Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır. Tiyatro, bir sahne sanatıdır. Tiyatro eseri, olayları oluş halinde gösterir. Bu yönüyle konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaygın hümanist bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak ifade edilir. Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder. Temsil yeri ve eser, tiyatronun edebiyat öğesidir. Bu edebiyat öğesi yanında tiyatro kavramı içinde oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekor, kostüm, müzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur. Tiyatro metinlerine "oyun" metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere ”oyuncu” (ya da daha genel olarak tiyatrocu) denir. Ayrıca eserin sahnelenmesinde görev alan sahne amiri, dekor ve kostüm sorumlusu, ışıkçı, suflör gibi diğer yardımcı elemanlar da vardır.

Nisan 2016

Fatih Gündoğan, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

İstanbul'da Devlet Tiyatroları bu başlıkla aynı fikirde değil... Tüm salonlar sürekli dolu. Özel tiyatroların durumundan emin değilim, zira ömrü hayatımda 2 defa özel tiyatroya gittim.

Bence daha çok devlet tiyatrosu olmalı.

Ayrıca arada biryerlerde sokak tiyatrosu da görsek fena olmaz. . .
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Son zamanlarda izleyip, keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

Ben daha Devlet Tiyatrolarındaki oyunları tercih ediyorum. En son gittiğim Eudrice'nin elleri ve Yaşamak denen bu zahmetli iş oyunlarını sevmiştim. Konu evlilikte sıkıntılar, kadın ve erkek ilişkileri.
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

İnsanlar bence tiyatroya meraklı ülkemizde; ancak bell bir kesim tabi ki. Okuyan, öğrenmeye aç ve sanata meraklı kesim. Devlet tiyatrolarında biletler gayen uygun. İnsanalrın tiyatroya gitmemesi paradan önce tiyatronun ne amlama geldiğini dahi bilmemesidir. Sanat, etinlikik, resim veya söyleşi gibi durumlar ülkem insanında işe yaramıyor. Vaktim yok veya param yok diyenlerin elinde son moda cep telefonları, avm veya kahvehane gezdiğini görmekte mümkün.

Temel eğtiim ailede başlar. Aile sinema, tiyatro gibi sanat etkinliklerini önemsemediği sürece çocukta önemsemiyor büyüyünce de önemsemeyen bir birey oluyor. Kalabalık ailelrde zaten iş daha da zor. Bir biletin 10 tl olduğunu düşünürsek 5 kişilik bir aile sadece tiyatro için 50 tl ödeyecek. Bu parayla evime birşey alırım diyorlar. Belki haklılar; ama beden kadar ruhun da beslenmesi gerekir.

Tamamen sosyalbilim sorunu bu. Parayı ıphone veya tablete yatırıp sanata niye meraklı değil bu toplum. Yine de kendi tercihleri deyip geçebiliriz de '' onlar ama ne tiyatrosu be '' demese daha iyi olacak. Birşey anlamıyor veya hissedilmiyor olabilir; ama tiyatroya giden çok şey anlıyor, ilk önce zevk alıyor.
Aralık 2015

Hypatia Hypatia, bir soruya yanıt verdi.

Son zamanlarda izleyip, keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

Son zamanlarda değildi ama "Alevli Günler"i önerebilirim. Gördüğüm kadarı ile hala oynanıyor. İsmi sizi yanıltmasın; benim artık karşılaşmaktan sıkıldığım aşk, meşk, aldatma konularını anlatmıyor. Bilet alırken göreceğiniz özetteki kadar yazayım; Türkiye'de yaşayan bir Şaman'ın başına gelen olaylar üzerine kurulu bir konusu var. Şaşırtan, güldüren anları vardı. Benim hoşuma gitmişti. :)
Aralık 2015

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Son zamanlarda izleyip, keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

Açıkçası son zamanlar izleyip "keyif aldığım" oyun pek yok. (Bu tamamen ukalalık olarak algılanabilir, sakıncası yok) :) Ama İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Cyrano De Bergerac, Yön. Mehmet Birkiye ve Ayak Takımı Arasında Yön. Orhan Alkaya var. Ayrıca Bakırköy Belediyesi'nde de güzel oyunlar mevcut, benim izleyebildiğim Leyla ve Lena ile Ötekiler isimli oyunu oldu. Diğerlerini de sırayla izleyeceğim. Bu oyunu Ayla Algan yönetmiştir metnin yazarı da Zehra İpşiroğlu. Oyun tek kişilik bir kadın öyküsüdür ve yeni yazılmış bir metindir, ilginçtir. Çok güzel gelmeyebilir ama izlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Hikayede sözü geçen kadın ile birlikte izlemek gibi güzel bir tecrübe de yaşadım. Şimdilik bu kadar. .
Aralık 2015

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Son zamanlarda izleyip, keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

Temmuz 2015

Yiğit Koç, bir soruya yanıt verdi.

Maddi durumdan dolayı hayatında hiç tiyatro ve sinema görmemiş öğrenciler var. Bunlar için ne yapabiliriz? Benim tanıdığım 7 öğrenci var bu durumda olan, nasıl yaparız arkadaşlar?

Nerede olduklarını yazarmısınız. Turneye gelirsem davetli olarak ilk oyunlarını izlemeleri sağlayabilirim. BAŞKA ÇOCUK tiyatrosu
Nisan 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

Maddi durumdan dolayı hayatında hiç tiyatro ve sinema görmemiş öğrenciler var. Bunlar için ne yapabiliriz? Benim tanıdığım 7 öğrenci var bu durumda olan, nasıl yaparız arkadaşlar?

Sinema için aynı şeyi söyleyemem ama Devlet Tiyatrosu bünyesindeki oyunlar çok da pahalı değildir. Sınıfça etkinlik düzenlenip, diğer velilere durum açıklanarak sadece bir-iki lira fazladan toplanılıp gidilebilir.
Mart 2015

Yüksel Tan, bir soruya yanıt verdi.

Maddi durumdan dolayı hayatında hiç tiyatro ve sinema görmemiş öğrenciler var. Bunlar için ne yapabiliriz? Benim tanıdığım 7 öğrenci var bu durumda olan, nasıl yaparız arkadaşlar?

Bir yardım fonu oluşturabilirsiniz. Bunun için reklamını iyi yapmak gerekir. Alanı genişletmek isterseniz bazı yardım kuruluşlarına işbirliği ortaklık isteyebilirsiniz. Sadece kendi başınıza da yapabilirsiniz. Ama genişletmeniz bunu kurumsallaştırmanız daha güzel olur. Bizim de bir katkımız olur.
Mart 2015

Ömer, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Türkiye olarak sanat, kültür ve bilimin değerlerini henüz kavrayabilmiş degiliz. Bu yüzden akşam işten gelen Mehmet amca çayını demleyip televizyonun karşisina oturmak varken niye kalkip bide üstüne para verip tiyatroya gitsin. Yani demek istedigim televizyon karsisinda yayilmak adamın nefsine daha cok hitap ediyor. Bu nefsi kırmakta tabi ki eğitimden geciyor. Önce kültürel sanatsal ve bilimsel değerlerin kişiye ne gibi bir katkisi oldugunu kişiye empoze etmek gerek sanirim ancak bu sekilde artacagini dusunuyorum. Tabi bide maddi boyutu var meselenin ama kültürel değerlerin farkinda olan bir kişinin ve tiyatro bilinci olanın maddi sıkıntı cektigine inanmıyorum. Zaten en başta temel ihtiyaçlarını karşilayamiyorsa insan diğer deģerlerle uğraşabilecegine inanmıyorum ben.
Mart 2015

Ayhan Şimşek  yeni bir  gönderide  bulundu.

Levent Oran; Zamanında da hala da destekler severim kendisini, mizah anlayışını. "... beni elçi olarak 1970 yılında tekrar dünyaya gönderdiler. Vücudumda 8 adet çip var ve dünyayı dengeliyor. Savaşları önlüyorum. Ben seçilmiş biriyim."

Levent Oran yine ortaya çıktı - Ulusal Magazin

Sosyal medya fenomeni Nihat Doğan hakkında şok açıklamalar yapan bir dönemin ünlü televizyon fenomeni, kendisi ile ilgili de ilginç açıklamalar yaptı...
Daha fazla

286 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tiyatro Oyunları

18 Kullanıcı   6 Soru   19 Yanıt

Tiyatro Oyunculuğu

51 Kullanıcı   14 Soru   49 Yanıt

Tiyatro Oyunu Önerileri

23 Kullanıcı   4 Soru   24 Yanıt