir yalan söyleyerek de saygısızlığını arttırmaya elverişlidir.
Eylül 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Çay içmenin insanda bıraktığı etki kişiden kişiye ve elbette nasıl bir çay içtiğine göre değişir. Siyah çay da dediğimiz bildiğimiz çayda kafein vardır. Kafein uyarıcı bir etkiye sahiptir ve rahatlatmaz aksine uyarır ve bir tetikte olma hali yaratır. Elbette çok çay içinler bu hali hissetmeyebilirler.

Çay terapisi diye bilimsel bir yöntem yoktur. Sanılanın aksine psikoterapi dediğimiz süreç oldukça karmaşık ve uygulaması zordur. Dışarından bakıldığından sadece konuşmak veya rahatlatmak olarak görülebilir ancak böyle değildir. Tam tersine kişi bazen terapiden rahatlamış değil aksine daha da gerilmiş olarak ayrılabilir. İyileşme ve davranış değişikliği ille de rahatlama ile gelecek diye bir kaide yoktur.
İyi bir terapist olmak için öncelikle çok iyi bir psikoloji bilgisine sahip olunmalı dolayısıyla ruh sağlığı uzmanı olunmalıdır (psikolog, psikiyatrist, pdr). Bu tek başına yetmez, psikoterapi kuramsal eğitimin yanında usta-çırak ilişkisine dayalı süpervizyon eğitimi ile öğrenilir. Bazı terapi akımları en az 100 saat süpervize edilmiş seans yapmamış kişiyi terapist olarak tanımazlar. Son yıllarda çıkan ve 15-20 günlük eğitimler ile öğrenilen NLP gibi yöntemler ise bilimsel dayanaktan yoksundurlar. Bu yöntemlerin veya herhangi başka bir yöntemin bilinçsiz bir şekilde kullanılması karşı tarafa kalıcı olabilecek psikolojik zararlar verebilir.

Tüm bu saydığım sebeplerden dolayı ben sizin çay terapisi adı altında bir yöntem ile insanların ruh sağlıklarına müdahale etmenizi önermem. Dünyada pek çok sayıda terapi ekolü ve ondan daha da fazla teknik ve müdahale biçimi vardır. Bu sebepten olsa gerek çay ile bir terapi yaklaşımı geliştirmek hiç aklıma gelmedi.

Meditasyon ise ayrı bir konu. Çay meditasyona yardımcı olarak kullanılabilir. Meditatif teknikler de psikoterapide yardımcı olarak kullanılabilir. Ancak meditasyon bir terapi değildir.
Nisan 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Kahvenin 40 yıl hatırı vardır derler ama bana güzel bir çay yapsın çocukluktan başlayayım anlatmaya...
Çay güzel bir terapi midir bana göre evet.
Nisan 2015

Gökay Ata, bir soruya yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Açıkçası daha öğrenciyim ama çay terapiyi ilk defa duyuyorum. Elbette ön yargıyla yaklaşmamak lazım ama çayla terapi olur mu dersen olmaz gibi geliyor. Rahatlatır vb. fizyolojik etkileri vardır ama psikolojik boyutunun olduğunu düşünmüyorum.
Nisan 2015

Çay Çek, bir soruya yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Çay içmek insanlarda rahatlatıcı bir etki bırakır, tabii bu içilen çaya göre değişiklik gösterir. Pek çok strese karşı içilebilecek çay olduğu gibi Japon çay seremonilerinde kullanılan toz yeşil çay matcha da rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca çayı meditasyonda kullanımı ve çay banyosu ile rahatlama örnekleri Asya'da çok fazla mevcuttur.
caycek.com/cay-meditasyonu/
caycek.com/cay-banyosu/
Ocak 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Görünüşünüze bakarak sizi yanlış değerlendirdikleri oluyor mu?

Hayatta yanlış anlaşıldığım oluyor. Belki ben de başkalarını yanlış değerlendiriyorum o yüzden de olabilir. Bir de dinlemek, tanımak gerekiyor karşındakini. Ben de beni anlamak yerine "gel benle anı yaşa" diyorum, gülüyorlar.. .
Daha fazla

30 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.