Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tasarım

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Genellikle uygulamalı sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimari, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir obje veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), mekan ve alan(yapı, peyzaj) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vb.); ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje, ürün, mekan ve alan) için kullanılır. Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere, mimari tasarım, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

Eylül 2011

Aykut Kardaş @unknow

Klasik mobilyayı mı tercih edersiniz, modern mobilyayı mı?

  Klasik.. Çünkü daha samimi daha sıcak.. Ve antikaya olan tutkum.. Koyu ahşap mobilyalar ve döşemeler.. Geniş deri koltuklar.. Şamdanlar.. Şömine.. Büyük salonun bir köşesinde kuyruklu bir piyano.. 
  Çalışma odam da ise parşömen kağıtları, mürekkepler, kuş kanadı (asla gerçek değil, yapma), büyük ahşap bir masa, yüzlerce kitap.. olur sanırım evim olduğunda.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

Müzikle uğraşan bir insanın evinde neler bulunmalıdır?

Öncelikle büyük bir müzik odası olmalı. Bodrum kat olabilir. Enstrümanlar zaten olmalı. Piyano elektronik olarak da bulunmalı. Elektro gitar çalınıyorsa birkaç amfi olabilir. Profesyonel bir ses kartı, kayıt ve müzik dinleme amaçlı bir bilgisayar, tabii ki kayıt için profesyonel kondansatör mikrofon. Amfi, bateri kayıtları ve grup çalışmaları için için birkaç dinamik mikrofona da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir stüdyo kulaklığı. Monitör boxları. Canlı çalışmalar için ufak ama kaliteli bir mikser (bateri de kaydetmek isteyebileceğinize göre 8-16 kanal arası), ufak bir PA sistemi (2*100W aktif bir sistem yeter). Bir bateri ve bir bas, tabii amfisiyle beraber. Her şeyin sehpaları ve kabloları tabii ki, birkaç nota sehpası. Bir masa, birkaç sandalye, belki bir kanepe. Bu kadarıyla mutlu olabilirim sanırım.

Bir müzik odasının en önemli özelliklerinden biri yalıtımıdır. Hem mahalin hem içine hem de dışına doğru bir yalıtım düşünülmelidir. Mahalin duvarları çok katmanlı olmalı ve içinde asimetrik yalıtım olmalı. İç kısımlar tizleri emen akustik malzemeyle kaplanmalıdır. Bu malzemeler bedavaya bulabileceğiniz eski halı, battaniye, sünger şilte de olabilir, yüksek teknolojili, şık ama pahalı akustik kaplama levhaları da olabilir. Baslar ise mahalin içinde zaten problem oluşturmazlar ama yalıtımları da neredeyse imkansızdır. Sadece pahalı teçhizatla bir miktar yalıtım sağlayabilirsiniz. (gikacoustics.com/product/gik-acoustics-2...) Bas çalıyorsanız ev tipi akustik bir bas edinseniz iyi olur ya da sesini iyice kısarak çalmaya alışmalısınız.
Ocak 2015

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme tasarımlarımı satabileceğim uluslararası ve güvenilir platformlar hangileridir?

Şöyle bir site var, kullanan bir arkadaşım da var. Ancak ne derece etkilidir orası net değil.
tattooking.net
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Mimari konsept nedir? Konsept denen şeye örnek verir misiniz? Bir pastahane için nasıl bir konsept düşünebiliriz binanın formu- dış cephe olarak?

Daha belirli bir meslek grubuna dair sorulmuş ama ben kendi imkanlarımla daha genele yayarak cevaplayacağım.
Konsept; kavram, düşünce anlamına gelmekte. Bir fikirden yola çıkarak hazırlanan sunumlar bütünü. Tüm parçaların birbirini tamamlaması ve bir "hikaye yada kavram" çağrıştırması. Mimari, endüstriyel ya da tekstil alanında daha kayda işler çıkması açısından izlenilmesi gereken yol aslında.
Misal; Lunapark teması işlenecek ve bu konsept kullanılacak.
Bunu çağrıştıran ve anımsatacak nesne, renk, doku ne varsa işlenecek mevzuya dahil etmek. Bu demek değil ki tüm nesne ve renkleri olduğu gibi taşımak işte burada devreye tasarım giriyor! Sadece lunaparkı anımsatacak renkleri kullanmak ta olabilir, ışıltılarını kullanmak ta olabilir, nesnelerden yola çıkmak ta olabilir. Hepsi çok sağlam bir şekilde harmanlanabilir de.
Bu dağılım birbirini tekrar eder şekilde değil birbirini tamamlar şekilde olursa daha olumlu sonuçlar çıkabilir.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Bir cafe için masa düzeni nasıl olmalı sizce? Masaları arka arkaya dizmektense, farklı bir şekilde dizaynı olan cafe/restaurant/bar tarzi bildiğiniz örnekler var mı?

Böyle durumlarda öncelikle bir büyüğe yani Neufert'e danışılır, Cafeteria olarak ayırmamış ama restoran düzenleri var:

Mimarlık
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Elektrik-Elektronik bölümü öğrencisiyim. Bölümümle ilgili pek bir şey bilmiyorum. Bu bölümü bitirip yüksek lisans esnasında ürün tasarımına kayabilir miyim? Bu bölümü bitirmemin bana bu konuda avantajı olur mu?

Öncelikle ürün tasarımına kayabilirsin. Ancak şu an okuduğun bölümün katkısını görmen biraz karışık. Çünkü tasarlamak istediğin ürünle de alakalı bu durum. Mesela otomobil tasarlayacaksın. Aracın elektronik aksamıyla ilgilenebilirsin ve bu gayet ciddi bir iştir. Bu sayede tasarım ekibinde olmak -ne konumda olursa olsun- seni tatmin edecektir. Bu arada ben de esasen yönetmen olmak istiyordum. Endüstri Mühendisliğini bırakmak üzereydim. Ama teknik bilginin analitik düşünmenin öneminin farkına varınca durum değişti. Son olarak eğer bir avantaj sahibi olmak istiyorsan şimdiden karalama da olsa bir şeyler tasarlamaya başla derim.
Mayıs 2014

Fatih Arslan @fatharsln

Bir internet tarayıcı geliştirseniz, ne gibi özellikler eklerdiniz?

Yandex gibi, sırnaşık, chrome kadar savunmasız, mozilla kadar itilmiş, explorer kasıntı yapmazdım mükemmel olurdu
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Estetik nedir?

Estetik ( Antik Yunanca αἴσθησις AISTHESIS algı, duygu, duyum ) 19. Yy'a kadar algılanabilir güzelliğin, doğa ve sanattaki yasaların ve uyumun öğretisi olmuştur.
Günlük konuşmada estetik terimi genellikle güzel, zevkli ve çekici ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Bilimde ise terim insanların nesnelere karşı algısını etkileyen karar mekanizmalarını meydana getiren tüm özellikler paletini ifade eder.
Felsefede, sözcük genellikle farklı kullanılır. Estetik felsefede ya genel (sadece sanat değil) duyusal algının teorisi ya da felsefik bir (ya da hatta sosyolojik) sanat ya da tasarım teorisidir.

Bazı görüşlere (özellikle Immanuel Kant sonrası) göre ise estetik değerlendirme sadece öznel algıya bağlı "güzel" ya da "çirkin" şeklinde değil de nesnenin belli nesnel özelliklerine göre yapılmaktadır. Burada belirleyici olan daha çok nesnenin işlevi ve gerekliliğidir. Diğer (göstergebilimsel) estetik teorileri özellikle de sonuncusunun sadece özel işaret sistemleri bağlamında anlaşılabilir olduğunu vurgular. Özellikle ampirik araştırmalarda (deneysel psikoloji, ayrıca buna yakın birçok felsefe teorisinde) estetik kavramı altında (günlük konuşmada olduğu gibi) insanların nesneleri (sanatın da ötesinde) neye göre "güzel" ya da "çirkin" olarak değerlendirdikleri, hangi ampirik kriterlerle bu çeşit yargılara vardıkları incelenir. Anglo-sakson bölgesinde estetik kısmen daha çok bu son şekliyle anlaşılır. Yeni araştırmalarda estetik hem işlevsellik hem de algısal güzellik olarak ele alınmaktadır.

Kaynakça:de.wikipedia.org/wiki/%c3%84sthetik
Ocak 2014

Şenol Deniz Ikizer @senolikizer

İşyeri logosu oluşturabileceğim güzel bir site veya program var mı bildiğiniz?

Adobe ıllustrator veya Real Draw programları aslında Logo tasarımı için ideal programlardır. Yalnız ilk tasarımınız olacaksa biraz destek alsanız iyi olur, çünkü tasarım hayal gücü olduğu kadar yetenek işidir.
Kasım 2013

Mutlucan Lokmanoglu @mutlucan

17 yaşındayım, güzel sanatlara hazırlanıyorum, hedefim Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - İç Mimarlık bölümü, yetenek sınavına az kaldı, atölyeye gidiyorum, çizim yapıyorum. Tavsiyeleriniz neler olabilir?

Sadece çiz. Gördüğün her şeyi çizmeye çalış. Evde , dışarda elinde eskiz(50-70 ebatlarda zaten çalışmalara devam) kağıdın olsun ki biçimi araştırırken aşina ol ve hafızadan çizerken zorlanma. Bir çok şeyi baktırarak çizdirmekteler evet bu büyük kolaylık, ama bir çok kompozisyonda ki objeyi yada figürü ezbere çizmek durumunda kalabilirsin. Bazen objenin formunu boz öyle çiz. (kağıdı buruştur, kırık cam bul, narı parçala vs) Bu tarz sorular gelir yada gelmez ama kompozisyon esnasında, kurgulamaya faydası olabilir. Zaten kursta öğrenilen detaylar bunlar ama benim çok faydasını gördüğüm ve sınavda zamandan kazanmamı sağlayan diğer etken ışık oyunu. Kağıdın tamamını karalamakla uğraşmamak, ışığın geldiği noktaları belli belirsiz bırakıp, karanlık kısımlarda detay giydirmek.
Okula girip, rıhtımda keyif yapmak ödülün olsun:)
Kasım 2013

Kuzeymavi @kuzeymavi

Sizce bir insan dışarıdan hiç bir destek almadan kendi imkanlarıyla piyasaya iş yapacak düzeyde web designer ya da graphic designer olabilir mi?

"dışarıdan hiç bir destek almadan" sözü çok iddialı olur. Böyle bir iddiaya da gerek yok. Sosyal varlıklarız. Desteğe her zaman muhtacız. Bu yüzden kendini yetiştirmek istediğin alanda çalışmalarına başla ve bu konuda iyi olduğunu düşündüğün kimselerle çevreni genişlet ve onların yardımlarını, desteklerini al mutlaka. Piyasada iş yapacak düzeyde kendini yetiştirmen elbette mümkün ancak kendini geliştirdiğin süre içinde bu alanda iş alamama durumun olursa demoralize olmamalısın. Bu yüzden hem öğrenmek istediğin konularda çalışma yaparken diğer yandan gelir elde edeceğin bir işte çalışman daha iyi olur. Ayrıca web ajanslarında mesleği öğrenmek için çalışmak istediğini söyleyerek özgeçmişini paylaşırsan seninle ilgilenen çok işletme olur.
Daha fazla

349 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Poster

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt