Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spor

Spor ya da idman önceden belirlenmiş kurallara göre, kişisel veya takım halinde yapılan rekabet amaçlı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel aktivitelerdir. Spordaki en önemli etmenler, kişilerin fiziksel kapasiteleri, yetenekleri ve galibiyete olan inançlarıdır. Spor, kişilerin yaptıkları hareketlerle birlikte, top, hayvan gibi birtakım objelerle yapılan hareketlerin tümünü kapsamaktadır. İskambil oyunları gibi oyunlar ise, yalnızca zihinsel yeteneklere dayanmasına rağmen spor olarak kabul edilmektedir.

Mart 2020

Yazdımdurdum, bir soruya yanıt verdi.

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Kalori yakımı açısından bisiklet. Tabi ki hafif yürüyüş ile kıyaslıyorum.
Haziran 2019

Mehmet Ortaç, bir soruya yanıt verdi.

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Bence bisiklet daha verimlidir. Sonuç itibariyle daha zorlayıcı bir aktivite ve daha fazla kas grubu çalışıyor.
Mart 2019

Enes Yahya, bir soruya yanıt verdi.

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Önce verimin parametresini açıkla. Sonra nasıl ölçeceğimizi?
Keyif açısından verim mi?
Kalçanı eritmek için mi?
Total kalori mi?
Kız düşürmek için mi?
Çok yer gezerek kalori yakmak için mi?

Yani bu soruyu soranı da, soruya cevap veren sığ görüşlü ilk anladıkları söze cevap verenlere de eksi verdim.
Temmuz 2018

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Yürüyüş yapmak mı yoksa bisiklet sürmek mi daha verimlidir?

Bana göre ikisi de verimlidir uzun yürüyüşler hem insanı fiziksel olarak hemde ruhen çok iyi geliyor bisikleti de bir o kadar faydası vardır . Ama en son bir yer de okuduğum bir yazıda Sertap Erener şu an hapını kullandığı telomer hapları insanın hücrelerini yenilemesini sağlayarak yaşlanmaya karşı etkili oluyormuş hap kullanmak yerine günde 30 dk yürüyüşün de bu etkisi olduğu söyleniyor.
Temmuz 2017

Esra, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Kilo vermek için spor yaparken nasıl beslenmek gerekir?

Kilo vermek için spor yapmak yanlış bir tercih, sağlıklı yaşam için spor yapmalısınız. Yine sağlıklı yaşam için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yan etkisi kilo alma olan ilaç kullanmıyorsanız, kilo vermek gibi bir derdiniz olmayacak... Belki aynı kiloda çok daha güzel bir vücuda sahip olacaksınız. Neden spor yapmak istediğinize dair algınızı değiştirmenizi öneririm. Bunun tüm sorunlarınızı çözeceğini düşünüyorum. Yoksa istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, sporu bırakıp tekrar aynı kiloyu belki de daha fazlasını alma ihtimaliniz olacaktır.
Mart 2016

Turgay Aksoy  yeni bir  gönderide  bulundu.

Futbolcuya Dayalı Düzen

Futbolcuya dayalı düzen tabiri, özellikle takımların başarısız olduğu dönemlerde sık sık dile getiriliyor.

10699

Futbolcuya dayalı düzende, oyuncular istedikleri şeyleri yaptırabilmek için organize oluyorlar ve kasıtlı olarak iyi ve gayretli oynamıyorlar. Bu organizasyonu genelde takımın eski futbolcuları yapıyorlar. Örneğin, hocayla problem yaşarlarsa, kasıtlı olarak iyi oynamıyorlar, takımlarının puan kaybetmesine yol açıyorlar. Biliyorlar ki bu tür puan kayıplarının yaşandığı dönemlerde ilk sorumlu olarak hoca görülecek, futbolculara dokunulmayacak. Bu yöntemle gönderilen hocalara örnek olarak Prandelli, Mancini gibi hocaları gösterebiliriz. Ersun Yanal' ın gönderilişi ise oyuncuların kötü oynamasıyla değil, futbolcuların, hocanın gönderilmesini başkandan istemesiyle gerçekleşti. Takımı şampiyon yapan Ersun Yanal' ı, futbolcuların isteğiyle gönderen Fenerbahçe, futbolcuların istediği İsmail Kartal' ı göreve getirdi. Bu hamle, kolayca kazanılabilecek şampiyonluğun kaçmasına ve Şampiyonlar Ligi' ne gidilememesine yol açtı. Bu da ciddi bir maddi kayıp oluşturdu. Ama Aziz Yıldırım hatasını fark ederek devreye girdi. Bu duruma yol açan Emre, Selçuk, Egemen, Bekir gibi futbolcuları takımdan gönderirken, Volkan Demirel ve Gökhan Gönül' e alternatif olabilecek oyuncuları transfer etti.

Sakıncası Ne ?
Futbolcular tabi ki futbolun ana parçasıdırlar. Futbolcu olmadan futbol maçı olmaz. Bu sistemde ağırlıkları olması normaldir. Ama futbolcular canları isterse oynayıp canları istemezse oynamazlarsa, hem kötü futbol yüzünden taraftarlar mutsuz olup tribüne gelmiyor, hem de maç kazanılmadığı için kulüp zarar ediyor. Ama futbolcular yüksek kontratlarında yazan paraları almaya devam ediyorlar.

Yöneticilerin Payı

Yöneticiler kötü futbolun ve puan kaybının sorumlusu olarak, kasıtlı şekilde iyi oynamayan oyuncuları değil de hocayı sorumlu tutuyorlar. Ülkemizde oyuncunun kötü oynamasının sorumlusunun hoca olduğu şeklinde bir algı var. Oyuncu iyi oynarsa kendi başarısı, kötü oynarsa hoca yüzünden diye düşünülüyor. Hocayı göndermek futbolcuları göndermekten daha kolay olduğu için hocayı yolluyorlar. Yöneticiler bu sayede futbolcuya dayalı düzenin devam etmesine yol açıyorlar. Özellikle Abdürrahim Albayrak modeli yöneticiler bu sisteme önemli katkı sağlıyorlar.

Florya Ruhu
Futbolcuya dayalı düzenin sembolü '' Florya Ruhu'' dur. Yani kötü gidişatta takımın ağabeyleri direksiyona geçer ve takımı motive ederler. Hocasız bile şampiyon olurlar. Ama bu sürdürülebilir bir şey değildir. Kriz dönemlerinde kısa süreli faydalar sağlasa da uzun lig maratonunda işlemez. Ama futbolcular bu gücü ellerinde tutmak isterler. Geçmiş dönemde Hakan Şükür, Hasan Şaş gibi futbolcuların önderlik ettiği sistemin günümüzdeki önderleri Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Yasin Öztekin gibi futbolculardır. Taraftar da bunun farkına varmış olmalı ki, son yıllardaki şampiyonluklarda çok önemli katkılar yapan Selçuk İnan ve Burak Yılmaz' ı ıslıklıyorlar. Futbolcular unutmamalıdır ki, maddi- manevi taraftar desteği, kulübün ve yönetimin maddi imkanları olmasa, futbolu yüksek kontratlarla oynayamazlar. Yani aslında futbolcular bindikleri dalı kesiyorlar.

Çözüm Nedir?
Futbolcuya dayalı sistemin çözümü, kulüplerin profesyonelce yönetilmesi, bu tür organizasyona kalkışan futbolcuların takımdan uzaklaştırılması ve futbolcuların kontratlarının garanti para olarak değil de performansa dayalı olarak düzenlenmesi. Performansa dayalı gelir elde eden futbolcu gelir kaybına uğramamak için takımının kazanması için elinden geleni yapacaktır.
Mart 2016

Drage, bir soruya yanıt verdi.

Kilo vermek için spor yaparken nasıl beslenmek gerekir?

Spor yaparken boğazını tutmak zordur spor insanın karnını acıktırır

81 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Basketbol

191 Kullanıcı   35 Soru   63 Yanıt

Antrenör

3 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Bocce

0 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

Top (Spor)

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt