Bilmek istediğin her şeye ulaş

Verimlilik

Verim

Verimlilik şu anlamlara gelebilir:

Ocak 2013

June @june

Sosyal medya çalışanların verimliliğini düşürüyor mu?

Şu an işyerindeki sorunları çözmek yerine burada soru yanıtlamayı tercih ediyorsam; evet verimlilik sanırım düşüyor biraz :)
Kasım 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Verimlilik ve yaratıcılığı geliştirmek için günlük alışkanlıklar nelerdir?

Verimliliği arttırmak için her zaman düzenli ve planlı bir şekilde ilerlemek gerekir.Yaratıcılığı geliştirmekse daha zordur.Öncelikle farkındalık seviyeniz üst düzeyde olmalı ve her anı gözlemleyerek değerlendirmeler yapmalısınız.Her zaman yeniliğe açık olmalı ve bu yeni durumları kontrol altına alabilmeyi öğrenmelisiniz.Bence en önemlisi yanılmayı ve kaybetmeyi göze almalısınız.

Haziran 2012

Aykut Kardaş @unknow

İş etüdü nedir?

İş etüdü, gelişme olanağı yaratabilmek amacıyla, belirli bir olayı ya da etkinliği ekonomiklik ve etkenlik yönünden etkileyen tüm kaynakları ve etmenleri dizgesel olarak araştırmaya yönelik ve insan çalışmasını geniş kapsamda inceleyen bir teknik olup özellikle Metod Etüdü ve Zaman Etüdü teknikleri için kullanılan genel bir terimdir.
İş etüdü verimlilikle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle mevcut kaynaklardan sağlanacak üretimi, çok az ya da hiç yatırım gerektirmeksizin, arttırmak amacıyla çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
Haziran 2012

Aykut Kardaş @unknow

Verimlilik nedir?

Belirli bir üretim miktarı (çıktı) ile bunu elde etmek için kullanılan faktörler (girdi) arasındaki orandır. Çıktı - Girdi şeklinde ifade edilir.
Mayıs 2012

Özge Can Balaban @artemis

Laptoplarda pil ömrünü arttırmak için neler yapılabilir?

Sayın @lorquina'nın da bizlerle paylaştığı maddelere katılıyorum. Temizlik konusuna gelince hazır hava kanallarına ulaşılmışken (o temizlik için bilgisayarı oldukça dağıtmış olmanız gerekiyor) CPU ve GPU üzerindeki soğutma kütleleri de yerlerinden çıkartılarak alttaki kurumuş olan termal macun tamamen temizlenip yenilenmeli. Eğer bilgisayarınız eskimişse aslında ısıyı ileten bakır boruları da değiştirmeniz gerekir; o boruların içinde az miktarda su ve metal yünü bulunur. Su, zamanla borulardan kaçar ya da çevresindeki metale paslandırarak bağlanır, boruların soğutma işlevi azalır. Hazır bu kadar derine dalmışken soğutucu motorunun arka yüzeyinin merkezindeki etiket orta kısmı açıkta bırakacak şekilde maket bıçağıyla kesilmeli ve motor aksına bir damla dikiş makinesi yağı damlatılmalı. Ardından deliği yapışkan bantla tekrar kapatmalısınız ki toz girmesin. Bu kısmı insanlar genellikle serviste yaptırırlar ama garantisi bitmiş bir laptop'ı siz de açarak bu tamiratları yapabilirsiniz; bir miktar teknik anlayış ve bilgi gerekli tabii mesela tornavida kullanmayı bilmelisiniz, söktüğünüz her parçayı tekrar yerine takabilmelisiniz (ben bunun için karmaşık işlemlerden önce bölgenin bir fotoğrafını çekiyorum, bugüne kadar hiç dönüp bakmam gerekmedi ama her an gerekebilir). Bu tür bir bakım için modelinize uygun bir Youtube videosu bulmalısınız ki her marka ve model için bulunabiliyor. Bir bilgisayar tornavidasına ihtiyaç duyarsınız (mutlaka en az bir vida normal tornavidalarla ulaşamayacağınız derinlikte yapılıyor) ki o da 5 TL'ye markaya özel olmayan servis hizmeti veren dükkanlardan alınabiliyor, ayrıca o dükkana gitmişken bir de termal macun almalısınız, fiyatı 10 TL olur. Bir de yarım saatinizi ayırıp izlediğiniz videoyu takip ederseniz, bakım işleminiz 15 TL'ye ve yarım saatte hallolmuş olur. Neyse teknik yeterliliğine güvenmeyenler bu kısmı parasını vererek serviste yaptırmalılar.

İhtiyaç duymadığınızda yani laptop prize takılıyken bataryayı makineden ayırırsanız ömrü de uzar. Yalnız bu yöntemin iki dezavantajı vardır:

  • Elektrik kesilirse aletiniz kapanır, kaydetmediğiniz her şey yok olur
  • Bataryayı sökme takma işleminde açmanız gereken kilit ve bataryanın yuvası yalama olur, sonuçta bu parçalar sadece nadiren kullanılma amaçlı nispeten zayıf üretilmiştir.
Disk birleştirme işleminin hız kazandırdığı rivayet ediliyor, teorik olarak kabul de ediyorum ama pratikte bir yararını gözlemlemedim. HDD'lerde yapabilirsiniz, bir zararı olmaz. Yalnız SSD'leri o işlemin bozacağı ve SSD'lerin birleştirmeye ihtiyaç duymadığı yaygın olarak bilindiğinden kıymetli SSD'nize öyle bir işkence yapmamanızı tavsiye ederim (gerçi SSD'nin ne olduğunu bilen ya da bilgisayarında SSD'si olanlar bu yazacaklarımın hepsini zaten biliyorlardır :).

Sayın @lorquina'nın da belirtmiş olduğu arka planda çalışan gereksiz programlar seçeneği de güzel. Onları kapatmak için Başlat'a tıklayın ve MSconfig yazın (XP için Başlat/Çalıştır açılan pencereye msconfig.msc yazılıyor), ardından Enter. Açılan programda Başlatma sekmesini seçin ve otomatik başlatılmasını gereksiz bulduğunuz programların solundaki çentiği kaldırın. Burada tavsiyem, sadece bildiğiniz programların çentiğini kaldırın, bilmedikleriniz sisteminizin çalışması için gerekli yazılımlar olabilir.

Laboratuvar

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nde "Güç Tasarrufu" modunu seçerseniz de bataryanızı daha uzun saatler ya da dakikalar kullanabilirsiniz.
Ayrıca Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem'de Gelişmiş sistem ayarları sekmesi - Performans/Ayarlar tuşunda şu seçenek de performansı arttırarak, daha az ısı üreterek daha fazla iş yapılmasını sağlayacaktır (ben burada sadece "Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan" çentiğini açıyorum ki masaüstü arka plan resmim güzel görünsün. Yoksa Windows masaüstündeki klasörlerin etiketlerinin altını lacivert boyuyor. Bir de Simgeler yerine küçük resimler göster" seçeneğini seçiyorum ki fotoğraflarımı klasörlerin içinde direkt görebileyim) :

Laboratuvar


Ardından Uygula, Tamam ve Tamam

Bir de Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Kişiselleştirme'de temalardan Windows Klasik'i seçerseniz de bilgisayarınız değerli batarya ömrünü gereksiz görsellere harcamak yerine işiniz ya da eğlenceniz için harcayacak ve daha az batarya tüketecektir.

Laboratuvar
Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses bölümünde Sistem seslerini değiştir seçeneğiyle şu pencereyi açıp gösterilen ayarı (Ses Efekti sekmesinde, Ses Düzeni "Ses Yok" seçeneği) yaparsanız sisteminiz gereksiz seslere de enerji harcamayı bırakacaktır (burada tabii illa ihtiyaç duyuyorum dediğiniz sesler varsa onları açık bırakıp diğerlerini teker teker de kapatabilirsiniz):

Laboratuvar

Bu ayarları yaptığınızda bilgisayarınız %20 kadar performans kazanacak ve aynı iş miktarında %20'ye yakın batarya tasarrufu da yapacaktır.
Mayıs 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Çabuk bozulan kulaklıkların ömrünü nasıl uzatabiliriz?

Kulaklıkları işi bittikten sonra çantaya atmaktan oluyor aslında problemin temeli. Orda nasıl oluyorsa oluyor o kablolar bir şekilde yumak oluyor.

Bunun için;
Elektronik


  • Kulaklıkları gelişigüzel bir şekilde çantaya koymaktan vazgeçmemiz lazım.
  • Kulaklıkların tam giriş yaptığı soket (resimdeki) kıvrıldığı ya da zedelendiği zaman kulaklık işlevini yitiriyor.kulaklığı toplarken,oradan bir boşluk bırakarak toplamaya çalışın. 
  • Kullanırken yine o soketi kıvırmamayı deneyin.
  • Bir metal ufak kutunun içinde saklayabilirsiniz. işiniz bitince oraya koyarsanız sorunu en aza indirirsiniz aslında.
Mayıs 2012

Anıl @jrguitarist

Uzay turizmi ne durumda?Yakın gelecekte böyle bir tura katılabilecek miyiz?

Ben geçen gün gazetede okumuştum uzaya seyahat yapılacakmış. hatta isim almaya başlanmış bile.Haberi ilginç kılan ise isim yazdıran kişilerden ikinci sıradaki kişi Fenerbahçe eski başkanlarından Ali Şen'in olmasıydı.Zannedersem çok pahalı bir tur olacaktır ki listede ismi yazılı olan oldukça sayılı kişi var..
Mayıs 2012

Hatice Erin @haticeerin

Kariyerinde istediği konumda bulunmadığını düşünen bir kişi hangi kitapları okumalıdır ya da hangi aktivitelere katılmalıdıdır?

Bu aslında kişinin nitelikleri ve bulunduğu konumun objektif bir şekilde karşılaştırılmasıyla değerlendirilebilir.Eğer bir insan kaliteli ve aranılan bir elemansa o zaman illaki hakkettiğini bulacaktır.Kendi niteliklerini arttırmalıdır.Eğer kendi işiyle ilgili bütün donanıma sahipse insan kaynakları,psikoloji gibi alanlarda kendini geliştirerek farklı bakış açıları kazanabilir.Ama şunu da unutmamak gerekir,Ahmet Şerif İzgören'in de dediği gibi;hiç kimse iş hayatında asansörle yükselemez,bir iner bir çıkarsınız,bir bakarsınız bir süre sonra istediğiniz yere gelmişsiniz.
Mayıs 2012

Buse Sonugelen @BuseSngln

Tasarruf ve verimliliği arttıran akıllı şebekeler (smart grid) hangi alanlarda kullanılabilir?

Güneş panelleri, rüzgar türbinleri vb. yenilebilir kaynakları ile şebekeye elektrik satmaları için smart grid uygulmalarına ihtiyaç var. Ayrıca smart grid enerji dağıtım şebekesinin verimini arttırmak ve kullanıcıları bilinçlendirmek için kullanılmakta.
Şubat 2012

Redeye @Redeye

Farklı hizmet sağlayıcıların koordinasyonu, entegrasyonu ve yönetimi nasıl gerçekleştirilir?

Bu bahsettiğiniz şeye Proje Yönetimi deniyor. İş programı, bütçe ve fon yönetimi konularına hakim olmak ve bu konularda belli bir eğitim almış olmak gerekli. Ayrıca sözleşme hukuku bilgisi ve sözleşme yönetimi tecrübesi de gerekir. Tek başına yapılması zor bir iştir. Kısacası, çok donanımlı bir ekiple beraber başarıya ulaşılabilir.
Ekipte şu pozisyonlar kritik önem taşır:

  1. Scheduler/Planner
  2. Cost Controller/Project Accounting
  3. Contracts Engineer
  4. Document Controller

Aralık 2011

İlginc Adam @ilgincadam

Kaizen nedir? Büyük şirketler Kaizen uygulamasını personelini bilinçlendirmek için nasıl kullanabilir?

Daha iyiyi yapabilme kavramı Kaizen felsefesini en iyi açıklayan sözlerden biridir. Kaizen'i sadece iş hayatında değil hayatınızın her alanında uygulamaya geçirebilirsiniz. Kaizen nedir diyecek olursanız Kaizen, daha iyisini yapabilmek için sürekli çalışmak ve mükemmele ulaşma arzusudur diye tanımlayabiliriz. Kaizen Japonca kökenli bir kelimedir. Kelimenin Japonca da anlamı “daha iyisi için değişmek”, “gelişme” dir. Japoncada kai "değişim", zen ise "daha iyi" anlamına gelmektedir.

Şubat 2011

Emel Gerçek @cenin

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

REM uykusu ayrıca gereklidir. Uykunun bu kısmı rüya gördüğümüz kısım.. Yapılan belli araştırmalar gösteriyor ki REM uykusundan tekrarlı bir şekilde mahrum kalan insanlar depresyon belirtileri gösterirler, huzursuz ve gergin olmaya başlarlar.. REM uykusunun ve görülen rüyaların hayatımızda olup bitenleri sindirmeye paketlemeye yardımcı olma işlevi vardır.. 

15 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.