Bilmek istediğin her şeye ulaş

TMMOB (Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Bi...

TMMOB (Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği) Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ekim 2013

Ahmet Çapar, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Kim ne derse desin ben bugüne kadar meslek odalarının meslek sahiplerini koruduğunu görmedim. Madem çok etkililer niye mühendisler odası çıkıpta "1000 liraya mühendis çalıştıramazsınız" diye sahip çıkmıyor mühendislerine. Madem yeni mezunlar yetersiz neden müfredat hakkında 2 kelam etmiyo bu mühendisler odası. Açıkca odalar rant kapısıydı geçti gitti çokta güzel oldu.
Ekim 2013

Solsoledo, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Meslek Odaları demokratik bir sistemin en büyük parçasıdır. Odaları kapatmak yerine her meslek grubunun kendi odasını kurması sağlanmalıdır, tabii demokratik bir sistemseniz. Bu sayede meslek odaları kendilerini ilgilendiren her konuda iktidarın icraatları üzerinde söz sahibi olabilecek, görüş bildirebilecek, gerekirse uygulanmasını da engelleyebilecektir. Şimdi demokratik paketlerle bizi ileri demokrasiye geçirdiğini söyleyen bir iktidar başta bunu yapmıyor ve aksine mevcutları da kapatmaya çalışıyor veya yetkilerini kısıtlandırıyorsa o iktidar kesinlikle demokratik değildir.
Zira Meslek odaları iktidarın "ben halkın %50 oyunu aldım istediğim projeyi yapar, ihaleye çıkarım, asarım, keserim" diyerek at koşturmasının önündeki tek engeldir. . .
Ekim 2013

Cem Deyupoğulları, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Çünkü hükumet olaya hiç bir şekilde Profesyonel bakmıyor... Siyasi gücüyle kontrol altına alabildiği herşeye eyvallah. Ama rantlara, haksız kazançlara ya da ülkenin menfaatini sağlayacak birçok kurum safdışı bırakılmaya mahkum maalesef... Artık bunu hükümetin fanatikleri bile itiraf ediyor... Eee gerçekleri daha ne kadar saklayabileceğiz ki? ! ! !
Eylül 2013

Laila Milton, bir soruya yanıt verdi.

Bana mimarlıktan bahsedebilir misiniz? Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak kolay mı?

Mimarlık sevmeden yapılacak iş değildir. İnşaat ustası nasıl bedenini yoruyorsa sizin de kafanız o denli yorulur. Tüm gün oturup çizim yapmama rağmen eve dayak yemiş kadar yorgun dönüyorum. Ama bu işlerle uğraşmayı sevdiğim için ertesi gün yenilenmiş bir şekilde işe gelebiliyorum. Ha illa ki isyan ettiğim of puf dediğim zamanlar oluyor ama o da her işte her meslekte oluyordur herhalde; sonuçta iş bu, zil takip oynamıyoruz. Severseniz ömür boyu mutlu olursunuz, sevmezseniz zindan gibidir benim fikrimce.
Eylül 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Tamamen cehalet. Şu anda her şeyi bildiğini zanneden bir hükumet var karşımızda. Özellikle İMO bir çok rant kapısının önünde duruyordu ve onu ekarte ettiler, orduyu, yargıyı hatta demokrasiyi de ekarte ettikleri gibi. Şu siyasiler biraz genel olmuş, sanırım soruda AKP'nin cühela kadrosu soruluyor...
Eylül 2013

Özge Can Balaban, bir soruya yanıt verdi.

Bana mimarlıktan bahsedebilir misiniz? Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak kolay mı?

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak kolay değil ama zor da değil... Çok kolay değil çünkü yeni mezun olmuş olma ile birlikte idealizmin etkisi ile Türkiye ' de çok tatminkar iş bulmak zor çünkü çok mezun var ve kaliteli iş bunun oranında az. Bunun yanında mimarlığa sadece tasarım yapma görüşü ile bakılınca da ( ki yeni mezunlar genelde hemen tasarım yapabileceklerini sanırlar çok kişiye nasip olmaz) biraz zorlanılır iş piyasasında. Ama aslında mimarlığın birçok kolu var. Sadece tasarım değil bunun uygulanması, doğru malzemelerin bulunması, hayata geçirmenin planlanması ... Ve mimarlar haricinde piyasa tecrübemle söyleyebilirim ki kimse bu işleri düzgün yapamıyor. Yani aslında mimara çok iş düşüyor ve iş bulmakta çok zorlanılmıyor. Ama ben kardeşim sadece planlama yapıyorum tasarlamıyorum ki hiçbir şey diyen mimarlar için iş az ...
Eylül 2013

Mehmet Şengül, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Meslek odaları kendini, bilime, mühendislerin gelişimine adasaydı bu hale gelmezdi. bizim meslek odalarımız tamamen siyasi oluşumların içinde bulunmaya başladı. sonuç olarak yine de genç mühendis ve mühendis adaylarına faydalı bir kurumdu... kendisine yazık etti..
Ağustos 2013

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Bana mimarlıktan bahsedebilir misiniz? Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak kolay mı?

Açık açık yazmak lazım öyle ise. Düşmanıma tavsiye etmem mimarlığı. Okuması zordur. Okulda ilk dönemin sonu gelmeden bölüm değiştirmeyi, tekrar sınava girip başka tercih yapmayı göze alırsınız. çoğu zaman ödevleri yaparken; sınavda bu kadar çalışsaydım zaten istediğim bölüme girerdim, ne bölümü derece bile yapardım; derken bulacaksınız kendinizi. Allahım 20 yaşına kadar ne günah işlemiş olabilirim ki bana bu bölümü reva gördün diye de söleneceksiniz çoğu zaman (hatta okul bitip de çalışmaya başladığınız zaman da). proje dersleri sırasında günün sonunda "ee ne yapcam ben şimdi, hoca ne demişti ki, hiçbir şey anlamadım ki sölediklerinden. şimdi merdiveni değiştiriyim mi değiştirmeyeyim mi, giriş doğru muydu acaba, kütleyi çevir mi dedi, çevirme mi dedi. halbuki osmanın projesine çok benziyo, ona hiç kızmadılar, bana bir sürü konuştular." diye içinizden konuşurken kırtasiyenin kapısında bulacaksınız kendinizi. kırtasiyeden çıakrken de yüklüce bir meblağ içeride kalacak. maket kartonu, kalemi, kağıdı, çıktısı bir dünya para tutacak çünkü. Üstelik bir kere de değil neredeyse her hafta uğrayacaksınız o kırtasiyeye. Sizin projenizi sizden daha çok bilir hale gelecek, bilgisayarın başındaki kız. Sonra bir an gelecek (ne zaman olacağını asla bilemezsiniz, okurken de, mezun olduktan sonra da, tamamıyla sizinle alakalı ve de kendiliğinden olacaktır) önünüze bir kavşak çıkacak. Mimarlığı yaşam tarzınız yapacak bir yol veya mimarlığı sadece mesleğiniz yapacak bir yol. şayet ki ilk yolu seçerseniz, tasarımını yaptığınız binanın fonksiyon şemasını çözmek için başladığınız araştırma sırasında proje örnekleriniz incelemekle başlamışken, elinizdeki kitabın Jung'ın seçme yazıları olduğunu fark edeceksiniz. Kafede herkes muhabbet ederken, asmatavan detaylarını incelerken bulacaksınız kendinizi, çektiğiniz pek çok fotoğrafta siz olmayacaksınız, sokaklar evler olacak, meslek dışında sohbet etmediğinizi, eninde sonunda mutlaka konunun mimarlığını geldiğini fark edeceksiniz. Ekonomiden, inşaattan, sosyolojiden, psikolojiden, tarihten... türlü türlü konu başlığı altında en az 3 cümle kurabilir hale geleceksiniz. Zaman merfumu kaybolacak, aklınızda her daim bir eskiz, bir plan olacak. O yaşınızdan sonra yazı stiliniz değişecek. Defterleri, kağıtları, kalemleri, bilmumum kırtasiye malzemelerini çok sever olacaksınız. Buraya kadar yazılanlar sizi sıktıysa, çekici gelmediyse zaten kavşakta 2. yolu seçeceksiniz demektir. O halde acı ama gerçek bu mesleği seçmeyin. Aynen de şu an düşündüğünüz gibi bu meslek yapana acı çektiren, çektirdiği kadar da zevk veren(!) bir meslektir. Önünüzde açacağı ufku başka bir meslekte bulamayabilirsiniz. Tek şartı vardır, çok seveceksiniz. Mimarlık para kazanmak için, iş bulma sıkıntısı çekilmeyeceği için seçilecek bir meslek değildir. Yer yer satırlar fazla duygusal olmuş, katılmayanı çok olacak bir yazı olmuş ama düzeltme yapmadan yayınladığımı ekliyim son cümle olarak

7 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Mimarlar Odası

11 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt