Bilmek istediğin her şeye ulaş

Temiz Enerji

Enerji Kaynakları

Temiz Enerji Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ağustos 2014

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Dünya'da sürdürülebilir ekolojik yapılar nerelerde, ne kadar mevcuttur?

portlandbps.com/gis/gda/index.html

www2.buildinggreen.com/blogs/google-ear...

Bulabildiğim kaynaklar amerikadaki örnekleri gösteriyor ama son zamanlarda konunun popülerleşmesiyle dünyanın pekçok yerinde örnekleri var ve gün geçtikçe çoğalıyor. Avantajları saymakla bitmese de potansiyelinin çok altında kalsa bile Türkiyede de örneklerini görmeye başladık.
Bu konuda benim bildiğim en iyi örnek ise Almanya Freiburg

radikal.com.tr/dunya/temiz_enerjinin_ba...
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İneğe tapıyorlar diye güldüğümüz Hintliler dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini yapıyor. Bizimki hala nükleer derdinde!

Güneş enerjisine yatırımlarını artıran Hindistan, çok büyük alan gerektiren enerji santrallerini su üzerine inşa edecek. İlk proje, dünyanın en büyük yüzen santralini yapmak.

1395

Hindistan, dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini inşa edecek. Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta'da inşa edilecek 50 MW kapasiteli santral, yerel enerji firması NHPC ile Yenilenebilir Enerji Yüksekokulu'nun işbirliğiyle kurulacak. Maliyetinin 64 ile 72 milyon dolar arasında olması beklenen projede teknik bilgiden yapı malzemelerine ve bütçeye kadar tüm destek Yenilenebilir Enerji Yüksekokulu tarafından karşılanacak.

Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı'nın bütçesini sağladığı deneme süreci ekim ayında başlayacak ve ilk prototip Kerala nehri üzerinde inşa edilecek.
Deneme sürecinin ardından güneş panelleri su üzerine yerleştirilmeye başlanacak. Her bir 1 MW üretecek panelin yerleştirilmesinin, 1.18 milyon dolara mâl olması bekleniyor.
Hindistan, tarım ve orman arazilerini korumak için su üzerinde inşa etmeyi kararlaştırdığı güneş santrallerini, Japonya'da inşa edilen yüzen santrallerin bir benzeri olarak inşa edecek. Alan maliyetini ciddi anlamda düşürmesinin yanı sıra, güneş panelleri üzerini örttükleri suyun buharlaşmasını da önleyecek.
Hindistan, bugüne kadar yürüttüğü güneş enerjisi projesinde su kanalları üzerinde 1 MW gücünde santraller inşa ediyordu.

kaynak: fizikist.com/haber-dunyanin-en-buyuk-yuz...
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Beylikdüzü'nde yapılması planlanan 'İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi', Marmara denizinin temizlenmesine katkı sağlayabilecek midir?

Projede denildiği gibi günde 400.000 metreküp su temizlenecekse ne güzel. Bu Marmara'ya elbette büyük katkı sağlayacak. Kurulan ve kurulmakta olan su arıtma tesislerini de düşündüğümüzde iyi olur. 1 milyon 600 bin nüfusunun atık suyunu arıtabilecek deniliyor. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde ikisi ediyor ki bu iyi bir rakam bence. En azından mevcut suyu düşünsek bile çok iyi.

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Yağmur suyunu musluk suyu olarak kullanmak mümkün müdür? Eğer varsa nasıl bir sistem kullanılmaktadır?

Arıtma teknolojisi ile mümkün olabilir. Bazıları yağmur suyunu temiz sanıp içer, otantik olma adına :) Ama unutulmamalı ki atmosferimiz her gün büyük şehirlerin tozlarıyla, dumanlarıyla ve kimyevi maddeleriyle kirlenmekte. Havanın yapısını, dolayısıyla havadaki su zerreciklerinin yapısını bozmaktadır. Yağmur suyunu tattığınızda o acılığı zaten görürsünüz... :)
Mart 2013

Cem Saran, bir soruya yanıt verdi.

Enerji tasarrufu sağlamak için gemilere takılması düşünülen geniş ebatlı uçurtmaları gördünüz mü?

Su videoda anlatılanlar bana daha uygun geldi. Optimizasyon önce formdan başlamalı.

Aralık 2012

Burhan Çetinkaya, bir soruya yanıt verdi.

Denizden nasıl elektrik üretilebilir?

Sorunuzun cevabını bu videoda bulabilirsiniz


Aralık 2012

Mehmet Şengül, bir soruya yanıt verdi.

Denizden nasıl elektrik üretilebilir?

Deniz dalgalarından elektrik üretimi ile ilgili çalışmalar var ayrıca Gelgit enerjisi ile elektrik üretilebilir

Kasım 2012

Bora, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar kullanımının gün geçtikçe arttığını akılda bulunduracak olursak gerekli elektriğin rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerjiyle elde edilmesine dönük neler yapılabilir?

Bireysel kullanımda bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlar değil de, elektrik enerjisini ısıya çeviren aletler (tost makinası, su ısıtıcı, elektrikli ocak vs.) elektrik tüketimini ciddi şekilde arttıran etkenlerdir. Otoyol ve şehiriçi sokak aydınlatmaları, elektrikle çalışan toplu taşıma araçları, fabrikalar vs. üretilen elektriğin aslan payını almaktadır.


Genel olarak yenilenebilir enerji destek almaktadır ve teşvik edilmektedir. Artık ülkemizde bile özellikle rüzgar enerjisi yaygınlaşmaya başladı. Fakat kurulumların pahalı olması ve yapılan masrafların uzun vadede çıkarılacak olması bu işlerin önündeki en büyük engeldir. Devletin, kullanılamayan arazileri güneş enerjisi tarlalarına çevirmesi ve coğrafi konumu ve yapısı dolayısıyla çok fazla rüzgar alan bölgelerimizdeki rüzgar türbini sayılarını arttırması enerjimizin daha büyük bir kısmını temiz olarak elde etmemizi sağlar.

Eylül 2012

Yade Dorbek, bir soruya yanıt verdi.

Enerji tasarrufu sağlamak için gemilere takılması düşünülen geniş ebatlı uçurtmaları gördünüz mü?

SkySail diye bir firma bu tip uçurtma yelkenler yapıyormuş. 2008'de bir deneme seferi yapmışlar. Habere buradan ulaşabilirsiniz. Beni en çok şaşırtanı %35 yakıt tasarrufu öngörmüşler ki bence bu muazzam bir tasarruf. Seferin sonuçlarını bulamadım ama SkySail firması hala mevcut :)
Ağustos 2012

Sefer Kalkavan, bir soruya yanıt verdi.

Enerji tasarrufu sağlamak için gemilere takılması düşünülen geniş ebatlı uçurtmaları gördünüz mü?

Canli olarak gormedim ama denizcilik fuarinin birinde katolog fotografi gormustum, feeder size 2 kreynli konteyner gemisinde, kreynler kaldirilmis en uc noktasindan guverte hizasina kadar yelken acilmisti, harika bir fotografti. Verimi nasil olur bilemem ama goruntu harika.

17 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.