Bilmek istediğin her şeye ulaş

Testis

Er bezi veya testis, erkek üreme organlarından penisin her iki yanında yer alan yapılardır.Er bezlerinin testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır.Skrotum içinde sağlı sollu yer alan iki er bezi, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı içeren bir yapıdır. Skrotumun sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır.Sperm hücreleri ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler ve işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısından yaklaşık 2 derece daha düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. Torbanın vücut dışında bulunmasının nedeni budur.Torbanın içindeki ısı vücut ısısından daha düşüktür ve soğukta büzüşerek ısı kaybını önler. Sıcakta ise aksine sperm hücrelerinin aşırı ısıya maruz kalmalarını önlemek için gevşer.Testisler yaklaşık aynı büyüklükte olmalarına karşın yapısal olarak sol testis sağdakine göre biraz daha aşağıda yer alır. Her testis içinde küçük ve oldukça kıvrımlı sperm kanalcıkları bulunur. Bu kanalcıklar beyindeki hipofiz bezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği emirle sperm hücreleri üretirler. Testisler yine hipofiz bezinden salgılanan ve LH adı verilen hormonun etkisiyle testosteron hormonu üretirler.İnsanlarda yetişkin bir erkekte testis büyüklüğü olarak, sağlıklı bir testisin boyutları en az olmak üzere, özellikle uzunluğu 3,5cm, genişliği 2cm üzerinde olması gerekir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml civarlarındadır.

Eylül 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Testis travmasının nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir?

Testisler erkek üreme hücresi olan spermlerin üretildiği organlardır. İki adettir. Vücudun dışında yer alır ve scrotum torbasının içinde yer alır. Testislerin uğradığı çarpma, vurma ve kesilme gibi durumlarda testisler zarar görebilir. Buna testis travması denilir. Spor kazalarında, kavga sırasında ve trafik kazalarında bu durum görülebilir.

Testise gelen darbeler sonucu; ödem, şiddetli ağrılar, damar yırtılmasına bağlı kan toplanması, testis dokusunun dışarı çıkması, yırtılmalar meydana gelebilir. Travma sonucu kısırlık gibi problemlerde görülebilir.

Tedavisi için öncelikle darbenin nasıl gerçekleştiğine bakılır. Fizik muayenesi, ultranosgrafik yöntemlerle bakılır. Sonuçlara göre hekim ilaç tedavisi yapabilir. Testisi askıya alabilir. Yırtılmaları tedavi edebilir. Ciddi harabiyet sonucunda testisler alınabilir. ( Bilinçli yapılan saldırılarda )
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Hidrosel nedir? Belirtileri nelerdir?

Hidrosel

Hidrosel, testis çevresindeki zarların arasında bulunan sıvı miktarının artması ve yumurtanın etrafında normalden daha fazla su birikmesidir. En önemli belirtisi iki testis büyüklüğünün eşit olmamasıdır. Sinsi ve yavaş ilerler. Hasta er bezi torbasında ağrısız, ama bir ağırlık duygusu veren, ilerleyici nitelik­te bir büyüme hisseder. Torbadaki şişliğe bir taraftan ışık tutulduğunda içindeki sıvının say­dam olması nedeniyle testis ve epididime ait karaltılar görülür.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.