Bilmek istediğin her şeye ulaş

Takım Çalışması

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2016

Gizem Kahraman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu şirketlerde çalışmak için can atabilirsiniz :)

En Güzel 10 Çalışma Alanı | OfisPaneli Blog

Asla Pazartesi Sendromu yaşamayacağınız birbirinden güzel 10 çalışma alanı.
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Esnek çalışma saatleri ile iş gücü daha fazla artırılabilir mi?

Güzel bir soru. Çok uzun süredir konuşulan hatta pilot uygulamaları olan bir konu, aslında özel zaman ayrılıp psikolog, sosyolog gibi branşlarında işin içine girdiği uzun test süreçleri lazım bu sorunun cevabını bulmak için. Bizimkiler sadece araştırma nakli ya da tecrübe paylaşımları olur.

Benim cevabım da tecrübe paylaşımı olacak, emek yoğun işlerde işçiye ödenen ücretin içinde dinlenme, yemek, mola, gibi özel saatler de var. Ancak masa başı işlerde bir yandan dinlenirken diğer yandan çalışma şansı var. Fakat her iki işçi de aynı iş kanunu ve asgari ücrete tabi. Üretim tesislerinde çok gözlediğim bir şeydir üretici işçi idari işçiyi oturduğu yerde para kazanan olarak görür, çünkü o bedenen çalışmıyordur. Bu da işçiyi gizli dinlenmeye iter ve çalışma saatini gizlice düşürür, işi yavaş yapar, moladan geç döner, sık sık makine arızası olur filan. Bu açıdan bakıldığında bile seçenekli çalışma avantajlı, özellikle makine başında kalacağı süre de üretim muhakkak artacaktır. Ancak bir noktayı gözden kaçırmamak lazım üretim artsa bile, üretim maliyetleri de artacaktır, çünkü daha az kazanan daha çok üreten bir işçi profili olmayacağına göre saat düşünce işçileri üretim arttığı için payını isteyecek denilebilir.

Bu yüzden yazımın başında başkaca bilim dalları ile desteklenen uzun testler yapılmalıdır dedim. Emek yoğun işlerin dışında kalan işlerde başarılı olma şansı daha yüksek bir yöntem gibi geliyor bana.
Şubat 2014

Seda Akyol, bir soruya yanıt verdi.

Esnek çalışma saatleri ile iş gücü daha fazla artırılabilir mi?

İşgücünü arttırır mı? Yine herkes aynı işi esnek saatlere göre yapacaksa pek bir değişim olmaz zannımca. Ama verimli olurmu yu incelersek buda yapılan işin şekliyle ilgili her iş esnek saatlerle yapılamaz mesela bankalardakilerin yada vergi dairesindekilerin, polislerin esnek çalışması mümkün değildir gibi... .
Şubat 2014

Merve Öz, bir soruya yanıt verdi.

Çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için kullandığınız gerçekten çok ilginç bir yöntem var mı?

Çalışanların her biri farklı mizaç ve kişilik özelliklerine sahip, dolayısıyla da her birini motive edecek yöntem de ayrıdır. Örneğin sosyal ilişkilerden fazla hoşlanmayan, övgüden utanç duyan bir yapıyı motive etmek için övmek ters tepebilir. Bazı kişiler de bir işi ne kadar güzel yaptıklarını sürekli olarak duymak ister, bu yolla verimli olabilirler. Bazı yapılardaki kişilere ne yapacaklarını adım adım söylemeniz, sınırlarını keskin olarak çizmeniz onları rahatlatır ve iş verimlerini arttırırken; bazı kişiler daha özgür bırakıldıkları bir ortamda verimli olabilirler. Dolayısıyla çalışanları motive edip maksimum verim alabilmek için kişilerin mizaç ve kişilik yapılarını çok iyi bilmek gerekir. Bu konuda ennegram sisteminden yararlanabilirsiniz.
Eylül 2013

Redeye  yeni bir  gönderide  bulundu.

Küme Ağı

Özeti: birlikten güç doğar denildiği üzere örgütlü toplum yapıları gereklerine dair düşünülmesi amacı ile Otomasyon'da trendler başlıklı bir ürün kataloğundan alıntıdır:

"Bir arada yalnızca daha güçlü değil aynı zamanda daha akıllıyız da. Küme zekası bu prensibin gerçekte nasıl çalıştığına dair mükemmel bir örnek. İlham gücünü veren balık, kuş sürüleri ve karınca [aktaranın notu: sanırım arı vb. örnekler çeşitlendirilebilir] kolonilerinin gösterdiği gibi doğanın kendisi. Tek bir karınca yalnızca sınırlı bir zekaya sahipken bir topluluk olarak birlikte çalışan karıncalar yüksek zeka derecesinde karmaşık zorlukların üstesinden gelebilir. "


Devamı ve reklamlar için bkz: festo.com/aquajelly
Şubat 2013

Özden Alperen Çal, bir soruya yanıt verdi.

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

Yeni bir girişimin temeli güvene dayanmalıdır. Ortaklarınızı ve takım arkadaşlarınızı o kadar iyi seçmelisiniz ki birbirinizin işini gerçekten iyi yaptığı ile ilgili kafanızda hiç bir zaman soru işareti oluşmamalı. Güven bir yerden patlak verdi mi diğerleri adeta o patlağı beklermişcesine yığılıverir.

Özellikle ortakların ve takım arkadaşlarının mutlaka birbirlerinin eksikliklerini tamamlayacak nitelikte olmadılır, başlangıç düzeyindeki bir girişimde 3 ortaksanız, hepiniz yazılım biliyorsanız ama tasarımdan anlamıyorsanız o işin tasarım kısmına para harcamanız gerekecek ya da işletme bilginiz yoksa ticari anlamda bir şeyler bekliyorsanız girişiminizden, çok büyük sıkıntılar yaratacaktır.
Bu yüzden ortaklar veya takım arkadaşları seçilirken muhakkak birbirlerinin eksikliklerini kapatmaları bu kadar önemlidir.

Gelelim nasıl arkadaş bulacağımıza, şu sıralar bende yeni bir girişim üzerinde çalıştığım için bu süreci sizlere anlatmam gerekecek. Çevremde benim dilimden anlayan, anlattıklarımı gerçekten heyecanla dinleyen insanlar yoktu (kız arkadaşım ve ailem hariç). Her girişimci çevresindeki insanlar sebebiyle daha işin başındayken vazgeçerler, hele benim gibi lisede öğrenim görüyorsanız etrafınızda hayatın sadece eğlenmek, kafelerde oturmak ve vakit geçirmekten ibaret sanan insanlar çok daha fazladır. Burada size destek olacak olan asıl etken gerçekten sizi desteklemek istediğiniz varsa kız arkadaşınız ve aileniz.

İnternette 2,5 yıl kadar önce tanıştığım, şuan ortağım olan Vahdet ile bir girişim gerçekleştirmekteyiz. Peki neden ben Vahdet'i, Vahdet ise benimle bir işe başlamayı kabul etti? Bu geçen 2,5 yıl içerisinde freelance olarak pek çok yazılım ve arayüz geliştirdik aldığımız işlerin hiç birini elimize yüzümüze bulaştırmadan teslim ettik, piyasaya çalışırken aldığımız işlerin hiçbirinde aramızda bir uyumsuzluk, gecikme, güvensizlik olmadı. Daha öncesinde yaşadığım şehirden daha çocukluktan beri tanıştığım hatta grafiker olma konusuna benim arayüz çalışmalarımı görerek heveslenen bir arkadaşımla ajans kurmuştuk lakin aramızdaki çatışmalar bunun ilerlemesini önledi. Karşınızdaki insan size güven sağlamıyorsa bırakın gitsin...

Vahdet ile birlikte çalışmamızın en önemli sebeplerinden biri de ikimizinde işimizi gerçekten özenle ve tutkuyla yapmamız ve eksikliklerimizi çok iyi bir şekilde kapatabilmemiz. Yazılım konusunda asla bir sıkıntım olmadı aynı şekilde arayüz geliştirmek konusunda ortağımında bir sıkıntısı olmadı, bu yüzden böyle bir girişimin üzerinde şuan tam gaz, tutku ile birlikte çalışıyoruz. Ekibinizde anlaşmazlık çıkmamalı, motivasyon tam olmalı diye düşünüyorum çünkü gerçekten birbirini motive etmeyen takım arkadaşları olduğunda tutku paralel olarak azalıyor. Bu yüzden ekip arkadaşlarınızı seçerken olabildiğince titiz davranın.

Umarım iyi ekip arkadaşları, ortaklar bulursunuz. Sevgiler :)
Aralık 2012

Seval U., bir soruya yanıt verdi.

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

Takım arkadaşı olarak önce kendi çevrenden, eski arkadaşlarından ve sınıf arkadaşlarından başlayabilirsin. Genelde tanıdık kişiler daha güvenilir olduğu için onlar tercih edilir. Buna bir nevi ortaklık da diyebiliriz. Eğer maaş vereceğin veya ücret ödeyeceğin bir kişi arıyorsan onu linkedin.com'dan bulabilirsin. Hatta çeşitli ilan sitelerine de ilan verebilirsin.

Ağustos 2012

Gökhan Sever, bir soruya yanıt verdi.

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

uzmankirala.com eger aradıgın yazılım veya grafikerse burdan dusundugun fiyati vererek kiralayabilirsin.
Ağustos 2012

Sinan B., bir soruya yanıt verdi.

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

yazılım konusunda destek verebilirim fakat öncelikle projenin temel taşlarını belirtmelisin. Web projesi ise kodlamanın dili, üzerinde kullanılacak görsel tasarım tarzında bazı bilgiler vermelisin.

Ağustos 2012

Thecrazyhands, bir soruya yanıt verdi.

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

Ciddi anlamda bir projen varsa aynı zamanda da ANKARA'da oturuyorsan

iskalesi.com'a bir göz at derim.

Temmuz 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Takım çalışması yaptığımız kişilerin düzgün olduğunu nasıl anlarız?

Takım çalışmasında üyelerin ayrı ayrı başarıları ve başarısızlıkları takımını bire bir etkilemektedir. Takımın başarısını sağlayabilmek için kişilerin öğrenme ve anlama yeteneklerine bakılır. İş dışındaki ilişkiniz takım çalışmasını etkileyebilir bu nedenle iş dışındaki ilişkilerinizi sağlam tutmak gereklidir. Bir insanın öz geçmişi onun hakkında bilgi sahibine sahip olmanızı sağlar. Bir insanın size verdiği elektrik ve hisler de düzgün insanı tanımanızı sağlayabilir.
Temmuz 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Takım çalışması yaparken hangi tür bir masa kullanılmalıdır?

Takım çalışmalarında daha yakın ve daha verimli olabilmek için yuvarlak masa en ideal olanıdır.

Takım Çalışması
Daha fazla

48 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.