Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tasarım

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Genellikle uygulamalı sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimari, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir obje veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), mekan ve alan(yapı, peyzaj) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vb.); ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje, ürün, mekan ve alan) için kullanılır. Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere, mimari tasarım, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

Müzikle uğraşan bir insanın evinde neler bulunmalıdır?

Öncelikle büyük bir müzik odası olmalı. Bodrum kat olabilir. Enstrümanlar zaten olmalı. Piyano elektronik olarak da bulunmalı. Elektro gitar çalınıyorsa birkaç amfi olabilir. Profesyonel bir ses kartı, kayıt ve müzik dinleme amaçlı bir bilgisayar, tabii ki kayıt için profesyonel kondansatör mikrofon. Amfi, bateri kayıtları ve grup çalışmaları için için birkaç dinamik mikrofona da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir stüdyo kulaklığı. Monitör boxları. Canlı çalışmalar için ufak ama kaliteli bir mikser (bateri de kaydetmek isteyebileceğinize göre 8-16 kanal arası), ufak bir PA sistemi (2*100W aktif bir sistem yeter). Bir bateri ve bir bas, tabii amfisiyle beraber. Her şeyin sehpaları ve kabloları tabii ki, birkaç nota sehpası. Bir masa, birkaç sandalye, belki bir kanepe. Bu kadarıyla mutlu olabilirim sanırım.

Bir müzik odasının en önemli özelliklerinden biri yalıtımıdır. Hem mahalin hem içine hem de dışına doğru bir yalıtım düşünülmelidir. Mahalin duvarları çok katmanlı olmalı ve içinde asimetrik yalıtım olmalı. İç kısımlar tizleri emen akustik malzemeyle kaplanmalıdır. Bu malzemeler bedavaya bulabileceğiniz eski halı, battaniye, sünger şilte de olabilir, yüksek teknolojili, şık ama pahalı akustik kaplama levhaları da olabilir. Baslar ise mahalin içinde zaten problem oluşturmazlar ama yalıtımları da neredeyse imkansızdır. Sadece pahalı teçhizatla bir miktar yalıtım sağlayabilirsiniz. (gikacoustics.com/product/gik-acoustics-2...) Bas çalıyorsanız ev tipi akustik bir bas edinseniz iyi olur ya da sesini iyice kısarak çalmaya alışmalısınız.
Ocak 2015

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme tasarımlarımı satabileceğim uluslararası ve güvenilir platformlar hangileridir?

Şöyle bir site var, kullanan bir arkadaşım da var. Ancak ne derece etkilidir orası net değil.
tattooking.net
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Mimari konsept nedir? Konsept denen şeye örnek verir misiniz? Bir pastahane için nasıl bir konsept düşünebiliriz binanın formu- dış cephe olarak?

Daha belirli bir meslek grubuna dair sorulmuş ama ben kendi imkanlarımla daha genele yayarak cevaplayacağım.
Konsept; kavram, düşünce anlamına gelmekte. Bir fikirden yola çıkarak hazırlanan sunumlar bütünü. Tüm parçaların birbirini tamamlaması ve bir "hikaye yada kavram" çağrıştırması. Mimari, endüstriyel ya da tekstil alanında daha kayda işler çıkması açısından izlenilmesi gereken yol aslında.
Misal; Lunapark teması işlenecek ve bu konsept kullanılacak.
Bunu çağrıştıran ve anımsatacak nesne, renk, doku ne varsa işlenecek mevzuya dahil etmek. Bu demek değil ki tüm nesne ve renkleri olduğu gibi taşımak işte burada devreye tasarım giriyor! Sadece lunaparkı anımsatacak renkleri kullanmak ta olabilir, ışıltılarını kullanmak ta olabilir, nesnelerden yola çıkmak ta olabilir. Hepsi çok sağlam bir şekilde harmanlanabilir de.
Bu dağılım birbirini tekrar eder şekilde değil birbirini tamamlar şekilde olursa daha olumlu sonuçlar çıkabilir.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Bir cafe için masa düzeni nasıl olmalı sizce? Masaları arka arkaya dizmektense, farklı bir şekilde dizaynı olan cafe/restaurant/bar tarzi bildiğiniz örnekler var mı?

Böyle durumlarda öncelikle bir büyüğe yani Neufert'e danışılır, Cafeteria olarak ayırmamış ama restoran düzenleri var:

Mimarlık
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı

Dribbble nedir? Nasıl kullanılır?

Dribbble sadece davetiye ile çalışan ve tasarımcıların yaptıkları çalışmaları diğer tasarımcılar ile paylaşmasını ve fikir almasını sağlayan büyük bir portfolio sitesidir. Dünyaca ünlü bir çok tasarımcı yaptıkları çalışmaları ilk olarak Dribbble üzerinden paylaşırlar ve diğer tasarımcıların geri bildirimleri ile yaptıkları tasarıma yön verirler. Oldukça elit bir ortam diyebiliriz Dribbble için. Dribbble "Pro" aboneliğini satın alarak Dribbble üzerinden iş alabilmek de mümkün. Benim adresim şu şekilde; dribbble.com/murattekmen
Ağustos 2014

Cahit Ceylan @cahitceylan

Otomobil tasarımcısı olmak istiyorsak hangi yolu izlemeliyiz? Otomobil tasarım firmalarını ve tasarlayan isimleri biliyormusunuz?

Endüstriyel tasarım bölümünde okumalısınız. Daha sonra da bu sektörde çalışarak tecrübenizi arttırmalısınız.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Elektrik-Elektronik bölümü öğrencisiyim. Bölümümle ilgili pek bir şey bilmiyorum. Bu bölümü bitirip yüksek lisans esnasında ürün tasarımına kayabilir miyim? Bu bölümü bitirmemin bana bu konuda avantajı olur mu?

Öncelikle ürün tasarımına kayabilirsin. Ancak şu an okuduğun bölümün katkısını görmen biraz karışık. Çünkü tasarlamak istediğin ürünle de alakalı bu durum. Mesela otomobil tasarlayacaksın. Aracın elektronik aksamıyla ilgilenebilirsin ve bu gayet ciddi bir iştir. Bu sayede tasarım ekibinde olmak -ne konumda olursa olsun- seni tatmin edecektir. Bu arada ben de esasen yönetmen olmak istiyordum. Endüstri Mühendisliğini bırakmak üzereydim. Ama teknik bilginin analitik düşünmenin öneminin farkına varınca durum değişti. Son olarak eğer bir avantaj sahibi olmak istiyorsan şimdiden karalama da olsa bir şeyler tasarlamaya başla derim.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

CAD Designer ne demek?

Bilgisayar destekli tasarım program kullanabilen tasarımcı demek : D
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Yıllık (Andaç) örnekleri, şablonları nereden bulabilirim?

andacajans.net burada var ama ben de internetten buldum daha önce bildiğim bir site değil umarım faydalı olur.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Afiş nedir?

3sn. İçinde doğru algı, mesaj ve akılda kalıcılık sağlaması gereken, görsel çalışmadır.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Matematik dersi için yaratıcı ödev kapağı örnekleri nelerdir?

Bir fractal süper olur, herkes beğenir, çünkü matematikseldir.
Matematik
Daha fazla

349 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Poster

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt