Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafik Işıkları

Trafik Işıkları Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da trafik ışıklarının kırmızıdan direk yeşile dönmesinin nedeni nedir?

Türkiye'de bazı sürücüler zaten kırmızı ışıkta bile ışıkları çaktırmadan (ağır ağır, rölantide) geçmeye çalışırlar, sarı ışık uygulaması ise sarı=yeşil şeklinde algılanmaktaydı. Yani zaten kırmızı ışıkta bile geçmeyi adet edinmiş trafik canavarları sarı ışığı "şimdi gaza bas" şeklinde algılıyorlardı. Bu nedenle kısmen sarı ışık evresi de kırmızı ışık evresine eklenmiş aslında sürücülerin kendi canavarlıkları kendilerine zararla dönmüştür. Sayaç olan yerlerde zaten hiçbir sorun olmamaktadır. Olmadığı yerlerde hazırlık (sarı ışık) evresi de yeşil ışık evresinden kullanılmakta ve kısmen trafikte aksamalara sebep olmaktadır. Uygulama trafik ahlakı edinilene, her ışığa kamera konulana ya da her ışıkta sayaç olana kadar trafik canavarı olmayan sürücülere de ufak bir ceza olarak geri dönmeye devam edecektir.
Ekim 2012

Önder Ekşi, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da trafik ışıklarının kırmızıdan direk yeşile dönmesinin nedeni nedir?

Sarı ışık trafikte önemli bir rol oynamaktadır.

İstanbul'da trafik ışıklarının kırmızıdan direk yeşile dönmesi

tamamen ihmaldir ve maalesef bütün ışıklarda saniye sayacı yok.Saniye sayacının olduğu yerde sarı ışık gereksizdir.Nedenini bilen birinin olduğunu da sanmıyorum tamamen ihmaldir...
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da trafik ışıklarının kırmızıdan direk yeşile dönmesinin nedeni nedir?

Bütün ışıklarda saniye sayacı var. Artık sarı ışığın da bir öneminin kalmadığını söylemek yanlış olmaz. Sürücüler sayaca bakarak kendilerini ayarlayabilirler.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.