Bilmek istediğin her şeye ulaş

Telekomünikasyon

Telekomünikasyon (uzak iletişim), Fransızca télécommunication sözcüğünden geçmiştir. Bu kelimenin kökeni ise Yunancadaki "tele" ile Latincedeki "communicare" nin birleşimidir. Duyum, yazı, resim, simge ya da her çeşit bilginin tel, radyo, optik ile başka elektromanyetik dizgelerle iletilmesi, bunların yayımı ya da alınması.

Kasım 2014

Ozgur Erdogan, bir soruya yanıt verdi.

Birkaç ay önce vodafone yeni hat aldım. Geçen günlerde hattıma TL yukledim bir sonraki gün önceki kullanıcı galiba cinsel içerikli bir pakete üye olmuş benden 14 lira para kesildi. Ne yapabilirim?

Once hatti aldiginiz noktayla, eger cozulmezse vodafone musteri hizmetleriyle baglantiya gecmeniz gerekli, destek surecinin saglikli islemesi icin soruna dair gerekli bilgilerinizi dogru ve tam olarak verdiginizden emin olmaniz gerekiyor.
Mayıs 2014

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bakan'a göre Avrupa'nın en iyi ülkelerinden biriymişiz: t24.com.tr/haber/depremde-cep-telefonlar...

Depremde cep telefonları neden kesiliyor? - Teknoloji - T24

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Elvan, deprem gibi hadiseler sonrası cep telefonları sinyallerinde kopma meydana geliyorsa 'acilen bakanlığın aranmasını' tavsiye etti
Mart 2014

Ozgur Ciftci  yeni bir  gönderide  bulundu.

Sanal Santral - Bulutfon

Sanal Santral Nedir?
Sanal santral kurulum, bakım ve teknik destek maliyeti olmayan internet üzerinden çalışan firmanızın bütün haberleşme ihtiyacını karşılayan teknolojik bir hizmettir.

Bulutfon Nedir?
Arama yapma ve karşılama, raporlama, ses kaydı, dahili ve grup oluşturma, robot operatör, konferans, sesli mesaj, telesekreter mesajlarının email atılması vb. Özellikleri sunan bir servistir.

Telekominikasyon

30 saniyede sanal santralinizi kurun, tüm dünya ofisiniz olsun

Tüm ayrıntılar Bulutfon A. Ş. bulutfon.com
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Bir kişinin sadece telefon, ad ve soyadını kullanarak adresini nasıl bulabiliriz?

Abonelikler kimlik bilgileri üzerinden yapıldığından kolayca bulunabilir... Fakat bu bilgi güvenliği nedeni ile abone ve şirket arasında kalmalı ve 3. Şahıslara bilgi asla verilmemelirdir... Talep eden kişinin ne amaçla/ne niyetle bu bilgiyi kullanacağı mechuldur...
Ağustos 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Bir telefonun dinlenildiği nasıl anlaşılır?

Şu an cep telefonları nasıl dinleniyor?

1-Bireysel ve mikro bazda, cep telefonun yazılımı ile oynanarak, ya da daha basit yazılımlar yükleyerek, görüşme yaptığında, telekonferans yöntemi ile emare vermeden belirlenen numaranın da görüşmeye dahil edilmesiyle, SMS gönderimiyle...Amatör seviyede olanların da Hard Reset atıldığında olay biter, diğerlerinde yazılım yüklendiğinde..

Genellikle hazır program yüklenmiş telefon satın alınıp hediye edilir, her görüşmesi sizin belirlediğiniz numaraya gelir.

Amcamlar nasıl bunu rahat rahat satabiliyorlar, bunu anlamak mümkün değil, bakın;
ceptelefonudinlemeprogrami.comtelefon-dinleme.com

2-Cep telefonunun ya da herhangi bir elektrikli cihazdan, batarya (enerji kaynağı), mikrofon, bobin, anten gerekliliği sağlanmışsa, en basit haliyle gerekli düzenek eklenerek radyo yayını yapılabilir, 300 metreye kadar alıcıyla dinlenir...Bebek telsizlerindeki neyse odur..Radyo verici yapımı diye aratın Google dan..

En basit hali;
Telekomünikasyon

Cep telefonunun açık olması, SİM kart takılı olmasıyla mevzunun alakası yoktur. Haa batarya takılı değilse nasıl olacak, içine ayrıca küçük şarj edilebilir bir pil gizlenmişse, enerji sorunu da aşılır..

Nasıl tespit edilir, her vericide bobin vardır, elinize bir radyo alın, açın, antenini de açın, boş bir frekans bulun, anteni aradığınız, şüphelendiğiniz yerlere, fiş, puvat kapağı gibi, yaklaştırın ya da değdirin, çınlama olur bobine yaklaştığında, tabi her bobin çınlar..çınlama varsa orada bir bobin vardır mantığı yani..Cep telefonunun içindeyse nasıl olacak?...İçini açıp bakılabilir, baktırılabilir bir teknisyene:)

3-Makro bazda, daha büyük hedef kitlelerine yönelik ise, sahte baz istasyonu yaratmak suretiyle oluyor. Esasen şu açığa dayanıyor, baz istasyonu kendisine bağlanan telefonun İMEİ sini sorguluyor, bu telefon var mıdır, legal midir şeklinde, lakin cep telefonları bu fonksiyon aslında var olmasına rağmen, baz istasyonunu sorgulamıyor, neden? Devletler bunu istemiyor da ondan. Bütün devletler ulusal güvenlik adına çatır çatır herkesi dinliyor.

Bunu fark edemezsiniz, engelleyemezsiniz. Belki şöyle bir şeyler olabilir, her gün bulunduğunuz bölgede 3 çubuk olan çekim gücü, o gün 5 çubuksa, birşeyler olabilir...Ya da ayarlardan otomatik şebeke yerine direkt bağlanacak şekilde ayar yaparsanız, olabilir mi...yok adını da ayarlar sahte istasyon..

Geçenlerde 1-2 ay önce patlayan bir skandalda Obama itiraf etmek zorunda kalmıştı hatırlarsanız.
haberler.com/obama-dinleme-skandali-sonr...

Bizde eskiden TSK da, ya GES Komutanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığının ödenekle bu cihazlardan aldığı ve kullandığı ortaya çıkmıştı, sonradan GES Komutanlığındaki bütün bu cihazlar MİT e ya da KGT ye devredildi. (5-6 sene oluyor.)
internethaber.com/dinleme-ussu-mitin-kon...

Nedense bütün bu tür cihazlar ya İsrail ya da Danimarka, Hollanda, Almanya kaynaklıdır. Mantık aynı mantık, sahte baz istasyonu şeklinde araya girme, seyyar araca monte, istenen mahalleye git, baskın çıkış gücü ile bütün telefonları üzerine çek, analiz et.

Bir de direkt Telekominikasyon Şirketi ile bunu yapma konusu var, ehh, sahtesine gerek yok, her şey emre amade...Bu da hatırlarsanız, Rıdvan Dilmen'in de adının geçtiği bir olay vardı, yetkili bir müdür para karşılığı ses ve SMS datasını veriyordu.

milliyet.com.tr/ridvan-dilmen-gozaltina-...
radikal.com.tr/turkiye/her_yone_telekula...

Eskiden internette bu sahte baz istasyonları açık açık tanıtılıyordu, yazılımının nasıl filtreleme yaptığı anlatılıyordu, bakalım bulabilecek miyim;
...
Alıntı;
''Şekil 7de ortadaki adam saldırısı görülmektedir. Sahte baz istasyonu gerçek baz istasyonu ile abonenin arasına girer ve aboneye karşı baz istasyonu, baz istasyonuna karşı abone gibi davranır. Böylece ikisi ile de geçerli birer oturum açar ve tüm haberleşmeyi izleyebilir.''
Şekil
Telekomünikasyon

kaynak İTÜ den doc şeklinde;
google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&...
Temmuz 2013

Redeye, bir soruya yanıt verdi.

Bilmediğim cep telefon numarasının kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Şayet akıllı telefon kullanıyorsanız buna dair bir kaç farklı uygulama olduğunu duydum, gördüm ama bilmiyorum. Kişisel veri gizliliği ihlali boyutları olabileceğini düşündüğüm 3.taraf program tabir edilebilecek uygulamalara dair isim vermek istemem.
Temmuz 2013

Murat Aloş, bir soruya yanıt verdi.

Bir telefonun dinlenildiği nasıl anlaşılır?

Eğer kişi bundan şüphe duyuyorsa kendisine şu soruları sorması lazım;
  1. Beni neden dinlesinler
  2. Başka soruya gerek yok :)
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bir telefonun dinlenildiği nasıl anlaşılır?

  1. Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız, bu dinlendiğine dair bir işaret olabilir. Siz farkında olmadan telefonunuz etraftaki konuşmaları mikrofonu vasıtasıyla alıyor ve sonrasında bu bilgileri iletiyor olabilir. Ekstra kullanım telefonunuzun pilinin normalden daha hızlı bitmesine neden olur.
  2. Telefonunuzu uzun bir süre kullanmadıktan sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun kullanıldığı anlamına gelebilir.
  3. Telefonunuzu kullanırken alışılmadık miktarda durağan, tıkırtılı, cızırtılı ve benzeri sesler duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz. Ayrıca bundan telefonunuzun ses seviyesi de etkilenmiş olabilir.
  4. Telefonunuzu kullanmadığınız sırada telefonunuzdan gelen alışılmadık sesler dinlediğinize dair bir işarettir. Telefonunuz bir alıcı/verici görevi görüyor, etraftaki konuşmaları alıyor olabilir.
Ocak 2013

Ali Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

Samsung Galaxy S2 nasıl bir telefondur? Kötü yanları var mıdır?

Türkiyede satışa çıktığı ilk gün SII almış ve Temmuz 2012'ye kadar kadar sürekli kullanmış, düzenli resmi güncellemelerini yapmış ve root'lamamış biri olarak (son altı ay içerisinde gelmiş bir güncelleme ile bunların hepsi düzelmiş de olabilir ama pek olası değil) en kötü yanlarını şöyle sıralayabilirim:
  • Düşük pil performansı (iPhone 4s'e göre): Sürekli olarak WiFi ve Bluetooth kapalı olarak tutmama rağmen, ekran parlaklığını en düşükte tutmama rağmen uygulamaların (browser dahil) pil harcama kapasitesi çok yüksek. Yanımda sürekli şarj aletiyle gezmek zorunda hissediyordum.
  • Düşük stabilite: Özellikle son aylarda (2012 yaz) sürekli kilitlenmeler ve kendini kapanmalar yaşadım. Bu bazen bir uygulamayı kullanırken (İBB trafik gibi basit uygulamalarda bile) bazen hiçbir aktif uygulama çalışmazken yaşanıyordu. Bunun en kötü yanı da sabahları telefon alarmı ile uyanan biri olarak gece telefonun kilitlenip/kapanıp sabah alarmın çalışmamasıydı.
  • Geç güncelleme: Samsung, Android işletim sistemlerine ilişkin güncellemelerini SII için Türkiyede çok geç kullanıma sunuyordu. Bütün dünya kullanmaya başladıktan sonra beklemek sinir bozucu oluyordu.
Daha fazla

69 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Avea

31 Kullanıcı   8 Soru   18 Yanıt

Vodafone

16 Kullanıcı   12 Soru   24 Yanıt

Türk Telekom

18 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt

Turkcell

29 Kullanıcı   15 Soru   31 Yanıt

Netsis

4 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Telefon Şebekeleri

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt