Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suç Ve Ceza

Suç Ve Ceza Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Şiddet başka bir şiddet eylemi ile meşrulaştırılabilir mi?

Burada Gezi Eylemleri hakkında yazmış olan arkadaşlar sanırım olayları medya filtresinden gözlemlemişler. Gezi Parkı eylemleri polisin yaptığı devlet terörüne kadar kesinlikle şiddetten uzaktı ki hala da öyleler. Şu anda bile yakalanan molotofçunun polis çıkması neticesinde her iki taraftan da şiddeti yaratanın devlet olduğu görülmektedir. "Geziciler" hala şiddete karşı dağılıp yeniden toplanmayı tercih etmektedir ki bu da bunca devlet şiddetine rağmen eylemlerin ne kadar barışçıl nitelikte olduğunu göstermektedir. Sokağa çıkıp toplanmak, yürümek, slogan atmak demokrasilerde halkın hak arama yöntemleridir ve şiddetle karşı konulması demokratik değildir. Zaten devletin tüm gücüyle saldıran polis güçlerine karşı "Geziciler"in techizatı, gaz/toz maskesi, deniz gözlüğü, süt ve limondur. Burada şiddetin tabii ki elinde gerçek silahlar bulunan polis tarafından yapıldığı aşikardır.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Bilim bir insanın %100 şiddet suçu işleyeceğini tahmin edebilseydi, suçu işlemeden önce o kişiyi kontrol altına almak doğru olur muydu?

Bilim hiçbir zaman sizin dediğiniz gibi böyle bir şeyi öngöremez. Sadece tahmin eder. Dünyanın demokratik tüm ülkelerinde (bazı geri kalmış Orta Doğu ve Afrika ülkeleri hariç) bir insanın suçluluğu kanıtlanana kadar o insan hukuken suçsuz görülmek zorundadır. Kaldı ki şiddet eğiliminin bir gende sabitlenmesi ve bu genin kişide bulunması o kişinin mutlaka şiddet suçu işlemesini gerektirmez. Kişi o genini sanatsal ya da sportif bir faaliyet için kullanıp başarılı bir metal şarkıcısı, bir boksör ya da araba yarışçısı vb olabilir. Kısaca suç işlenene kadar cezai bir uygulama takip niteliğinde bile olsa doğru değildir.
Ekim 2013

Güler Çakıl, bir soruya yanıt verdi.

Bazı insanların tamamen biyolojik nedenlerden dolayı suç işlediğini kabul edersek, onları buna rağmen cezalandırmak doğru olur mu?

Biyolojik nedenlerin ne olduğuna bağlı. insan düşünecek, yorumlayacak, zorluklara dayanacak özelliklere sahip, bu da onu doğadaki diğer canlılardan ayırır. buradaki biyolojik neden yeme içme gibi ihtiyaçlardan eşini korumak istemesi gibi sebeplerse bunlar insan için biyolojik bir neden olarak görülemez çünkü insan bu tarz sorunları çözebilecek kapasitededir. fakat genetik olarak bir rahatsızlık olabilir, doğuştan gelen psikolojik rahatsızlıklar olabilir bu tarz durumlarda cezalandırmak doğru olmaz tersine bu insanları koruyup yaşam kalitelerini artırarak onları zararsız hale getirmek daha doğru olur.
Ekim 2013

Şevki Yeşilpınar, bir soruya yanıt verdi.

Bazı insanların tamamen biyolojik nedenlerden dolayı suç işlediğini kabul edersek, onları buna rağmen cezalandırmak doğru olur mu?

Suçu engellemek doğru olur.
Suçu engelleme konusunda maalesef çok kötü durumdayız. Cezai ehliyeti olmayanları yeniden toplum içine salıveren adalet mekanizmamız suçun tekrarına ve yeni canların yanmasına neden oluyor!
Temmuz 2013

Redeye, bir soruya yanıt verdi.

Suç ve Ceza romanı bir katilin düşüncelerini doğru bir şekilde göstermiş midir?

Suç yolunda eylem nerede başlar nerede tamamlanır açısından başarılı bir irdeleme sayılabilir. Zira bu sıralar adını fırsat buldukça andığım, "suçluyu kazı altından insan çıkar" sözünün sahibi eski ceza hukukçularından Faruk Erem hocanın işaret ettiği biçimde fiilin gayesi, kast, saik, maksûd olan gâye halleri açısından somut olayları irdelemek gerekecektir. Ancak eserde anlatılan somut olayın tek ve yeterli örnek modelimiz olduğunu düşünmek eksik bir değerlendirme olacaktır.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Suç ve Ceza romanı bir katilin düşüncelerini doğru bir şekilde göstermiş midir?

Suç ve Ceza romanının baş kahramı Raskolnikov'dur. Raskolnikov, iki kız kardeşi paralarını alabilmek için öldürmüştür. Daha sonraki bir zamanda ise öldürüldüğü mahale gelip incelemede bulunmuş ve cinayeti işlediği yerleri tekrar kontrol etmiştir. Cinayeti işlerken dışardan kapı çalınması olayını ise tekrar giderek çanı çalıp kendi tekrarlamıştır. Bunun yanında intiharı düşünmüş ve hayat isteği solmuştur. Gerçekten de yapılan araştırmalar, katilin olay mahaline tekrar döndüğünü göstermekte ve sürekli bir tetikte olma halinde olduğunu göstermiştir. Dostoyevski, romanında bir katilin düşünce yapısını olması gerektiği gibi yansıtmıştır.
Nisan 2013

Nursel Akçay  yeni bir  gönderide  bulundu.

Suç ve Ceza- DOSTOYEVSKI

‎"İnsanlar basit ve üstün olarak ikiye ayrılırlar. Basit olanlar, yalnızca insan cinsini üretmeye yarayanlardır, diğerleri de yeni bir şey söyleyebilmek isteğiyle doğmuş, üstün insanlardır. Toplum muhafazakarlık görevini yerine getirmek için çok kez bu insanları asıp kesiyor ya da her türlü hareket imkanından mahrum ediyor. Ama yine aynı toplum, bir nesil sonra bu astığı insanların anıtını dikip, onlara tapıyor... İlk bölüm şimdinin adamıyken, ikinci bölüm hep geleceğin adamıdır. Birinciler dünyayı korur ve nüfusu çoğaltırlar. İkincilerse onu hareket ettirir ve asıl amacına doğru yürütürler."

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.