Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnak

Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabakadır. Sağlıklı bir insan vücudunda yer alan 20 parmağın her birinin ucunda yer alması gerekir. Tırnaklar keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. Tırnağın başlangıç kısmında deri ile birleştiği alanda bulunan yarımay şeklindeki beyaz şekle lunula adı verilir. Toynaklılar (çift toynaklılar ile tek toynaklılar) grubundan memeli hayvanların tırnağına toynak denir. İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. (100 günde 1 cm) El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının ise 12-18 ay sürer. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. Tırnaklar da tıpkı deri gibi kuruyabilir ve hastalıklar kapabilir. Tırnak yeme huyu ise kişide birçok önemli hastalığın başlamasına sebep olabilir. Tırnak yemeye sebep olan faktörler aşırı gerginlik, sıkıntı ve açlıktır. Tırnağın kültürdeki etkisi oldukça büyüktür. Batı kültüründe uzun tırnak kadınlığın simgesi olarak kabul görür. Bazı Asya ülkelerinde erkeklerin de tüm tırnaklarını ya da serçe parmak tırnağını uzattıkları görülse de bu tutum bir çok batı ülkesinde burun karıştırma ya da kokain kulanma ile ilişkilendirildiğinden hoş karşılanmamaktadır. Bununla birlikte birçok gitar sanatçısı tırnak uzatır. Tırnakları boyama geleneği günümüzden 5000 yıl öncesine kadar gider. Tırnaklar hakkında yanlış bilinen bir söylenti de tırnakların kişinin ölümünden sonra birkaç gün büyümeye devam ettiği inancıdır. Fakat bunun asıl sebebi ölü bedenin gün geçtikçe su kaybetmesi sonucu derinin büzülerek geri çekilmesi sonucu tırnakların daha belirgin hale gelmesidir.

Kasım 2014

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak uzamaması ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?

Tırnak yeme alışkanlığı olanların tırnakları, sökülen ve düşen tırnaklar ve hamilelerde tırnaklar daha hızlı uzar. Tırnak uzamasının yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta, aşırı zayıflıkta, beslenme bozukluklarında , kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşlarda tırnakların uzama hızı yavaşlar. Tırnak uzaması sorununda tedavi; Kronik hastalık, beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sorunlar tesbit ediliyorsa ortadan kaldırılmalı, net bir sebep yoksa tırnak ve saç uzama hızını artıran biotin (B7 vitamini – H vitamini) alınmalıdır. Biotin sorunun büyüklüğüne göre günde 1 mg veya 2 mg alınmalıdır. Bu dozlarda sadece tırnak uzama hızında artış olmaz aynı zamanda saç uzama hızıda artar ve ayrıca tırnakta yumuşama, kırılma gibi sorunlarda düzelir kalitesi artar.
NOT: Cevaplamış olduğum sorular tamamen bilgilendirme amaçlıdır.Söz konusu durumlarda doktorunuza başvurunuz.
Nisan 2014

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Kırılan tırnaklar için ne yapmalıyız?

Tırnak kırılmasının birçok sebebi olabiliyor. Vitamin eksikliği, demir eksikliği, dolaşım bozukluğu, mantar gibi gibi... Genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor ama. Bazen de tırnağın yapısındandır. Benim de tırnaklarımın yapısı incedir. Kısa kesmeme rağmen kırılabiliyor, doktora gittiğimde vitaminsizlikten demişti ( B vitamini) ama gün içinde aldığım vitaminin haddi hesabı yoktur.

Bir kaç öneri;
 • Tırnağınızı sıcak suya uzun süre maruz bırakmayın.
 • B7- H vitamini, demir, magnezyum, çinko eksikliğiniz için gerekli besinler ya da takviye hap alabilirsiniz.
 • Protein eksikliğinde de tırnaklar yumuşuyormuş ve kırılması kaçınılmaz oluyor. Her gün protein almaya çalışabilirsiniz düzenli olarak.
 • Sürekli oje kullanımı tırnakları yıpratıyor.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2013

Mine, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Psikolojik olarak başlar ve duyguların yönlendirmesiyle devam eder. Ancak bir zaman sonrasında sigaranın dudak tirkakiliği mantalitesi gibi, tamamen el alışkanlığına dönüşebilmektedir.
Kasım 2013

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Evet, kendimden biliyorum. Kafama bir şeyler taktığımda, stres yaşadığımda mutlaka farkında olmadan dişlerim ile ya tırnaklarımı ya da kenarlarında ki etleri(deriyi) dişimle kopartıyorum.
Kasım 2013

Amber Dalmaz Urfalı, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Bedenimiz bizim bir parçamız. Bu nedenle bedenimizle ilgili her ne oluyorsa bu bizim hislerimizi, hissettiklerimiz de bedenimizle ilişkimizi etkiler elbette. Tırnak yemek bir amaç olmaz kuşkusuz. Bununla birlikte tırnak yediğinde neler oluyor ya da tırnak yeme öncesinde neler oluyor, neler yaşanıyor bunun anlaşılması gerek.
Kasım 2013

Nur Banu, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Evet psikolojiktir. Genellikle kişi bir konuyu kafasına takmışsa yada bir konuyu stres yapıyorsa tırnak yer
Ekim 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Tırnak Yemek
Tırnak yeme alışkanlığının temeli psikolojik etmenlere bağlıdır. Duygusal nedenler bunu etkiler. Kişiler çok stresli olduklarında veya kaygılı, neşeli, heyecanlı olduklarında tırnak yeme davranışı gösterirler. Bunun yanında bulundukları duruma çare aramak için bu davranışı gösterebilirler. Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için öncelikle böyle bir rahatsızlığı olduğunu kabullenmek gerekiyor. Bunun yanısıra daha kötü hissettirecek vb. Durumları keşfedip, stresli olunduğu durumlarda farklı tepkiler göstermeye çalışılmalıdır. Ayrıca bir uzman tarafından yardım da alınması gerekiyor. Çünkü kaygı düzeyi arttıkça işin davranışsal boyutu da artıyor.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Batık Ayak Tırnaklarını Önleyin

Batık ayak tırnakları yaşandığında günlük hayatın her anını kabusa çeviren bir sağlık sorunudur. Enfeksiyon riski yüksektir ve oluşunca ancak bir uzman yardımıyla tedavi edilebilir. En iyi tedavisi korunmaktır. Bu nedenle ayak tırnaklarınızın bakımına özen göstermeli ve doğru bir uygulama yapmalısınız.
 1. Ayakkabılarınızın ayaklarınıza tam oturduğuna ve ayak sağlığınızı tehdit edici olmadığına emin olun. Ayağınıza dar gelen ayakkabıların ilk davetiyesi tırnak batmalarıdır.
  Tırnak
 2. Ayağınızı rahatlatmak için on dakika boyunca sıcak suda bekletin. Bu suya uçucu yağ, sabun veya tuz karıştırabilirsiniz. Böylece ayak tırnaklarınız yumuşar ve tırnak batması riski önemli ölçüde azalır. Tırnak
 3. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra tırnak ve çevrelerindeki kirin iyice çıktığına emin olun. Ayaklarınızı iyice kurulayın, nem kalmamalı. Enfeksiyon ve bakteri üreme riski ortadan kaldırılır. Tırnak
 4. Yanlış tırnak kesimi tırnak batmasının en çok rastlanılan nedenidir. Bu nedenle tırnağınızı doğru bir şekilde kesmelisiniz. (Bkn: Ayak tırnakları nasıl kesilir? Nelere dikkat edilmelidir? ) Tırnak
 5. Tırnak geçmesinde tırnakların sert olmasının etkili olduğunu anladık. Bu nedenle tırnak ve ayaklarınızı yumuşatmak için ayak bakım kremleri kullanın. Tırnaklarınız bu sayede yumuşak duracaktır. Tırnak
Temmuz 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Tırnak sararmasına karşı neler yapılabilir?

Tırnaklar, çeşitli kimyasallarla temasa geçtiğinde, yeterli C ve D vitamini alınmadığı zaman, şeker hastalarında ve sürekli ilaç kullanan kişilerde, sigara içenlerde ve sürekli renkli ojeler tercih edip tırnaklarını havalandırmayan kişilerde tırnak sararması görülür. Ojenin içinde bulunan formaldehit adındaki, keratin proteinine etki eden madde buna sebep olur.

Tırnak sararmalarına en iyi alternatif çözüm, limondur. Tırnaklarını limonun suyunda 5 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkayın. Limonu kesip tırnaklarını her gün ovabilirsiniz. Ayrıca yeterli A ve E vitamini almaya özen gösterin.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.