Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su Ürünleri

YÖNLENDİR Su ürünleri

Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Su ürünleri pazarındaki fahiş fiyatlar, sektördeki diğer pazarlama faaliyetlerini nasıl etkiliyor, insanların sektöre bakışı fiyatlarla nasıl ve hangi yönde değişiyor?

Şöyle bir düşününce; su ürünleri yurdumuzda her zaman lüks tüketim maddesi statüsündedir. Yani tüketilse de olur tüketilmese de diye düşünülmektedir. Fahiş fiyat konusu zaten şans eseri oluşan arz ve fahiş fiyatı ödemeye hazır olan talebin ürünüdür. Diğer sektörlere gelince, lüks tüketim maddelerinin tüketimi diğer sektörleri direkt olarak etkilemez. Onlar için dükkan kirası, taşıma, pazarlama masraflarından düşen pay devede kulak kalır, yükte hafif pahada ağır maddelerdir. Su ürünlerinin tüketimiyle beraber yurdumuzda genellikle limon, roka ve rakı da tüketilir. Yine de balıkçı ya da balık haline giden kişi su ürününün yanına bir de rakı alamayacağını görürse daha ucuz bir balık alır ve yanına roka, limon da alarak evine mutlu bir şekilde gider. Sonuçta fahiş fiyatlar sadece fahiş fiyata satılan su ürünlerinin pazarlamasını etkiler.
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Balık hallerinde, serbest piyasa şartlarında, fahiş fiyatlarla satış yapanlarla yasal zeminde nasıl mücadele etmeliyiz?

Balık halleri bir nevi balık borsasıdır. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur. Eğer biri fahiş fiyat uygularsa gidip yandaki balıkçıdan alırsınız. Eğer balığın fiyatı tüm tezgahlarda fahişse o balığın o anki değeri odur. Asıl çirkin olan balığın bu kadar bol ve ucuz olduğu ülkede restoranlarda fahiş fiyatlara satılmasıdır.
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Su ürünleri pazarındaki fiyatları belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? Satışa sunulan türler konusunda bir taban ve tavan fiyatları tablomuz olmalı mı?

Su ürünleri günlük değişen şartlara göre günlük değişen fiyatlarla satılır. Fiyat belirlerken diğer satıcıların fiyatlarını dikkate almalısınız. Bir gün nadir olup tanesi 10 TL olan balık ertesi gün bollaşıp tanesi 1 TL'ye düşebilir. Eğer tablo yapmak isterseniz tablonuzu her gün güncellemeniz gerekir.
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa @tavadakibalik

Stok yoğunluğu hâlen tehlikede olan bir türü (balık ya da başka bir canlı) pazara sunmalı mıyız?

Ticari kaygılar bir yana, doğadaki yaşam dengesini yeniden kurabilmesi adına, sunmamalıyız.

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.