Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıraş

Tıraş, bedenin herhangi bir yerindeki kılların dibinden kesilmesi (kazınması). Yüz tıraşı anlamında erkekler için kullanılan bir terim olmasının yanı sıra koltukaltı ve bacak kıllarının alınması yönünde kadınlar için de kullanılabilen bir terimdir.

Ekim 2013

Hasan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Tıraş sonrası kızarıklık ve sivilceye karşı neler yapılabilir?

Tıraş sonrasında oluşan kızarıklığın öncelikli olarak nedeni, tıraş aletinin cilde bastırılmasıdır. Kullandığınız tıraş aletinin kendi ağırlığını kullanarak bastırmadan tıraş olmak en önemli husustur.

Bunun yanı sıra tıraş öncesi iyi bir hazırlık tıraş sonrasında oluşabilecek tahrişin önüne geçecektir. Bunun için yüzünüzü koruyuculuğu ve kayganlığı yüksek olan bir tıraş sabunu ile tıraşa hazırlamanız çok yerinde olacaktır. Ayrıca cildinizden köpüğün olmadığı kısımlardan tekrar tekrar geçmek tahrişe sebebiyet verecektir. Bu yüzden aynı yerden tek seferde geçmelisiniz.

Günümüzde çok sık olarak kullanılan birden fazla bıçaklı tıraş aletleri cildinizde tahriş yaşamanız için büyük bir etken. Zira yukarıda da belirtmiş olduğum gibi ilk bıçak geçtikten sonraki bıçaklar yüzünüze direk temas edecektir. Aslında bir hareketle kullandığınız aletteki bıçak sayısı kadar aynı yerden geçmişsiniz anlamına gelir. Bu da tahrişi beraberinde getirir.

Rahat ve konforlu bir tıraş için geleneksel tıraş ürünlerini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tek yapmanız gereken, ilk etapta 1 adet tıraş fırçası, 1 adet çift taraflı jilet taşıyıcı tıraş aleti (Yuma, Rimei, Wilkinson Sword Classic) , 1 paket yaprak jilet (Perma-Sharp, Rapira) ve bir adet arko berber sabunu almak. Bu ürünlerin tamamını 10 lira gibi bir fiyata bir milyoncu diye tabir ettiğimiz dükkanlardan alabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Tahrişlerden kurtulduğunuzu farkedeceksiniz.

Tıraş sonunda ise nemlendiriciliği yüksek bir traş losyonu yada tıraş sonrası balsam (Nivea Aftershave Balsam) kullanmanız iyi olur. Bu sayede cildiniz nemli kalır ve yatışır. Alkol içeren tıraş kolonyalarından uzak durmalısınız çünkü cildinizin kurumasına yola açacaktır. Oysaki ihtiyacınız olan şey cildinizin kuruması değil nemli kalmasıdır.
Temmuz 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Zeytin Yağı İle Tıraş

Yapılan bir araştırmada insanların yaklaşık yüzde 62'sinin hassas cilde sahip olduğu saptanmıştır. Bu da hassas ciltlere yönelik çeşitli kozmetik ürünlerin üretilmesine zemin hazırlamıştır. Buna rağmen hassas ciltlerin bakımı hala daha zordur. Bu yazımızda özellikle hassas cildi olanlar için zeytin yağı ile harika bir tıraşın nasıl yapılacağını işleyeceğiz.
  1. Öncelikle bir zeytin yağı satın alın. Fakat söz konusu cildiniz olduğu için %100 sızma ve organik bir zeytin yağını da hak ediyor. Bu sağlıklıdır, ayrıca hijyenik olmak açısından sadece tıraş işlemlerinize özgü kullanmanızı tavsiye ederim.TıraşTıraş
  2. Elinize biraz zeytin yağı dökün. Bu miktarı gerekirse biraz daha artırabilirsiniz.Tıraş
  3. Sürdüğünüz zeytin yağını cildinize uygulayın. Tıraş edeceğiniz cilt alanını elinizle ovun. Ardından 1-2 dakika bekleyin.Tıraş
  4. Tıraşa başlayabilirsiniz. Zeytin yağı tıraşı kolaylaştırmanın yanında sıyrık ve kesiklere karşı da cildinizi korur.Tıraş
  5. Tıraştan sonra eğer yüzünüze fazla kimyasal uygulamayı sevmeyenlerdenseniz dilerseniz hiçbir şey sürmeyin. Çünkü zeytin yağı gerçekten iyi bir cilt besleyici bir bakım ürünüdür. Zeytin yağını tıraş sonrası losyonlara tercih edebilirsiniz.Tıraş
  6. Tıraşı bitirdikten sonra jiletin paslanmasını önlemek için tıraş bıçağınızı zeytin yağının içinde bekletebilirsiniz. Böylece sadece zeytin yağı ve tıraş bıçağı ile tüm tüy temizliğini yapmış oldunuz. Hem tıraş kremi hem losyon hem de jilet koruyucu olarak sadece zeytin yağından faydalandınız.Tıraş


Son söylenecekler...
  • Zeytin yağı cildiniz için E vitamini içeren harika bir kaynaktır!
  • Tıraş olurken ellerinizde zeytin yağının yoğun hissini hissetmek istemiyorsanız zeytin yağını bir sprey kutusuna koyarak kullanabilirsiniz.
  • Tıraş sonrası cildinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız badem yağı kullanabilirsiniz.
  • Eğer zeytin yağını kullanmak istemiyorsanız zeytin yağı bazlı tıraş losyonları öneririm.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.