Bilmek istediğin her şeye ulaş

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu

Mart 2016

Avukat Kazım Üstün, bir soruya yanıt verdi.

Kosgeb ve Tübitak gibi kurumların hibe desteklerine başvuru süreçlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

1. Tecrübeli bir danışman
2. Güncel mevzuatı takip eden bir kobi hukuku uzmanı
3. Başvuran kişi ile danışman arasında doğru bilgi ve belge akışı
Bu tür başvurularda ilk akla gelenlerdir.
Mart 2016

Kobi Destek Merkezi, bir soruya yanıt verdi.

Kosgeb ve Tübitak gibi kurumların hibe desteklerine başvuru süreçlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Kosgeb deb projesi onaylanan kobilere KGF destek vermektedir. Böylece önce öde sonra desteği al ortadan kaldırılmıştır.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık  yeni bir  gönderide  bulundu.

Problem Çözümüne Giriş 101, Ken WATANABE

Kitap alıntılarına devam diyeyim.

sayfa 15... Problem çözümü dört basamağa ayrılabilecek bir süreçtir. (1) mevcut durumu anlamak.(2) problemin nedenini tespit etmek. (3) etkili bir hareket planı geliştirmek. (4) gerektiğinde değişiklikler yaparak problem çözülene kadar planı uygulamak.
sayfa 16... Problem çözümü, düşünce ve ve eylemin bir tür birleşimidir. Sadece birini veya diğerini yapmak sizi hiç bir yere götürmeyecektir.
... 1A. Probleme Neden Olan Temel Nedenlerin Tümünü Listeleyin
... 1B. En Muhtemel Temel Neden İçin Bir Hipotez Geliştirin
Hipotez bir önsezidir. Size göre proleminiz için en muhtemel açıklamadır, ancak onu henüz doğrulamamışsınızdır. Hipotezinizi belirleyip bu hipotezin altında yatan muhakemeyi iyice gözden geçirerek doğru olup olmadığını kotrol edebileceksiniz. Oradan daha da ileriye gidip sonuç veren bir çözüme götürecek olan sağlam bir karar verebilirsiniz.

... 1C. Hipotezi Test Etmek İçin Gereken Bilgi ve Analize Karar Verin
Burası, problem çözme sürecindeki bilgi toplama ve analiz kısmının işin içine girdiği yerdir. Ne bilgiyi sadece toplamış olmak için topluyorsunuz ne de analizi eğlence olsun diye yapıyorsunuz. Bunu, size daha iyi kararlar vermenizde yardımcı olsun diye yapıyorsunuz.
... 1D. Analiz Edin ve Temel Nedeni Tespit Edin
... 2A. Problemi Çözmek için Türlü Çözümler Geliştirin.
... 2B. Eylemlerin Öncelik Sırasına Karar Verin.
... 2C. Bir Uygulama Planı Geliştirin.

sayfa 61... Problem çözen çocukların sadece büyük hayalleri yoktur; onlar, büyük hedeflerinin peşinden giderken bunları daha küçük aşamalara böler ve kendilerine "bu yıl veya önümüzdeki üç ay ya da bugün ne yapmalıyım? " diye sorar. Bu aşamalar problem çzöen çocukları hayallerine doğru yönlendirir ve motivasyonlarının devam etmesinine yardımcı olur. Bir hayali gerçekleştirmek için plan hazırlar hazırlamaz daha küçük hedeflerin her birini başarmak ve gerekli eylemleri gerçekleştirmek için en etkili yolu bulurlar.
sayfa 62...
  • net bir hedef belirleyin.
  • hedef ve mevcut durum arasındaki eksikliği tespit edin.
  • bu eksikliği nasıl giderip hedefinizi gerçekleştireceğine dair bir hipotez oluşturun. Mümkün olduğunca çok sayıda seçenek ve fikri listeleyin ve en iyi fikileri hipotez olarak seçin.
  • hipotezi kontrol edin. Hipotez çürütülürse bir önceki adıma geri dönün. Hipotezi test etmek için gereken bilgi ve analize karar verin. Analiz edin ve eylem planı oluşturun.
sayfa93... Belli bir seçeneğin en cazip seçenek olduğunu düşünseniz bile kendinize "olumsuz yönler var mı? Başka olumlu yönleri var mı? " diye sorma alışkanlığı edinin. İlk izlenimlerimizin etkisi altında kalma eğilimindeyizdir. Önce bir şeyin cazip olduğunu düşünürsek, o fikri destekleyecek kanıtlar toplamaya çalışrıız. Diğer yandan, bir şeyin itici olduğunu düşünürsek onun sadece olumsuz noktalarını vurgularız. Sağlam bir karar vermek için bu eğilimden kaçınmak önemlidir.
Mayıs 2015

Celil Kan, bir soruya yanıt verdi.

Matematik projesiyle TÜBİTAK'ın yarışmasına katılan lise öğrencisi Barış Paksoy "Sen bunu yapmış olamazsın" denilerek reddedildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çoçuk yapmamış olsa dahi bu şekilde reddedilmemeli idi.
Evet bizde öğrencilerle beraber hazırlıyoruz.
ama bazen çoçuk gördüğünüz kişilerden öyle güzel, can alıcı fikirler çıkıyor ki
şaşırmamak, tebrik etmemek elde değil.
Bundan sonraki yaşamında bu tarz programlara, bilimsel çalışmalara olan güveni kırılır.

daha güzel bir dille veya başka bir gerekçe ile reddedilebilirdi.
hem o seviyeye gelene kadar kaç çeşit incelemelerden geçiyor.
orda neden farketmemişler
Ekim 2014

Cem Turan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Her hücresi memuriyeti yaşayan insanların bilim aşkıyla yanan bir kalbin korunu anlaması mümkün olmaz. Bilimadamı olmak başka bir şeydir doçent, profesör gibi akademik ünvana sahip olmak bambaşka. Gerçekten kalkınma isteyen bir devlet, araştırmacısının önüne bürokrasi dağları çıkarmak yerine eline dosya tutuşturduğu memurunu bilim aşığının yanına yaver kılar. milliyet.com.tr/tubitak-in-begenmedigi-p...

TÜBİTAK'ın beğenmediği proje dünya birincisi oldu

Haziran 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı | teknosektör

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yeniköy Elektrik Üretim AŞ'nin (YEAŞ) talebiyle Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere 92 üçüncü kademe buhar türbin kanadı üretti. Kanat...
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yurdum Biliminin Geldiği Son Nokta: Hayvanat bahçesi müdürü, TÜBİTAK'a müdür yardımcısı oldu

Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, TÜBİTAK'ın önemli birimlerinden ULAKBİM'e Müdür Yardımcısı olarak atandı. Mustafa Sancar, Cahit Arf Bilgi Merkezi'nden sorumlu olacak
Radikal.com.tr - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na bağlı (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) Müdür Yardımcılığı görevine Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar getirildi.

GÖKÇEK'E BAĞLI ÇALIŞIYORDU
Aydınlık gazetesinden Ceyhun Bozkurt'un haberine göre, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Ankara Hayvanat Bahçesi, 19 Ekim 2011 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilmişti. Mustafa Sancar da, Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü görevini yürütürken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı çalışıyordu.

CAHİT ARF MERKEZİ'NDEN SORUMLU
Mustafa Sancar, ULAKBİM yönetmeliğinde görev tanımı “araştırıcılara basılı ve elektronik kaynakları kullanarak belge ve bilgi sağlama hizmetleri vermekten sorumlu” şeklinde görev tanımı yapılan Cahit Arf Bilgi Merkezi’nden sorumlu Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Merkez, ülkemizdeki en zengin bilimsel basılı ve elektronik bilgi kaynaklarına sahip olmasıyla biliniyor.

ULAKBİM’in görevleri
ULAKBİM, 1996 yılında TÜBİTAK'a bağlı bir enstitü olarak kuruldu.Merkez, ülkemizdeki tüm akademik kurumları birbirine ve küresel araştırma ağlarına bağlayan Ulusal Akademik Ağ alt yapısını işletmenin yanısıra ve bu ağ üzerinden yeni ağ servisleri sunarak, bir yandan ağ için araştırma geliştirme yapmakta, diğer yandan araştırmacıların ağı Ar-Ge yapmak için kullanmalarını sağlamaktadır.
ULAKBİM Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinde yer alan merkezin görevlerinden bazıları şunlar:

* Kurumsal kullanıcıları birbirine ve küresel bilgisayar ağlarına bağlayan etkileşimli, yüksek hızlı ve yeni teknolojilere açık bir bilgisayar ağı kurmak ve işletmek.

* Akademik ve araştırma ağları düzeyinde Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etmek,

* Geniş alanlı, metropoliten ve yerel bilgisayar ağı teknolojilerindeki gelişmeleri izleyerek bu ağı günün koşullarına uygun olarak geliştirmek ve gerekli durumlarda yeni uygulama ve gösterim ağları kurmak.

* Bilgi hizmetlerini bilgisayar ağları üzerinden yaygınlaştırmak üzere, başta ağ bilgi işlem olmak üzere, bilgi teknolojileri konularında araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmek.

* Bilgi teknolojileri ve bilgi hizmetleri konularındaki bilgi birikiminden, istek belirten kurum ve kuruluşların yararlanmasını sağlamak üzere danışmanlık ve benzeri hizmetler sunmak.

* Mevcut müfredatı ve eğitim programını ihtiyaçlar doğrultusunda analiz etmek ve geliştirmek, elde edilen sonuç ve bulguları Milli Eğitim bakanlığı ile paylaşmak.

* Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’e bağlı eğitim kurumlarında kullanılmak üzere içerik sağlanması konusunda çalışmalar yapmak.

* Açık kaynak teknolojiler üzerine araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapmak; açık kaynak teknolojiler kullanarak özgün çözümler geliştirmek.

kaynak: radikal.com.tr/turkiye/hayvanat_bahcesi_... .
Şubat 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

"Başbakan'ın böcek raporunda tahrifat yapmam istendi!" Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Palaz: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi, tehdit edildim. Raporda tahrifat yapmayınca BİLGEM Başkanlığı'ndan alındım

497

ANKARA-Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve eski Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Hasan Palaz, “Başbakan Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan böceklere dair yazdığı raporda tahrifat yapılmasını istendiği” söyledi. Yazılı açıklama yapan Palaz, “’Beklenti’ böceğin kullanıma girdiği tarihin gerçek tarihten başka bir tarih olarak değiştirilmesiydi" ifadesini kullandı. Palaz, raporda tahrifat yapmadığı için 5 Şubat 2014'te BİLGEM Başkanlığı görevinden alındığını savundu.

Palaz, “Zorunlu açıklama” başlıklı yazısını “’İstenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı’ olamayacağımı kamuoyuna saygılarımla arz ederim” sözleriyle sonlandırdı.

Hasan Palaz’ın yazılı açıklamasının tam metni şöyle:


ZORUNLU AÇIKLAMA
24 yıl önce çalışmaya başladığım TÜBİTAK’ta başarılı çalışmalarım ile TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığı görevlerine kadar yükseldim ancak bu görevim 5 Şubat 2014’te tüm hukuk ilkeleri hiçe sayılarak sona erdirildi.

Görevden alınmama mukabil, “Biz ne dersek o”, “Biat etmezsen sonun böyle olur” tarzı tehdit ve intikam cümlelerine maruz kaldım. Tamamen bilimsel eksenden kopuk ve etik dışı bu yaklaşımlar, istenilen şeyin “Kukla Bilim Adamı” olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Tüm bu etik dışı, objektiflikten uzak ve bilim ahlakına uymayan davranışlar nedeniyle bu detaylı açıklamayı kaleme almış bulunuyorum.

Gerek TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı, gerekse TÜBİTAK-BİLGEM Başkanlığı’nda başarılı çalışmalara imza atmama rağmen görevden alınmamın nedenini sorguladım. Karşıma gerek bilimsel olarak, gerekse etik olarak kabul edilemez isteklere olur vermediğim gerçeği çıktı.

Görevden alınmamın tek nedeni 2012 yılından hazırlayıp muhataplarına teslim ettiğim bir bilimsel raporda aradan 2 yıl geçtikten sonra bilimsel ilkeler hiçe sayılarak tahrifat yapma baskısını reddetmemdir. Şöyle ki

1. Ocak 2012’de Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan gönderilen bir dinleme cihazının (Daha sonraki gelişmelerden Başbakanlık’ta bulunan böcek olduğunu öğrendiğim) incelenerek kaynağı ve ömrü konusunda bilimsel rapor hazırlamam istendi. Fiziksel ve kimyasal çalışmalarla yapılan bilimsel incelemeler ve analizlerin sonucu hazırladığımız rapor 2012 yılı Ocak ve Mart aylarında MİT’e teslim edildi.

2. 2012 yılı içinde aynı konu ile ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan gelen çağrı üzerine bilgi verdim ve uzmanlık görüşümü ifade ettim.

3. Kasım-2013’de Başbakanlık Teftiş Kurulu’na aynı konu ile ilgili olarak tekrar çağrıldım ve yeniden bilgime başvuruldu. Ben de bir kez daha TÜBİTAK’ta yapılan test ve analiz çalışmalarını 2012 yılındaki gibi anlattım.

4. Bu görüşmeden anladığım TÜBİTAK raporundan çıkan bilimsel ve objektif sonuçların “beklentiyi” karşılamadığı ve bundan memnun olunmadığıydı.

5. İkinci kez bilgime başvurulmasından sonra etkili bazı kişilerce; TÜBİTAK-BİLGEM'in verdiği raporun içeriğinin ‘beklentiyi’ karşılamadığı, raporu tekrar istenen şekilde hazırlayıp sunmaz isem görevimden alınacağım açıkça ifade edildi.

6. Tarafıma ifade edilen “Beklenti” böceğin kullanıma girdiği tarihin gerçek tarihten başka bir tarih olarak değiştirilmesiydi. Yani bilimsel ve objektif kriterlerle hazırlanan raporda masa başı tahrifat yapmam istendi. Aksi halde ‘birilerinin adamı’ olarak fişlenip görevden alınacağım belirtildi. Konunun hassas olduğu ifade edildikten sonra “kendini yakma, kim yanarsa yansın” şeklinde yoğun tehdit ve baskı altına alındım.

7. Bilimsel bir kuruluşta uzun yıllar görev yapan birisi olarak; somut, net, bilimsel veri ve deliller içeren bir raporun aradan iki yıl geçtikten sonra tekraristenen şekilde masa başı tahrifatla düzenlenmesi talebi karşısında durumun, bilimsel kriterlere uymayacağı, etik ve yasal olmayacağını ifade ederek bu talebi yerine getirmedim.

8. Tarafıma iletilen mesaj ve baskıların sonucunu, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Bey’in değişmesiyle hemen görevden alınarak görmüş oldum.

9. Yeni Bakan göreve başlar başlamaz beni hedef tahtasına koydu ve ilk icraatları kapsamında benim görevden alınmamı sağladı.

10. Ne yazık ki Bilimden sorumlu Bakan hiçbir bilimsel veriye bakmadan ‘BİLGEM Başkanı başarılı mı değil mi’ sorgulamadan direkt olarak bahsettiğim tehditleri hayata geçirme yönünde hareket etti.

11. Ismarlama rapor hazırlama, çeşitli kurum ve siyasilerin istekleri doğrultusunda bilimsel sonuç siparişi bilim dünyası için intihardır.

12. TÜBİTAK’ta ki tüm yöneticilik görevlerinden alınmama rağmen, düz bir araştırmacı olarak bile bulunmama tahammül edilemeyip, ciddi anlamda istifa baskısı görmekteyim.

Bu yüzden; 24 yıllık TÜBİTAK geçmişim, bilim insanı evrensel kriterlerine bağlılığım, ahlak ve etik anlayışım doğrultusunda, “istenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı” olamayacağımı kamuoyuna saygılarımla arz ederim. 20.02.2014

Dr. Hasan Palaz

TÜBİTAK BİLGEM
Ocak 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

TÜBİTAK'ın evrimi sansürlemesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Dünyanın küre olduğunu sansürlemek dünyayı tepsi şeklide yapmayacağı ve sansürün sadece gerçeklere karşı yapıldığını düşündüğümüzde sadece evrimi tasdik ettiklerini gösterir. Belli ki zaten bilim dünyasında hiçbir saygınlığı olmayan bu kuruluşun kafası karışmış ve çelişki içindeler.
Daha fazla

59 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.