Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teflon

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticari adıdır. Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir. 1938'de Du Pont firmasından Roy J. Plunkett tarafından bulunmuş ve 1946'da ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Bir termoplastik floropolimerdir. Flor atomlarıyla doymuş uzun ve düz bir karbon zincirinden meydana gelmiş moleküler yapı, atomlar arasındaki kuvvetli bağlar sebebiyle oldukça inert özelliklere sahiptir. Isıya, kimyevî maddelere, neme, elektrik atlamasına (dielektrik), sürtünmeye dayanıklı olan Teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkinden küçüktür. Teflon 260 °C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başlar; 350 °C civarında tamamen yapısı bozulur. Ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabilir ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından daha büyük bir sorun oluşturur.

Şubat 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Teflon tava kullanmanın sağlık açısından sakıncaları nelerdir?

Yemekler pişirirken teflon tavaların yapıştırmama özellikleri mevcuttur ve en çok bu özellikleri ile sevilip tercih edildiler. Çok uzun sürdü saltanatları hala da devam etmekte ama şükür ki azalarak..

Teflon

Teflon üzerine yüzlerce araştırma yapıldı. Aslında teflonun piyasaya çıkışı FDA onayından sonra gerçekleşti. Çok büyük iki firmanın ortaklığında teflon tencereler tavalar üretildi. Bunlardan biri Dupont biri de BASF. Ancak haklarında açılan tüm davaları kazandılar.

Teflon içerisindeki bahsi geçen zehirli madde fluorine, kısa adı PFCs 'dir. Bu kimyasal maddelerin yapışmasına karşı rezistansı sağlayandır, kir ve leke sökücü özellikleri de vardır.

Ayrıca teflon ile aynı madde kumaşların yağmur geçirmemesi için kullanılan Gore-Tex denilenle aynıdır.

Amerikada son yapılan araştırmalarla birlikte insanların kanlarında teflonun ısınması ile ortaya çıkan zehir PFOA bulundu ve daha sonra EPA tarafından tüm zararları ortaya konuldu. Hem insanlara hem de doğaya olan zararları ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Teflonun diğer zararları ;

  • Kanseri tetikler
  • Karaciğer rahatsızlıklarına neden olur
  • Tiroid bezinin çalışmasını bozar
  • Doğum kusurlarına neden olur

Şubat 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Teflon tava kullanmanın sağlık açısından sakıncaları nelerdir?

Teflon tavalar PFON adında bir madde içerir ve bu madde pişirilen yemeklere geçer.PFON başta kanser olmak üzere başka sorunlara da yol açar.Kadınlarda düşük riskini arttırır ve tiroid hastalıklarına neden olur.Teflon tavanın dibindeki tabaka yıpranmaya başladığı anda o tavayı kullanmamak gerekir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.