Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafik Canavarı

Trafik (İstanbul)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yine minibüs devriliyor ve 13 yaralı var. Medeni bir ülkede polisin ve basının yapacağı ilk şeyler aracın lastikleri ve fren hidrolik borularının durumuna bakmak olurdu. Bizde bir ayağı kırık sandalye aklından daha fazlasına sahip polis ya da gazeteci yok mu? Fotoğraf diğer taraftan çekilse bu iş yapılmış olur.

Zeka ortalaması dünyanın oldukça altında olan bir ülkede yaşıyoruz. Tıpçılar vb yaralılarla ilgilenirken polisin de aracı incelemesi lazım.
 • Devlet nerede?
 • Araç muayenesi kaçaklarının cezalarını bildiğiniz üzere 1/10 gibi miktarlara düşürdüler. Yakalandığında 10 TL ceza ödeyecekse ticari araç sahibi 200 TL muayeneye verir mi?
 • Neden versin zaten?
 • Bir de muayenede adamın gözüne sokulması gereken eksiklikleri tamamlamanın ücreti de var. Tabii ki ticari araç sahibi ticaretin gereği karını maksimize etme amaçlı kısabildiği tüm masrafları kısacaktır. Can alıcı (gerçekten can alan) masrafların kısılmamasını devlet kontrol etmeli.
İddia ediyorum bu minibüsün de son aylarda devrilen 5-6 mini-, midi- ve otobüslerinki gibi lastikleri kabak fren boruları da sızdıracak kadar paslıydı. Şoförü ise diğerleri gibi asgari ücretle çalışan, ilkokul üçten terk, bırakın 13 canı, kedinizi bile emanet edemeyeceğiniz biri. Devlete sorsanız önce fıtrat derler, ardından şehit ya da gazi oldu derler, olmaz böyle şey derseniz de basarlar gazı... Yahu direksiyon hakimiyetini kaybetti ondan kaza oldu ne demek? Haberi veren de bir de solcu gazete olacak. Ülkedeki solcuların bile zekası kıt...


Şoför direksiyon hakimiyetini neden kaybeder?
 • Çok çalışıyordur, uykusuzdur... Çözüm: At çok çalıştıranı içeri 13 kişiyi yaralama suçundan hatta taammüden adam öldürmeye teşebbüsten. Şoförü de at içeri, çalışma bakanlığına durumu ihbar etmeyerek suça ortak olmaktan.
 • Araç kullanabilecek kadar bile zekası yoktur... Çözüm: At onu işe alanı içeri, şoförü de işten çıkart, tamam temizlik işçisi falan olabilir ama minibüs dolusu insanın canı emanet edilemez.
 • Lastikler kabaktır, zaten kabaktır da mutlaka. Çözüm: Muayene kaçaklarına kesilen cezayı 1/10 seviyelerine çekeni at içeri, ardından lastiklerden ve muayeneden sorumlu olan kişiyi de at, biri belli ki orada vereceği senelik 1000 TL'den tasarruf etmiş, milletin canı pahasına.
 • Fren hidrolik boruları çürümüştür, balatalar bitmiştir. Çözüm: Muayene kaçaklarına kesilen cezayı 1/10 seviyelerine çekeni at içeri, ardından muayeneden sorumlu olan kişiyi de at, biri belli ki orada vereceği senelik 1000 TL'den tasarruf etmiş, milletin canı pahasına.
 • Direksiyonu da düzgün çalışmıyor olabilir. Çözüm: Yukarıdaki iki maddeyle aynı.
 • Çok süratlidir. Çözüm: Fren izlerini incele, izlerin boyu ve renginden aracın takribi hızı bulunur. At şoförü içeri, patronunu da at içeri, çıktığında düzgün adam çalıştırmayı öğrenmiş olur.
 • Yol ıslak olabilir ama ıslak yolda da biraz daha yavaş gitmek gerekir. Çözüm yukarıdaki maddenin aynısı.

Bunlar ne kaza, ne de fıtrat. Bunlar taa saryzadeden şoföre kadar kokuşmuş olan sistemin insan hayatına verdiği değer, bunlar cinayet, bunlar katliam, bunlar bütün kokuşmuş yapının ihmali...
Tokat'ın Niksar İlçesi'nde tekstil işçilerini taşıyan minibüsün bu sabah sulama kanalına devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 13 kişi yaralandı.

1389

Kaza, sabah saatlerinde ilçe merkezi Hafif Sanayi Bölgesi'nde meydana geldi. Sanayi sitesinde bulunan bir tekstil fabrikasının işçilerini taşıyan İsmail Er (36) yönetimindeki 60 NN 529 plakalı minibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyeti kaybetmesi sonrası yol kenarında bulunan sulama kanalına devrildi. Kazada minibüste bulunan sürücü İsmail Er ile birlikte Hüsne Kayım (47), Murat Hopanoğlu (25), Şükriye Zeren (42), Elif Kercen (19), Belgin Hatice Kani (20), Nurcan Demir (35), Seda Şahin (23), Hamide Atakır (41), Semra Celepoğlu (60), Nesra Ekiz (24), Ümmihan Tür (26) ve Ayşegül Demirkıran (25) yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Niksar Devlet Hastanesine kaldırıldı. Durumları hafif olan ve ayakta tedavi altına alınan işçiler daha sonra taburcu edildi.

kaynak: haber.sol.org.tr//turkiye/tekstil-iscil...
Kasım 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Alkol muayenesinde 100'den geriye 7'şer saymanın mantığı nedir?

Güzel bir soru olmuş. Önceden yapılan alkol muayenelerinde sürücünün ne kadar alkollü olduğu tespit edilir ve hesaplama tutanağa "Alkol kokusu alınıyor", "Genel durumu iyi, koopere", "Alkollü olduğu kanaatine varılmıştır", "Orta düzeyde alkollüdür" şeklinde yazılırdı. Fakat bu ifadeler kişinin ne kadar alkollü olduğunu, trafik için uygunluk durumunu bildirmeyen daha çok subjektif önermeler içeren tutanaklardı. Sürücünün alkolden etkilenmesini ilgili makama daha iyi anlatmak maksadıyla muayenelerde fiziki ve nörolojik muayeneler de eklendi. 100'den geri 7'şer saymanın mantığı da nörolojik muayenenin bir parçası.

Fiziki muayenede sürücünün tansiyonu, solunum sayısı, bilinç, konuşma, yürüyüş gibi hareketleri gözlemlenerek bir tespite ulaşılacak. Nörolojik muayenede ise
100'den geriye 7'şer saydırılarak dikkat ve hesaplama becerisi, parmak-burun, ardışık hareketleri yapabilme, gözler açık ve kapalıyken düz çizgide yürüme ve dönme, gözler kapalıyken ayakta dik durma testleri yapılacak.

Konuyla ilgili ikinci bir soru ise "Neden 5 veya 6 değil de 7? " olacak. Bunun açıklaması matematikle ve nörolojik bağıntılarla ilgili. Öncelikle 100'den geriye doğru 5'er veya 6'şar geri saymak, 7'ye göre daha kolaydır. Günlük hayatta 5 ve 6 sayılarını hesaplamalarda daha sık kullanırız. Çünkü bu sayıların birçok çarpanı ve böleni olduğu için 7'ye göre matematiksel işlemlerde karşımıza çıkma olasılıkları daha sıktır. 7 ise asal sayıdır ve 5 veya 6'ya göre daha az karşımıza çıktığı için zihnimizde matematiksel bağıntıları daha azdır. İşte bu nedenle 100'den geriye 7'şer saymak gerçekten iyi bir fikir.
Ağustos 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Emniyet kemeri neden önemlidir?

Emniyet kemeri, otomobildeki en önemli güvenlik öğelerinden biridir. Doğru bir şekilde kullanmak hayat kurtarıcıdır. Doğru kullanımı; Emniyet kemerinin alt bölümü iki tarafta legen kemiğinin üzerinden ve üstte de omuzun üzerinden geçmelidir.

Emniyet kemerinin sağladıklarına bakacak olursak;
 • Bir çarpışma sırasında emniyet kemerinin makarası kilitlenir ve aracın içindekilerin fazla hareket etmesini önler.
 • Çarpışma sırasın emniyet kemerinin takılı olması; başın arabanın ön paneline, yüzün ya da göğsün direksiyona, vücudun kapılara ya da tavana çarpmasından korur.
 • Kaza sırasında arabadan fırlamanıza engel olur.
 • Kaza ya da çarpışma olmasa bile ani fren durumlarında araç içinde zarar görmenizi engeller.
 • Kaza anında göğüs, kaburga kırıklarını az seviyeye indirir.
 • Ciddi yaralanmalar hafif kazalardan daha da aza indirgenir.
Emniyet kemerinin can sağlığıyla arasında her zaman doğru orantı vardır. Siz de can güvenliğiniz için takmayı ihmal etmeyin.

Trafik
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Aralık 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

'Acil kaçış rampası' nedir?

Acil kaçış rampaları fren kontrolünü kaybetmiş ağır araçların trafikten ayrılmasını ve durmasını sağlamak için yapılmış yapılardır.Ağır taşımacılığın ve yüksek eğimin olduğu kara yollarına yapılır.Bu sistemle bir çok kazanın önüne geçilmiştir.

Türkiye

Ekim 2012

Cem Deyupoğulları, bir soruya yanıt verdi.

En acı trafik maceranız nedir?

Arkadaşla yolda giderken vitesle gitmek ile araba boştayken gitmenin yakıt üzerine etkisini konuşuyorduk. Ben, vitesle gidildiğinde ve gaza basılmadığında yakıt tüketiminin sıfır olduğunu söylüyordum. boşa atınca da yakıt tüketiminin az da olsa gereçkleştiğini.. Arkadaş işe boşta gitmenin yakıtı da sıfıra tüketimini de sıfıra indirdiğini iddia ediyordu.. O sırada yokuş aşağı giderken arkadaşa peki dedim aha boşa atıyorum ve gidiyorum dedim... O sırada da meğer radar varmış...300 metre sonra trafik durdurdu ve 20 puan artı 115 lira ceza yemiştim.
Ekim 2012

Hasan Veli, bir soruya yanıt verdi.

Trafik kazasından sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Eğer kaza maddi kayıplıysa taraflar kendi aralarında uzlaşıp bu işi polisi meşgul etmeden çözmeye gayret göstermelidir. Bu esnada kaza olan yerin 20-30 metre gerisine uyarıcı bir levha konulması gerekir ki trafikteki diğer sürücüler tehlikeli bir durumda kalmasın. Kaza tutunağı tutulur yada iki taraf helalleşip yoluna gider. Bu seçenekler kapanmış iki tarafta uzlaşamazsa polis aranır kazada kimin suçlu olduğu tespit edilir ve suçlu olan tarafın kaskosu maddi kaybın belli bi oranını karşılar.
Eğer ki kazada yaralanma veya can kaybı varsa hemen 112 acil servis aranmalıdır. Yaralı kimseler uzmanlar gelmeden yerlerinden oynatılmamalıdır. Çünkü bilinçsizce yapılan hareketler yaralılara daha çok zarar verir. Özellikle boyun kısmı oynatılmamalıdır. Tabi bu esnada polis olay yerine intikal eder ve durumu yönetmeye çalışır, çevrede ek güvenlik tedbirleri alır.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.