Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafik Kuralları

Trafik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2011

Matt @Matt

3 kuruş maaşının yarısını araba kredisine, diğer yarısını da benzine harcayıp tek başına dahi olsa heryere ısrarla arabasıyla gidip trafiği katledenlere sesleniyorum: Allah cezanızı verecek!!..

Sen anlamıyorsun galiba ben bu şehirde yaşıyorum. Burda zaten kimsenin resmi olarak yaptırım gücü olmayan ama hoşumuza gitmeyen şeyleri paylaşmıyor muyuz? Mesela sana müdahale etmeye hakkım yok ama gereksiz muhalefetini paylaşabilirim gibi.

Aralık 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Neden taksi ve otobüslerin plakaları arabanın tavanında da yazar?

Taksi çağırdığımızda balkondan bakarken gelip gelmediğini anlamak içindir herhalde :)
Kasım 2011

Sevda @sueno

Haşmet Babaoğlu'nun emniyet şeridinin adını insanlık şeridi koyalım teklifi üzerine, ''İnsanlık şeridi, insanlar içindir!'' diyen Hıncal Uluç, emniyet şeritlerini kurtarmanın tek yolu olduğunu söyledi. Ama ne olduğunu açıklamadı. Nedir bu tek yol?

Hıncal Uluç'un ne söylediği ya da söyleyeceği mühim değil bence kişiliğinden dolayı haz etmediğim bi adam,fakat Haşmet Babaoğlu çok doğru bir konuya değinmiş,çok haklı buluyorum yaklaşımını.
Şubat 2011

Umut Onde @UmuT

KGS/HGS veya OGS'den kaçak geçiş yapınca ceza ödememek için ne yapmak gerekir?

KGS 31 Aralıkta bitiyor. Normal KGS geçişleri bile kaçak sayılacak mağdur olmamak için HGS Ye geçmek gerekiyor. Tüm ptt şubelerine ruhsatinizla giderek HGS etiketini alabilirsiniz, KGS deki bakiyenizi de HGS Ye aktarıyorlar. 31 aralık 2012 son gün.
Aralık 2010

Cule Walk @cule

Aralık 2009

Yade Dorbek @anti_social

Yağmurlu havalarda neden herkes sis farlarını yakıyor? Ne faydası var? Normal farları yaksak yetmez mi?

Bazıları hava olsun diye yakıyor yağışlı havada yakılmaz sadece karlı ve sisli havalarda yakılır aksi taktirde arkadan gelen ve karsidan gelen sürücülerin gözünü alır

Aralık 2011

Uğur Can Emiroğlu @ugurcanemiroglu

Trafikteki fren mesafesi nasıl hesaplanır?

Hangi hız ile gidiyorsan en az o hızın yarısı kadar metrede ancak durulacağı hesaplanmıştır. Bu hesaba arabanın durma zamanı ve şoförün, önündeki arabanın durduğunu -veya fren yaptığını- farkedip ayağını gazdan çekip frene basana kadarki sürede gerçekleşen hareketin ortalama olarak etkisi de dahildir. Örneğin 100km/s hızla giden bir araç önündeki araç ile arasında en az 50m mesafe bırakmalıdır.
Şubat 2013

June @june

2013 yılından itibaren ehliyet sınavında ne gibi değişiklikler yapılacaktır?

Bu yılın ilk sınavına giren bir aday olarak gördüğüm değişim sadece soru sayısında meydana gelmişti. Soruların zorluk derecesi yine aynıydı. Klasik ehliyet sınavı sorularından bir farkı yoktu. ( Eski yılların çıkmış sorularıyla..) Artık trafik 25, motor 20 ve ilk yardım 15 sorudan oluşuyor. Süre ise 75 dakikaydı..
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Alkol muayenesinde 100'den geriye 7'şer saymanın mantığı nedir?

Güzel bir soru olmuş. Önceden yapılan alkol muayenelerinde sürücünün ne kadar alkollü olduğu tespit edilir ve hesaplama tutanağa "Alkol kokusu alınıyor", "Genel durumu iyi, koopere", "Alkollü olduğu kanaatine varılmıştır", "Orta düzeyde alkollüdür" şeklinde yazılırdı. Fakat bu ifadeler kişinin ne kadar alkollü olduğunu, trafik için uygunluk durumunu bildirmeyen daha çok subjektif önermeler içeren tutanaklardı. Sürücünün alkolden etkilenmesini ilgili makama daha iyi anlatmak maksadıyla muayenelerde fiziki ve nörolojik muayeneler de eklendi. 100'den geri 7'şer saymanın mantığı da nörolojik muayenenin bir parçası.

Fiziki muayenede sürücünün tansiyonu, solunum sayısı, bilinç, konuşma, yürüyüş gibi hareketleri gözlemlenerek bir tespite ulaşılacak. Nörolojik muayenede ise
100'den geriye 7'şer saydırılarak dikkat ve hesaplama becerisi, parmak-burun, ardışık hareketleri yapabilme, gözler açık ve kapalıyken düz çizgide yürüme ve dönme, gözler kapalıyken ayakta dik durma testleri yapılacak.

Konuyla ilgili ikinci bir soru ise "Neden 5 veya 6 değil de 7? " olacak. Bunun açıklaması matematikle ve nörolojik bağıntılarla ilgili. Öncelikle 100'den geriye doğru 5'er veya 6'şar geri saymak, 7'ye göre daha kolaydır. Günlük hayatta 5 ve 6 sayılarını hesaplamalarda daha sık kullanırız. Çünkü bu sayıların birçok çarpanı ve böleni olduğu için 7'ye göre matematiksel işlemlerde karşımıza çıkma olasılıkları daha sıktır. 7 ise asal sayıdır ve 5 veya 6'ya göre daha az karşımıza çıktığı için zihnimizde matematiksel bağıntıları daha azdır. İşte bu nedenle 100'den geriye 7'şer saymak gerçekten iyi bir fikir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Emniyet kemeri neden önemlidir?

Emniyet kemeri, otomobildeki en önemli güvenlik öğelerinden biridir. Doğru bir şekilde kullanmak hayat kurtarıcıdır. Doğru kullanımı; Emniyet kemerinin alt bölümü iki tarafta legen kemiğinin üzerinden ve üstte de omuzun üzerinden geçmelidir.

Emniyet kemerinin sağladıklarına bakacak olursak;
  • Bir çarpışma sırasında emniyet kemerinin makarası kilitlenir ve aracın içindekilerin fazla hareket etmesini önler.
  • Çarpışma sırasın emniyet kemerinin takılı olması; başın arabanın ön paneline, yüzün ya da göğsün direksiyona, vücudun kapılara ya da tavana çarpmasından korur.
  • Kaza sırasında arabadan fırlamanıza engel olur.
  • Kaza ya da çarpışma olmasa bile ani fren durumlarında araç içinde zarar görmenizi engeller.
  • Kaza anında göğüs, kaburga kırıklarını az seviyeye indirir.
  • Ciddi yaralanmalar hafif kazalardan daha da aza indirgenir.
Emniyet kemerinin can sağlığıyla arasında her zaman doğru orantı vardır. Siz de can güvenliğiniz için takmayı ihmal etmeyin.

Trafik
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Gece araç kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Neticede burası Türkiye, kaptırmış giderken arkasında hiç bir ışık ya da deflektör olmayan bir at arabası sağdan tırıs tırıs gidiyordur, dalabilirsiniz.

Arkasında bırak deflektörü dörtlü pulluğuyla saatte 40 km ile giden traktöre dalabilirsiniz, sürülmüş olarak tabi:)

Tam kavşağı dönmüşken, bıçağını kapatma imkanı olduğu halde yolun 4 de 3 ünü kapatmış bir biçerdöverle kafa kafaya gelebilirsiniz, arkadan da dalabilirsiniz, amcamın zaten arkaya bakan yan aynaya baktığı pek vaki değildir.

Gece karşıdan gelen araçların sadece far ışığından mesafesini algılamak zorlaşır, alışınca yine kolaydır da, gündüz gibi olmaz tabi.

Gece -demiştik ya burası Türkiye diye, yol çalışması olan bölgelerde levha tabela neyim koymamışlarsa karanlıkta bir anda mucıra dalabilirsiniz, gece fark edilmiyor...aman frene basmayın, bırakın gazı gittiği yere kadar, dümdüz tutun direksiyonu..

Gece köpek en büyük risktir..Yolun sağından ya da sağ çaprazdan dört nala koşarak ölümüne sana kafa atmak isteyen köpeği, farlar sadece öne baktığı için, çok geç görürsün...aman frene basma direkt gazı kes, ez geç, ne çıkarsa bahtına..

Genellikle doğu illerinde inek, domuz ve eşek en büyük tehlikedir, köpeğe benzemez, çarptığınızda götürür...pek gece köylerin kasabaların açığından yanından geçerken hız yapmamakta fayda var..

Gözleriniz far ışığıyla yanmaya başlar, durup gözleri dinlendirmek lazım..

Araç içi ışıklar da rahatsız eder pek hissedilmez ama, iyice gösterge ışıklarını kısmak lazım..

Gece yolda durursanız, iyice yoldan çıkmaya çalışın, lastik mastik değiştirecekseniz aman, deflektör koyun otobanın ortasında geçenlerde 3 genç ezildi lastik değiştirirken..

Uzun-kısa yapmak (selektör) rahatsız eder ama, sollarken mutlaka yapın, hareketlerinden sizi fark ettiğini görün...(gündüz aynasından mesela kamyon şoförüne bakılmalı, aynaya bakarsa yüzü görülür, sizi görmüşse sollanır.)

Son olarak uyku...uyursunuz, fark edemezsiniz...bir anda..4 saatten fazla gece araç kullanmamak, uykusuz yola çıkmamak, hatta çok geç saatlerde hiç yolculuk yapmamak en iyisidir..

Siz uyumazsınız karşıdaki uyur..önümde yolda gezinen kamyon şoförünü korna çala çala uyandırdığımı bilirim..koskoca tırın üstüme üstüme geldiğini son anda direksiyon kırınca yırttığımı..
Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.