Bilmek istediğin her şeye ulaş

Startup

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Girişimcilik ile ilgili Türkçe Podcast var mıdır?

Yaklaşık 1 ay önce başlamış olan girişimci muhabbeti, girişimcilik ve startup ekosistemi ile ilgili haftalık türkçe podcast yayını yapıyor.

girisimcimuhabbeti.com

soundcloud.com/girisimci-muhabbeti
Ocak 2015

Zeynep Akman @zeynepakman

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öyle bir dünya varsa lütfen bizi de bilgilendirin oraya gidelim ve şirketlerimizi kuralım.

Elbette teknik işlere karışmadan da yazılım şirketiniz olabilir. Ancak bu durumda siz girişimci olursunuz. Bilişim ve yazılım sektöründe bir açık, bir eksiklik görmeli ve bir şirket kurmalısınız. Bu durumda gerçekten çok paranızın olduğunu var saymamız gerekir.

Aşamalara gelirsek bilişim alanında kendini geliştirmiş bir genel müdür ve sağlam bir ekiple şirketinizi yürütebilirsiniz ancak şirketinizde sahiplikten başka oynayabileceğiniz rol olmaz. Rol almak için teknik bilginiz olmalı. Yeni trendleri takip etmeli, sektörü ve eksikliklerini incelemeli bunu kendi işinize nasıl entegre edebileceğinize bakmalısınız.

İşi bilmek sizin sınır ve iş tanımınızı belirleyeceğinden yanlış bir harekette bulunmamanızı sağlar.

Bir de lütfen şu okulu okumadım ama şunu yapabilir miyim diye gelmeyin. Bilişim yenilik ve kendini geliştirmektir. Bunun okulu olmaz. En iyi okulları bitirip zerre iş yapamayan elemanları da, okul okumamış ama işinde show yapan elemanları da görüyoruz.

Sormanız gereken soru kendimi bu alanlarda geliştirmek için ne yapmalıyım olmalı.
Temmuz 2014

Brutal Code @brutalcode

Bir yazılım projesi hangi konular için yatırıma ihtiyaç duyar?

Bu yaratılan uygulamanın çeşitine göre değişmektedir. Örneğin sadece "boardcast" yapacak olan bir uygulama hazırlayor ve ya hazırlamışsanız ihtiyacanız olan şey telif hakları için bol miktarada paradır. Elektronik-ticaret ise ürün tedarik etmek için bir gerekli olan paradır. Bunların dışında Google gibi yada twiter gibi sadece içerik çevirecek iseniz ozaman bol miktarda insan kaynağına ihtiyaç duyacaksınız demektir.
yukarıda yazıklarım yanı sıra bir yazılım projesi bol miktarda taze fikre ihtiyaç duyar. Bu nedenle benzer işler yapan veya uygulamanıza konu olan sahada bol miktarda araştırma yapabilmek için gerekli kaynağa ihtiyaç duyar.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Bir girişim kurmayı düşündünüz mü? Girişim kurma adımlarını öğrenmek için neler yaptınız? Angel.co, venturro.com gibi girişimcileri bir araya getiren bir siteye üye oldunuz mu? Bu sitelerden fayda sağladınız mı? Girişimcilerin sizce neye ihtiyacı var?

Çok yönlü ve genel bir soru. Bir İİBF öğrencisi burdan 3-4 tane tez konusu çıkarır. Zaten Türk girişimcisinin sorunu da bu. Herşeyi kendi düşünüp halletmeye çalışır. Böyle birşey yok halbuki çok az insan herşeyi yapabilir. Alphan Manas (@Manas)'ın slogan manasına güzel bir sözü var. Diyor ki "girişimle ilgili duygusal bağ kurmam. Değerini bulduğunda satar, yenisine bakarım". Hatırladığım kadarıyla böyle bir ifade yanlış veya eksik ise kendisi hem sitenin ortağı hem de üyesidir umarım görür ve katkıda bulunur.

Bu örneği niye verdim, profesyonel girişimci destek alır herşeyi kendi halletmeye çalışmaz sarmaye sorunu varsa hatır gönülle halleder. Zaten iyi girişimci kaynak yaratan ve fikrini satabilendir. Waffle dükkanı açmakla girişimci olunmaz yani onu farklı bir fikirle satabiliyorsanız girişimcisiniz. Yoksa bildiğiniz basit usülde vergilendirilen avm esnafıdır kariyeriniz.

Sonuç, bu soruların elbette cevabı var ve kitaplar dolusu bilgi tecrübe içeriyor ama önemli olan girişimin içerdiği yenilik ve satabilirliliği ne? Gerisi ayrıntı.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Facebook ilk çıktığında yapılan yorumları merak ediyor musunuz? İnsanlar ilk neler söylediler?

Cemal Tekin (@sampitt) bey o açıdan bakılırsa o zaman bütün vCard temaları da birbirine benzemektedir ama içerik ve sunuş o siteyi önemli kılar. Yine inploid.com'da goo.gl/EkpHLV adresindeki Facebook çalışanları tarafından oluşturulan siteye ya da Yahoo Answer (goo.gl/sgQPgh) 'da benzemektedir. Ancak inploid.com'u Türkiye'de o sitelerden ayıran arayüzünün Türkçe olması, soru soranın ve cevaplayanın baskın çoğunluğu Türkiye'dendir. İçerik te aynı şekilde Türkçe'dir. Benim tercihimi Quora'dan ayıran etkenler bunlardı.

Şimdi sizin goo.gl/RfV3Jh adresinde sorduğunuz soruda ayırt edilebilecek bir fark yok bu durumda da üzerine konuşulabilecek bir şey de yok. Sizin sorunuzu örnek vermek amacıyla abartırsak benim şöyle bir soru sorduğumu varsayalım: "Bir site yapacağım, insanlar birbirine soru sorabilecek, tartışmalar düzenli bir şekilde yapılabilecek, diğer insanlar da bu sorulara cevap verebilecek, cevaplar da oylanacak. İnsanlar daha fazla oy alabilmek için daha çok soru cevaplar. " o zaman bana ne dersiniz?

Peki bir de söyle dersem: "Bir site olacak, davetiye usulü üye alacağız. Üyelerin çoğunluğunun mesleği ya da ilgi alanı bilgisayar ve yazılım üzerine olacak. Sorular bu alanlar üzerinde olursa kabul edilecek. Soruların yanında büyük bir çoğunluğu kod bloğu içereceği için kod tahtası denen bir alan olacak. Örnek kod o alanda yazacak ama herkes bunun üzerine deneme yapabilecek ve tabi ki bu kodlar ne dil ile yazıldığı fark etmeden goo.gl/Hf9a0B adresindekine benzer bir yöntem ile çalıştırılacak. Tabi kodun aslının ve versiyonlarının kaybedilmemesi için her biri Wikipedia'ye benzer bir şekilde kaydedilecek. En doğru ve düzgün kod oylanacak" dersem ne dersiniz?

Lütfen bunları düşünerekten bir önceki mesajımı değerlendiriniz.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Site hangi seviyeye geldiğinde yatırım aramalıyız?

Girişiminize normalde fikir aşamasında yatırım bulmanız (özellikle Türkiye'de) çok zordur. Projenize yatırım aramaya başlamanız için bence 2 tane kırılma noktası vardır.

 1. Paranızın bitmesi veya olmaması
 2. İş modelinizin büyüme rakamları veya büyüme potansiyeli
Eğer projenizi ayakta tutabilmek için elinizde belli bir miktar kaynak var ise bence gidebildiğiniz kadar ilerleyin. Bu esnada iş modeliniz makul bir süre içinde para kazanabilecek bir proje ise yatırım aramak için acele etmeyin. Başa baş noktasına gelene kadar gereken parayı kendi imkanlarınızı kullanarak sağlamaya çalışın. Sonrasında para ihtiyacınız muhtemelen işin daha hızlı büyümesi için gerekecektir. Ve bu durumda yatırım bulmanız çok daha kolay olacaktır.


Eğer projeniz kısa sürede para kazanmayacaksa bu süreyi kısaltmak için yatırıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bunun için de acele etmeyin bence. Çünkü, gideceğiniz hedef noktalara varana kadar bir çok şey değişecektir ve bakış açınızı değiştirmeye başladığınızda gelecekle ilgili daha net bir fikre sahip olacaksınız. Projeniz bu esnada yeterli hızda büyümeye başlarsa elinizde daha güçlü argümanlarla yatırım arayışına geçebilirsiniz.

Her durumda öncelikle elinizde çalışır, reel bir prototip olmalıdır. Bu hem sizin yaptığınız iş modelinin güçlü olup olmadığını anlamanıza hem de yatırım arayışına başlarken hangi güçlü ve zayıf yanlarınız olduğunu görmenize yardımcı olur. Hem sizin iş modeliniz hakkında daha net fikre sahip olmanızı hem de işinizin gidebileceği noktaları daha iyi görmenizi sağlar.

Kesinlikle prototipiniz olmalı ve modelinizi azda olsa bir kitle ile denemiş olmalısınız. Sonrasında yukarıda bahsettiğim 2 basamak sizin için kritik olacaktır bence.

Başarılar dilerim.
Aralık 2013

Levent Güneş @leventg

Neden siteler/firmalar kendi link kısaltma servislerini oluşturuyorlar?

Aslında bu çok yoğunlukla yapılıyor diye bir şey yok benim bildiğim kadarı ile. URL kısaltma servisleri daha çok hayatımıza Twitter'ın etkisi ile girmiş ve yaygınlaşmış durumda. Malum, 140 karaktere ne kadar sığabiliyorsanız o kadar çok şey ifade etme şansınız oluyor ve dolayısıyla uzun linkleri kısaltmak gayet gerekli hale geliyor.

Ancak, Twitter, Facebook veya Linkedin gibi servisler bunu kendi içlerinde kendi servislerini kullanarak çözümlüyorlar. Bu onlara daha fazla hakimiyet sağlıyor çünkü hangi linkin nerede ne kadar paylaşıldığını ve ne kadar trafik aldığını ölçümlemede faydalanıyorlar.

"Tamam ama bunu başka bir servis üzerinden yapabilirler? " şeklinde bir soru sorabilirsiniz, ancak başka bir servise güvenmek istemiyor olabilirler ve bu bence gayet yerinde bir sebep onlar için. Çünkü, güvendikleri servisin yavaşlaması, çökmesi, beklenmedik sorunlar ortaya çıktığında kimse o servisi sağlayan dış firmayı değil kendi firmalarını hatırlayacaktır ve sorunlara bu durumlarda müdahale etme şansları çok olmayacaktır.

Yani, özetle büyük firmalar servis kalitelerini yüksek tutmak ve veri kaybı yaşamamak için bu işi kendi servislerini kurarak çözümlüyorlar. Diğerleri ise hazır servislerden faydalanmaya devam ediyor diyebiliriz. .
Ekim 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Open Source, açık kaynak kodlu projeler geliştirerek gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

Açık kaynak kodlu yazılımlarda büyük çoğunlukla danışmanlıktan gelir elde edilmektedir. Müşteriler rahatlıkla projenin içeriğine ulaşabilirler fakat bu içeriği kendilerine uygun şekle sokmak için güvendikleri danışmanlardan yardım almayı, kendi başlarına uğraşmaya tercih ederler. Geliştirmeyi kendi başlarına yapmaya kalktıklarında, işi kotaramayacaklarını görürler ve daha fazla maliyete (işin gecikme maliyeti, vs.) katlanarak danışmanlardan yardım isterler. Açık kaynaklı projelere danışmanlık verilmesi konusunda, açık kaynaklı projenin geliştiricisi olan kişi ya da kurumların verecekleri danışmanlık, başka kişilerden alınacak danışmanlık hizmetine göre çok daha değerli olmakta ve çok daha fazla güven vermektedir. Bu danışmanlık hizmetlerinden elde edilen tecrübeye göre, müşterilerin istedikleri geliştirmeleri analiz ederek, ücretli eklentiler oluşturmak ve bunların satışıyla da gelir elde etmek mümkündür.
Nisan 2013

Caner Acu @cnr4

Girişimin geleceğini olumlu yönde etkileyecek yapılması gereken hamleler nelerdir?

Girişimlerin değişmesi zordur çünkü girişimciler düşüncelerini pek fazla değiştirmek istemezler. Ancak yapılacak bazı değişimler girişimlerin gidişatını olumlu yönde oldukça etkileyebilir. Bir girişimin tutmayacağını düşünüp, girişimden vazgeçmek en kolay yoldur. Eğer girişimin tutmayacağını anlarsak vazgeçmekten çok pivot yapma yoluna gidebilir. inploid'teki Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir? sorusunda bu konu hakkında cevaplar bulabilirsiniz.

Girişimlerimizin daha iyi bir hal alması için altın dokunuşlar nasıl yapabiliriz?

 • Girişim için problem olan noktalar iyi tespit edilmeli. Bu problemin çözülmesi için en öncelikli görev olmalıdır. Eğer bir problem varsa, diğer konularda başarılı olunsa dahi girişimin gelişim hızı yavaşlayacaktır.
 • Girişime doğru noktadan başlamak çok önemli ancak bir o kadar da önemli bir diğer nokta ise girşimin kaynağı ile hitap ettiği kesimin birbiriyle tutarlılık göstermesidir. Eğer girişimin çıkış noktası ile hedeflenen noktası birbirinden bağımısız ise zamanla onları eşleştirme yoluna gitmeliyiz.
 • Girşime yatırım yapacak ya da ortak olacak kişiler girişimin geleceği için oldukça önemlidir. Girşime değer katacak, fikirleri ile gelişimini hızlandıracak yatırımcılar oldukça faydalı olacaktır. Sadece parası olması girişime ortak olması için gereken tek parametre olmamalıdır.
 • Girişimin süreç içerisinde ne kadar başarılı olduğu iyi tespit edilmelidir. Bu konuda bilgiler iyi toplanmalı, belirlenen sonuçlara göre bir yol haritası çizilmelidir.
 • Çok karmaşık olmayan bir plan yapılmalı ve ona sadık kalmak için çalışmalar yapılmalıdır. Bazı durumlarda plandan sapmalar olabilir ancak genel resme bakıldğı zaman plana geri dönülmelidir.
 • Riskleri azaltmak için çalışmalar yapmalıyız. Gerekirse bu konuda bilgili kişilerden önerilere açık olmalıyız.
 • Çalışan kişiler içinde hedefe yönelik iş bölümü gerçekleştirilmelidir. Adım adım girişim hakkında kritik noktalarda sorumluluk almaları sağlanmalıdır.
 • Girişimin proje kapsamının kontrol edilemeyecek ölçüde büyüyüp genişlememesi için çalışmalar yapılmalıdır. Önemli nokta kontrolün kaybedilmemesi.

Bu noktaların dışında beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Vazgeçmemek bir girişim için belki de herşeyden önemlidir. Yapacağımız ufak değişiklikler girişimin daha hızlı bir gelişim göstermesi içindir. Değişiklik işini fazla abartıp girişimin farklı bir hal almasını da engellemeliyiz.
Nisan 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Son zamanlardaki bütün girişimler teknolojiyle mi ilgili?

Aslında hayır. Teknoloji sektöründeki girişimler pastanın bir dilimi sadece. Girişimi, insanların istek ve ihtiyaçlarını doğrultusunda üretim yaparken yeni teknolojileri uygulayan, ürün geliştiren ve mevcut pazarı genişleten ekonomik birim olarak tanımlayabiliriz. Bu durumda çoğu girişimin teknolojiyle ilgili olması normal ama teknoloji sektöründen ayrı olarak bir çok girişim örneği de var.
Nisan 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

MessageMe 1 hafta gibi kısa bir zamanda nasıl 1 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaştı?

 • İlgi çekici bir dizaynı var
 • Yeni çıkmış olması da onun için bir avantaj
 • Kullanımı basit
 • Akıllı telefonların tamamıyla uyumlu
 • iOS ve Android işletim sistemlerinde aynı anda piyasaya sürüldü
 • Whatsapp'da olmayan sesli mesaj ve çizim özellikleri oldukça etkili
 • Ücretsiz oluşu da önemli bir etken
 • iPod ve minibook'larda çalışıyor olması rakibi Whatsapp'dan onu ayıran özelliklerden..
Mart 2013

June @june

Bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özellik nedir ve nasıl geliştirilir?

Cesaret, yeniliğe ve bilgiye aç olmak, eski köye yeni adet getirebilmek.

Geliştirilmesi için kitaplar okuyun, videolar izleyin, takip edin ve mutlaka deneyerek tecrübe kazanın, sevgiler :)
Daha fazla

45 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.