Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tekila

Tekila, alkollü Meksika içkisidir ve ismini Jalisco eyaletine bağlı bir kasaba olan Tequila'dan alır. Aztekler 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan ürettikleri içkiye "Octilli Poliqhui" adını vermiş ve kutsal kabul ettikleri bu içkiyi Büyük Maya Tanrısı Olmeca'ya adamışlardır. Günümüzde Olmeca isimli tekila da vardır. Sulu bir meyve olan ve Anadolu'da Sabır Otu ismiyle de bilinen Agave bitkisinin bir çeşidi olan Agave tequiliana bitkisinin damıtılmasıyla gerçek tekila yapılır. Eğer teqila %100 mavi agave'dan üretilmemişse, çeşitli baharat ve allollerle (genellikle mısır) de üretilir. Eğer %100 mavi agave'dan yapılmış bir tekilayı içiyorsanız acı bir tat yerine meyveli ve keskin bir tat alırsınız. Bütün iyi alkoller gibi (Brandy, Scotch, Port) tekilada yıllandıkça gerçek tadını verecektir. Eğer 2 aydan 1 yıla kadar bekletilmiş bir tekilaysa Reposado (bekletilmiş), eğer bu süreden daha fazla bekletilmiş ise Añejo (yıllanmış) adını alır. Tabiki ne kadar bekletilmiş olursa o kadar pahalı olacaktır. Metal ya da cam bir tankta bekletilirse, ki bu tekilayı renksiz tutar Blanco (gümüş) adını alır. Viski gibi aromalı odun fıçılarda bekletilerek de üretilebilir. Bu yöntem tekila'ya diğer aromaları (karamel, vanilya, mazı otu, biber vb. fıçının cinsine göre) kazandırır ve altın renk (oro) alır. Ucuz tekilalar %100 agave'dan yapılmaz, "gold" tekilalar karamel rengi ve aroması ile yapılır. Fakat bu uygun şekilde yıllandırılmış gold tekila tadını asla tam olarak veremez. İyi bir tekila her yudumunda karmaşık ve ilginç bir tat verir tıpkı iyi bir scotch gibi. Fakat iyi tekilanın maliyetide tadı kadar dolgundur. Tuz ve limon ile birlikte içilmesi önerilir, genellikle biraz tuz yalandıktan sonra tekila içilir, sonra da limonun suyu emilir.

Aralık 2014

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Tekila içerken neden tuz ve limon kullanılır?

Ağzına çok acı bir tat gelir bu acı tatı bastırmak için tuz ve limon çok güzel bir ekşimsi tat verir
Eylül 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kesin bilinmesi gereken 3 alkollü kokteyl tarifi nedir?

Kesin bilinmesi gereken derseniz tabii ki her Türk çocuğu rakı bardağına önce bir duble rakı üstüne buz da konulabilecek yer kalacak şekilde su ve en son buzu atmayı bilmelidir. Tamam buz yerine soğuk rakı, soğuk su ve ehlikeyf de kullanabilirsiniz. Rakınızın baştan sona ne ısısı ne de tadı değişir.

Long drink bardağında, Cuba Libre, kübalı orijinali kola buz ve rom, dejenere versiyonuna lime ve lime suyu ekleyebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda Mojito sayesinde moda olmuş olan bir adet taze nane yaprağı da Cola'nın ağır tatlısını yumuşatacaktır.

Alkollü İçecekler
Long drink bardağında, Mojito, yarım kadar lime önce dilimlenir ardından 1 çorba kaşığı esmer şeker, bir kaç yaprak taze nane kaşıkla tırtıklanır 5cl kadar beyaz rom eklenir, bir kaç buz küpü eklenir ve bardak sodayla doldurulur, karıştırılır. Bir long Drink'tir yemekten önce demlenme amaçlı içilir. İnce kamışla tüketilir.

Alkollü İçecekler

Kalın kenarlı yaklaşık 0.33l bardakta, Caipirina, yarım lime önce dilimlenir, bir tatlı kaşığı esmer şekerle beraber bardağın içinde tokmakla (ahşap bıçak sapı da olur) şeker eriyene kadar güzelce ezilir, bardak frape buzla (kurulama bezine sarılıp dövülerek elde edilebilir) doldurulur 6-8cl
Cachaça (Brezilya şeker kamışı romu) eklenir. Kalın kamış ya da kamışlarla içilir.

Alkollü İçecekler

Bir de benim zamanımın moda kokteyli B52, 15 ml kahve likörü (mesela mocca), 15 ml Baileys, 15 ml Cointreau (portakal likörü) . Önce bu içkiler güzelce buzlukta soğutuluyor sonra yukarıdaki sırayla bir shot bardağına her biri 1/3 olacak şekilde dolduruluyor (üst katmanları karışmaması amaçlı bardağın kenarından içine sarkıtacağınız bir kahve kaşığının tersinden kaydırarak koyun.). En üst katmanı bir kibrit ya da sağlam bir çakmak yardımıyla tutuşturarak servis edin. Üflenip söndürülerek tek yudumda shot halinde içilir. Yanar dönerli karakteri ve tatlı bir kokteyl olması eğer ikram ederseniz kadın misafirinizi mutlu edecektir.

Alkollü İçecekler

Tequila'nın kötü tadından dolayı onu da kokteyl olarak tüketmeyi severim. En kolayı tabii ki Tequila Sunrise olacaktır. Bu iki ayrı şekilde yapılır. Önce basit versiyonu. Highball Galss'da denilen büyük su bardağı alınır 250-350ml arası bir hacmi olmalı. 4,5cl Tequila, 9cl Portakal suyu, 1,5cl Grenadine (nar şurubu) Önce buz ardından her içki karışımında olması gerektiği gibi yüksek alkollü kısım Tequila, ardından portakal suyu ve en son olarak Sunrise efekti için Grenadine, bardağın kenarından yavaşça dökülmelidir, yayılmasını izlemek ayrı keyiftir.

İkinci yöntemde creme de cassis (siyah frenk üzümü likörü) grenadine yerine kullanılır. Portakal suyu yerineyse lime suyu ve soda kullanılır. 4,5cl Tequila, 4,5cl lime suyu, 4,5cl soda üstüne 1,5cl creme de cassis. Yöntem aynıdır aynı bardağa buzun ardından sırayla malzemeler konulur.

İkincisi daha alkollü ve daha ekşidir ama birincisindeki sunrise efekti ikincide yoktur.
Alkollü İçecekler

Diğer beğendiğim Tequila kokteyli margarita'dır. Genellikle geniş ağızlı kadehler soğutulmuş olarak kullanılır. Hatta bu tür kadehlere margarita glass da denir. Bunun için 3,5cl tequila, 2cl Cointreau (portakal likörü) 1,5cl lime ya da limon suyu shaker'da buzla beraber güzelce çalkalanır. Ağzı önceden tuzlanmış kadehe buzuyla beraber dökülür. Süslemesi size kalmış. Tuzdan faydalanma amaçlı kamışsız içilir.

Alkollü İçecekler
Haziran 2014

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

*TEKİLA*

954

NASIL YAPILIYOR? : inploid.com/post/tekila-nasil-yapilir/5...

Alkollü Meksika içkilerindendir. İsmini bir kasabadan alıyor. Jelisco eyaletine bağlı bir kasaba olan Tequila.

954

Tekila türlerinin belirlenmesinde en önemli faktör ne kadar yıllandırıldıkları... Ama içeriğine göre iki temel gruba ayrılıyor.
  • %100 mavi agave ; sadece bu bitkiden elde edilmiş ve sadece üretim bölgesinde oluşturulan
  • mixtos; %50 oranında mavi agave içeren ve farklı ülkelerde de üretilebilen...Yıllanma sürelerine göre ise;

ORO\ GOLD ( sarı) : Mixtos tekila grubuna giriyor. Beyaz tekilanın çeşitli tat ve renkler ile oluşturulmasıdır.

954

BLANCO / SILVER (beyaz) : %100 mavi agave grubunda yer alır. Sert bir içimi ve yoğun bir aroması vardır. Damıtılmasının hemen arkasından fıçılara girmeden şişelenir.

954


REPOSADO( dinlendirilmiş) : Blanco tekilaya göre renk değişimi ve tadı daha hafiftir.
2 ay- 1 yıl arasında bir bekletilme süresi vardır. ( Beyaz meşe fıçıları içinde)

954

ANEJO( yıllanmış) : %100 mavi agave grubundandır. 1 yıldan uzun sürede dinlendirilirler. Beyaz meşe fıçı içinde. Rengi yıllandıkça koyulaşır ve kendine has farklı bir tada ulaşır.

954RESERVA: sekiz yıla kadar bekletilerek yapılabiliyor. Bir Anejo tekilasıdır.

954
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Tekila içerken neden tuz ve limon kullanılır?

Beyaz tekila tuz ve limonla içilirken, sarı tekila tarçın ve portakalla içilir. Bunun tekilanın kalitesiyle hiç bir alakası yoktur, Meksika'da da limon olmasa bile tekila her zaman tuz ile içilir.

Nedenine gelince; en kaliteli mescal (tekilanın hasına Meksika'da verilen isim) bile bence tuzsuz mide bulandırıcı. Kutçuğu tuzsuz yenebiliyor. C:

Hani,
Me gusta tomar mis copas aguardientes lo mejor
Tambien la tequila blanca con su sal de la sabor

Diyor ya Cancion del Mariachi'de...
Haziran 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Tekila içerken neden tuz ve limon kullanılır?

Tekila ağır aromalı bir içkidir. Sek içildiğinde gerçekten sizi zorlar. Hem içimini yumuşatmak hem de tadına tat katmak için içiminde tuz ve limon kullanılır. Tuz ve limon kullanılır çünkü tekilanın acı tadını yok etmek için keskin tatlı kullanılabilecek besin maddeleri bunlardır. Esasında kaliteli bir tekilada limon ve tuz kullanmaya gerek bile kalmaz. Siz yine de bir şeyle içmek istiyorsanız tarçın ve portakal gibi başka keskin tadı olan besinlerle deneyebilirsiniz. Eğer tekilaya tonik karıştırırsanız tekilanızı tuz ve limonsuz da içebilirsiniz.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.