Bilmek istediğin her şeye ulaş

Startup

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Girişimcilik ile ilgili Türkçe Podcast var mıdır?

Yaklaşık 1 ay önce başlamış olan girişimci muhabbeti, girişimcilik ve startup ekosistemi ile ilgili haftalık türkçe podcast yayını yapıyor.

girisimcimuhabbeti.com

soundcloud.com/girisimci-muhabbeti
Ocak 2015

Zeynep Akman @zeynepakman

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öyle bir dünya varsa lütfen bizi de bilgilendirin oraya gidelim ve şirketlerimizi kuralım.

Elbette teknik işlere karışmadan da yazılım şirketiniz olabilir. Ancak bu durumda siz girişimci olursunuz. Bilişim ve yazılım sektöründe bir açık, bir eksiklik görmeli ve bir şirket kurmalısınız. Bu durumda gerçekten çok paranızın olduğunu var saymamız gerekir.

Aşamalara gelirsek bilişim alanında kendini geliştirmiş bir genel müdür ve sağlam bir ekiple şirketinizi yürütebilirsiniz ancak şirketinizde sahiplikten başka oynayabileceğiniz rol olmaz. Rol almak için teknik bilginiz olmalı. Yeni trendleri takip etmeli, sektörü ve eksikliklerini incelemeli bunu kendi işinize nasıl entegre edebileceğinize bakmalısınız.

İşi bilmek sizin sınır ve iş tanımınızı belirleyeceğinden yanlış bir harekette bulunmamanızı sağlar.

Bir de lütfen şu okulu okumadım ama şunu yapabilir miyim diye gelmeyin. Bilişim yenilik ve kendini geliştirmektir. Bunun okulu olmaz. En iyi okulları bitirip zerre iş yapamayan elemanları da, okul okumamış ama işinde show yapan elemanları da görüyoruz.

Sormanız gereken soru kendimi bu alanlarda geliştirmek için ne yapmalıyım olmalı.
Temmuz 2014

Brutal Code @brutalcode

Bir yazılım projesi hangi konular için yatırıma ihtiyaç duyar?

Bu yaratılan uygulamanın çeşitine göre değişmektedir. Örneğin sadece "boardcast" yapacak olan bir uygulama hazırlayor ve ya hazırlamışsanız ihtiyacanız olan şey telif hakları için bol miktarada paradır. Elektronik-ticaret ise ürün tedarik etmek için bir gerekli olan paradır. Bunların dışında Google gibi yada twiter gibi sadece içerik çevirecek iseniz ozaman bol miktarda insan kaynağına ihtiyaç duyacaksınız demektir.
yukarıda yazıklarım yanı sıra bir yazılım projesi bol miktarda taze fikre ihtiyaç duyar. Bu nedenle benzer işler yapan veya uygulamanıza konu olan sahada bol miktarda araştırma yapabilmek için gerekli kaynağa ihtiyaç duyar.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Facebook ilk çıktığında yapılan yorumları merak ediyor musunuz? İnsanlar ilk neler söylediler?

Cemal Tekin (@sampitt) bey o açıdan bakılırsa o zaman bütün vCard temaları da birbirine benzemektedir ama içerik ve sunuş o siteyi önemli kılar. Yine inploid.com'da goo.gl/EkpHLV adresindeki Facebook çalışanları tarafından oluşturulan siteye ya da Yahoo Answer (goo.gl/sgQPgh) 'da benzemektedir. Ancak inploid.com'u Türkiye'de o sitelerden ayıran arayüzünün Türkçe olması, soru soranın ve cevaplayanın baskın çoğunluğu Türkiye'dendir. İçerik te aynı şekilde Türkçe'dir. Benim tercihimi Quora'dan ayıran etkenler bunlardı.

Şimdi sizin goo.gl/RfV3Jh adresinde sorduğunuz soruda ayırt edilebilecek bir fark yok bu durumda da üzerine konuşulabilecek bir şey de yok. Sizin sorunuzu örnek vermek amacıyla abartırsak benim şöyle bir soru sorduğumu varsayalım: "Bir site yapacağım, insanlar birbirine soru sorabilecek, tartışmalar düzenli bir şekilde yapılabilecek, diğer insanlar da bu sorulara cevap verebilecek, cevaplar da oylanacak. İnsanlar daha fazla oy alabilmek için daha çok soru cevaplar. " o zaman bana ne dersiniz?

Peki bir de söyle dersem: "Bir site olacak, davetiye usulü üye alacağız. Üyelerin çoğunluğunun mesleği ya da ilgi alanı bilgisayar ve yazılım üzerine olacak. Sorular bu alanlar üzerinde olursa kabul edilecek. Soruların yanında büyük bir çoğunluğu kod bloğu içereceği için kod tahtası denen bir alan olacak. Örnek kod o alanda yazacak ama herkes bunun üzerine deneme yapabilecek ve tabi ki bu kodlar ne dil ile yazıldığı fark etmeden goo.gl/Hf9a0B adresindekine benzer bir yöntem ile çalıştırılacak. Tabi kodun aslının ve versiyonlarının kaybedilmemesi için her biri Wikipedia'ye benzer bir şekilde kaydedilecek. En doğru ve düzgün kod oylanacak" dersem ne dersiniz?

Lütfen bunları düşünerekten bir önceki mesajımı değerlendiriniz.
Ekim 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Open Source, açık kaynak kodlu projeler geliştirerek gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

Açık kaynak kodlu yazılımlarda büyük çoğunlukla danışmanlıktan gelir elde edilmektedir. Müşteriler rahatlıkla projenin içeriğine ulaşabilirler fakat bu içeriği kendilerine uygun şekle sokmak için güvendikleri danışmanlardan yardım almayı, kendi başlarına uğraşmaya tercih ederler. Geliştirmeyi kendi başlarına yapmaya kalktıklarında, işi kotaramayacaklarını görürler ve daha fazla maliyete (işin gecikme maliyeti, vs.) katlanarak danışmanlardan yardım isterler. Açık kaynaklı projelere danışmanlık verilmesi konusunda, açık kaynaklı projenin geliştiricisi olan kişi ya da kurumların verecekleri danışmanlık, başka kişilerden alınacak danışmanlık hizmetine göre çok daha değerli olmakta ve çok daha fazla güven vermektedir. Bu danışmanlık hizmetlerinden elde edilen tecrübeye göre, müşterilerin istedikleri geliştirmeleri analiz ederek, ücretli eklentiler oluşturmak ve bunların satışıyla da gelir elde etmek mümkündür.
Aralık 2010

Murat Karakuş @mk

inploid projesinin %60'ı 150.000-TL. eder mi?

Sitenin son 1 haftadır zerre ilerlememesi nedeniyle etmezmiş.
Eylül 2012

İsmail Doğan @alexey

Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir?

Girişimler belirli bir fikir üzerine yola çıkarlar ve bu fikrin bir problemi çözdüğünü düşünerek yollarına devam ederler. Ancak bazı nedenlerden dolayı, yolda, fikrin çözdüğü problem ile ilgili olarak değişikliğe uğratılması gerekebilir. Bunlar köklü değişiklikler olabileceği gibi küçük oynamalar da olabilir. Bazılarında ürün doğrudur ama yönelinen kitle yanlıştır, bazılarında ise kitle tamamdır ama ürün kısmi olarak ya da tamamı ile değiştirilmelidir. Bir kısmında ise doğru olan tek şey girişimi oluşturan takımdır. Pivot, bir girişimin geleceği ile ilgili aldığı en önemli kararlardan birisidir:
 • Pivot, pes etmemektir
 • Pivot, fikrinizi elinizdeki gerçek verilerle sorgulamanızdır
 • Pivot, iş fikrinize daha farklı ve yeni bir bakış açısıdır

Bu konuda mevcut bazı başarılı pivot örneklerini de şu şekilde sıralayabilirim:

 • YouTube :) : Evet. Youtube da "Tune in hook up" adındaki bir çöpçatanlık sitesi olarak yola çıkmıştır. Ancak bu sitenin/fikrin gidişatından dolayı ekip daha spesifik ve basit bir işe "video paylaşımı" na odaklanmışlardır. Daha ayrıntılı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

 • Paypal : Finans ve kriptografi üzerine konumlanmış 2 şirketin birleşmesi ile büyüyen, Palm Pilot cihazları arasında para transferi gerçekleştirmek için yola çıkmış bir şirkettir (İlgili bir makale için tıklayın). Bu süreçte; Peter Thiel sayesinde daha büyük bir problemin farkına varıp bunu çözmeye yönelmişlerdir - online para transferine kolay bir çözüm bulmak.

  NOT: Peter Thiel, Facebook'a işin başlarında yaptığı yatırım ve geçtiğimiz aylarda tüm hisselerini yarım milyar dolara yakın bir meblağdan satması ile gündeme gelmişti

 • Flickr : Ürüne ait bir özelliğin ürünün kendisi haline gelmesine ilişkin bir örnek de burada. Ludicorp adındaki bir online oyun girişiminin online role-playing oyunu geliştirirken temelleri atılmıştır Flickr'ın. Bu esnada daha büyük bir problemi çözdüklerinin farkına varmışlardır. Oyunu geliştirmeyi bırakıp web üzerinde fotoğraf paylaşımını kolaylaştırmaya odaklandılar (Karı koca olan Caterina Fake ve Stewart Butterfield). İlginçtir ki Ludicorp firması asla bir oyun çıkaramamış ama Flickr Yahoo tarafından 2005 yılında satın alınmıştır.

  NOT: Caterina Fake ve Stewart Butterfield'in yatırım portföylerine dikkatinizi çekerim. Özellikle Caterina çok başarılı şirketlere yatırım yapmakta.

 • Instagram : Kurucu Kevin Systrom mobil ve HTML5 uygulama yapmak ister ve marketing üzerine çalıştığı işten kalan zamanda öğrendiği programlama bilgisi ile Foursquare ile Mafia Wars oyununun bazı noktalarını birleştirecek bir uygulama yaratmak için Burbn'yi kurar. Sağlam VC'lerden yatırımı alınca diğer bir kurucuyu projeye dahil eder (Mike Krieger). Çok fazla özellik barındıran bu uygulamalarını hayata geçirdikten ve küçük kullanıcı gruplarına kullandırtmaya başladıktan sonra, uygulamadaki birçok özelliği kaldırıp -kitlenin davranışından da yola çıkarak- yeni kullanım şekline uygun ve tek bir işe odaklı yeni uygulamalarını hayata geçirmeye karar verirler, ki bu da instagram olacaktır :)

Yanıtımı konuya uygun düşeceğine inandığım Steve Blank'in girişim/şirket tanımı ile sonlandırayım:

"Bir girişim; büyütülebilir ve yinelenebilir iş modeli aramak için tasarlanmış geçici bir organizasyondur. Bu arayış Ürün-Pazar uyumu içindir. Bu konuyu tam anlamı ile çözemedikçe bir şirket sahibi olmuş sayılmazsınız"


Yanıtımı sürecin ayrıntılarına inerek güncelleyeceğim...


Bu konudaki diğer bazı yazılar şunlar:

Aralık 2011

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Bir internet girişimi yazılımcı çalışanlarının şirketin yazılım felsefesini ve ürünün misyonunu anlayabilmesi için ne kadar süre tanımalıdır?

Sadece bir Yazılım Geliştiricinin değil herhangi bir profesyonelin iş hayatında yeni başladığı şirkete adapte olması için gerek ve yeter süre bence 1 aydır. 

Bu süre içinde şirketin genel bakışı, yaptığı iş ya da işler ve bunların hikayesini algılamalı ve benimsemelidir. Yaptığı işi benimseyen insan, o işin parçası olmaktan zevk duyar. 

Internet girişim şirketlerinde bu süreç biraz daha farklı işleyebilir. Bence yine maksimum 1 ay adaptasyon için yeterlidir. Ancak, internet girişimleri ve yazılım projeleri, özellikle Türkiye'de uzun soluklu ve sabır isteyen işlerdir. Dolayısıyla, takıma dahil olan kişilerin girişimi benimsemesi ve özümsemesi kısa sürede mümkün olsa da, motivasyonlarını maksimum seviyede tutmaları çok önemlidir. Çünkü, eğer bir internet girişimcisi iseniz, projeye inancı ya da motivasyonu düşük ekip üyeleri projenin yaşaması zorunlu olan evrelerine katkı yerine zarar verebilir. 

Sonuç olarak, toplam 1 aylık süre yeterlidir bence. Tabi tüm bu süreç içinde, tüm takım içindeki iletişimin pozitif yönde olduğunu varsayarak söylüyorum.
Eylül 2012

Sinan B. @SuperMan

Bir internet girişimi için start-up aşamasındayım. Ancak Video tanıtımı yapmam gerekiyor, nesnelerin bulunacağı bu video için aşamaları ve kullanılacak programlar hakkında acil bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle tanıtım videosunu hızlı bir şekilde hazırlamak istiyorsanız bunu daha önce yapmış kişileri bulmanızı tavsiye ederim. Zamanınız varsa ve kendiniz yapmak istiyorsanız -tam olarak nasıl bir video hazırlamak istediğinizi anlamadım ama- Adobe After Effects kullanarak çok çarpıcı videolar hazırlayabilirsiniz. Videonun içeriğinde 3D modellenmiş objeler kullanmanız gerektiğinde bunu da 3D Studio vb. bir programla oluşturup After Effects içerisine import seçeneği ile dahil edebilirsiniz. Bu konuda hızlıca eğitim alabileceğiniz sitelerin başlıcaları da şunlar:


Adobe After Effects ile hazırlayabileceğiniz bazı tanıtım videoları:


Ha bir de bu 2 seçenek arasında bir çözüm var. Envato.com'a gidip oradaki bazı hazır projeleri kullanabilirsiniz (ya da aynı sitede aşağı kısımdaki Freelance Switch sitesinden bu işi yapacak kişileri bulabilirsiniz).

Ocak 2012

Sedat Durmuş @dadassedat

Amerika'da silikon vadisinde yapılan Türk startupları hangileridir?

Aslında tamamı ile orada hayata geçirilmiş olmasa da şu an orada olan ve hayatını devam ettiren girişimlerden bazıları şunlar:
Birkaç tane daha var onları da ekleyeceğim :)
Ekim 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Girişimim ile aynı sektördeki başka bir işi olan yatırımcıdan, buna rağmen yatırım alabilir miyim?

Elbette. Örnek verirsek Dragon's Den'in üç yatırımcısı d2. sezon 15. bölümdeki bir girişime yatırım yapmayı kabul etti. (ddturkiye.com/girisimciler?sezon_no=2&am...) İmkansız eğil ama ikna edici ve güçlü bir projenizin olması gerekiyor.
Ocak 2012

Caner Acu @cnr4

Hangi ünlü firmalar franchise verir? Franchise bedelleri nedir?

Top Franchisors 2010 listesinden bazı markalar ve başlangıç maliyeti aralıkları şöyledir

Subway                  84,300-258,300 $
Mc Donald's          1,057,200-1,885,500 $
7 Eleven                30,800-604,500 $
Dunkin' Donuts       537,750-1,765,300 $
Pizza Hut Inc.          302,000-2,100,000 $
KFC                        1.379.000-2,422,500 $
Papa Jonh's Int. Inc   98,823-528,123 $
Aralık 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Daha fazla

45 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.