Bilmek istediğin her şeye ulaş

Takıntı

Psikoloji

Takıntı (Obsesyon), ruhçulukta (spiritüalizm) ve ruhbilimde (psikoloji) farklı olarak tanımlanır ve farklı kavramları ifade etmek üzere kullanılır. Psikiyatri sözlüklerinde kısaca “yanlış olduğunu bildiğimiz halde kafamızdan atamadığımız, mantık ve muhakeme ile uzaklaştırılamayan, arzu edilmeyen saplantı halindeki fikirler” olarak tanımlanır. Ruhçulukta ise, “bir bedensiz ruhun bir bedenliyi (insanı) hükmedecek derecede etkisi altına alması” olarak tanımlanır. Tanımlardan da anlaşılabileceği gibi, birinde obsede edici etken bir fikir olarak kabul edilir, diğerinde ise bu etken bir fikir değil, bu tür fikirleri obsedeye (obsesyon olayına maruz kalana) aşılayan canlı bir varlıktır. Obsesyon (obsession) sözcüğü Latince’de “rahatsız etme” anlamında kullanılan “ obsideratum” ya da “obsidere” sözcüğünden türetilmiştir.

Şubat 2017

Cumali Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

Takıntıdan nasıl kurtulunur? Bu bir delilik belirtisi midir?

Aşırı takıntı ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer hayatında seni bir yerler de sorun haline getiriyorsa kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız.Genelde psikolojik sorunları olan birine deli misin? Diye sorabilirler. Ne yazıktır ki psikolojik rahatsızlıkları delilik olarak adlandırabiliyorlar. Aklıma izlediğim bir filmdeki replik geldi.Delilik nedir? Ne parçalanmak, ne de karanlık bir sır saklamak mı? Yalan söyleyip bundan hoşlanmak mı? Sonsuza dek çocuk olmayı dilemek mi? İnsani zevklerini abartırcasına yaşamak mı? Yoksa bir deli olmayı istemek mi? Yoksa hayatı yaşamayı diğerlerinin yaşadığı gibi yaşamayı reddetmek mi ?
Aklım Karıştı Girl, Interrupted
Mayıs 2016

Ozge Fıdan, bir soruya yanıt verdi.

Takıntıdan nasıl kurtulunur? Bu bir delilik belirtisi midir?

Delilik kesinlikle değildir çünkü kişi bunun normal bir davranış olmadığının farkında zaten. Şu olabilir belki, kişi kendini yoğun stres ve sıkıntı altında hisedebilir ve kaygılarını gösterme biçimi olarak bunu sergiler. Belkide bu etrafındaki insanlara bi yardım cagrisidir.
Mayıs 2016

Ozge Fıdan, bir soruya yanıt verdi.

Takıntılarınız nelerdir?

Tirnak etleri ve kutukulleri yolmak. Onlar kan aksa bile koparilmali. .. : /
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Kendinizde ya da çevrenizde rastladığınız en ilginç takıntılar nelerdir?

Önceleri araba plakalarında yazan harflere bakar anlamli kelime soylerdim. Apartman mmerdiven basamaklarını sayardim. Simdi de calistigim masanin duzenli olmasina ve birinin masa uzerinde birseye dokunup yerini degistirmesine takintiliyim. Kimsenin sol tarafindan yuruyemem illa sagina gecicem. Bu da gecer herhalde
Eylül 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Elektroşok tedavisi şizofreni hastalığında işe yarar mı?

Özellikle ilaç kullanmakta sorun yaşayan ve tekrarlamış hastalarda kullanılıyor. Şok sayısı hastanın durumuna göre belirleniyor. Bu tedavi sırasında hasta belleğinin ve alışkanlıklarının çoğunu bırakıyor. Tabii rahatsızlık veren düşüncelerini de. Uygulama kesildikten bir kaç gün sonra hasta normale dönüyor. Tabii ki bu kesinlik taşımıyor. Bir şizofren ömür boyu öyle kalıyor aslında . Beynin fizyolojik yapısının değiştiğini düşünenler var.
Ocak 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İnsanlar genelde bir şeye odaklandıklarında ya da öğrenciler ders dinlerken, ders çalışırken bacaklarını, ellerini veya bir uzvunu neden sallarlar?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)'de olabilir. ( tr.wikipedia.org/wiki/huzursuz_bacak_sen... ) %95'i nedensizmiş. %5'i de oldukça kötü hastalıklardan muzdarip olabiliyormuş. Aslında bu soruyu doktorlara yönlendirmeli, en doğrusunu onlar bilecektir.
Eylül 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2014

Ayşen7, bir soruya yanıt verdi.

Almaktan vazgeçemediğiniz, müptelası olduğunuz şeyler neler?

Buna vereceğim en kısa ve net cevap tabiki de ayakkabı
Ağustos 2014

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Almaktan vazgeçemediğiniz, müptelası olduğunuz şeyler neler?

Günlük olarak, sigara
Haftalık olarak, uykusuz, penguen dergileri
Aylık olarak, arrademento mimarlık, yapı, ot dergileri
Mütemadiyen kitap
Nisan 2014

Ahmet Kalafat, bir soruya yanıt verdi.

Hipokondriazis (hastalık hastası) bir takıntı mıdır yoksa bir davranış bozukluğu mudur?

Hipokondriazis DSM-4 e göre ağrı bozuklukları (somatoform bozukluklar) kategorisindedir.
DSM-IV-TR’a göre Hipokondriazis:
Kişinin vücut semptomlarını yanlış yorumlamamasına bağlı olarak, ciddi bir hastalığı olacağı korkusunu ya da ciddi bir hastalığı olduğu düşüncesini taşıyıp durması
Yeterli tıbbi değerlendirme yapılmasına ve güvence verilmesine karşın bu düşünceler sürüp gitmektedir.
A Tanı Ölçütündeki inanç hezeyan yoğunluğuna değildir ve görünümü hakkında çerçevesi belirli bir kaygı ile sınırlı (Vücut Dismorfik Bozukluğu’nda olduğu gibi) değildir.
Bu düşünceler klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur.
Bu bozukluk en az 6 ay sürer.
Bu düşünceler, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Panik Bozukluğu, bir Majör Depreseif Epizod, Ayrılma Anksiyetesi ya da diğer bir Somatoform Bozukluk olarak açıklanamaz.
İçgörüsü Az Olan Kişilerde: Çoğu zaman kişi, o sıradaki epizoda, ciddi bir hastalığının olmasıyla ilişkili kaygısının aşırı ya da anlamsız olduğunu kabul etmemektedir.

52 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.