Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepki. Stres; fizyolojik ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılabilir. Fizyolojik stres sadece HPA aksı üzerinden etki gösterirken, psikolojik stres varlığında bu aksa limbik sistem de –özellikle hipokampus ve amigdala- dahil olmaktadır. Stres maruziyetin artması; katekolaminler, adrenalin, noradrenalin ve adrenal glukokortikoitlerin sempatoadrenal salınımını artırarak katabolizmayı artırmaktadır. Bunun sonucunda lipolizi ve glikoz reservlerinin mobilizasyonunu artırır. Bu olay, enerji substratlarının dağılımını ve kullanılabilirliğini artırmada rol oynamaktadır. Davranışsal, otonom, immün ve endokrin sistemlerle ilişkili nöronlarda bulunan CRF, memelilerde öğrenme ve duygulanımla ilgili nöronal yapılarda bol miktarda bulunmakta, memelilerde stres yanıtında önemli bir rol oynamaktadır. HPA aksı kompleks geribildirim mekanizmalarına sahip nöroendokrin bir yolaktır. Bu yolağın, stres maruziyeti sonucu artan aktivitesi hipotalamik corticotropin-releasing hormone (CRH)'ın salınımı ile ilgilidir. Strese tekrar maruz kalma, hipotalamus-pituitary-adrenal (HPA) aksında stres yanıtını düzenleyen önemli bir alandan salınan CRF; hipatalamo-hipofizer portal sistemde taşınarak ön hipofiz bezine ulaşmaktadır. Burada anterior lobun proopiomelanocortin (POMC) üreten hücreleri –POMC öncülünün bir son maddesi olan ACTH'ı üretmek için- eşzamanlı olarak aktive olur. Dolaşımdaki ACTH adrenal kortekse vardığında, steroidogeneze ve plazma glikokortikoit miktarının artmasına neden olmaktadır.

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Uçuğun sıkıntı ile bağlantısı nedir?

Sıkıntılı olunca bağışıklık sistemin çöker. Böylece her türlü enfeksiyon için uygun hale gelirsin
Mart 2011

Volkan Ağbulak @vol_kiss

Stresten kurtulmak için neler yapıyorsunuz?

Saate bakmıyorum. Eskiden sabahına erken kalkacağım geceler uyumaya çalışır, stresten daha da uyuyamaz, sabaha mutsuz ve yorgun uyanırdım. Sonra bu kararı aldım kendi kendime, film izliyorum, kitabımı okuyorum, nette dolanırken bile göz ucuyla dahi sağ alt köşeye bakmıyorum, uykum gelince uyuyorum. 1-2 saat uyusam bile uykumu almış gibi rahat kalkıyorum.

Hiçbir yere ve hiçbir işe acele etmiyorum. Buna da kendimi alıştırdım. Stres yapmadığımda zaten her yere ve işe yetişiyorum.
Şubat 2011

Serdar Oruç @serdaroruc

Sence stres atmanın en kolay yolu nedir?

ortalığı kırıp dökmek :) süper bişi :D
Şubat 2011

Gizem Koşar @qisem

Sınav stresini üzerimizden atmanın yollarını bilen var mı?

Bolg sayfamda ayrıntılı bir şekilde öneriler var. Okumanizi tavsiye ederim. Saygılarımla. drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/snav-a...
Ocak 2011

A.Samet Çinkılıç @asamet

Anlık streslerden nasıl kurtuluruz?

kurtulamassın çünkü anlıktır her an farklıdır .
Aralık 2010

Okan Kınay @oknkny

Aralık 2010

Umut Onde @UmuT

İş hayatında stresle nasıl başediyorsunuz?

Baş etmek, alt etmek ve benzeri tavırlar almak bir mücadele gerektiriyor. İş konusu zaten başlı başına bir mücadele ise, neden daha da zorlaştırayım ki?
Olanları, bitenleri sabırla karşılayıp, olası tersliklere de önceden önlem almak gibi bir yolu tercih ediyorum. Ama "stres olmamalı" gibi bir ütopyaya da kendimi kaptırmıyorum.
Aralık 2010

Soner Akıncı @nasonera

Stresi de parası da az bir iş mi yoksa stresi de parası da bol bir iş mi tercih edersiniz?

Ne şekilde olursa olsun sadece yaptığınız işten zevk almanız yetecektir. Eğer yaptığınız işi istemeyerek yapıyorsanız, ne kazandığınız para ne de o işin zihinsel boyutları sizin mutlu olmanıza yardım edecektir.
Aralık 2012

Levent Lvnt @leventbildik

Stres öğrenilmiş bir davranış mıdır?

Yukarıdaki yanıtlarda doğruluk payı var ve ben de bazı eklemeler yapmak istiyorum..

Stres başımıza gelen olaylarla başa çıkacak yeterli donanımımız olmadığında ortaya çıkan durumdur. Stres anında biz kaygı öfke üzüntü gibi duygusal tepkiler verebilir ya da çeşitli şekillerde davranabiliriz.. Stres bir duygu, tepki veya davranış değildir.. Stres anında verdiğimiz tepkilerin bir kısmı Ece'nin dediği gibi otomatik bir kısmı da Hakan'ın dediği gibi öğrenilmiştir.. Başa çıkamadığımız bir durum her başımıza geldiğinde aynı yöntemlerle ele alıyorsak, eski öğrenmeleri kullanıyoruz denebilir. O durumla baş etmek için yeni işe yarar yöntemler bulmak ve bunları pekiştirmek stresi azaltır.. Diğer yandan bazı insanların yapamam, beceremem, başa çıkamam, zaten hep benim başıma gelir gibi sürekli ve katı inançları olabilir.. Bu inançlar her zorluğun stresör olarak algılanmasına sebep olur.. Bu da her durumu stres diye değerlendiren öğrenilmiş bir düşünce tarzıdır.. Bu düşünce tarzı ve yukarıda bahsettiğim stres tepkileri, üzerinde çalışılırsa değişebilir..

Kasım 2009

Emel Gerçek @cenin

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Tabi ki kızımla vakit geçirerek.

Boya yapmaca, çizgi çizmece, çocukça ingilizcesi konuşmaca, kas geliştirmece dövüşü yapmaca, halı bozmaca, ıslanmaca, yemek yememece, puding yapmaca, film seyretmece ve koltukta uyuya kalmaca.
Aralık 2010

Sevgiseli @Sevgiseli

Stres'ten kurtulmanın yolları nelerdir?

Gecen aylarda benden istenen bir roportajda bunu anlatmistim.. linki asagida..

ajanspsikoloji.com/onum-arkam-sagim-solum-stres

Kasım 2012

Hasan Ata @hogopogo

Stresle ilgili düşünceleriniz nedir? Kendinizi disipline etmeniz açısından biraz gerekli ve önemli midir yoksa tamamı ile zarar mıdır?

Stres tepkisi tehlikeli bir durum karşısında savaşmamızı, kaçmamızı veya donup kalmamızı (ölü taklidi yapmak) sağlayan doğal bir mekanizmadır. Bu tepki sayesinde binlerce yıl önce yaşayan atalarımız hayatta kalmıştır ve bu yüzden bu tepki bize de geçmiştir. Tepki hızlı hareket etmeyi gerektirdiğinden stres tepkisi genellemelerle ilerler. Bu sebeple de bugün hayati bir tehdit olamasa bile birçok şeye aynı tepkiyi veririz.
Bir miktar stres zor durumlarla başaçıkmayı kolaylaştırdığından belki başarımıza olumlu etki edebilir. Ancak stres sürekli olur ise iç disiplinimizi düzenlemek bir yana onu bozacaktır. Heyecan duymak ve gerektiğinde bu heyecanı bastırmayı bilip işini yapmak iyidir. Ancak stres başka bir durumdur ve vücudumuzun tüm işleyişini etkilediğinden iç disiplin anlamında olumlu olacağını söylemek zor. Ani olaylara çabuk tepki vermemizi sağlayabilir ancak disiplinli olmamızı sağlamaz. Stresin olamaması hiçbirşeyi takmayacağımız ve hiçbr konuda endişelenmeyeceğimşz anlamına gelmez.
Mart 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Stresin ve psikolojik sorunların neden olabileceği fiziksel hastalıklar nelerdir?

                    Stres
  • Yapılan araştırmaya göre stres ve psikolojik sorunlar bayanlarda uykusuzluğa erkeklerde ise tam tersi daha çok uyumaya sebep olduğunu söylüyorlar..
  • Stres altındayken salgılanan hormonlar,kan damarlarınızın daralmasına yani yetersiz kan dolaşımana sebep olur.Bunun da cilde etkisi büyüktür.(Kuru ve pul pul dökülme)
  • Bağışıklık sisteminizi zayıflatır..
  • Baş ağrısı,migren,kalp çarpıntısı,astım ,yüksek tansiyon ,saç dökülmesi gibi sorunlar çıkarabiliyor..

Daha fazla

200 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.