Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçak Mühendisliği

Uçak mühendisliği, hava ile etkileşimde bulunan araçların ve taşıtların geliştirilmesiyle ilgili mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalının ilgi alanına, uçaklar : uçak, helikopter, savaş uçağı, yolcu uçağı, uzaktan kumandalı (U/K) uçaklar, U/K helikopterler vb. deniz ve rüzgâr taşıtları/araçları: gemi, denizaltı, torpido, yelkenli, paraşüt, rüzgâr gülü, rüzgâr türbini, vb. balistik cisimler: top, gülle, cirit, fırlatmalı diğer spor dalları, göktaşı, vb. kontrollü uçan cisimler: roket, füze, uzay mekiği vb. gibi ürünlerin ve bu ürünlerle ilgili aerodinamik, yapı, kontrol dizgelerinin tasarım, geliştirme ve inceleme (analiz) çalışmaları girer.

Temmuz 2015

Yaşar Kartal @yasarkartal

Havacılık ve Uzay Mühendisliği hakkında bildikleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz zamanlarda uzaya gönderdiğimiz parça için "Ehh.. Ordan burdan aldık birleştirdik. Bizim diye geçiniyoruz. " demek yerine girişimciliğin ve desteğin artması gereken bölümdür.
Ocak 2015

Serkan Akintürk @srknkntrk

Havacılık ve uzay mühendislerinin veya uçak mühendisinin işe başlangıç maaşları hangi bölümde ne kadardır?

Selamlar;
öncelikle durum arkadaşların yazdığı kadar kötü değil. Uçak teknisyeni arkadaşım neden bu kadar agresif cevap verdi onu da anlamış değilim. İşini severek yapmak önemli tabii. Havacılıkta insan hayatı birinci sırada bunu sektördeki herkes bilir zaten. Eğitimlerin ve denetlemelerin çok sık ve ciddi olması bu nedendendir. Ama kalkıp sen bu işi para için yapacaksan uzak dur diyemessin. Kimse hayrına pilot olmaz.kimse hayrına teknisyen veya uçak mühendisi de olmaz.
Kardeşim havacılıkta kendini geliştirmek diğer sektörlerden çok çok daha önemli olduğunu bilirsin. Bu nedenle eğer kendini geliştirmişsen ve kendine bu sektörde güveniyorsan. İş bulabilirsin.
kurumsal ve büyük hava yolu şirketlerinin imkan ve maaşları gerçekten iyi.
uçak mühendisleri 4 bin 5 bin tl ye kadar maaş alabiliyorlar.
bu nedenle çok karamsar olmamanı öneririm.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

ODTÜ'de mühendislik kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Aşağıda ayrıntısını okuyun lütfen.

Odtü elektrik elektronik mühendisliği gerçekten çok yüksek başarı sıralamasında bunu biliyorsundur zaten sıkı bir çalışma gerektiriyor ama bence istikrarlı olursan ve çok çalışırsan her şey olur. Mühendislik için olan puan türü ( mf4 ) fizik matematik ağırlıklı , en çok yüklenmen gereken dersler ygs için sırasıyla matematik, fizik, geometri, kimya sonra da türkçe ya da biyoloji olması lazım sonra sosyal bilimler. Lys için de sayısalda aynı sıra geçerli. Ben ilk başta matematik fizik ve geometri ye yüklen derim bunların katsayısı daha yüksek çünkü ama istediğin bölüm için diğerlerini de hatrı sayılır şekilde yapabilmen lazım. Son olarak olamayacak diye bir şey yok ama eğer odtü olmazsa eğer elektrik elektronik mühendisliğini gerçekten istiyorsan başka üniversiteleri de mutlaka yaz derim.
Ağustos 2014

Ahmet Konurat @ahmetkonurat

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Küçük Uçak Motoru nasıl yapılır?

Yıldız tipi motor, (radyal motor) silindirleri bir daire merkezine karşı sıralanmış motorlara denir. Bu motor türünde tüm piston kolları tek biyel muylusuna
(resimde piston kollarının bağlı olduğu ortadaki döner kısım) bağlı olarak çalışırlar. Yıldız tip motorlarda ateşleme aralığının düzgün olabilmesi için; 4 zamanlıları tek sayıda, 2 zamanlıları çift sayıda silindirli olarak yapılır. Bu tertip şeklinde beygir gücü başına düşen motor ağırlığı 2 kg civarındadır. Bu nedenle uçaklarda ve bazı deniz taşıtlarında rahatlıkla kullanılır.

Uçak
Yıldız MotorNisan 2014

Barış Ekinci @barisekinci

İleride savunma sanayiine üretim yapacak bir şirket kurmak için eğitimimi hangi alanda tamamlamam daha uygun olur?

Gercek dunyada isler bole donmez. Hemen iktidar partisine uye ol. Yavas yavas savunma bakanligindan adam ve cevre edinmeye bak. İsler bole yuruyor.

Senin egitim almana gerek yok zaten memlekete muhendisten bol ne var. Sen onlari bir araya getirecek siyasi guc sahipbi olmaya bak.

Bu bahsettigin isler devlet kontrolunde oluyor ole kafana gore uretim yapamassin yada proje gelistiremessin.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Uçaklar nasıl izlenir?

Uçaklar temelde radarlar ile izlenir. Uçakların kendi konumlarını bildirdikleri sistemler vardır fakat pilot isterse bu sistemi devredışı bırakabilir. Fakat radarda görünmesini engelleyemez.
Mayıs 2013

Zeynel Özger @zeynelozger

Türk Mühendis Serkan Köse'nin buluşu Albatros'un özellikleri nelerdir?

Çok başarılı :). Ben yapmış olmak isterdim :). Özellikle uçak motoru ve pervanelerde düşünülmüş küçük ama faydalı detay çok etkileyici.

Uçak Mühendisliği

Uçak Mühendisliği

Ad ve soyad benzemesi de ayrıca ilginç :).
Mart 2013

Serap Temur @seroop

Telefonlarda uçak modu var, fakat neden belli bir milin üzerine çıkmadan uçak modunda dahi kullanılmaz?

Bu soruya benzer bir soru daha önceden sorulmuştu saniyorum. Kisaca ozetlemek gerekirse telefonlarda bulunan ucus modu ucaklarin inis kalkis disindaki Cruise dedigimiz Düz Uçuş esnasinda kullanilabilir. İnis kalkis sirasinda ucus guvenligi maksimum seviyede tutulur. Yeni nesil ucaklarin tum sistemleri her ne kadar manyetik alan ve radyo sinyallerinden izole edilsede en ufak risk bile bu surede dikkate alindigindan tum elektronik cihazlarin kapatilmasi gerekir. Kazalarin yuzde 60-70 gibi buyuk bir kismi kalkis ve inis esnasinda meydana gelmistir.
Şubat 2013

Bert @Bert

Süpersonik uçakların belli bir hıza ulaşmasından kaynaklanan şok dalgaları nedir? Nasıl oluşur? Uçaklara etkileri nelerdir?

Bugün ses hızına yakın hızlarda uçan uçakların hızları Mach sayısıyla belirtiliyor.( ses dalgaları yayılması konusunda araştırmalar yapan Avusturalyalı bilim adamı Ernst Mach anısına) Deniz seviyesi yakınında 1 225,5km/saat hızındaki uçağın hızı 1 Mach oluyor. 12 metre yükseklikte 2 125km/saat hızındakinin de 2 Mach oluyor.
  • 1 Mach e kadar olan hızlar sübsonik( sesaltı), bunun üzerindeki hızlarda süpersonik( sesüstü) olarak tanımlanıyor.

Daha hızlı uçmak için yapılan çalışmalarda ses duvarı olarak da bilinen şok dalgaları meydana gelebiliyor.

ŞOK DALGALARI: Düşük hızlarda havanın sıkıştırılamaz olduğu bilinir. Hızı az olan bir uçak önündeki hava kütlesine bir sıkışma etkisi yapmaz. Çünkü hava taneciklerinin uçuş yolu sırasında yoldan çekilmeye zamanları vardır. Uçağın hızı artmaya başladığı zaman durum değişiyor. Uçağın yolundan çekilmeye zaman bulamayan hava taneciklerinin hızı ile ses hızında uçan uçağın hızı birbirine eşitleniyor ve bu durumda uçağın önünde bulunan bu hava molekülleri sıkışıp şok dalgalarını oluşturuyor. Bir nevi uçağın hareketine karşı direnç gösteren bir hava duvarına dönüşümü de denilebilir...
Uçağın hızı daha da arttığında bu hareketi engelleyen direnç karşısında daha fazla bir güç gerekmektedir.

Uçak

  • Şok dalgaların oluşması uçak kumandalarını olumsuz yönde etkiliyor çünkü arkasındaki hava akımının dengesizleşmesine neden oluyor.

Bu nedenle çok yüksek hızda uçacak uçakların hava moleküllerinin sürtünmesiyle oluşacak ısıya dayanıklı özel metal alaşımlardan yapılması gereklidir.
Ocak 2013

Zeynel Özger @zeynelozger

Elevator'da bulunan Trim Tab bağlantısının kopması ve hava akımı ile yalpalaması sonucu meydana getirdiği titreşim ile uçağın motorunun susması arasında ne gibi bir bağlantı olabilir?

Böyle bir olayı ben de hiç duymadım. Ancak, bu bağlantının kopması uçağa büyük yunuslama hareketleri yaptırabilir, bunun sonucunda hücum açısının çok artması, motorun çalışma zarfının dışına çıkılmasına, bu da kompresör stall'u veya flame out(motor durması)' a neden olabilir.
Aralık 2012

coskuntasdemir.net'>Coşkun Taşdemir @Coskun

Quadrotor denilen 4 pervaneli insansız hava araçların ticari olarak kullanım alanları neler olabilir?

Gelecekteki kullanım alanlarına örnekler de içeren güzel bir TED konuşması aşağıda:

Mart 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Uzay mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar?

Genel Bilgi:

Uzay Mühendisliği, dünya çevresindeki hava-uzaydan ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı maçlayan bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisleri sivil ve skeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden, görev ve yol planlarını  esaplayan, sürekli kontrol ederek, görevlerini yerine yetirmelerini sağlayan mühendislerdir. Ayrıca, hava-uzay  araçlarında yapılacak bilimsel ve teknolojik amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde de görev alırlar.

 
Uzay Mühendisliği Bölümü 1983 yılında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile eş zamanlı olarak kurulmuştur. Bölümün misyonu ulusal ve uluslar arası düzeyde endüstri ve araştırma kurumlarında üretim, uygulama ve Ar-Ge çalışmalarında başarı ile görev alabilecek, yaratıcı düşünce yapısına sahip ve kendini geliştirmeye yönelik öğrenme yetisini kazanmış, sosyal nitelikleri kuvvetli, çevreye duyarlı ve çağdaş mezunlar vermek, ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üretimini sağlayacak bilimsel ve uygulamalı araştırmalar yapmak, bunları yayınlamak ve kullanıma sokmaktır. Bölüme her yıl ÖSYM kanalı ile 50 öğrenci alınmaktadır. Eylül 2007 itibariyle dil hazırlık sınıfı dahil toplam 203 lisans öğrencisine eğitim verilmektedir. Bu eğitim kapsamında bölüm öğrencileri her yıl bir uydu prototipi tasarlayıp üretmektedirler. Öğrenciler istedikleri ve gerekli şartları sağladıkları taktirde İTÜ içerisindeki diğer bölümlere yatay geçiş yapabildikleri gibi, diğer mühendislik bölümlerinde ÇAP (Çift Anadal Programı) öğrenimi yaparak 2 diplomayla mezun olabilmektedirler. Bunun yanı sıra farklı alanlara ilgi duyan öğrencilerimiz bu alanlarda yandal programlarına katılarak ilgili oldukları konularda dersler alabilirler. Mezunlarımız Dünya'daki tüm üniversiteler ve kuruluşlarca tanınan 'Uzay Mühendisi' unvanını alırlar.

Uzay Mühendisliği Bölümünde 4 profesör, 3 doçent, 5 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi  ve  11 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Öğretim elemanları, her yıl düzenli olarak dünyanın önde gelen üniversitelerinde misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak görev almaktadır.

Bölüm, TUBITAK-UZAY, TAI, TEI, THY, TURKSAT, Aselsan, Havelsan, Kale-Altınay, Kaletron, Arçelik, Cadem, Figes, Teknotasarım, KM-TEK, Turbomeca gibi ulusal ve uluslararası, yüksek teknolojili kuruluşlarıyla yakın ilişki ve işbirliği içindedir.

Uluslararası Eşdeğerlik:

Bölüm, ABET(Accreditation Board for Engineering and Technology) 2000 ölçütlerine göre değerlendirilmiş ve eşdeğerlik almıştır.


Daha fazla

34 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.