Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tik

Tik, belli kaliplara uygun bicimde tekrar eden ani, tekrarli, belli bir kas grubunun hareketi sonucu olusan hareketler (motor tikleri) ya da seslerdir (ses tikleri). Tikler karin kaslarinin kasilmasi veya ayak parmagi citlatilmasi gibi disardan bakana gorunmeyen turden de olabilir. Hareket bozukluklari ile ilgili diger hastaliklara ait hareketlerle karistirilmamalidir. Ayrica otizm ya da kaliplasmis hareket bozuklugu da tiklerle karistirilabilir. Tikler OKB ve kriz hareketlerindende de ayrilmalidir Ses tikleri, burun, agiz ve girtlaktan hava gecirilmesi ile olusturulan istenc disi seslerdir. Seslerin olusturulmasinda ses telleri de rol oynayabilir.

Kasım 2013

Amber Dalmaz Urfalı, bir soruya yanıt verdi.

Yetişkinlerde "tik tedavisi" mümkün müdür? Hipnoz tik tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemi midir?

Hipnoz tedavi yöntemi gibi ifade edildiğinde, bunun tedavi sürecinde kullanılan bir araç olarak ele alınmasını altı çizilmeli. Tiklerin tedavisinde, hem psikoterapi hem de ilaç desteği bir arada alınabilir. Vokal tiklerin eşlik etmediği tik bozuklukları, tedaviye yanıt açısından daha az dirence sahiptir denilebilir.
Mayıs 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Obsesyon ve tik arasındaki farklar nelerdir?

Obsesyonun Türkçe karşılığı saplantı demektir. 18-20'li yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Hastaların aklında bir türlü yanıtlayamadığı sorular olur ve sürekli onları düşünür. Obsesyon hastaları, rahat değildir ve olamaz. Psikolojik bir hastalıktır. En çok görülen obsesyon türleri, kir bulaşması ve temizlik obsesyonları, şüphe, düzen, dini, saldırganlık obsesyonlarıdır.

Obsesyon hastalarına obsesif denir. Bunun farkına varmak önemlidir. İlerledikçe psikiyatrı aşaması daha uzun ve zorlu geçebilir.

Obsesif olup olmadığımı nasıl anlarım ?
Obsesif hastalarının aklında sürekli geçen sorular vardır. Bu sorular kişiye zamanla zarar vermeye başlar. Şüphe duygusu git gide büyür ve genişler. Bunların bazıları;
  • Şüphe obsesyonları; Sevdiklerimin başına bir şey gelir mi?
  • Bu davranışımla sevdiklerimi üzer miyim?
  • Ocağı açık bıraktım mı?
  • Dini obsesyonlar; Dua ederken Allah'a içimden sövmek geliyor.
  • Temizlik obsesyonları; Yolda, otobüste ve çeşitli toplu yerlerde mikrop bulaşır mı?
  • Saldırganlık obsesyonları; İçimden arabayı bir yerlere çarpmak geliyor ve bir şeyleri sürekli kırmak geçiyor.
Tik ise istem dışı ve ani bir şekilde gelişen kas kasılmalarıdır. Bu kasılmalar kişi farkında olmadan refleks şeklinde gelişir. Ortaya çıkışı genellikle aşırı bir heyecan, korku ve irkme yaratan bir olayla gerçekleşir. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocuklar genellikle tedirgin, kaygılı, gergin çocuklardır. Pek çoğunun ana babaları da titiz, kuralcı kişilerdir. Çocuğu sıkı denetlerler. Bu tutumla yetişen çocuk örseleyici bir olaya tepki olarak tik geliştirebilir. Tiklerin diğer bir sebebi de çocukların çevresindekiler taklit etmesi nedeniyle meydana gelir.

Obsesyonda tikte ilerleyen yaş dönemlerinde ortaya çıkabilen durumlardır. İkisinde de ruhsal nedenlerin etkisi vardır.
Mart 2013

Timur Harzadın, bir soruya yanıt verdi.

Yetişkinlerde "tik tedavisi" mümkün müdür? Hipnoz tik tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemi midir?

Tik, aniden ve kontrolsüz ortaya çıkan, tekrarlayıcı, motor hareket veya ses çıkarmaktır. Kuralcı ve titiz anne baba tutumları veya çocuğun yapabileceğinin üzerinde beklenti olması bu bozuklukta etkilidir. Ailede tik öyküsü olanlarda daha sık görülür.

Yetişkinlerde bilişsel davranışçı ve psikodinamik terapi teknikleri kullanılır. Hipnoz tedavide ek yarar sağlayabilir. Genellikle tek başına yeterli olmaz.
Şubat 2013

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Yetişkinlerde "tik tedavisi" mümkün müdür? Hipnoz tik tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemi midir?

Evet mümkündür. Bu alan özellikle bildiğim bir alan değil ancak hipnozun bu alanda kullanılan bir tedavi olduğunu biliyorum. Ancak en yoğun kullanılan olduğunu söylemek doğru olmaz. Daha etkin olduğunun da bilimsel olarak kanıtlandığını da sanmıyorum.
Çalıştığım bir alan olmadığından bilgilerim sınırlı.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.