Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ulaşım (Türkiye)

Türkiye Sorunları

Ulaşım, bir nesneyi (veya bir bilgiyi) bulunduğu yerden farklı bir yere aktarmadır. Köyler, şehirler, ülkeler arasında bir yerden bir yere gidiş geliş demektir. Karayolu ulaşımı, denizyolu ulaşımı, havayolu ulaşımı ve demiryolu ulaşımından oluşmaktadır.

Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Bedensel engellilere özel karavan bulabilir miyim?

Bu firma bedensel engelliler için özel karavan üretiyor:
saly.com.tr/saly/ozel.asp
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Motosiklet kullanımının yaygınlaştırılabilmesi için ne gibi çalışmalar yapılabilir?

2'den fazla tekerlekli motorlu araç kullananlara trafik ahlakı eğitimi verilebilir.
Ağustos 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

OGS yerine getirilecek HGS nedir?

Şimdi bildiğiniz üzere köprü ve otoyollar özelleştiriliyor hatta özelleştirildi e tabi onların da para kazanması lazım ogs alırken para ödedik şimdi bir de hgs ye ödüyoruz habire birilerinin eli cebimizde
Ağustos 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

Ulaştırma Bakanlığı görevini yerine getirebiliyor mu?

Dinleme skandallarına bakılırsa bilgileri birilerine ulaştırdığı belli
Temmuz 2013

Redeye, bir soruya yanıt verdi.

Ulaştırma Bakanlığı görevini yerine getirebiliyor mu?

Bilişim konusunun ayrı bir çatı altında yapılandırılması gerektiğini görüşünü savunanlara rastladım. Bana makul göründü.
Haziran 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Ulaştırma Bakanlığı görevini yerine getirebiliyor mu?

Ulaştırma Bakanlığı, bir ülkenin hava, deniz ve kara ulaşımını yönetmekle ve düzenlemekle görevli olan bakanlıktır. Kanaatimce bakanlık, son senelerde yapılan en güzel işleri yapmaktadır. Sadece kara değil deniz ve hava yoluna dair projeler de bu bakanlığın görevleri içindedir. Son zamanlarda açılan havaalanları ve uçak biletlerine çekilen ayarlari hava yolu ulaşımının kullanılabilirliğini arttırmaktadır. Ayrıca deniz yolu ulaşımı için de rekabetin ve seferlerin arttırılması, bu konuda çok mühimdir. Kara yolu ulaşımında da alternatif yollar ve araçlar oluşturulmakta ve insan ve araç trafiği azaltılmaya çalışılmaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki nüfus yoğunluğu, tüm çalışmaların değerini azaltsa da çalışmaların iyi yolda olduğunu düşünmekteyim.
Mayıs 2013

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

OGS yerine getirilecek HGS nedir?

 • Çipli bir yapışkandır. Aynı OGS gibi ön camın iç tarafına yapıştırılır
 • KGS yerine gelmiştir ve artık köprülerde arabalar durarak ödeme yapamayacaklardır.
 • OGS'lerin bazen okunmamasına karşı gelecek kesin bir çözüm gözüyle bakılıyor.
 • İşin aslı sistemi sürekli değiştirerek vatandaşın cebindeki parayı almak. (Bkz: akbilden kartlı sisteme geçiş)
Mayıs 2013

Ayşe İhsan Zeybekoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Antalya'dan Fethiye'ye otobüs ile gidebilir miyim?

Evet, dağ yollarından gidebilirsiniz eğer yaylalara kadar virajlar içeren yolu göze alırsanız harika bir serinlik ve yayla manzarası sizi bekliyor olacak yukarıda. Tabi yazın :)
Mart 2013

Serkan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Trafiğe Çözüm Önerileri - 1. Deneme

Özellikle İstanbul trafiği herkes tarafından bilinen bir şeytan. Gnel olarak büyük şehirlerin de ortak problemi. Buna bazı önerilerde bulunacağım yazı dizime başlıyorum. Burada bahsedeceklerim küçük ekiplerin gerçekleştirmesi çok zor öneriler ancak yine de belki birilerine ilham verir.

Potansiyel Destekçiler:
 • Belediyeler
 • Devlet
Problem:
 • Büyük şehirlerde yaşanan -özellikle yoğun kullanılan yollarda- trafik problemi
Amaç:
 • Trafiğin yoğun olduğu saatlerde, bu yoğunluğu olabildiğince azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak
Çözüm Önerisi (Proje):
Tüm şehirde belediye öncülüğünde araçlara zorunlu olarak yerleştirilecek takip (GPS) veya mobil yazılım (araç hareket ettiği anda otomatik olarak açılmak zorunda) sistemleri ile araçların potansiyel gidiş güzergahlarının tespit edilmesi ile araç yolculuk datalarının toplanması gerekiyor öncelikle. Bu verilere; isteğe bağlı olarak kullanıcıların hedef olarak gidecekleri yeri kaydederek o yöne doğru yola çıktığını merkez birime bildirmesi gerekiyor. Elimizde yola çıkan herhangi bir aracın nereye ve ortalama olarak hangi güzergahları kullanarak gitmek istediği bilgisi var. Bir de hedef güzergahlara, dolayısı ile ana arterlere katılımın aracın bulunduğu mevkiye göre nerelerde olduğunu da biliyoruz. Şimdi bu verileri birleştirip anlık olarak işleyecek bir veri işlem merkezimizde bu verilere trafik ışığı verilerini de ekleyelim :).

Ana arterlere katılmak isteyen tahmini anlık araç sayısını biliyoruz. O an nerede olduklarını da biliyoruz. O halde araçların topluca bulundukları yerlerden ana arterlere ulaşana kadarki süreçlerde trafik ışıklarını anlık olarak düzenleyerek ana arterlere olan katılımı araç/dakika bazında ayarlayabiliriz. Sistem, gerçekleştirmesi zor bir sistem ancak devlet öncü olursa ve zorunluluklar getirilirse gerçekleştirilebilir. Bilgisayarların işlem kapasitesi gözönüne alındığında anlık olarak bu hesaplamayı hızlıca yapabilecek ve trafik ışıklarını şehirin belirli bölümlerinde birbiri ile bağlantılı olarak kontrol edecek bir sistem kurulabilecek kadar teknoloji ilerledi. İnsanların trafik ışıklarına şikayet etme ihtimalleri de onu kişiselleştirmedikleri için daha azdır üstelik.

Trafik (İstanbul)

Sorunlar:
 • Kullanıcıların kişisel gizliliği (araçların takip edilmesi durumu): Zorunlu olarak terminal yerleştirmek yerine her sokağa araç/15sn bazında ölçüm yapacak sensörler yerleştirilebilir
 • Araçlara takılacak cihaz maliyeti: Bunu devlet ya da belediye üstlenmek zorunda ancak buraya harcanacak paraya karşılık trafikten kaynaklanan zararın önlenmesi durumu var
 • Aksaklık durumunda sistemin anlık olarak normale dönmesinin yaratacağı vahim durum. Bu durumda aksaklık giderilene kadar insanların yaşayacağı çile çok vahim olacaktır.
Ocak 2013

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Antalya'dan Fethiye'ye otobüs ile gidebilir miyim?

Batı Antalya Tur ile yeni vatandan gidebilirsiniz.

Antalya

Detaylı bilgi için: batiantalyatur.net/?bid=197682
Haziran 2012

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha fazla

18 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Toplu Taşıma

14 Kullanıcı   4 Soru   10 Yanıt

Deniz Ulaşımı

9 Kullanıcı   6 Soru   5 Yanıt