Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimari Tasarım

Mimarlık

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Genellikle uygulamalı sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimari, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir obje veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), mekan ve alan(yapı, peyzaj) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vb.); ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje, ürün, mekan ve alan) için kullanılır. Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere, mimari tasarım, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

Şubat 2011

Sevda @sueno

Binalarda enerji uzmanı yetki belgesi alan arkadaş var mı?

Enerji dedin mi duracaksın arkadaş. Tüm bu savaşlar ne için yapılıyor.
Ocak 2011

Sevda @sueno

''Akıllı ev'' diye nitelendirilen konutlarda olmasını isteyip göremediğiniz özellikler var mı?

Diğer akıllı evleri bilemem fakat kendimiz yıllar önce evimizi akıllı eve dönüştürmek için çalışmalar yaptık. Öncelikle akıllı ev demek (bana göre) yalnızca otomotik açılıp kapanan sistemler değil aynı zamanda evin enerji ihtiyacının da mümkün olduğunca doğal kaynaklardan sağlanmasıdır. Bu noktadan hareketle mühendis olmam ve bu tip konulara ilgi duymamdan ötürü önce rüzgar enerjisinden faydalanmak üzere rüzgar gülü projesi yaptım ancak sonucunda 500 watt enerji elde edebiliyordum. bunu da bir akü vasıtasıyla rüzgar olmadığı zamanlarda korumaya niyetliydim fakat bölge itibari ile kurtarmadığını söyleyebilirim. NEyse konumuza dönelim, öncelikle akıllı evlerde dediğimiz gibi enerji ihtiyacı az maliyetle karşılanacak sistemlerle beslenmelidir. Benim 2. tercihim Güneş enerjisi oldu. Daha sonra otomasyona geçtim, kapı-kilit sistemi, alarm, otomatik garaj kapısı, ev sinema sistemi, komutları algılayan bir merkez server, internete bağlı ev araçları gibi. Daha sonra Shangai Expo'ya katıldım, orada Almanların son teknolojilerini gördüm, hareket algılayıcı kumanda merkezleri, enerji sarfiyatını önleyen yalıtım sistemleri, yerin 10-15 mt altında dolaşan ısıtma boruları sayesinde belli bir sıcaklığa yükseltilen suyun az enerji ile tekrar ısıtılması, geri dönüşümden çıkan ev yapı malzemeleri, son model güneş enerji panelleri kaplı binalar vs. ve bu benim yeni yeni sistemler kurmama ve ufkumu açmaya yetti. Şu an kullandığım sistemlerle enerjiyi doğal yollardan maksimum verimlilikle elde edebilecek projeler geliştirmiş bulunmaktayım ancak ilk yatırım maliyeti fazla olduğundan hala bu miktarı düşürmenin arayışı içerisindeyim, bunu da bulduktan sonra piyasaya süreceğim. Saygılarımla, Aynı Fikirdeyim!
Aralık 2010

Hatem Özdemir @hatem

Hangi mimari çizim programını (allplan, archicad, revit, vektorworks) tercih edersiniz? Neden?

Ben Archicad de denedim Revit de denedim. Revitten umutluydum ama kolonla birleşen duvarın kolona bakan yüzünden sıva döndürmeye çalışınca ve bu problemi ortadan kaldırmanın tek yolunun duvarın tüm katmanlarını bir duvar tipi olarak hazırlayıp tek tek çizmem gerektiğini farkedince vaz geçtim kapattım. Açıkçası bu örnek çok spesifik farkındayım, aynı zamanda uygulama projesi çizimine yönelik bir eleştiri. Uygulama projesini Autocad'den başka şeyde çizmem ama avan proje için Revit bence güzel. Tercih sebebim ise özellikle "family" olarak yapı elemanlarının ayrılmış olması, bu sayede grup olarak proje üzerinde çok verimli çalışabiliyoruz, biri duvarları toparlarken, diğeri cepheyle ilgileniyor, pencereleri açıklıkları düzenliyor sonra hoopp herşey birleşiyor üst üste :D
Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Long Museum West adlı yapıda iki yarım tonoz birbirini nasıl destekliyor?

Aslında tonoz dediğiniz yapılardan müzede bolca mevcut ve kimi karşısında bir perdeyle bitiyor. Aşağıdan tonoz gibi görünen yapılar dışarıdan birer konsollar. Kesit perdeden en uzak noktada birkaç santimken perdeye doğru kalınlaşarak dairesel bir guse halini alıyor dolayısıyla moment ve kesmenin en yüksek olduğu düğüm noktasında kesit gayet de büyük oluyor. Yeterli perde kalınlığı ve konsola doğru uzanan yeterli kalınlıktaki temel ile teknik olarak yapılması çok basit bir konstrüksiyon. Sonuçta kimi konsollar karşılıklı birbirine yaklaşıyor ama birbirine değmiyor ve desteklemiyorlar, zaten desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde inşa edilmişler. Yapı da çok güzelmiş, ilk defa gördüm.

Gördüğüm bazı konsollar normal betonarme olabilmek için çok uzun, onlar artgerme tekniğiyle yapılmış olmalılar. Yani beton dökülürken tabliyenin içine boş kılıflar yerleştiriliyor ve ardından o boruların içinden geçirilen kablolar geriliyor, konsola bir ters sehim veriliyor ardından kılıflar da betonla dolduruluyor ve kalıp çıktığında konsol kendi ağırlığı altında yatay konuma geliyor. Artgerme kabloları sayesinde sarkma olmadan çok uzun konsollar yapmak mümkün.

google.com.tr/imgres?imgurl=http%3a%2f%2...
Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Mimari bir projeye başlamadan önce maket mi yapmalıyım kesit plan mı?

Mevzu, maket mi eskiz mi noktasına geldiyse, ilgili araştırmalar, sorular, problemin yeniden tanımlanmaları aşamalarının geçildiğini varsayarsak, artık kişisel bir aralıktan bahsediyorsunuz demektir.
Plan, kesit ya da maket çok da birbirlerinden ayrılacak ya da sürecin belirli basamakları değildir. İç içe geçen birbirini takip eden, kesişen ayrı süreçlerdir. Ortak noktaları ise kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi üç boyutu temsil araçları olması. Düşünme pratiği açısından, özellikle mimarlık da mutlaka geliştirilmesi gereken en önemli aralık üç boyutlu düşünebilmektir. Bu beceri edinildikten sonra artık plan da üç boyutlu bir hal alır.
Plan, görünüş, perspektif hangi araç kullanılsa da ortaya çıkan dilimin, bir ekmeğe ait olduğunu unutmamak lazım.
Temmuz 2016

Heren Eren @hereneren

İkinci sınıfım ve 'öğrenci sosyal merkezi' konulu bir projeye başlayacağım. Okulum için 1000 metrekarelik öğrenci klüplerini, idareyi vb. içeren bir sosyal merkez tasarlamam gerekiyor. Arazim düz ve Haliç'e bakıyor. Projenin büyük olması gözümü korkutuyor. Projeye plandan mı formdan mı başlamalıyım?

FORMDAN BAŞLAMANI TAVSİYE EDERİM ÇÜNKÜ ÇEVRESİYLE BERABER SINIRLARINI BELİRLEDİĞİN FORMLARIN İÇİN PLAN OLARAK YERLEŞMEN DAHA KOLAY VE DAHA AKILCI OLACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. PLAN İLE BAŞLAMAN DURUMUNDA FORM PLANI TAKİP EDECEĞİ İÇİN ESTETİK ANLAMDA BAĞIMLI BİR DURUMU DÜŞECEKSİNDİR, BU BAĞIMLILIK PLANA OLAN BAĞIMLILIK BU NEDENLE FORMUNU OLUŞTURUP PLANLARINI ÇÖZMENİ TAVSİYE EDERİM.. KOLAY GELSİN
Mart 2016

Gizli Kullanıcı

Maket ev çatısı için kullanılabilecek su geçirmez çatı malzemesini nereden bulabilirim?

Evin boyutları hakkında bir bilgi vermiş olsanız net cevaplar alabilirsiniz.
çocukların oyun oynayabileceği bir maket ev yapmak istiyorsanız tahta veya sunta yardımı ile yapabilirsiniz çatı dahil ahşaptan yapılıp yapının her yerine shingle çatı malzemesi ile kaplayabilirsiniz.

shingle çatıgoogle.com.tr/search? Q=%C3%A7at%C4%B1+i...
Şubat 2016

Seyda Kartal @seydakrtll

Büyükşehir belediyesi proje çizimlerinde dikkat edilmesi gerekenler nedir? Müdürlüklerin birbiriyle bağlantısı nasıldır? Kat düzenlemesinde hangi müdürlükler birlikte hangi katlarda çözümlenmelidir?

Belediye hizmet binası, proje konusu olarak en çok rastlanan mimari proje yarışma başlıklarından biridir. kolokyum.com ve arkitera.com sitelerinin ilgili sekmelerinde hem ödül alan projelerin planlarını hem de yarışmaya konu olan yapının ihtiyaç programını bulabilirsin. İhtiyaç porgramlarında genel olarak kurum işleyiş şeması ve müdürlüklerin açıklamaları da yer alıyor.
Yayınlananlar içinde aklımda kalanlardan birkaç örnek de ekledim. Başlangıcı onlarla yapabilirsiniz.

v3. arkitera.com/yp323-denizli-belediyes...

Mimari

Mimari

Ocak 2016

Irem Dorak @iremdorak

Mimarlık okumak istiyorum, hangi üniversitenin eğitimi daha iyidir ve bu mesleğin zorlukları nelerdir?

Merhaba
Ben şu an 1. Sınıftayım bir dönem bitti. Ben çok seviyorum bu bölümü ilk yıl kazanamamıştım mimarlığı bir yıl daha hazırlandım. Hangi Üniversitelerde okumam lazım demişsin burdan başlayalım
İTÜ, ODTÜ, MSGSÜ ve de YTÜ Türkiyedeki en iyi mimarlık okulları bunlar a kalite en az ilk 20.000e girmen gerekiyor. Dokuz Eylül, Gazi, Uludağ, İYTE, Anadolu, AGÜ, Akdeniz KTÜ Kocaeli GTÜ bunlar da b kalite diyebileceğimiz türden bunlar için de ortalama 30.000 sıralama gerekiyor. Bu saydığım okullar başarılı bunları tercih edersen iyi olur. Özel üniversiteler hakkında pek bir bilgim olmadığı için onları katmadım elbette başarılı olanlar var Yeditepe, Bilkent, Tobb, Bahçeşehir, Bilgi gibi. En düşük yer Bozok Üniversitesi 55.000 sıralama gerekiyor yani mimarlık okuman için ilk 55.000e girmen gerekiyor( daha az puanla özel üniversitelere de girebilirsin) ama seviyorsan eğer bir yıl daha feda edebilirsin benim gibi. Ben (GTÜde)Gebze Teknik Üniversitesinde okuyorum gayet memnunum. Taban 33.000 sıralamayla alıyor burası. Hem istanbula hem kocaeline yakın tam ortada. Her iki şehirdeki imkanlardan yararlanabiliyosun. Örneğin sergiler, tasarım atölyeleri, kütüphaneler vb. Burası doğayla iç içe bir yer. 30000e yakın bir sıralaman varsa burayı kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi de mimarlık bölümünden konuşalım:
1- Çok masraflı bir bölüm hatta en pahalısı
-ortalama 2500-3000 Tl lik bir laptop gerekli Photoshop Autocad Sketchup 3dsmax vb. birçok program öğreneceksin sağlam bir bilgisayar şart. Her hafta maket yapıyosun haliyle kırtasiyelere oluk oluk para harcıyosun. Yine her hafta olmasa da iki haftada bir posterler yapıyosun bunun için de özalitçilere oluk oluk para veriyosun :) Bölüme başlamadan önce biraz photoshop bilirsen harika olur. Ben biliyordum ilk dönem bunun ekmeğini çok yedim :)
2- Garip bir bölüm örneğin sabahlara kadar çalışmış olmana rağmen yaptığın şeyi hocalar beğenmeyebilir. Bir iki saatte yaptığın bir şeyi ise öve öve bitiremedikleri oluyor :)) Eleştiriye çok açık biri olman gerekiyor. Mimarlığı tek kelimeyle anlat dersen ''ELEŞTİRİ'' derim. Sen ne kadar mükemmel birşey yapsan dahi mutlaka eleştirirler. Garip bir bölüm örneğin diğer bölümler gibi hoca anlatsın yazsın tahtaya sen geçir deftere böyle birşey yok burada. Defter tutma gibi bir durum da yok bir eskiz defteri oluyo okadar o da senin kendi çizimlerin. Hocalar gelir önümüzdeki haftaya ödeviniz bu bu der sen yaparak eleştirilerek öğrenirsin yani uygulamalı bir bölüm
3- Biraz çizim yeteneğin olursa çok iyi olur ama olmasa da olur yani kafandaki düşünceyi bir kağıdı buruşturarak da açığa çıkarabilirsin ama bölüme başlamadan önce biraz çizim öğrenmen çok işine yarayacak ama öyle karakalem portre yapacak seviyede olmana hiç gerek yok çünkü eskiz çizeceksin ( taslak resim) imkanın varsa bölüme başlamadan bir kursa gidebilirsin bir bir buçuk aylık bir çalışmayla kendini çook geliştirirsin
4- Soyut düşünebiliyorsan hayal kurmayı seviyorsan yani biraz renkli bir kişiliğin varsa bu sana çok başarı getirir.
5- Az biraz entel olsan harika olur : D çünkü bu bölümde sanat, tarih, sosyoloji, psikoloji, felsefe vb. birçok daldan faydalanabiliyorsun. Yelpazen ne kadar geniş olursa o denli başarılı olursun. Kitaplarla aranın iyi olması gerekiyor değilse sonradan da aranı düzeltebilirsin :)
6-Gezmeyi seviyosan çok iyi çünkü çok geziceksin. İşte müzeler, sergiler, tarihi yapılar, sokaklar vb.
7- Zamanı iyi kullanman idare etmen gerekiyor. Diğer bölümlerde son güne veya son haftaya bırakırsan geçersin ama mimarlıkta böyle bir şey imkansız yani sorumluluk sahibi olman gerekiyor.
8- Kahve içmeyi seviyorsan çok güzel çünkü çok içeceksin. Yeri gelecek sabahlamak zorunda kalacaksın ve kahve kupası en iyi arkadaşın olacak :))
9- Hırslı biriysen, rekabeti seviyorsan, yaptığın işe değer veriyorsan çok başarılı olursun. İlk yıl biraz zor ama mimarlık yarışmaları var bu yarışmalarda bir derece elde edersen ilerde iş görüşmesinde bir adım önde gidersin
10- Az biraz ego da var ise sende yukarıdaki kriterlere uyuyorsan mutlaka bu bölümü yaz çünkü sen mimarlık okumak için doğmuşsun. :)) )
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

İç mekanda bacasız çalışan bir şömine gördüm. Dumanı filtre edip tekrar iç mekana veriyor. Nasıl yapıldığı ve ne tip filtrelerin kullanıldığını biliyor musunuz?

Bacasız şömine olarak benim bildğim bioetanol yakıtlı şömineler. Üretici firmalarının açıklamalarına kabaca göz atacak olursak ortamın hava kalitesini bozmayacak düzeyde (duman ve is yaratmadan) karbondioksit ve su buharı çıkışı olan bu yakıt, bacaya gerek duymuyor.
Filtre konusunda ise bazı şüphelerim var. Ateşin üzerinde yer alacağını var sayarsak, dumanı çekebilmek için ciddi bir fana ihtiyaç duyacak. Mutfakta kullandığımız aspiratörleri bile düşünsek rahatsız edici bir ses kirliliği yaratacağını varsayıyorum. Gene mutfaktaki aspiratörleri baz alarak yorum yapmaya devam edersem, yemek kokusunu bile yeterince çekmeyen ve dolayısıyla filtreleyemeyen bir aspiratör, odun ateşinden çıkan duman için ne derece etkili olur emin olamadım.
Şubat 2015

Ahmet Kafkaslı @ahmetkafkasli

Han Tümertekin'in "B2 EVİ" hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

at ahırı demek biraz ağır olurda, cephe ve estetiklik olarak yapı çok yetersiz.
İlham alacağın bir yapı önermek isterim: Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Avusturalya, Sydney’de bulunan Holman Rezidans, 2004 yılında Durbach Blok Jaggers tarafından tasarlanmıştır. İç mimarisi çok zarif ve şık olan binanın dış kabuğuda oldukça dikkat çekici. Farklı bir geometrik dizayna sahip Holman Rezidans’ın tasarımı, Picasso‘ya ait ünlü bir sanat eseri olan ‘The Bather’ ( 1918 ) isimli tablodan esinlenerek tasarlanmıştır. Ünlü eserdeki kavisli ve dolambaçlı şekiller evin iç tasarımlarında oldukça belirgin olarak izlenebilmekte
Mimari TasarımMimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım
Şubat 2015

Cengizhan @cengizhan1

Bir insan mimar olunca iş olarak ne yapar, inşaat mühendisi olunca iş olarak ne yapar?

Proje aşamaları;
Mimari proje (Mimar)
Statik proje (İnşaat mühendisi)
Zemin iyileştirme(inşaat mühendisi& jeoloji müh/Jeofizik müh ile birlikte)
Mekanik tesisat projesi,(Makine mühendisi)
Elektrik tesisat projesi(Elektrik mühendisi)
Harita teknik uygulama sorumluluğu (Harita mühendisii)
Projelerin ilgili meslek odalarına onaylatılması(Mimar, Elk, Mak.İnş. Müh)
Bu bir ekip işidir önemli olan senin nerede daha verimli olabileceğin.
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı @ahmetkafkasli

Farklı ifade biçimleri kullanan mimarlar hangileridir?

İfade biçimlerinden kastınızı anlamadım ama tahmin ediyorum ki proje sunum stratejileri ve teknikleri ile ilgili alternatifleri merak ediyorsunuz.

Aşağıdaki linklerde görebileceğiniz sunumlar şimdiye kadar gördüğüm en etkilileridir.

big.dk/#projects


Aşağıdaki linklerde de gene farklı alternatiflerle ilgili yazıları bulabilirsin

architizer.com/blog/architectural-illus...
architizer.com/blog/these-designers-are...

Bu da Türkiye'den bir örnek.

erdemarchitects.com/index.php
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Soyut maket yaparken nasıl malzemeler kullanılabilir? Ben maketimde çöl yapacağım, ama nasıl bir malzeme kulllanacağım karar veremiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Dış cephe montolama kopuklerine yapistirilan kum kullanilabilir. Kolay yoldan elde etmek icin ısı yalıtımı uygulamacilarindan tamir harcı olarak isteyebilirsiniz. Kolay Gelsin...idadogakampi.com surekli yasam yerim ida doga ve sanat kampı.
Daha fazla

489 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.