Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıp

Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma, hastalıkları sağaltma (tedavi etme), ve hastalık ve yaralanmalardan korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. Hem bir bilgi alanı – vücut sistemlerinin ve bunların hastalıklarının ve tedavilerinin bilimi – hem de bu bilginin uygulandığı meslektir. Tıp için kullanılan bir başka kelime de, bugün eskimiş olan, tababettir. Merriam-Webster tıbbı şöyle tanımlamıştır: " Sağlığın korunması ve hastalığın giderilmesi, yatıştırılması veya önlenmesi ile ilgilenen bilim ve sanat (dalı) ". (Merriam-Webster).

Mart 2021

Fatih Orhun Uzun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Masters ve Johnson Heyecan Modeli

Masters ve Johns’un cinsellik konusundaki buluşlarına kadar aslında cinsellik hakkında önceden çok az şey bilindiği görülmüştür. Tabii bu çalışmalar o dönem de bile oldukça tepki almasına rağmen Masters bu konuda geri çekilmemiş ve açık olmayacak bir şekilde hatta daha doğrusu yasal olmayan şekilde araştırmalarını gerçekleştirmiştir.


Masters ve Johnson’un fikirlerine göre erkek ve kadınlarda cinsel tepkiler genital bölgedeki dolaşım dinamiklerinin değişmesi, pelvis bölgesindeki kan hacminin yeniden dağılmasıyla ve üreme organlarını saran kasların büzülmesi ile oluşmaktadır.


Bu tanımlamaya dayalı şekilde psikolojik faktörleri göz ardı eden, fizyolojik faktörleri baz alarak cinsel tepkileri 4 evreye ayırmışlardır.


1) Heyecan evresi: Genital bölge damarlarda refleks olarak genişleme sonucu oluşan kan akışındaki değişikliktir. Erkek üreme organında sertleşmeyi sağlarken, kadın üreme organında vajina kayganlaşması sağlamaktadır.

2) Plato evresi: Fizyolojik heyecanın çok yüksek olduğu ve üreme organlarının en çok kan toplandığı andır.

3) Orgazm: Genital bölgesindeki ve etrafındaki kasların kasılmasıdır. Erkeklerde bu evre iki şekilde gerçekleşmedir, ilk olarak spermlerin tutulduğu bölgedeki kasılmalar ve erkeğin kaçınılmaz bir şekilde boşalmasıdır. Erkeğin kendini tutamayacak şekilde boşalmasına “Boşalmanın kaçınılmazlığı” olarak adlandırılmıştır.

4) Gevşeme evresi: Bu evrede kaslar rahatlar ve kan akışı normalde döner. Penis normal haline dönerken vajina da kayganlaşma bitmektedir. Bulgulara göre erkekler tekrar seks yapmak için bir süre beklemesi gerekmektedir ve bu zamana “inatçı zaman” denmektedir, kadınlar ise beklemeye gerek duymadan defalarca orgazm olabilirler.Sınırlılıklar: Heyecan modeli fizyolojik bazlı olduğu için ve psikolojik faktörleri göz ardı ettiği için bazı konularda eksik kalmıştır.

Heyecan evresi direkt fizyoloji ile bağlantı kurulsa da öznenin karşısındaki insana hissettiği, arzulaması ve kendisine yönelik psikolojik faktörleri heyecan evresini etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bir birey duygusal açıdan olumlu hissettiği bir kişiyle yaşadığı cinsel ilişkinin hazzı ile duygu beslemediği kişiyle yaptığı ilişkinin hazzı farkı olabilmektedir.

Motivasyon cinsel ilişkide oldukça önemli bir psikolojik faktördür. Motivasyon, uyarılma ve orgazmı etkilemektedir. Motivasyon bireyden bireye değişmekte olmakla beraber cinsel fanteziler veya cinsel denemeler motivasyonu artırabilmektedir.

Heyecan modeli devrim niteliğinde bir model olmakla beraber birçok modelin ve yöntemin öncüsü olmuştur. Bu modelden sonra ortaya çıkan modeller psikolojik faktörleri baz almıştır ve daha gelişmiş şekilde uygulanmıştır.


Kaynak: Cinsel Terapi-Irvin David Yalom
Ekim 2020

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Günümüz bilim ve teknolojisiyle neden hala kanser tam olarak tedavi edilemiyor?

Kanser geniş bir konu. Tedavi edilenleri olabiliyor. Örneğin lokalse, bir yerin cerrahi ile alınmasıyla tehlike kalkıyorsa, olabiliyor ama kan yoluyla taşınıyorsa ve teşhisi gecikiyorsa zor olabiliyor, imkansız olabiliyor. Kanserin en basit tanımı, kontrolsüz ve hızlı hücre üremesidir. Bunun nedeni, hücre üremesinin aktörü hücre çekirdeğindeki şifre aktarımının bozulması. Bir hücre, en baştaki orijinal hücreden üremiyor, kopyanın, kopyası üretiliyor. Bir kere bu düzen bozuldu mu, bozuk devam ediyor. Gen terapisine başvurulmasının nedeni de bu.
Kanserlerin bir çoğu uykuya geçer. Uyanmaları kısa da sürebilir, uzun da. Bu uzunluk çok uzun da olabilir. Birey o vakte kadar hayatının sonuna gelmiş olabilir.
Soruya gelince, günümüz kelimesi önemli çünkü demek ki günümüz imkanları henüz bu işi tam olarak karşılayacak kadar etkin çözümler ve çözüm araçları geliştirememiş.
Bir de şunu ilave etmek gerek. Habis hücrelere tedavi amaçlı taaruz ederken, masum hücrelere de taaruz ediyorsunuz ve bu vücuda zarar veriyor.
Şubat 2018

Ceyhun Acarı, bir soruya yanıt verdi.

İnflamazom nedir?

evet inflamazom kaspaz 1 aktivasyonunu sağlar ancak kaspaz 1 IL-1 tarafından aktive edilemez tam tersi olur. Yani kaspaz 1 IL-1 i aktive eder. Bunu da proİL-1 in İL -1 e dönüşümünü sağlayarak yapar
Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Baygınlık halinin tıptaki açıklaması nedir?

Baygınlık bilinç kaybını meydana getirir.
Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Doktor olmak için ezberin iyi olması gerekli midir?

Evet mutlaka ezberin sağlam olmalıdır çünkü orda öğreneceğin bilgilerin bir kısmı mantık ve analizi gerektirir bir kısmı ise ezberi gerektirir.
Ocak 2017

İbrahim Halil Toplu, bir soruya yanıt verdi.

Uzun süre ve yoğun saf oksijen solumak zararlı mıdır?

İnsanların tamamında zararlıdır. Zaten kafayı bulur saf oksijenle. . .
Ekim 2016

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Şöyle bir paylaşımda bulunabilirim. Gelirler konusunda bir tahminde bulunmayacağım.

Meslekler

Kaynak:weforum.org/agenda/2016/09/jobs-of-futur...
Ekim 2016

Akin Onur, bir soruya yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Cevapların çoğu direk maddi kazanç üzerinden gitmiş ve Yazılım konusunda hem fikir olmuş. Burada asıl önemli olan kazançtan çok sana hangisinin uyacağı.

Yazılım sektörü bir çok mesleği rahatlıkla tokatlar. Eskilerdeki prestijli mesleklerin çoğunun sadece prestiji kaldı; fakat yazılım da hayatını yüksek standartlarda devam ettirebileceğin kadar maddi kazanç sağlayabilirsin ancak sevilmeden yapılacak bir iş değil.

Onunla yatıp, onunla kalkman, hayatı yazılım gibi algılayacak kadar çok sevmen lazım. Diğer türlü bugün arada kalmış adapte olamamış ama yazılım çevresinde bir rol almış ama karar mekanizmasında rol oynayamayan bir yığın insandan biri haline gelebilirsin.

Bir de başka yönden bu işe yaklaşmak doğru olabilir. Amerika'da en fazla ilk yüz firmadan bir tanesinin "Bodrum Temizleme" şirketi olduğunu biliyor musun?

Bu adamlar ne teknoloji ne de finansal bir iş yapıyorlar sadece işlerini iyi yapıyorlar. Eğer konu para ise sevdiğin bir mesleği doğru şekilde yapmak sana para getirecektir.

Diğer türlü dediğim gibi mesleğine ısınamamış, hayatını renklendirmek için çeşitli hobiler edinmeye çalışan, bisiklet grubu kuran, dalmaya giden hızlıca orta yaş sendromuna girmiş insanlardan biri haline gelebilirsin.

Bu hobilere gönül vermiş içten gelen bir ateş ile bunları icra edenleri tabii ki ayrı tutarak konuşuyorum.

319 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ağrı (Tıp)

86 Kullanıcı   22 Soru   61 Yanıt

Göz Sağlığı

46 Kullanıcı   75 Soru   122 Yanıt

Baş Ağrısı

32 Kullanıcı   19 Soru   63 Yanıt

Mide Bulantısı (Tıp)

7 Kullanıcı   11 Soru   56 Yanıt

Anestezi

12 Kullanıcı   8 Soru   11 Yanıt

Zihinsel Engel

3 Kullanıcı   4 Soru   14 Yanıt

Kadavra

13 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt

Mide

13 Kullanıcı   19 Soru   45 Yanıt

Hyperthymestia

4 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Homeopati

9 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Albino

11 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Anemi

8 Kullanıcı   5 Soru   8 Yanıt

Saçkıran

11 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Cerrahi Müdahale

10 Kullanıcı   11 Soru   12 Yanıt

Medikal Ürünler

1 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Diphallia Sendromu

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt