Bilmek istediğin her şeye ulaş

Terapi

Psikoloji

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2015

Gizli Kullanıcı

Nisan 2014

Gizem @gizo

İyi bir terapide terapistin davranışları ve uygulanan teknik tek başına yeterli midir?

Kısmen evet. Müşteriye pek bir şey düşmüyor sadece rahat olması kendisini sıkacak şeyler düşünmemesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
(psikolojik olarak ileri düzeyde değilse tabi)
Geriye kalan şeyler ise istediğini anlatması, oturuş, davranış vs. kısacası kendisini kısıtlamaması terapinin kalitesini yükseltir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Kadına şiddetin önlenmesinde aile terapisinin rolü nedir?

Şiddet hem kadın hem de erkekler için aynı anlamı ifade etmelidir. Aile bireyleri için de aile terapisinin yararlı olacağını düşünüyorum. Şiddet algısı kadınlar için şiddet gören, erkekler için şiddet uygulayan olmamalıdır. Erkeklerde şiddetin anlamı anladıkları zaman ortadan kalkacaktır.

Şöyle ki; aile içi şiddet olan bir ortamda kadın zarar gördüğü zaman genelde erkek alınır ağır bir suçsa ceza evlerine kapatılır. Bu yerlerde daha güzel taktikler öğrenip çıktığında daha tehlikeli bir hale dönüşür. Atlanan nokta şudur psikolojik sorunu olmayan kimse şiddet uygulamaz. Şiddet uygulayan her birey bulunduğu psikolojinin boyutuna göre yardım almalıdır.

Şiddet nedeniyle dünyada her yıl 1.6 milyon kişi hayatını kaybetmekte, bundan daha fazla kişi de yaralanmaktadır. Yalnızca kadınların şiddete maruz kalmadığını hatırlatmak istiyorum. Türkiye genelinde erkeklerin %2,1’nin sıkça, %1,2’ sinin ara sıra eşlerinden dayak yediği tespit edilmiştir. Erkekler genelde sözlü şiddete maruz kalmaktadırlar. Araştırmaya göre erkeklerin %69’u, kadınların %73,2’si eşlerine hakaret, küfür, alaya alma gibi kaba söz veya ifadelerde bulunarak şiddet uygulamaktadır.

Kadına Karşı Olan Şiddetin Nedenleri
 • Aile geçimsizliği
 • Ailede fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar (kişilik bozuklukları, depresyon, stres…)
 • –Kişilik bozuklukları
 • Aldatma ve aldatılma
 • Ailede madde, alkol kötüye kullanım
 • –Ailede ekonomik güçlükler ve işsizlik
 • –Eğitim düzeyinin düşük olması
 • Kalıplaşmış düşünceler
 • Aşırı kalabalık olması
 • –Akraba evliliği
 • Ana baba yokluğu
 • Katı aile yapısı, zayıf etkileşim, Sorumluluklarını yerine getirmeme
Kadına Şiddet
Ağustos 2013

Iç Mimar @icmimar

Hipnoz ile yaşamından bir dönemini ya da bir olayı sildirmek mümkün müdür?

Mümkün değildir, ancak etkisi hafifletilebilir. Bu da hipnozla uzmanın hastayı daha iyi tanımasını sağladığı için etkilidir.
Şubat 2013

Şebnem Şahinöz @pentimento

Terapistinizin hangi özelliklere sahip olmasını istersiniz? Nasıl tedavi edilmeyi tercih edersiniz?

Danışan kişinin danışanını seçebilmesi sadece öneri veya ilk alınan bilgiler ışığında olabilir yalnızca ( akademik geçmişi tecrübesi vsvsv) . Tam bir seçim şansımız maalesef yok. Ama olsaydı konuşkan olmasını isterdim : ) daha rahatlatıcı olurdu kanısındayım monolog olan terapinin bazen diyalog olmalı. Ve bana sorunum hakkında ( manik depresif, narsit, bağılı kişilik vsvs olay ne ise) çok detay vermesini istemezdim belli etmeden iyi etme stratejisi daha başarılı olur kanısındayım. Malumunuz Türkler olarak biçilen kaftana yapışmaya bayılıp ayrılmada zorluk yaşayabiliriz hep bir tanım değil geçici bir dönem olduğunu hissettiren bir danışman iyi olurdu. Sanırım ???
Ekim 2012

ozgemergen.com'>Dr. Özge Mergen @drozgemergen

Terapiyi madden karşılayamayacak olanlar ne yapabilir?

İsmail Beyin yazdıklarına ufak bir eklemem olacak.

Bazen özel merkezlerde çalışan terapistler yeni bir terapi yaklaşımı öğrenirken hocalarında sunabilecekleri vakalara ihtiyaç duyarlar (biz buna süpervizyon deriz, bu vakalar konu hakkında daha deneyimli olan bir terapisitin gözetiminde çalışılır).

Yöntem yeni öğrenildiğinden, terapistin, kendisinden tam bir uzmanlık bekleyen ve bu yöntemin yeni öğrenildiğini bilmeyen danışanlar ile bu çalışmaları yapması doğru olmaz. Bu sebeple genellikle yapılan uygulama sembolik düşük bir ücret ile danışan kabul edip, danışana görüşmelerin özel bir çalışma kapsamında, yeni öğrenilen bir yöntem ile ilgili olduğu bilgisini vererek çalışmaktır.Bu tip çalışmalarda yukarıda da dediğim gibi sembolik (İsmail beyin anlattığı, terapinin "doğası" gereği) bir ücret alındığından maddi durumu çok iyi olmayan kişiler bu imkandan yararlanabilmektedir.

Son olarak, bazı terapistler, toplumsal sorumluluk çerçevesinde belli bir miktarda ücretsiz danışan kabul edebilmektedirler.

Her iki imkandan da yaralanabilmek adına sorumlu bir terapistten veya Psikologlar Derneğinden yardım alınabilinir diye düşünüyorum.

Eylül 2012

Hilal Korkmaz @korkmazhi

Olumsuz düşüncelerden kurtulma yolları nelerdir?

 • Aklınıza olumsuz düşünceler geldiği anda kendinizi durdurmalı ve bu düşünceyi pozitife çevirmelisiniz."Asansör bozuk,merdiven çıkmak zorundayım" yerine "Merdiven çıkmak yorucu ama egzersiz yapmış olacağım." gibi.
 • Hayatınızdaki pozitif şeyleri bulun.Bugüne kadar yaptığınız iyi şeyleri,başarılarınızı ve insanların hakkınızdaki iyi düşüncelerini düşünün.
 • Bulduğunuz ve pozitif şeyleri inanın ve kendinize güvenin.Aklınıza her negatif düşünce geldiğinde bir pozitif düşünce bulun ve bunu kendinize inandırın.
Psikoloji
Ağustos 2012

Onur Altınkaya @Rapsolut

Ters akım terapisi nedir?

Ters Akım terapisi, kişinin geçmişini temizlemesi için rehberlik
eden, onu, geleceğini en iyi şekilde yaratması için gereken potansiyeli
sunan bir yöntem.


Ters Akim, kişideki enerji damgalarını yeniden yazmak ve enerji

matrikslerinin üzerinde hakimiyet sahibi olmak için üç aşamalı, çok
boyutlu bir şifa modelidir.


Özgür irade gezegeninde hiç bir şey önceden belirlenmemiş olmasına

rağmen, çoğunlukla zaman çizgisinde önümüze yerleştirilmiş olan,
kalıplaşmış bir akimi takip ediyoruz. Bu akıma Çekirdek Akım diyoruz.

Ters Akım Terapisi’nin dayandığı nokta, bu Çekirdek Akımın aksi yönde
bir akım yaratarak kişinin temel inanç sisteminin artık ihtiyaç
duyulmayan parçalarını iptal etmek.


Bu durum, yeni gerçekliğinizi yazmanız için boş, beyaz bir sayfa

yaratıyor. Tamamıyla kendi seçtiğiniz yeni bir realite. Yani bilinçli
yaratım.


Ters Akım seansları 3 aşamadan oluşuyor: 3 gün birer saat, çalışmanın gidişine göre 3.gün 2 saate kadar çıkabilir.
 • 1.gün; 1. Aşama: kelimeler, enerjisel dokunuş, titreşim
 • 2. gün; 2. Aşama: armağanı bulmak ve içselleştirmek

 • 3. gün; 3. Aşama: zihinsel değişim.
Ağustos 2012

Ercan @ercantuysuz

Enerjiyi arttıran renkler hangileridir?

Sırasıyla enerjiyi artıran renkler ve özellikleri;

 • En başta kırmızı gelir; Enerji ve canlılık verir.
 • Turuncu yapıcıdır ve mutluluk verir.
 • Sarı zekayı harekete geçirir.
 • Mavi bilinçaltını destekler.
 • Mor insanı rahatlatır.

Enerji
Temmuz 2012

Bortecine Yesil @bortecineyesil

Temmuz 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Hoxsey terapi nedir?

Hoxsey tedavisi, şifalı bitkilerle yapılan alternatif bir tıp tedavisidir. Kanser tedavileri için öne sürülmüş bir diyet programıdır. Meksika ve Tjuana'da bazı kliniklerde kullanılmaktadır.

Hoxsey tedavisinde, potasyum, pek çok şifalı olarak bilinen bitki, domuz eti, sirke, domates, turşu, şeker, tuz ve karbonatlı içecekler bu diyetten çıkarılmıştır. Hoxsey tedavisinde kalsiyum, demir, c vitamini ve greyfurt suyu alımı önemlidir.
Bu tedaviye göre;
 • Vücut toksin maddelerden arındırılır.
 • Bağışıklık güçlendirilir.
 • Vücut kimyası dengelenir.
 • Böylece kanseri kontrol etmiş olur.
Mayıs 2012

Enfal Anıl @jrguitarist

Yeşil terapi nedir? Nelere iyi gelir?

Yaşam kalitesi, mutluluk, sağlık ve huzur gibi ifadeler zorlu hayat mücadelesinde her insan için gittikçe artan bir önem kazanıyor. Sorumluluklar, hedefler ve beklentiler nedeniyle hep bir koşuşturma içindeyiz. Bu hızlı tempo, doğal olarak stresi ve buna bağlı birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Doğanın sakinleştirici ve iyileştirici özelliği çok eski çağlarda da biliniyor ve kullanılıyordu.
Araştırmalar insanın içinde yaşadığı fiziksel çevrenin sağlığında ve mutluluğunda ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. İster içerisi olsun isterse dışarısı, iyi tasarlanmış bir yaşam alanı, sağladığı işlevsel etkinliğin yanı sıra sağlıkla ilgili birtakım süreçleri de güçlendiriyor ve geliştiriyor. İşte bu anlayış doktorları, mimarları ve peyzaj mimarlarını bir araya getirerek sağlıkta doğal çözümler yaratan terapi bahçeleri tasarlamaya yönlendirdi. Bilim insanları şimdilerde bu tür bahçelerin hangi temel özelliklerinin iyileştirici etki sağladığını derinlemesine araştırıyor ve uygulamanın tüm sağlık merkezlerinde standart bir hal alması için çalışıyorlar.
Bir bahçe düşünün. Taze bir esinti, kıvrıla kıvrıla giden patika yollar, mis kokulu çiçekler ve yeşillikler arasından süzülen güneş ışığı, derelerden ve havuzlardan melodi gibi yükselen su sesi ve etrafımızı kuşatan cıvıl cıvıl kuş sesleri. Öyle bir bahçe ki kalbimizi ve ruhumuzu tamamen doğal bir ortamda besliyor, iyileştiriyor. Bize hastalığımızı, ağrılarımızı, her türlü acımızı ve kaybımızı unutturuyor. Günümüzde bazı sağlık merkezleri vücudumuzu iyileştirirken aynı zamanda ruhumuza da iyi gelecek terapi bahçeleri oluşturmaya çalışıyor. Bu bahçelerin amacı hastaları hastanelerin ve tedavi merkezlerinin soğuk ve stresli ortamından bir nebze olsun uzaklaştırabilmek ve tedavi sürecini kısaltmak. Hatta bazı sağlık merkezleri işi biraz daha ileri götürerek baştan aşağıya yenilikçi bir mimari tarzda tasarlıyor terapi bahçelerini. Peki bu bahçeler gerçekten tedaviye yardımcı oluyor mu? Birçok bilimsel çalışma terapi bahçelerinin tedaviyi hızlandırdığını kanıtlıyor.

33 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Aile Terapisi

6 Kullanıcı   4 Soru   10 Yanıt