Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spor Tarihi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2013

June @june

Futbol nasıl ortaya çıkmıştır? Zamanla gelişimi nasıl olmuştur?

"Ayak topu" anlamına gelen futbolun geçmişi çok eskilere dayanır. Dünyanın birçok yerinde futbolu andıran oyunların daha ilk çağlarda oynandığı bilinmektedir.

Arkeolojik buluntular eski Çinde top oyunlarının yaygın biçimde oynandığını göstermiştir. M.Ö. 2500'de, Çin imparatoru Huang Ti'nin askerlerine çeviklik kazandırmak amacıyla ayakla top oynattığı bilinmektedir.
Eski Yunan ve Roma'da da top oyunları boş zamanların sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi için oynanırdı.
Sümer, Asur, Mısır, Yunan ve Roma kabartmalarında ayakla oynanan top görülür.

Futbola çok benzeyen bir oyun Avrupa'da M.Ö. 2. yüzyılda Romalılarca yaygınlaştırılmış, İngiltere'de çok sevilmiş ve yayılmıştı.
Divanu'l-Lugati't-Türk'ün ilk cildinde Türkler'in yüzyıllar boyunca ayakla top oynadıklarına ilişkin bilgiler vardır. İçi havayla şişirilmiş kuzu postundan yapılan topla oynanan bu oyuna Orta Asya Türkleri "Tepük" derlerdi.
İngilterede futbol 12. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmıştır.
Mart 2013

Can Ara @canara

Spor tarihine geçmiş önemli demeçler ve sözler nelerdir?

 • Helenio Herrera: "Barselona ve İspanya futbolunda benim oluşturduğum sistem otuz yıl sonra saygı duyularak anımsanacaktır"
  . "En iyi savunma hücumdur".
 • Gregg Popovich: “Benim ikisi önde oyunu izleyen, ikisi de arkadakileri denetleyen dört gözüm vardır. Arkamı izleyen gözlerimi, bençte oturan oyuncuları sürekli taramak için kullanırım. Oyuna girmek ve takımına hizmet vermek için can atan oyuncu ile dalga geçenin ayırdında olurum.”
  Popovich'in bu söylemi NBA dergisinde yayınlandıktan sonra kimi oyuncuların daha dikkatli olduğu kimi oyuncuların ise üstlerinde baskı hissederek takımdan ayrıldığı açıklandı.
 • Alfredo di Stefano: Antrenörlük teklifini kabul etmesi için milyarder Antonio Cabillas'ın önüne koyduğu çek defterini göstererek, ''İstediğin sayıyı yaz, kabul edeceğim'' şeklindeki teklifine yıldız oyuncunun verdiği yanıt, Real Madrid'in tarihine geçecek nitelikteydi: "Ben kim oluyorum ki bana bu şekilde bir teklifle geliyorsunuz. Futbolu yeni bırakmış, teknik direktörlük konusunda hiçbir deneyimi olmayan bir adama, bu kadar büyük para verilmesine, Real Madrid'in bir fanatiği olarak asla izin veremem.''
 • Muhammet Ali Clay: 11 Eylül saldırılarının ardından CNN muhabiri: "Sayın Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?" diye sorar. Muhammed Ali: "Siz, Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını...". "Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım".
  :)
 • Diego Maradona: "O el, Tanrı'nın eliydi"

  (1986 Dünya Kupası'nda İngiltere'ye elle attığı gol sonrası).
 • Johan Cruyff: "Futbol basit bir oyundur, zor olan ise basit futbol oynamaktır."
 • Michael Jordan: "Herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor, Bense her gün Michael Jordan olmak zorundayım."

Kasım 2012

June @june

Spor tarihinin en unutulmaz geri dönüşleri nelerdir?

 • Euro 2008'de Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti maçında 2-0 dan 3-2' ye getirmesi. Gene aynı turnuvada Hırvatistan maçında 119. dakikada gol yiyip 120. dakika karşılık verip maçı penaltılarda kazanması
 • Fenerbahçe'nin 1989 yılında Türkiye Kupası'nda Galatasaray'ı ve 2001 yılında Süper Lig'de Gaziantepspor'u 3-0 dan 4-3 yenmesi
 • Galatasaray'ın Milan'ı son dakikalarda attığı gollerle 3-2 yenmesi(Bu maçın sayesinde Galatasaray UEFA kupasına gitmiş ve nağmalup şekilde bu kupayı alma başarısı göstermiştir)
 • Eurobasket 2001'de Hırvatistan karşısında ilk yarıyı 18 sayıyla yenik kapatan milli takımın maçı uzatmalarda kazanması ve yarı finale yükselmesi

  Benim Türkiye'den yakın tarihte hatırladıklarım bunlar,aklıma gelen olursa gene eklemeye çalışırım..

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.