Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ticaret

Türkiye

Ticaret malların/ürünlerin üretim sürecinden tüketimine kadar geçen zamanda, ekonomik değer taşıyan başka nesneler ile değiştirilmesi, alışı ve satışı anlamında kullanılmaktadır. Ticaretin insanlık tarihindeki ilk şekli takastır. Takas yöntemi ile, mal ve hizmetler birbiri karşılığında değiş tokuş edilir. Günümüzde ise artık değişim aracı olarak para kullanılmaktadır.

Ağustos 2016

Gizli Kullanıcı

Satıcı, taahhüt ettiği zaman ve yerde bir malın teslimini gerçekleştiremiyorsa (mal gelmemişse vs), alıcı bu durumu notere tasdik ettirebilir mi? Yani noter huzurunda "satıcı teslimi gerçekleştirememiştir" benzeri bir belge düzenlenebilir mi?

Bu belirttiğiniz durum ihtarname gerektiren bir mevzudan ibarettir. Noter kanalıyla gönderilen ve olayın gidişatını barındıran bir ihtarnameyi ilgili şahsa çekmeniz durumunda edimin ifa edilmemesinden kaynaklanan haklarınızı kullanacağınızı ihtaren bildirmeniz Hakkı'nızın ispatı için yerinde ve yeterli olacaktır. Karşı yan gerekli süre zarfında taahhüdünü ifa ettiğine yarar bilgi ve belgeleri ihtarnameye cevap şeklinde yine noter kanalıyla geri bildirime tabi tutamadığında ihtarnameniz ilgili dava sürecinde elinizde güçlü bir resmi belge olarak bulunacak ve belki de davayı kısa ve kesin bir şekilde çözüme kavuşturacaktır. Bu bağlamda ihtarnamenizin düzenlenmesi aşamalarının ve düzenlenme şeklinin oldukça önem arz ettiğini bilmelisiniz. Bu noktada hukuki yardıma ihtiyaç duyarsanız iletişime geçebiliriz. Kolay gelsin.
Ocak 2016

Doğan Ataman @doganataman

Mal veya hizmet alırken pazarlığı nasıl yaparsınız?

Pazarlığı kendi kendine yapan satıcı haricinde pazarlık yapmamaya gayret gösteririm.

-Bu ayakkabı ne kadar?
+ 250 lira ama sana .... 185 olur abla
-150 yap alayım
+tamam abla 170'e al, güle güle giy....

diye uzar gider.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

İkinci el ürün satışlarında fatura kesmek gerekiyor mu? Herhangi bir mali işleme tabii mi?

Ürün ne olursa olsun şirket envanterınde ıse mutlaka kesılmesı zorundadır.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Gittigidiyor'da ürün satarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ürün açıklaması en önemlisi. Ürünün, varsa defoları, kullanılmışsa hasarları mutlaka dürüst bir şekilde fotoğraflanmalı ve alıcıya gösterilmeli.

Kargo kısmı da çok önemli, öncelikle ürün satın alındığı gün mutlaka kargoya verilmeli, mümkün mertebe alıcının ürünü takip edebilmesine imkan veren kargo firmaları seçilmeli. Buraya kadarı kolay ama gittigidiyor alıcısı mutlaka en ucuz kargoyu ödemek hatta hiç ödememek istiyor. Kargo için mümkünse seçenekler sunulmalı, gerçi sonuçta alıcı ucuz kargo seçeneğini seçip de ürününü geç alırsa da sorumluluğu satıcıya yükleyecektir. O nedenle kargo firmaları konusunda açıklayıcı detayları da seçeneklerle beraber sunmanız iyi olacaktır.

Açık arttırmalı ürünlerde gizli minimum fiyatlı ürün satışı yerine minimum fiyattan başlatarak satış yapmak daha kolay oluyor, kimse ne zaman ulaşılacağı bilinmeyen gizli bir fiyata teklif vermekten hoşlanmıyor.

Salı ve perşembe akşam 8-9 gibi açık arttırması biten ürünler istatistiki olarak daha yüksek fiyatla alıcı bulabiliyor (bu bilgiyi gittigidiyor çalışanı bir tanıdıktan aldım.)

Potansiyel alıcıların soracağı sorulara mümkün mertebe hızlı yanıt verilmesi de oldukça önemli.
Aralık 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Aliexpress.com'dan bir ürün sipariş ettim, 1.5 ay oldu ancak hala elime ulaşmadı. Kargomun nerede olduğunu öğrenmem için ne yapmam gerekiyor?

Aliexpress üzerinden aldığınız ürünü şayet uluslararası (takipli) posta servisi gönderimi ile aldı iseniz. Ürün pakelendikten sonra oluşturulan bu takip numarası aliexpress üzerindeki ürün sayfanızdaki sipariş numarası linkindedir.

İnternetten Alışveriş

Sipariş numarasına tıklayarak kargo takip numarasını öğrenebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş

Bu numarayı ptt.gov.tr adresinde bulunan Kargo Takibi başlığındaki Yurtdışı APG (yeni adı ile TURPEX) sayfasına girerek takibi yapabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş

Şayet ürünü "takip numarasız gönderi" seçeneği ile aldı iseniz (ürün açıklamasında belirtilmiş olabilir bu durum) maalesef beklemekten başka çareniz yok. Genelde bu tarz gönderiler maksimum 2 ay sonunda elinize ulaşır. Yine de ulaşmaz ise satıcı ile bir temasa geçin derim.
Aralık 2014

Mesut Baran @mesut

Kasım 2014

Raskolnikov @anildogan

1 milyon liranız olsa onu nasıl katlamayı düşünürdünüz?

1 Milyon TL'nin bankaya konduğunda 1 ayda kazandıracağı faiz 3.500 TL oluyor. Böyle bir rakamla iyi bir yaşam sürmek pek olası değil açıkçası.
Ortalama bir semtten 250 Bin TL'ye 4 ev alıp kiraya vermiş olsanız, aylık toplam getirisi 1.500 TL'den 6.000 TL ederdi ki böylesi bir yatırım en riski olmayan bir durumda en makul olan gibi duruyor olsa da bu gayrimenkulün vergileri, yıllık bakım vs. giderleri hesaplandığında aylık cebinize kalan yine bankaların verdiği 3.500 TL gibi bir rakam oluyor. Bence bu da gereksiz ölü bir yatırım.
Bu gibi moda yatırımları gittikçe çoğaltabiliriz.
Fakat ben ne istiyorum sorusu çok önemli.
Ben insanla uğraşmak istemiyorum.
Bankaları sevmiyorum.
O zaman bana, gelişen şehir yaşamına ayak uyduracak ve değerinden de hiç bir zaman kaybetmediği gibi de çok iyi kazandıracak bir yatırım modeli lazım.

Girişim Değerlemeleri

Bu durumda ben taksi plakasını tercih ederim.
Arabasıyla birlikte değil. Sadece plakanın kendisini.
600.000 TL'den başlayan fiyatlarla bu plakaya sahip olmak mümkün.
Fakat müşterisi eksik olmayan iyi bir bölgede ki taksi durağına bağlı bir taksi plakasının fiyatı tam da cebimde ki paraya denk geliyor 1.000.000 TL.
Böyle bir yatırımın aylık bana kazancı ise tertemiz 6.000 TL.
Bu parayla da her ay bir ülkede yaşamımı sürdürürüm en temizinden hemde :))
Ekim 2014

Alican Ok @alicanok

İcra ihalelerindeki ürünler neden bu kadar ucuz olabiliyor? Süreç nasıl işliyor?

Sonuçta ölü fiyata satılıp borcu karşılamayı hedefleyen bir satış. Neredeyse bedava denilecek fiyatlara evler, arabalar satılıyor. Çoğu galerici, emlakçı zaten bu icra mallarının satışını aktif takip eder, bir sektör haline gelmiş. Ancak oldum olası icradan alınan maldan hayır gelmeyeceğine inanırım şahsım adına.
Ekim 2014

Mustafa Mine @mustafaozpenpe

Max. 30.000 TL ile kurulabilecek işler nelerdir? Değişik, pek bilinmeyen bir şeyler peşindeyiz. Bir kaç fikir var ama sizlerden de değişik fikirler geleceğini umuyorum. Önerileriniz nelerdir?

Paranın hepsini harcamayın. Bir transit alın. 3000 broşür bastırın.
Öğrencilere yönelik ucuzdan eşyalarınız taşınır gibisinden yazılarla doldurun broşürü.
Eğer öğrenci merkezli bir ilde oturuyorsanız. Ufak nakliye işlemleri ayağınıza yavaştan gelecektir.
Haftada 10 nakliye işi alsanız 1000 lira. Ayda 4000 bin lira. 1000 lira muhtelif kayıplar. Kaldı 3000 lira.
4 ayda arabanın parasını çıkarırken o 4 ay içinde buna benzer 2 hatta 3 iş daha yapabilirsiniz. Sevgiyle kalın.
Ekim 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Ben şeytan olsam ben de kendimi bedavaya taşlatmaz hatta daha da fazla para alırdım. :)

Günümüzde hacı, taşlama yaparken, Hem Hz. İbrahimin rolünü oynamakta, hem de Hz. Peygamberin sünnetine uymaktadır. Ancak bu rolü oynayan Hacı, sembolik olarak taşlarını şeytanı temsil eden taş yığınlarına fırlatsa da, hakikatte kendisini şeytan hangi zayıf noktalardan aldatıyorsa, o tarafı düşünerek atmalıdır. Herkes kendi ayıbını, açığını ve günahını kendi daha iyi bileceği için, attığı her bir taşla nefsini, şehevi arzusunu, kendisini günaha sokan dürtülerine atmalıdır taşları. Orada sembolik olarak ilk gün yedi, sonraki günler kırk dokuz veya yetmiş taş atar. Bu çokluktan bir kinayedir. Bunun anlamı, artık şeytana karşı sürekli teyakkuz halinde olmalı, yüzlerce defa karşısına çıksa, ona fırlatacağı binlerce taşı olmalıdır. Artık öteden beri tekrarladığı “Taşlanmış şeytanın şerrinden Allaha sığınırım! ” şeklindeki “istiaze”yani “Euzü billahi mineşşeytanir racim” i sadece sözüyle değil, daha bilinçli bir şekilde özüyle yapmalıdır. Kimden kime sığındığını fark etmelidir. “Racim” olan şeytandan “Rahim” olan Allah'a sığındığını kavramalıdır. Şayet bunu kavrayamaz ve sadece sembolde, şekilde takılır kalır da, bunun anlam ve hikmetini idrak edemezse “şeytanı taşladığı” vehmiyle bir kez daha aldanır o kadar! Çünkü şeytan orada sembolize edildiği gibi dışarıda değil, Hz. Peygamber'in benzetişiyle “Kanın damarlarda dolaştığı gibi insanın içinde dolaşır. ” (Buhari, İtikaf 11-12)


En az üç gün orada olacağına göre 126 taşa ihtiyaç duyacaktır. Bu da 14 torbadan 42 dolar eder. İyi paraymış yalnız hacca giden kişi taşları başka bir yerden de toplayıp getirebilir. Satın alınması gibi bir sünnet mevcut değil. Taşlarını kendi getirmeyen hacı adayı hizmet karşılığı para ödüyor bunda yadırganacak bir durum yok. Zaten amaç günah işleme dürtüsünden arınıp gelmesi ki bunu tek bir taşla da yapabilir, yapamazsa da zaten 1000 taş 333 dolarla da yapamayacaktır.
Ekim 2014

Günlük Ekonomi @gunlukekonomi

İnternetten kazandığınız ilk para neredeydi ve kaç liraydı?

İlk lise öğrencisiyken google adsense'den kazanmıştım 300$
Ağustos 2014

Mesut Baran @mesut

Türkiye'de sizce şirketler toplu ürün alırken internete güveniyorlar mı?

Karşınızda güvenilir ve garantili ürün alımı yapacağınız bir firma gerekmektedir. Alıcı tarafından bakarsak ürünü ve üreticiyi çok iyi tanımalı fiyat tarafında kalarak merdiven altı şirket ürünleri tercih edilmemelidir. Ürünü sattıktan sonra ürünün arkasında kapı gibi duracak satıcı gerekmektedir. Ürünü satıp buhar oluyorsa yandınız. Seri hatalar, servis desteğinden yoksunluk, müşteri memnuniyetsizliği vs. Kısaca alımlarda bayi kanalı tercih etmek daha sağlıklı olacağı kanısındayım.

Selamlar,

Levent KENİR
Ağustos 2014

Cemaleddin Çoka @ccoka

Meyve ve sebze sektöründeki meyvelerin ve sebzelerin serüveni nedir? Çiftçiden üreticiye gelene kadar kaç aşamadan geçer?

Üretici 50 aracı 25 pazarlamacı 30halci 30 marketci 35 tukedici hepsinin yiyicisi rakamlar yuzde ile hesaplarsan kazık bize gelinceye kadar uzay iyi geceleror gerisini sen hesapla
Ağustos 2014

Ahmet Burak Doğan @tulpar

Online spor malzemeleri satın alınabilecek güvenli siteler hangileridir?

Türkiye de Decathlon, tek geçerim. Bulamadığın ürünler için de yurtdışından getirilecek ürünler adına eBay veya gittigidiyor en sağlam siteler.
Daha fazla

594 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Uluslararası Ticaret

25 Kullanıcı   5 Soru   12 Yanıt

DRTV (Direct Response TV Media Buying)

9 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt