Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turp

Sebze

Turp (Raphanus sativus), turpgiller (Brassicaceae) familyasından sebze olarak tüketilen bir bitki türü. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Kara turp, beyaz turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Kırmızı turp ağız kokutmasıyla ünlüdür. Turpun isim kökeni olan Raphanus sativus kelimesi "Kokan Soğan" anlamına gelmektedir. Depo gövdeli bir bitkidir. Tüketilen kısmı, bitkinin gövdesidir ve toprak altındadır. Bitkinin meyve ve yaprakları toprak üstünde bulunur.

Temmuz 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Bahçede turp nasıl yetiştirilir?

Bitki Yetiştiriciliği

Turp ılık ve serin iklimi sever. İlkbahar ve sonbaharda ekebilirsiniz. Kısa sürede verim alınan bir bitkidir. Yetiştirirken genellikle ticari gübre kullanılır. Taze çiftlik gübresi turplar için iyi değildir. Çiftlik gübresi kullanılırsa gereken kadar kök oluşturamaz. Toprak konusunda seçicidir. Nemli ve organik materyaller içeren toprakları sever. Uygun olmayan toprakta yetiştirilirse şekilde bozukluk, tatta acılık ve çatlama görülebilir.

Turp tohumları doğruca serperek ekilir. Bol ürün almak istiyorsanız gün boyu güneşlenen bir yer seçmelisiniz. Hafif gölgelik yerler de sorun oluşturmaz.

Gün uzunluğunun turpun çiçeklenmesi ve büyümesinde etkisi vardır. Uzun günlerde çiçeklenme hızlanır. Çiçeklenme hızlandığında turpun büyümesi durur . Haliyle uzun günler turp için iyi değildir.

Turpu düzenli sulamak gerekir. Yetersiz su çatlamaya neden olur. Hasat olgunluğuna gelen turpları, odunlaşma ve koflaşma olmadan toplamak gerekir. Toprakta uzun süre kalırsa tadı keskinleşir. İçi boşalır. Yapraklarından tutularak elle sökülür. Marulla yan yana ekilirse tadı daha da artar. Bununla birlikte ıspanak, fasulye, bezelye havuçla da ekilebilir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.