Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüketici Hakları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2015

Bazarov @kaisersoze

Bir kurum size kötü hizmet sağladığında nereye şikayet eder, nasıl hakkınızı ararsınız?

Aslında her şeyi kendimiz çözmeye çalışırız siyaset yapmayı güzel yaklaşmayı anlayışla karşılamayı falan düşünürüz. Olmadı kaba kuvvet şimdi arkadaşlar site sakinleri yok insan haklarına yok bilmem ne haklarına şikayet ederim diyecek ama ne yazik ki türkiye de kimi kime şikayet ediyorsun. BURASI TÜRKİYE. Şikayet etsen bile zaman kaybına uğramayı direk kesin sonuç ister bizim millet diye düşünüyorum. Hiç bir türk o kadar sabırla bekleyemez mecbur bekler ama sonuç kocaman '' 0 ''
Şubat 2014

Abdullah Gürel @karahandem

Toshiba marka ürünümüzü aldığımız Bimeks'ten garantiye vereceğimiz bilgisayarı yollarken ürünü vidalamadan gönderdiler. Bizim hatamız yokken Toshiba firması kullanıcı hatası diyor, ne yapabiliriz?

Toshiba Türkiyede TNB den vazgeçip ne zaman toshiba türkiye gelirse toshiba düzelir. Bir markanın ne olursa olsun öncelikle müşterisine güvenmesi gerekir. Bu konuda dell gerçekten müşterisini güvenen bir firmadır. Bir son kullanıcı Bilgisayarında harddisk ve ram değiştirme hakkı varken bazı firmalar bunu bile elimizeden alıyorlar. Amaçları sattıkları ürünün sorumluluğundan kurtulmaktan başka birşey değil. Zaten özellikleriyle kıyasladığınızda diğer markaların fiyat olarak üstünde olan bi marka. TNB ninde yakında ipini çekerler diye düşünüyorum.
Ocak 2014

Erkin Özyerli @nickre_87

Tüketicilerin kullandığı teknolojik ürünlerde en önemli garanti koşulları nelerdir? Ürünü garantiye gönderebilmek ya da hak iddia edebilmek için garanti belgesi gerekli midir yoksa fatura ya da fiş ile garantiye gönderilebilir mi?

Bunu yeni yaşadım. Darty'den aldığımız telefonun garanti süresi hala devam ediyor (yaklaşık 1, 5 yıl önce almıştım) . Telefon arıza dolayısı ile 2 kez garanti dahilinde Darty'ye teslim edildi (aynı arızadan dolayı hem de) . Her ikisinde de fatura ya da garanti belgesi ibraz etmeden sadece işlem kaydı ile süreç tamamlandı. Gel gör ki; bu hafta yine arızalanan telefonu şimdi, ancak ve ancak, fatura ve garanti belgesi ile birlikte servise gönderebiliyorlarmış. Sevgili devletimizin 15 gün önce gerçekleştirdiği bir yasal değişiklikten dolayı teknik servisler bu şekilde teslim almaya başlamışlar. Ürünü alırken fatura garanti yerine geçer diyen zihniyet daha önce de bu şekilde de işlemler yapmış olmasına rağmen şimdi garanti belgesini ve faturayı birlikte teslim almak zorundayız diyor. Yani son 2 yıl içinde ürün alan ve sadece faturayı saklayıp, garanti belgesini saklamayan her müşteri ürün ile ilgili sorun yaşadığında bir de bu yeni durumdan dolayı mağdur olacak. "Böyle bir saçmalık olamaz. Yasa da değişebilir, uygulama doğru da olabilir ama (sadece faturanın yeterli olduğunu söylediğiniz eski müşterilere veya) aynı müşteriye 2 farklı davranış olamaz" dedim ben. Ama "teknik servis geri gönderirse biz hiçbir şey yapamayız" dediler... Garanti belgesini bulamadım. Bugün fatura bilgisi ile gidip teslim edeceğim. Geri dönerse de başlarına olabildiğim kadar bela olacağım.

Sorunun yanıtına gelince, yaklaşık 15 günlük bir süreçten itibaren, artık, ürünün garanti kapsamında işlem yapılabilmesi için faturası ve garanti belgesinin birlikte saklanması ve işlemlerde de birlikte ibraz edilmesi gerekmekte imiş.

GÜNCELLEME: Darty ile yine de şansımı denemek için eskisi gibi sadece fatura belgesi ile işlem girişi yapılmasını istedim. Sonra Darty'den aldığım işlem fişi ile KVK'ya kendim teslim ettim. Cihazı kabul ettiler ve işlemleri yaptılar. Ancak yukarıdaki durum hala söz konusu imiş bunu da Darty ile yeniden görüştüğümde söylediler. Yani fatura ve garanti belgesini birlikte saklayın derim.
Ocak 2014

Eski Inploider @emrekiyak

Garanti kapsamında servise verdiğim ürünü talep edilen ücretten dolayı yaptırmadım ancak teslim alırken ürün ekranında kırıklar fark ettim. Tüketici haklarım nelerdir?

Emre bey tüketici olarak siz firmadan telefonun camının değişimini , camın değişimiyle düzelmeyecek bir durumsa telefonun sıfırını , o da mümkün değilse bir üst modelini talep edebilirsiniz. Eğer talebiniz karşılıksız kalırsa firmayı dava da edebilirsiniz.
Kasım 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Tüketici haklarına göre garanti kapsamında iade edilen ayakkabının azami ne kadar süre içerisinde tadilat görüp teslim edilmesi gerekir?

Azami süre ürün özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte 20 iş günüdür diyebiliriz (4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN GEREĞİNCE GARANTİ BELGESİ İLE SATILMASI ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER LİSTESİ'NE bakınız). Arıza bildiriminde ispatın yapıldığı güne ilişkin ispat yükü sizdedir.
Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

20 iş günü geçtikten sonra, ayakkabıcıya bildirim yaparak (ya da yapmayarak) doğrudan Tüketici Hakem Heyetine gidebilirsiniz. Bu durumda 3 adet seçimlik hakkınız bulunur.
 1. Bedel iadesi
 2. Malın ücretsiz değiştirilmesi
 3. Ayıp oranında bedel indirimi.

Eylül 2013

Redeye @Redeye

Güya SEO optimizasyonu adı altında sahte hesaplar, değerlendirmeler vb. süreçler işleterek müşteri yanıltmaya nasıl bir engel, çözüm düşünülebilir?

Ülkemizde 2. 000 TL' ye 7 - 8 kelimeye 2 ayda seo yapabildiğini utanmadan söyleyebilien o kadar çok firma var ki ancak komik olan tarafı adam seo' da bir numarayım harikayım diyor seo kelimesinde sonuçlara baktığımda kendi web sayfası ilk 3 sayfada değil : ) Kısaca açıklayacak olursam seo çalışması max. 1 anahtar kelime için yapılır ve sonuç olarak bu seo çalışmasından 2 veya 3 alt kelimede de yükselme olur Örn. Ben Google AdWords kelimesine seo çalışması yapıyorsam eğer bu kelime ile sonuç almaya başladığımda Google AdWords Reklamları, Google Reklam ve Google AdWords reklam gibi kelimelerde organik arama sonuçlarında yükselmeye başlayacaktır. Ancak özellikle tekrar söylüyorum 2 ay gibi bir süreçte hadi onuda geçtim 7 - 8 kelimeye seo yapmak diye birşey yoktur seo parametreleri ve rekabete girdiğiniz sektördeki web sayfalarının hitleri vs. değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık 10 gün önce yayına aldığım googlepartners.net/ web sayfam Google Partners kelimesinde 3. Ve 4. Sayfada yer değiştiriyor sabitlemem için en az 6 ay veya 1 sene olduğunu düşünüyorum.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

İstanbul Tüketici Hakları Derneği'nin telefon numarası ve adresi nedir?

Telefon: 0 (216) 3498510
Adres: Rasimpaşa Mah. Meltem Sok. Damla İş Merkezi. No: 14/2-3
Kadıköy-İstanbul
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Ayıplı mal nedir?

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da 4.Madde'ye göre ambalaj, etiket, tanıtma veya kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilmektedir.

Tüketici malın tesliminden sonra 30 gün itibaren ayıbı satıcıya bildirmelidir. Tüketici, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı bunu yerine getirmek zorundadır.

Satıcı ayıplı bir malı satabilir fakat malın üzerine okunacak ve anlaşılacak bir şekilde "Özürlüdür" ifadesini koymalı, alışverişten önce bunu tüketiciye bildirmelidir. Ayrıca malın ayıplı olduğu tüketiciye verilen fatura veya fişte ibraz edilir. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur.

Güvenli olmayan mallar, piyasaya "Özürlüdür" etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır. Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

İnternet kullanıcılarının bilmesi gereken tüketici hakları nelerdir?

İnternet, bir evin temel ihtiyaçlarından olan elektrik, doğalgaz gibi gider kalemleri arasında yer almaya başladı. Ev bütçesini yakından ilgilendiren temel giderler arasında sayılan internet hizmetinden en doğru şekilde faydalanmak, internet hizmetini yük olmaksızın kullanmak için tüketicilerin de bir takım hakları bulunuyor.

Hız ve Kotayı Belirlemeden Kıyaslama Yapmayın
İnternet sağlayıcınızı seçerken öncelikle hız ve kota konusunda ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna göre hizmet ücretlerini karşılaştırmanız önemlidir. Ücretsiz modem, ücretsiz kurulum ve bunun gibi kampanyalar aslında ihtiyacınız olmayan bir kampanyaya yönelmenize ve bütçenize gereksiz bir yükleme yapmanıza neden olabilir.

Unutmayın Aboneliğinizi İstediğiniz Zaman İptal Edebilirsiniz
Abone olmadan önce abonelik şartlarını mutlaka okumalı ve bir kopyasını saklamalısınız. Aboneliğinizden memnun kalmadığınız takdirde ise internet sağlayıcınıza iptal isteğinizi telefon, internet veya yazılı olarak her zaman bildirme hakkınız vardır. Bildirim yaptıktan sonra 24 saat içinde hizmetiniz durdurulacaktır.

Tarifenizdeki Değişiklikler Size Önceden Bildirilmeli
Tarife paketinizi istediğiniz anda değiştirme hakkınız vardır. Bunun yanı sıra tarife ücretleri ile ilgili her güncel bilgiye açık ve detaylı bir şekilde erişme hakkınız olduğunu da unutmayın. Kullandığınız tarifelerde yapılacak değişikliklerin ise makul bir süre önce size bildirilmesi gerektiğini ve tarifenize nasıl abone olduysanız, o derece kolay bir şekilde tarifeden ayrılma hakkınızın bulunduğunu da bilmeniz gerekir.

Faturanıza Nasıl İtiraz Edebilirsiniz?
Faturalarınız sizin istediğiniz şekilde (SMS, e-posta vb.) son ödeme tarihinden önce size iletilmelidir. Giderlerinizi daha sıkı takip etmeniz açısından, detaylı fatura talep etmeniz ise işinize yarayacaktır. Faturanızın beklediğinizden fazla gelmesi halinde ise öncelikle internet sağlayıcınıza başvurmalısınız. Eğer şikayetiniz kabul edilmezse ya da kabul edilir ve sizin dışınızdaki tüketicilerinde zarara uğradığını düşünürseniz gerekli bilgi ve belgeleri eklemek suretiyle (işletmeciden aldığınız cevap dahil olmak üzere) btk.gov.trinternet adresinden tüketici şikayet formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Tüketicilere tanınan haklar nelerdir?

TÜKETİCİ HAKLARI
Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur.

Bunlar aşağıdaki gibidir:
 1. Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.
 2. Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.
 3. Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.
 4. Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.
 5. Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.
 6. Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.
 7. Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.
 8. Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.
 9. Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükumetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.

KUSURLU MAL ALANLARIN HAKLARI NELERDİR?
Alışverişlerinizde; satın aldığınız mallardan belirli standartları bekleme hakkına sahipsiniz.

Aldığınız malda hiçbir ayıp olmamalıdır. Ambalajında, kılavuzunda ya da reklamlarında belirtilen veya satıcının vaat ettiği özelliklere sahip olmalıdır.
Herhangi bir malı satın alırken sözleşme yapmadıysanız, satıcı ile olan her türlü konuşmanız sözleşme sayılır.

Bir malı aldıktan sonra ayıplı olduğunu fark ederseniz; Satın aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde şunlardan birini yapma hakkına sahipsiniz.
Ayıplı malın değiştirilmesini, ödediğiniz bedelin iadesini, ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini, ücretsiz olarak tamirini talep edebilirsiniz. Eğer malın ayıbı gizli ise veya hile ile gizlenmişse, hakkınız 2 yıldır.

Ayıplı bir maldan dolayı maddi veya manevi bir zarara uğramış iseniz bu zararınızı, satıcı veya üretici veya ithalatçı karşılamak zorundadır. Bir şikayetin çözümlenmesinde zorlanıyorsanız daha fazla çaba gösterin. Size zorluk çıkaran veya yardımcı olmayan satıcıya, hakem heyetine gideceğinizi söylemeniz bile yeterli olabilecektir.

Haklı olduğunuza inanıyorsanız, hakkınızı aramak için size gösterilen tüm yollara başvurun.
Ocak 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Tüketici örgütleri ve çalışmaları hakkında neler biliyorsunuz?

TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ

tukoder.org.tr
tuketiciler.org
ttkd.org.tr
tuketicimerkezi.org
tuko-bir.org.tr
tuketicihaklari.org.tr

Tükoder, tüketici haklarının korunması, geliştirilmesi ve
tüketicilerin kendilerini koruyabilmeleri için kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.
Hiçbir şekilde politik yada ekonomik bir duruma araç olmadan reklamdan para kazanmayan, tüketiciyi yanlış yönlendirmeyen bir kuruluş.
Tükoder bu konuda yasa olmadan kurulduğu için bu konunun yasalaşmasında da aktif rol oynamıştır.
Daha fazla

84 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.