Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyon

Medya

Televizyon veya kısaca TV, bir vericiden elektromanyetik dalga hâlinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir. Yayınlanan görüntü ve sesleri alıcıya ulaştıran elektronik cihaz da sistemin adı ile anılır. Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır.

Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Valla ben düşünüyorum. Yaptıkları tek şet tv başında toplumu ehlilleştirip beyin yıkamak.
Şubat 2016

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2015

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en beğendiğiniz televizyon reklamı hangisi?

Bu aralar Ziraat Bankası'nın 152. Yıl Reklamını çok beğeniyorum. Hele ki Çetin Tekindor'un sesinden harika bir reklam filmi olmuş. "Niye mi ? Niyesini 152 yaşına gel sen de anlarsın. " Sözüyle muhteşem bir sonu var.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en beğendiğiniz televizyon reklamı hangisi?

Arçelik'in bir reklamı. Çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi kastediliyordu. Yıkadıklarının çokluğuna göre su harcadığı kastediliyordu.

Bunu belirtmek için bir yüzücü, olimpik yüzme havuzunda kulvarın ucuna ilerliyor. Atlayacağı kulvar su ile doluyor (tüm havuz değil, sadece onun yüzeceği kulvar)
Aralık 2015

Hypatia Hypatia, bir soruya yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en beğendiğiniz televizyon reklamı hangisi?

Gelmiş geçmiş olmasa da, bu sıra beğendiğim budur.

Aralık 2015

Betül Defne, bir soruya yanıt verdi.

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence yarışmalar iyidir. Her konudan bir yarışma yaparlar. Mesela yüzme yarışmaları. Bazıları o yarışmaları izleyince yüzmeye hevesi gelir. Yüzme öğrenmek ister. Sonra da öğrenir. Bu onun yararınadır. Günün birinde boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa kendini kurtarabilir. Benim başıma gelmeyen şey değil çünkü. Bir ara tam boğuluyordum da bu yarışmaları izleyip heves etmiştim yüzmeyi, yüzme bildiğim için kurtuldum. Sonra bilgi yarışmaları var. Belki de yazılıda çıkacak bir soruyu sorar. Bilmediğin halde yarışmadan aklında kalır o sorunun cevabı yazılıda da kağıda işaretlersin doğru cevabı : D Mesela kelime oyunu. İnsanın kelime hazinesini geliştirir. Kimsenin bilmediği kelimeleri bile bulursun orada. Koşu yarışmaları da var mesela.. Onların koşup birbirlerini yenmeye çalıştığını gördükçe heyecanlandırsın. Birini seçersin o kazansın diye sanki sen yarışıyormuşsun gibi kazanmak istersin. O kaybetse bile o heyecan seni çok eğlendirir sonuçta. Sonra sen de artık koşmak istersin. Koşmak spordur ve spor da yararlıdır. İşte bu şekilde sana azıcık bir yarar sağlar sonuçta. Ben bilmem eşim bilir ve at yarışmaları gibi yarışmalar da insanı eğlendirmek için olan yarışmalardır. Canın sıkıldığında bu yarışmaları izlersin. Can sıkıntın giderse bunun da biraz yararı dokunmuş olur. Bazıları benim fikrime katılmıyor olabilirler. Hatta yarışmaların gereksiz olduğunu da düşünebilirler. Onlarda kendilerine göre haklılar tabi. Ama bi kaç kere izleseler onlara da bi yararı olur bence.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tutturamadılar bu işin ayarını. Yurtdışını bilmem ama bizim televizyon dünyamızda böyle. Gerçi artık bir çok yarışma yurtdışından fikir haklarına bedel ödenerek alınıyor.

Eskiden TRT vardı, tek kanal, devletin vitrini. Ben yaşım itibariyle 12 Eylül döneminin izlerini taşıyan günlerdeki yayınları hatırlarım en eski. Yarışmalar bilgi yarışmasıydı ama gel gör ki yarışmacılar rahat değillerdi. Yanit dese solcu, cevap dese sağcı diye damgalanacaklar diye, cevabını veremedikleri sorulara 'anımsayamadım', 'bilmiyorum' gibi cevaplar vermek zorunda kalıyorlardı. TRT'de yarışma programına çıkmak da mangal gibi yürek isterdi. Örneğin, yarışmacı konumundaki bir edebiyat öğretmeni ola ki bir edebiyat sorusunu bilemedi, ertesi gün tüm Türkiye işi gücü bırakır bu şahsı kınardı. Bülend Özveren'in bayan 'hostes' arkadaşlarıyla sunduğu 'Ben Bilirim'in yanısıra, iyi bir spiker olmasına rağmen yüzü kolay kolay gülmeyen Çetin Çeki'nin sunduğu bir yarışmayı da hatırlarım. Soru bankasında kategori vardı: Uzman, Amatör, bir de orta seviye ama bu seviyeye ne isim vermişlerdi şimdi hatırlamıyorum.

TRT'de yılların eskitemediği yarışma tabii ki 'Bir kelime bir işlem'di.

Özel kanallar, aman Allah'ım. Adeta ergen bir çocuğun gerdeğe girmesi gibi patladılar. Meclis kürsüsünde bile tartışmalara neden olan yılbaşında dansöz oynatma meselesi artık hiç sorgulanmıyordu. İlk özel kanal yanlış hatırlamıyorsam bir yılbaşı gecesinde dört dansöz oynatmıştı ekranda. E tabii bu kanallarin yarışmaları da yakası bağrı açılmadık şekilde olurdu. Yıldo 'kafadan kopuyor', Güner Ümit gaza basıp frene basamayınca tv kanalını yıllardır hor görülen ve yanlış anlaşılan bir mezhebin mensupları darmadağın ediveriyorlardı.

Erol Evgin, Beyazıt Öztürk aileleri yarıştırdılar, 100 cevap içerisinde en popüler olanlarını açtırdılar.

Spikerlerin yüzü güldükçe, hosteslerin etekleri kısaldıkça yarışmalardaki bilgi seviyesi de düştü.

Acun Ilıcalı'nın 'Var mısın, yok musun'u galiba BKM Mutfak'ta bir skecin konusuna ilham verdi.

Ha bir de yarışma desek mi demesek öyle bir şeyler var, adını tam konduramıyorum. Biri sizi gözetliyor haberiniz olsun, belki ıssız bir adada akşam kamp ateşinin etrafında bikinilerinizi giymiş, kaslı, baklavalı erkekleri çekiştiriyorsunuz. Asuman Krause (doğru mu yazdım soyadını ?) büyük biraderi sunuyor.

Ara sıra yolumuzu şaşırıp, dilinin kesinlikle kemiği olmaya Mehmet Ali Erbil'i bulup çıkarıyoruz. Neyse canım, ben bilmem eşim bilir.
Aralık 2015

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok çeşitli yarışma programları var. Ama şahsen ilgilendiğim kısım olan bilgi yarışmaları hakkında bir yorumda bulunabilirim. Bana kalırsa bilgi yarışmalarında bilgiyi seven insanları televizyona bağlayan nokta televizyondaki yarışmacıyla yarışmaları ve bilmedikleri şeyleri öğrenmeleridir. Lakin bir diğeri de, aile olarak ya da arkadaş vb birileriyle beraber izlendiğinde yanımızdaki insanlarla yarışma durumumuz oluyor. Her ikisi de egosal bir eğlence yaratıyor. Hoş bir eğlence biçimi. Fakat izlediğimiz yarışmalar buna odaklı olmuyor genelde. Genelde birisi yarıştırılmaktadır ve onun ne kadar para kazanacağını izlemekteyizdir. Çünkü yarışma programını seyirciyi yarıştırma odaklı hazırlamazlar. Halbuki aslında böyle yapmalıydılar, çünkü bilgi yarışmalarının asıl izlenme sebebi yarışmacının değil seyircinin yarışıyor olmasıdır. Bu durumda bir bilgi yarışması programında bir yarışmacı olması ve bu yarışmacının bir miktar para kazanacak olması gibi bir format içermeyen ve soruları direk seyirciye soran versiyonu hem izlenme oranını artıracaktır hem de prodüksiyon maliyetini düşürecektir.
Aralık 2015

Çağla Ğnal, bir soruya yanıt verdi.

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Televizyondaki yarışma programlarının gerçekçiliği eksik çoğu zaman.
Mart 2015

Bazarov, bir soruya yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en beğendiğiniz televizyon reklamı hangisi?

Gelmişini geçmişini bilmem. Sevdiğim şeyleri çok abartmayı da sevmem. Ama şu iki reklamı her izlediğimde tebessüm ederim. Bir de "geri kalan her şey için mastercard" reklamı vardı bir tane çok sevdiğim ama bulamadım.Şubat 2015

Topukçu Gangster, bir soruya yanıt verdi.

Televizyonun çocuk gelişimine zararları nelerdir? Nasıl önlem almalıyız?

Bence TV'nin çocuklara en büyük zararı; çocukların ilerideki fikirlerini, hareketlerini ve huylarını yani hayatlarını değiştirebilecek subliminal mesajlara maruz bırakmasıdır. TV'de en çok izlenen kanallar genelde subliminal mesajlar içeren yayınlar yapar. Mesela her çocuğun hemen hemen izlediği Cartoon Network'te bolca vardır. Zaten yabancı, özellikle de Amerikan yapımı çizgifilmlerden ne beklenir ki? Bir çocuğum olsaydı TV izletmezdim herhalde, TV izlemek yerine yapılacak bir çok şey var zaten. Sorun değil bence izlememek. Hatta bir çocuğun iğrenç popüler kültürden uzak kalması kadar güzel bir şey yoktur bana göre. En azından yapmacık tavırlı saçma sapan özenti bir insan olmaz ileride.

Önlem alma konusuna gelince, diğer cevapları okumadım ama illaki "televizyon izlemeyerek" diyen birisi olmuştur. Bence de öyle önce izlemeyerek. Daha sonra izlediği kanalları ve süreyi kontrol altına alarak, zararlı içerikleri hiç unutmamak üzere beyninin ücra köşelerine kazıması engellenebilir. Çocuğa seveceği bir hobi bulmak veya kendisinin bulmasına yardımcı olmak da yararlı olabilir. Değişik şeyler sevebilir. Mesela ben çocukken TV'nin bizde olmadığı zamanları da hatırlıyorum. Aslında daha güzeldi o zamanlar, mesela babaannemin hamur yaptığı yer masası aynı zamanda benim oyun yerimdi. Oyuncak değil gerçek hamurlarla oynadığım oyun yerim... İyi hatırlıyorum benim hamurları ziyan etmemi engellemek için resim defteri ve boya alırlardı. Yani diyeceğim aynı taktikle çocuklar TV'den de korunabilir. Taktik: Dikkatini başka bir şeye çekmek.
Şubat 2015

Barişcan Sapanci, bir soruya yanıt verdi.

Televizyonun çocuk gelişimine zararları nelerdir? Nasıl önlem almalıyız?

Çizgi film yerine eğitici programlar izletmeliyiz. Ben bu konuda bir calışma yapıyorum zaten.Uzay Tv de cumartesi sabah 10:30 da canlı olarak hazırladığım bir çocuk programım var.Bu program hem yararlı hem de eğlendirirken eğiten bir program.Ama çizgi film gibi tembelliğe alıştıran tv programlarından çocukları uzak tutulmalıyız

172 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Yarışma (Televizyon)

991 Kullanıcı   14 Soru   42 Yanıt

Yabancı Diziler

517 Kullanıcı   41 Soru   224 Yanıt

Dizi

106 Kullanıcı   54 Soru   241 Yanıt

Yerli Dizi

45 Kullanıcı   21 Soru   117 Yanıt

Çizgi Dizi

10 Kullanıcı   8 Soru   31 Yanıt

Kadın Programları

7 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Evlilik Programları

28 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Çizgi Film

87 Kullanıcı   19 Soru   129 Yanıt

TV Kanalları

29 Kullanıcı   16 Soru   55 Yanıt

Belgesel

246 Kullanıcı   24 Soru   112 Yanıt

Bloomberg HT

11 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

BBC

8 Kullanıcı   2 Soru   7 Yanıt

Televizyon Dizisi

256 Kullanıcı   21 Soru   77 Yanıt

Televizyon Programı

130 Kullanıcı   28 Soru   115 Yanıt

Reklam

99 Kullanıcı   26 Soru   79 Yanıt

Televizyon Markaları

6 Kullanıcı   2 Soru   12 Yanıt

Tv Dizileri

110 Kullanıcı   21 Soru   115 Yanıt

Lig Tv

5 Kullanıcı   4 Soru   8 Yanıt

IPTV

3 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Akıllı Televizyon

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt