Bilmek istediğin her şeye ulaş

VB (Programlama Dili)

Programlama Dilleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Temmuz 2015

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Masaüstü uygulama geliştirmek için hangi programlama dilini önerirsiniz?

Windows için C#, OSX için Swift. Bir kere yazayım ikisinde de çalışsın dersen, Java ile masaüstü yazılım hazırlamak, hem çok zahmetlidir (Java zahmetli bir dildir çünkü), hem çok uzun sürer. Benim tavsiyem biraz farklı olacak: HTML+CSS+JS öğren, bunun yanına Bootstrap ve jQuery kat, ve nwjs.io kullanarak her platformda çalışacak ve hepsinde aynı görünecek bir masaüstü uygulama yaz. Süreyi atıyorum; aklındaki yazılımı Java ile yazman, öğrenme süresi ve geliştirme süreci dahil 6 ay sürecekse, aynı şeyi HTML+CSS+JS+Bootstrap+jQuery+nwjs ile, öğrenme süresi ve geliştirme süreci dahil 5 ay sürer.

Karşı çıkacaklara birkaç rakam (karşılaştırmalı) :
Java öğrenmek: Başlangıç seviyesine ulaşmak 1 ay, orta seviyeye ulaşmak 1 yıl, Swing öğrenmek 6 ay.
HTML öğrenmek: herşey dahil 1 ay.
CSS öğrenmek: herşey dahil 1 ay.
JS öğrenmek: Başlangıç seviyesi 1 hafta, orta düzey 1 ay, ileri düzey 1 yıl.
jQuery öğrenmek: tamamı 1 ay.
Bootstrap öğrenmek: tamamı 2 gün.
nwjs öğrenmek: 1 ay.

Java öğrenmek çok uzun, zahmetli, ve sancılıdır. Üstelik Java öğrendiğinde Android için yazılım geliştirebilir hale gelmezsin; ama HTML+CSS+... Öğrendiğinde web siteleri de yapabilecek bir hale gelirsin. Ona bir de Meteor çatısını katarsan webde her türlü işini görürsün.

Tecrübelere dayanarak konuşuyorum. Java ile cebelleşeceğine web teknolojilerine odaklan, daha az saç dökersin :)
Eylül 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Facebook benzeri bir site yapmak için neleri bilmek gerekir? Nelere ihtiyaç duyarız?

Bir sürü konusunda uzman insana ihtiyacın olduğunu bilmelisin. Bunlara ihtiyacın olur. Artık o garajda bir kişinin yazdığı sistemlerle dünyayı götürdükleri zamanlar geçti. Artık İnternet projeleri yatırım istiyor, kalifiye çalışan, yönetim, organizasyon istyor.
Eylül 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Facebook benzeri bir site yapmak için neleri bilmek gerekir? Nelere ihtiyaç duyarız?

Bence çıkış noktasında hata var, Facebook benzeri bir site yapılmamalı. Facebook zaten Twitter'la beraber sosyal medya oluyor. Yapacağınız her site başarısız olacak. Değişik fikirler lazım. Tamam inploid'de birçok yabancı siteye benzer bir site ama yine de içerik açısından özgün. Siz de özgün bir proje gelirştirmelisiniz ki başarılı olsun. İnsanlara ihtiyacı olan değişik bir şey vermelisiniz. Müzik olabilir, Youtube Türkçe müzikte kısa kalıyor ya da başka bir şey olabilir mesela kadınlar için yurdumuzdaki tüm ayakkabıcıları bir çatı altında toplayabilirsiniz. Bakın amaç Facebook değil de yemeksepeti gibi başarılı bir site üretmek olmalı. Fikir varsa kodlaması problem olamayacaktır... .
Eylül 2014

Sinan D, bir soruya yanıt verdi.

Hacim olarak facebook benzeri bir yapı oluşturmak için, iyi derecede veritabanı bilgisi, bigdata ve iyi derecede network bilgisi gerekir ki bunlar en en temel konular, sadece kullanıcı denetimi için bile çok sayıda insan gereken bir işi, bi kaç kişilik ekiplerin yaptığı işler gibi düşünmek hata olur.

fonskiyonel anlamda facebook benzeri bir iş yapmak için ise, CRUD işlemleri yapacak kadar veritabanı bilgisi ve orta-üst seviyede yazılım geliştirme bilgisi yeterli olacaktır.
Temmuz 2013

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Neden fonksiyonel programlama, nesneye yönelik programlamadan daha üstündür?

Ben de fonksiyonel programlamanın nesneye olan üstünlüğünü de nereden çıkardın diyecektim ki kendin cevabını okudum :) Fonksiyonel programlama ihtiyacı karşılasaydı nesneye yönelik programlama hiç doğmazdı. Oturup baştan C'yi düzenleyerek C++'ı ortaya çıkarmazlardı.
Temmuz 2013

Nhgh Hhgh, bir soruya yanıt verdi.

Önerebileceğiniz nesne yönelimli programlama dilleri hangileridir? Neden?

İlk önce kendine şu soruyu sor. Ne için bir programlama dili öğreniyorsun kullanacağın alana göre bu değişir. Eğer sadece hobi olarak öğrenmek istiyorsan Python gayet basit ve güzel bir dildir, önerilebilir. C#'da çok zor değildir öğrenebilirsin. Android uygulaması falan yazmayı düşünüyorsan Java öğren. Tercih senindir.
Temmuz 2013

Ahmet Faik, bir soruya yanıt verdi.

Bence nesne yönelimli programlama önerilmeli mi bu sorgulanmalı :)
Haziran 2013

Volkan Yıldırım, bir soruya yanıt verdi.

Pascal kolay kullanışlı ve iyi dereceli bir yazılım dilidir c++ ve c# anlamam uzun zaman aldı ama pasalı çok kısa sürede anladım ve bu yönde iyi yerlere geldim :D
Haziran 2013

Sadık Dereköy, bir soruya yanıt verdi.

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim ve 3. sınıfa geçtim. Bölümde bayağı programlama dili üzerinde duruldu. İlk sene Java(bizden sonrakiler C ), 2. sene ilk dönem Python 2. dönem C# ve Matlab gibi diller gördük 2 sene içerisinde. Senden birçok programlama dilini temel düzeyde anlattıktan sonra bir programla dilinde kendi çabanla uzmanlaşman beklenir.
Programla dillerini denemeyi tavsiye ediyorum. Hangisi hoşa giderse o kullanılmalı. Ben üniversitede ilk sene Java ile uğraşıyordum. İkini sene liseden de aşina olduğum C# programlama dilinde uzmanlaşmaya başladım ve gayet de memnunum. Visual Studio gibi bir IDE'sinin olması en büyük avantajlarından biri.
Haziran 2013

Ramazan Esen, bir soruya yanıt verdi.

JAVAiletüm platformlarda çalışabilen, aklına gelebilecek her şekilde yazılım geliştirebilirsin.
C# ile Windows platformuna bağımlı kalırsın. (Mono ile birlikte linuxta çalışır duruma geldi )
JAVA IDEleri yetersizdir (Eclipse ve Netbeans), Visual Studio çok gelişmiş bir IDEdir.
JAVA ile bir arayüzü yaparken çok uğraşırsın ,C# ta Visual Studio sayesinde çocuk oyuncağıdır.
JAVA ile yazdığın yazılımı C# ta daha kısa sürede yazarsın.
JAVA ücretsiz , c# ücretli
JAVA Bilen az, C# bilen tonlara insan var :)
JAVA daha kurumsal büyük çaplı projelerde tercih edilir, C# daha küçük ama daha çok projelerde tercih edilir.
JAVA daha zor, C# daha kolay öğrenilir (deniliyor:)

bence zaten OOP mantığını biliyorsan önce C# öğren sonra zaten JAVA öğrenmek o kadar zor olmaz.

daha detaylı farkları görmek için bkz : elektrikport.com/teknik-kutuphane/java-m-c-m-sorusu-yanta-ul...
Daha fazla

15 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.