Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sürücü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Ehliyet kaybedildiğinde neler yapılmalıdır?

Kaybetmezseniz... Herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz... size ait olan şeylere sahip çıkın ki... Diğer insanları müşkül durumda bırakmayınız... sorumluluk örneği... Bireysel... Akabinde topluma hitap eden... ...
Eylül 2014

Gürhan Dal, bir soruya yanıt verdi.

Ehliyet kaybedildiğinde neler yapılmalıdır?

Gazeteye kayıp ilanı veriliyor.
Trafik tescil şube müdürlüğüne 3 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ile başvurunuzu yapıyorsunuz.
Ağustos 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Araba kullanırken takip mesafesi nasıl ayarlanmalıdır?

Kuru yolda gittiğiniz hızın kilometre değerinin yarısı kadar metre olmalıdır. 50km/h hızla gidiyorsanız en az 25m mesafe olması güvenliğinizi sağlayacaktır. Mesafe size fazla gelebilir ama bu mesafenin içinde öndeki aracın hızındaki değişiklikleri sizin algılama süreniz 1 saniye olarak hesaplanmıştır ki bu bir saniye yaşa ve kişiye bağlı çok azalmasa da yaşlı ya da dikkatsiz insanlarda 3 saniyeye kadar çıktığı bilinmektedir.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de mobese ile trafiğin izlenmesi, trafikte olumlu gelişmelere yol açıyor mu?

İzlendiği ve izlendiğinin belirtildiği yerlerde tabii ki sürücülerin hatta taksi şoförlerinin bile trafik kurallarına uymasını sağlıyor. Adresine bir kere ceza gelen bir daha aynı suçu işlemiyor.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Güvenli bir sürüş için direksiyon nasıl tutulmalıdır?

Otomobil
Uzun yollarda sürüş konforu yönünden ve daha da önemlisi tehlike sırasında doğru tepki vermek için direksiyon tutuşu son derece önemlidir. Doğru anda doğru olan ayarda çevrilebilmesi için direksiyon iki el ile ve kurallara uygun bir biçimde kavranması gerekir.

İki elin direksiyonun üstündeki şekli saat kadranlarının 9.15’i göstermiş olduğu gibi olması gerekir. Araçları üreten firmalarda birçok direksiyon simidinin tasarımlarında bu konuya özen gösterirler.

Bu konumda olan eller hem direksiyonu sıkı bir biçimde kavrar hem hızlı ve etkili bir şekilde çevreler hem de sinyal ile diğer işlevler kollara rahat bir şekilde ulaşır.

Direksiyonu tek el ile çevirmeye uğraşmak insanı daha fazla yorar ve tehlike sırasında refleksleri zayıflatan bir nedendir.

Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Buzlu ve karlı yollarda otomobil kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Kaygan yüzeylerde çekişin olduğu tekerlekler patinaja düştüğünde, araç daha fazla zorlanmamalıdır. Diğer pek çok dinamik etkende olduğu gibi gaz tepkilerinizi de ufak değişimlerde yapmalısınız. Vites değişimlerinde debriyajı aniden bırakmayın. Tekerlekleri patinaja düşürebilecek zeminlerde ikinci hatta üçüncü viteslerde kalkış yapmaya özen gösterin. Patinaj ile yola tutunmaya çalışmak debriyaj balatalarının ve lastiklerin ömründen çalar. Gaz pedalına basarken sanki ayağımızın altında yumurta varmış gibi davranmak gerekir.
 • Kaygan zeminlerde yol alırken, takip mesafenizi daha uzun tutun. Karlı veya buzlu zeminde panik fren yaptığınızda aracınızın kuru zemine oranla çok daha uzun mesafede durabilir. Hatta başka bir yere çarpana kadar ilerleye de bilir. Bu tip durumları yaşamamak için panik frenden olabildiğince kaçının. Yavaşlama için motor frenini tercih edin. Mümkün olduğu kadar vites küçülterek yavaşlamak gerekir.
 • Kuru zeminlerde dahi ani direksiyon tepkileri, aracın ağırlık merkezini kolaylıkla bozarken, kaygan zeminlerde bu durum daha da kolay gerçekleşir. Gaz ve fren tepkilerindeki sakin karakteri direksiyon için de uygulamalısınız. Dönmek istediğiniz yöne tayin ettikten sonra yavaşça o yöne doğru hareketi gerçekleştirmelisiniz. Sert yapılan her hareket otomobilin çok daha sert bir biçimde tepki vermesine yol açacaktır.
Mayıs 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Performans kriterlerinize bağlı,

Ortalama kullanım şekilleri ve alışkanlıkları araştırılıp, ortalama bir karar veriyor üreticiler. Devir-tork-yakıt sarfiyatı optimizasyonu yapılıyor, en uygun vites aralıklarına karar verilirken.

Son yıllarda da sürüş modu seçebilme özelliği eklendi. Yani yazılımla bir iki farklı durum yaratılabiliyor.

Aslında mesele, her ortalama değerin özel durum için uygun olmaması durumu, ihtiyaç ile tam örtüşmeme hadisesi.

Muhtemelen ileride bu durum tamamen yazılıma indirgenecek, ve her sürücünün belki ilk 10.000 km. deki sürüş alışkanlıkları bilgisayarla takip edilecek, ve 10.000 km. sonra servise gidip, en uygun vites aralıkları o kişi için özelleştirilecek, galiba Fiat ta buna paralel bir yazılım uygulaması vardı, tam hatırlamayamadım.

Mevcut haliyle en iyi performans nasıl elde edilir, araçtaki şanzıman sistemine, ayarlanmış vites aralıklarına göre ayağınızın altındaki gaza nasıl basmanız gerektiğini, deneyerek çözeceksiniz.

Gözünüz devir göstergesinde olacak. Kabaca 2500 devirin altına düşürmeden (benzinli), 3000 üzeri çıkmadan, araç gaza basıldığında sizin kabul sınırlarınız içinde tepki veriyorsa, en uygun kullanım şeklinizi buldunuz demektir, Vitesin değiştiği devirleri ezberleyip, sizin kabullendiğiniz gaz tepki denkleminde bir sürüş tarzı geliştireceksiniz, hemen 80 in üzerine çıkıp, 90 km. de 2500 devirde, vites değişimi aralığına girmeden sürebilmek gibi. Bu her araçta keşfedilmesi gereken, ve herkese göre değişen bir şey.
Mart 2013

Koray Bozkurt  yeni bir  gönderide  bulundu.

Direksiyon sınavına girecekler dikkat!

Direksiyon sınavına girecek adaylar için öncelikle sınav sırasında; Yanınızda görevli olan hoca, onun yanında not alan hoca ve arkanızda ise ders veren hocanız oturmaktadır.
 • Öncelikle sınavda puanınızı en çok kıran şey, rahat olmadığınızı hocanın anlamasıdır.
 • Paniklemek ve heyecanlanmak direksiyon hocasının en çok dikkatini çeken durumdur çok rahat olduğunuzu ona hissettirmeye dikkat edin. Sakin bir şekilde kullandığınız durumda her şeyi hatasız yapabilirsiniz.
 • Sağa sola dönmelerde ve manevra kabileyetinin yetersizliği de çok puan kıran bir durumdur.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip et.
 • Direksiyona hakim olduğunuzu hocalara hissettirin. Sınav sırasında sadece ona odaklanın ve yola hakim olduğunuzu hareketlerinizle belli edin dikkatinizi toplayıp, yola konsantre olun. Bu doğal durum ve hareketlerinizi ayarladığınız zaman aslında her şeyi ayarlamış olursunuz. Daha sonra detaylara dikkat edip başlayabilirsiniz.
 • Arabaya oturunca koltuğu ayarlayın.
 • Emniyet kemerini takmayı unutmayın.
 • Vites boşa alınıp çalıştırılmalı.
 • El freni indirilip aracın hareketi sağlanmalı.
 • Arabayı kaldırdıktan hızını iyi ayarlayıp aynı hızda sabit bir şekilde gitmeye dikkat edin.
 • Araç devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu ikiye almayı unutmayın.
 • Şerit değiştirirken sinyallerinizi yakmayı ihmal etmeyin.
 • U dönüşü yapmak için gazı kesin, vites kolunu bire alıp dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verdikten sonra, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakıp yolun müsait olup olmadığını kontrol edin bu yola hakimiyetinizi gösterir. En çok U dönüşü yaparken araba istop ettirilir bu aşamada debriyajı bir anda ayağınızdan çekmemeye dikkat edin.
 • Turunuzu tamamladıktan sonra hafifçe sağa yanaşıp gazı kesip frene basın ancak frene hızlı değil yavaş ve yumuşak bir şekilde basın ki araba sarsılmasın.
Direksiyon sınavında geçme notu 70'dir. Bu puanın altında alanlar kalır ve tekrar sınava girmek zorundadır. Bir sürücü adayı 5 kere direksiyon sınavına girebilir. 5 sınavda da başarısız olanlar tekrardan teorik eğitimlerle başlangıç yapması gereklidir. Sınava gireceklere başarılar...
Ekim 2012

Ali Karaca, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Aynı durum passat 2.0 tdı dsg sanzuman dada var. Aynı sınıfının duz vıtesı ıle aynı yakıyor :)
Ağustos 2012

PhnX, bir soruya yanıt verdi.

Otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Otomatik viteslerden sadece hidrolik (tork konvertor) ile çalışan tipler düz viteslere göre daha fazla benzin yakarlar, bu fazla benzin yakışta 100km'de 1 yada 2 lt civarı bir fazlalıktır.

Yeni otomatik viteslerin (tek debriyaj, çift debriyaj veya CVT gibi) hiçbirisi manuel vitesten daha fazla benzin yakmaz, hatta vitesleri en ideal şekilde değiştirdikleri için daha az bile yakabilirler.

Mesela DSG şanzımana sahip bir golfün 100 km'deki yakıt sarfiyatı manuel vites kardeşine göre 0.2 LT daha azdır :) .

Haziran 2012

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

Araba kullanırken takip mesafesi nasıl ayarlanmalıdır?

 • 88 89 kuralı diye bir yol var söz konusu takip mesafesinde. Öndeki araç belirli bir noktadan ayrıldıktan sonra normal sayma hızı ile 88 89 diye sayılır. Eğer o notaya gelmişsek ya da daha geride isek takip mesafesine uygun hareket ediyoruz demektir.

 • Takip mesafesi konusunda Hilal Cebeci bambaşka bir boyut getirmiş hepimizin ufkunu açmıştır. Diyalog şöyle:

  Sunucu:Hilal Hanım sizce takip mesafesi nedir?
  Hilal Cebeci:Mesela ben şimdi 40 km hızla gidiyorum ya, önümdeki araçla aramdaki mesafe 40 km olmalıdır.
  Sunucu: Hilal Hanım bu durumda Ankara-İstanbul yolunda sadece 13 araç olabilir...
Haziran 2012

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Araba kullanırken takip mesafesi nasıl ayarlanmalıdır?

Lise trafik kitaplarında ' bir araba boşluğunda ki mesafe kadar' olması gerektiği yazdığını hatırlıyorum. ( şehir içi trafiğinde olmalı bu )

Şehirler arası trafikte  lorquina' nın dediğine katılıyorum...
Daha fazla

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.