Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tuvalet, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet kelimesi hem atıkların boşaltıldığı tesisat, hem de bu tesisatın buluduğu oda anlamında kullanılır. WC, hela, abdesthane, ayakyolu, kenef ve yüz numara olarak da bilinir. Modern tuvaletlerde insan ihtiyaçlarını gidermeye yarayacak ve atıkları kanalizasyon sistemine ulaştıracak, helataşı, klozet, bide ve pisuvar gibi tesisatlar bulunur. Modern evlerde tuvalet genellikle küvet ya da duş gibi bir yıkanma tertibatı ile aynı odaya yerleştirilmiştir. Böyle odalara banyo denir. Çoğu evde bir banyonun yanı sıra bir de tuvalet bulunur. Bunlara ek olarak modern evlerde yetişkinlerin yattığı odaya açılan bir ebeveyn banyosu bulunması giderek yaygınlaşmaktadır. Tuvaletler temel olarak iki tiptir: sulu ve susuz tuvaletler. Sulu tuvaletlerde su giriş ve çıkışı için su tesisatı bulunur. Kuru tuvaletlerde suya ihtiyaç yoktur; ancak genellikle bir havalandırma tesisatı mevcuttur. Sulu tuvaletlerden çıkan atıksu siyah atıksu olarak adlandırılır. Türkiye'de helataşı bulunan tuvaletler alaturka, klozet bulunan tuvaletler ise alafranga olarak anılırlar. Eskiden taş, toprak, beton gibi değişik malzemelerden yapılan tuvalet teçhizatları günümüzde seramikten yapılmaktadır. Seramik, kolay temizlenebilmesi ve kir tutmaması nedeniyle daha iyi hijyen sağlar. Günümüzdeki rezervuarlı, sifonlu tuvaletler icat edilmeden önce tuvaletler genellikle evlerin dışına inşa edilirdi. Buna rağmen tarihi İndus Vadisi Medeniyetine ait Harappa ve Mohanjo-Daro şehirlerinde gelişmiş bir kanalizasyon sistemi ve sifonlu tuvaletler görülmüştür.

Şubat 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

BBC News - In pictures: My toilet

An exhibition by photographers from Panos Pictures to mark World Toilet Day.
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Şubat 2014

Gulbahartemiz, bir soruya yanıt verdi.

Her emzirmeden sonra bebeğim tuvaletini yapıyor. Bu normal mi?

Bebeğin tuvaletini yapması yapmamasından daha iyidir diye düşünüyorum. Ama yinede doktorunuza danışmakta fayda var bence.
Ocak 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Her emzirmeden sonra bebeğim tuvaletini yapıyor. Bu normal mi?

Evet, normaldir. Emzirme esnasında bebek refleks olarak dışkılayacağı gibi sonrasında da dışkılayabilir. Anne sütü alan bebeklerde sindirim sistemi uyarılır ve bebeği dışkılamaya iter.
Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

WC ne demektir?

WC yani tuvalet water closet öbeğinin kısaltmasıdır. Su-dolap anlamına gelir. Günümüzde WC, tuvalet için uluslararası bir simge haline gelmiştir.

Tuvalet

Tuvalet
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.