Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafik Canavarı

Trafik (İstanbul)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2012

Boraq @Boraq

Trafik kazasından sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Eğer kaza maddi kayıplıysa taraflar kendi aralarında uzlaşıp bu işi polisi meşgul etmeden çözmeye gayret göstermelidir. Bu esnada kaza olan yerin 20-30 metre gerisine uyarıcı bir levha konulması gerekir ki trafikteki diğer sürücüler tehlikeli bir durumda kalmasın. Kaza tutunağı tutulur yada iki taraf helalleşip yoluna gider. Bu seçenekler kapanmış iki tarafta uzlaşamazsa polis aranır kazada kimin suçlu olduğu tespit edilir ve suçlu olan tarafın kaskosu maddi kaybın belli bi oranını karşılar.
Eğer ki kazada yaralanma veya can kaybı varsa hemen 112 acil servis aranmalıdır. Yaralı kimseler uzmanlar gelmeden yerlerinden oynatılmamalıdır. Çünkü bilinçsizce yapılan hareketler yaralılara daha çok zarar verir. Özellikle boyun kısmı oynatılmamalıdır. Tabi bu esnada polis olay yerine intikal eder ve durumu yönetmeye çalışır, çevrede ek güvenlik tedbirleri alır.
Ağustos 2011

Muhammed Şahin @sahin

İşe yetişebilmek için Tem'in o abuk subuk sabah trafiğinde, makas atanlar için ne denebilir?

Ben bişey demiyorum çünkü öyle kişiler için laf açtığımıza deymez.allah'a havale ediyorum
Aralık 2010

Alim Gecü @agecu

En acı trafik maceranız nedir?

Arkadaşla yolda giderken vitesle gitmek ile araba boştayken gitmenin yakıt üzerine etkisini konuşuyorduk. Ben, vitesle gidildiğinde ve gaza basılmadığında yakıt tüketiminin sıfır olduğunu söylüyordum. boşa atınca da yakıt tüketiminin az da olsa gereçkleştiğini.. Arkadaş işe boşta gitmenin yakıtı da sıfıra tüketimini de sıfıra indirdiğini iddia ediyordu.. O sırada yokuş aşağı giderken arkadaşa peki dedim aha boşa atıyorum ve gidiyorum dedim... O sırada da meğer radar varmış...300 metre sonra trafik durdurdu ve 20 puan artı 115 lira ceza yemiştim.
Aralık 2010

Cihan Öztürk @LuckCloud

Aralık 2010

Gül-Henryy @henryy

Aralık 2012

Boraq @Boraq

'Acil kaçış rampası' nedir?

Acil kaçış rampaları fren kontrolünü kaybetmiş ağır araçların trafikten ayrılmasını ve durmasını sağlamak için yapılmış yapılardır.Ağır taşımacılığın ve yüksek eğimin olduğu kara yollarına yapılır.Bu sistemle bir çok kazanın önüne geçilmiştir.

Türkiye

Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Alkol muayenesinde 100'den geriye 7'şer saymanın mantığı nedir?

Güzel bir soru olmuş. Önceden yapılan alkol muayenelerinde sürücünün ne kadar alkollü olduğu tespit edilir ve hesaplama tutanağa "Alkol kokusu alınıyor", "Genel durumu iyi, koopere", "Alkollü olduğu kanaatine varılmıştır", "Orta düzeyde alkollüdür" şeklinde yazılırdı. Fakat bu ifadeler kişinin ne kadar alkollü olduğunu, trafik için uygunluk durumunu bildirmeyen daha çok subjektif önermeler içeren tutanaklardı. Sürücünün alkolden etkilenmesini ilgili makama daha iyi anlatmak maksadıyla muayenelerde fiziki ve nörolojik muayeneler de eklendi. 100'den geri 7'şer saymanın mantığı da nörolojik muayenenin bir parçası.

Fiziki muayenede sürücünün tansiyonu, solunum sayısı, bilinç, konuşma, yürüyüş gibi hareketleri gözlemlenerek bir tespite ulaşılacak. Nörolojik muayenede ise
100'den geriye 7'şer saydırılarak dikkat ve hesaplama becerisi, parmak-burun, ardışık hareketleri yapabilme, gözler açık ve kapalıyken düz çizgide yürüme ve dönme, gözler kapalıyken ayakta dik durma testleri yapılacak.

Konuyla ilgili ikinci bir soru ise "Neden 5 veya 6 değil de 7? " olacak. Bunun açıklaması matematikle ve nörolojik bağıntılarla ilgili. Öncelikle 100'den geriye doğru 5'er veya 6'şar geri saymak, 7'ye göre daha kolaydır. Günlük hayatta 5 ve 6 sayılarını hesaplamalarda daha sık kullanırız. Çünkü bu sayıların birçok çarpanı ve böleni olduğu için 7'ye göre matematiksel işlemlerde karşımıza çıkma olasılıkları daha sıktır. 7 ise asal sayıdır ve 5 veya 6'ya göre daha az karşımıza çıktığı için zihnimizde matematiksel bağıntıları daha azdır. İşte bu nedenle 100'den geriye 7'şer saymak gerçekten iyi bir fikir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Emniyet kemeri neden önemlidir?

Emniyet kemeri, otomobildeki en önemli güvenlik öğelerinden biridir. Doğru bir şekilde kullanmak hayat kurtarıcıdır. Doğru kullanımı; Emniyet kemerinin alt bölümü iki tarafta legen kemiğinin üzerinden ve üstte de omuzun üzerinden geçmelidir.

Emniyet kemerinin sağladıklarına bakacak olursak;
  • Bir çarpışma sırasında emniyet kemerinin makarası kilitlenir ve aracın içindekilerin fazla hareket etmesini önler.
  • Çarpışma sırasın emniyet kemerinin takılı olması; başın arabanın ön paneline, yüzün ya da göğsün direksiyona, vücudun kapılara ya da tavana çarpmasından korur.
  • Kaza sırasında arabadan fırlamanıza engel olur.
  • Kaza ya da çarpışma olmasa bile ani fren durumlarında araç içinde zarar görmenizi engeller.
  • Kaza anında göğüs, kaburga kırıklarını az seviyeye indirir.
  • Ciddi yaralanmalar hafif kazalardan daha da aza indirgenir.
Emniyet kemerinin can sağlığıyla arasında her zaman doğru orantı vardır. Siz de can güvenliğiniz için takmayı ihmal etmeyin.

Trafik

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.