Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimari Tasarım

Mimarlık

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Genellikle uygulamalı sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimari, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir obje veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), mekan ve alan(yapı, peyzaj) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vb.); ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje, ürün, mekan ve alan) için kullanılır. Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere, mimari tasarım, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

Şubat 2020

Cemil Bilgi, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendinizi geliştirmeniz gerekmekte.
Genel kültür ve Kişisel gelişime önem vermelisin. Güncel konular ve dünya kültürünü takip etmeniz gerekmektedir. Araştırmacı ruhlu olman gerek.

Mezun olup dünyanın en saçma binasını tasarlayacaksanız okumayın :(
Ağustos 2019

Cemal Yiğit Yildirim, bir soruya yanıt verdi.

Ücretsiz olarak vektörel grafikler edinebileceğimiz internet siteleri hangileridir?

freepik.com ı kullanabilirsiniz. Hem ücretsiz hem de ücretli görseller barındırıyor.
Şubat 2018

Ahmet, bir soruya yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Sıfırdan öğrenmek için en güzeli Autocad kitabı almak ve uygulamaları bilgisayarında yaparak öğrenebilirsin.
Mayıs 2017

Sanalogretim, bir soruya yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

2 Boyut, 3 Boyut, Materyal Atama, Kaplama, Işıklandırma Sistemleri, Render Alma ve Animasyon, Yüzey Örme vs. konular tüm komutları ile öğretilmektedir. AutoCAD programını uygulamalar eşliğinde öğrenmiş olacaksınız.
AutoCAD 2017 tüm yeni özelliklerini içermektedir.
sanalogretim.com/autocad-2017/53/setdeta...
Kasım 2016

Cihat Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Hangi mimari çizim programını (allplan, archicad, revit, vektorworks) tercih edersiniz? Neden?

Hiçbiri ben 3d studio max öneririm. Gerçekçi ve profosyonel sonuçlar almak için son derece başarılı bir program. Bu programda hazırlanmış bazı mimari çizim örnekleri cihatozdemir.com
bu linkten incelenebilir
Ekim 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Devletteki is imkanları konusunda pek bilgi sahibi degilim ancak özelde is imkani oldukca genis. Ayrica cok zevkli bir meslek, kendini egitim ve bilgisayar programlari ile ic tasarim konusunda gelistirirsen severek yapacagin kendi isini de kurabilirsin. Ic mimarlik ile Mimarlik kiyaslamasi yapan ancak ikisinin farki hakkinda bilgi sahibi olmayan sektore uzak mahallenin insanlarinin yorumlarina takılma sen. Basarilar..
Eylül 2016

76mim Erhn, bir soruya yanıt verdi.

Büyükşehir belediyesi proje çizimlerinde dikkat edilmesi gerekenler nedir? Müdürlüklerin birbiriyle bağlantısı nasıldır? Kat düzenlemesinde hangi müdürlükler birlikte hangi katlarda çözümlenmelidir?

Müdürlüklerin birbiriyle bağlantısını yarışma projelerınden veya okulda proje atölyelerındeki çalışmalardan genel anlamda ulaşabileceğin cevaplar, ama yorum katma anlamında bence sirkülasyon erişebilrilik meselelerini en çok gündemde tutman gereken kamu yapılarından her vatandaşın rahatça ulaşabiliyor olması, konumunun rahatlıkla ulaşılabilir olması, kamuya hizmet amacıyla daha anlamlı olur.
Eylül 2016

Diyar Çetin, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

İç mimarlık okumak istiyorum ama burada yapılan yorumlar hep karamsar. Şimdi ikilemde kaldım. Bu meslek gerçekten yapılabilir mi? Yoksa hiç bulaşmamak mı lazım.. İş bulmak kolay mı? Devlet işlerinde iş bulma imkanı nedir bunları merak ediyorum. Mümkünse bu bölümü okumuş olan abi ve ablalarımdan biri bu soruyu cevaplasın.
Temmuz 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Komutları öğrenmek yeterli değildir, bir takım trikler ve mesleğine yönelik çizim teknikleri için eğitim alman şart bence; odanın eğitimlerine gidebilirsin, uygun ve mesleğe yönelik oluyor. Tek başına videolardan öğreneceksen en azından mesleğinle alakalı çizimler üzerinden yürüyen videolar edin
Haziran 2016

Beyza  yeni bir  gönderide  bulundu.

İÇ MİMARLIK MESLEĞİ VE MİMAR ARKADAŞLARA CEVAP

Arkadaşlar öncelikle merhaba.
yorumları okudum ve siteye üye olma gereksinimi duydum.
mimar arkadaşlar şu iç mimarlıkla ilgili atıp tutuyor. Afedersiniz her şeyi bizden çok biliyorlar sanki.
herkes mimar olacak diye de bi kaide yok. herkese mimar ol daha iyi diyorlar. Kime göre neye göre? Böylede bir meslek var bunu da birileri seçecekler elbette. Mimar ol daha iyi diyenlerin çoğu daha önce onlara da öyle söylenmiş ve öyle yönlendirilmiş kişiler. Kaç kişi benim yeteneğim mimarlığa uygun deyip mimarlığı seçti? Bence para tatlı geldi! her neyse.

iç mimarlıkta iyi bir meslek. Bende çok çok araştırma yapıp bu bölümü seçmiş biriyim.
ayrıca yorumlarınız yüzünden bir sürü kişi ön yargılı bir şekilde belki de iç mimarlığı seçmekten kaçıyor. Oysaki puanları genelde yüksek ve devlet üniversiteleri ilk 100 bin içinden alıyor. Ayrıca bakınız tam hatırlamıyorum 2012 ye yakın yıllarda iç mimarlık puanları bundan çok çok yüksekti.
nkfu.com/2012-2013-ic-mimarlik-bolumu-t...

maaşı o kadar iyi değil diyorlar. ayda 10 bin kazanabilirsiniz bir işten. Bize mesleki tanıtım için gelmişlerdi iç mimarlar ve sorulmuştu maaşı nasıl diye. Adam bir işten 40 bin almıştım demişti.

ha evet mimarlarda çok kazanıyorlar. Bunada şahit oldum. Çalışmasının ilk senesinde kendine son model araba alan mimar tanıdığımda oldu.
ayrıca yine arkadaşımın babası ankarada bir müteahhit . Yine o da bir bina için 60 bin ödemiş mimara. Kabul ediyorum mimarlarda çok kazanıyor.

sanmayın ki sadece iç mimarlıkta bu böyle. Hayır .bir mimar iyi bir mimar değilse eğer o da gayet düşük maaşlarda çalışır. bu her meslek için böyledir. Zaten biz de demiyoruz hemen ilk maaşta 10 bin garanti diye.. Bu işlerden tecrübe ile çok kazanılır zaten. Kendini yetiştirmene iyi bir eğitim görmene bakar. Çabalayan her insan bu meslekte üst düzeylere gelebilir.

ve kabullenmek istemiyorum kötü yorumları.çünkü herkes kendi uzman olduğu dal hakkında konuşsun.mimarlar artık iç mimarlığa laf atmasın. Benimde tanıdığım mimarlar var ve bu mesleğe de umutla bakıyorlar. Yine öğretmenlerimin çoğu hacettepe mezunu her yıl birçok kez yurtdışına gidip geliyorlar kendilerini geliştiriyorlar. Zaten bizde akademik açıdan uzmanlaşmak isteyenler çok çok az bu yüzden iç mimar bir doçent bulmakta zor. çünkü para tatlı geliyor. Bunları bilen bilir.

ayrıca bi konuya daha değinmek isterim.
mimarlar bizim mesleğin isminede laf atıp duruyor efenim niye iç -MİMAR- mış ? Yok bunun ismi sadece Türkiyede böyleymiş. Evet biz tasarımcıyız. Dünya çapında interior designer deniliyor. Bu mimarlıktan çok daha yetenek gerektiren bir şey.yani çoğu insan mimar olabilir ama herkes TASARIMCI olamaz .


ve ayrıca ne yapalım Türkiyede ismi böyle ise . Biz bu mesleğe merak saldık ismine değil.
ismi böyle ise herkes bunu böyle kullanır. Evet ben iç mimarım der. lütfen eleştirmektense kabullenin.
SAYGILAR. . .

Haziran 2016

Seyda Kartal  yeni bir  gönderide  bulundu.

Louvre’un Cam Piramidi

252

Paris’in kalbine Seine Nehri’nin eşsiz güzeli Louvre Müzesinin bahçesine, ünlü Louvre Piramidini çoğumuz duymuşuzdur. Müze girişinde yer alan 4 piramidin en büyüğü olan yapı 1989 yılında tamamlanmış.
252
Barok mimarinin ender örneklerinden biri sayılan müzeye zıtlık konseptiyle inşa edilen piramitler, çoğu sanat çevrelerince tartışma konusu olmuştur. Fakat ultra modern bir tarz olarak algılanan yapı, bu tarzıyla da çoğu kez taklit edilmiştir.
252
Paris sokaklarında başladığı anonim kimliğiyle dünyaya yayılan JR, 24 saatliğine Louvre Müzesi’nin yönetimini ele geçirdi. Piramidin ön yüzünü müze binasının siyah beyaz fotoğrafıyla kaplayan sanatçı, ön cepheden bakıldığında piramidi adeta görünmez bir hale getirdi. Etkileyici bir görsel yanılsama ortaya koyan JR, hayranı olduğu Ming Pei’nin piramidini müzeyle daha uyumlu bir hale getirerek, Fransızların hoşnutsuzluğunu da bir anlamda yıkmak istemişe benziyor.
252
252
Dünyanın en çok fotoğraf çekilip, paylaşılan noktalarından biri olan Louvre Müzesi ve Piramidi, sadece Fransızlara değil, orayı ziyaret eden turistler için de güzel bir sürpriz olacağa benziyor.JRLouvre’da(JR at Louvre) ismini verdiği projesiyle Louvre Piramidi artık varla yok arası!
252
252
252
252

494 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.