Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veritabanı

Yazılım

Veritabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha çok bu anlamda kullanılmaktadır. Veritabanı yazılımı ise verileri sistematik bir biçimde depolayan yazılımlara verilen isimdir. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Veritabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli olduğu zaman ulaşabilmek esastır. İndeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitapların aynı kapağa sahip olduğunu düşündüğünüzde kütüphane kullanıcılarının ne kadar çok işi olacağını tahmin edersiniz. Bir veritabanı bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi olduğu gibi , aynı zamanda kütüphanenin kendisidir. İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems - RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır. Oracle veritabanı da bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir

Ocak 2012

Ufuk Aktaş @Ufukakts

En güvenilir veritabanı hangisidir?

DBA'a göre değişir. Sen yetkileri iyi vermezsen hiçbir sistem güvenli değildir. Ayrıca "En güvenli sistem, fişi çekili sistemdir" alıntısını da hatırlatırım.
Mart 2015

Unluckypod @unluckypod

Mart 2015

Unluckypod @unluckypod

Web sitesi veritabanı yedekleme yöntemleri nelerdir?

Cpanel > phpmyadmin > sql dışarı aktar yolu izlenebilir

veya cpanel yedekleme sihirbazı da kullanılabilir

siteniz wordpress ise backup eklentileri kurulabilir

kolay gelsin
Ekim 2014

Aydın Mutlu @duffresne

İngilizce sözlük yazılımı yapıyorum. Veritabanı olarak SQL Server kullanıyorum. En hızlı çalışacak tablo yapısı sizce nasıl olmalıdır?

Tablodan veri çekme işlemini performanslı hale getirmek için cevap verecek olursam, index'leme konusunu inceleyebilirsiniz. Tablo üzerinde çalıştıracağınız SELECT cümlelerinde hangi alanlar üzerinde koşul (WHERE) yazdığınızı analiz ederek bir strateji geliştirebilir ve hangi alanları indexlemenin uygun olduğunu bulabilirsiniz.
Örneğin;

Code
SELECT * FROM Dictionary 
WHERE Field1 = @param1


Diyelim ki Field1 isimli alan üzerinden sıklıkla sorgu yapıyorsunuz. Öyleyse ilgili alanı index'leyerek sorgu sonuçlarının daha kısa sürede getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Birkaç türde daha Index'leme mevcut. Bunlardan bir diğeri de filtered index.
Diyelim ki tablonuzda Status isimli bir alan var ve kayıtların durumlarını tutuyor. Elinizde de Active anlamına gelen 1 değerinde bir Status bilginiz var ve tablo üzerinde gerçekleşen sorguların çoğunluğu bu Status değerine uyan kayıtları getirmek üzerine.
Örneğin;

Code
SELECT * FROM Dictionary
WHERE Status = 1 AND Field1 = @param1

Eğer Status alanı üzerinde bir filtered index oluşturursanız ve index'e koşul olarak 1 değerini verirseniz yukarıdaki sorguyu çalıştırdığınızda SQL Server bütün tabloyu değil yalnızca index'leme sonucu oluşan veri kümesinde yer alan alanı tarar.

Kısacası, veri çekme işlemi için öncelikle indexleme konusunu araştırabilir / uygulayabilirsiniz.

Veri kaydetme (INSERT) işlemlerini hızlandırmak içinse önerebileceğim yollardan biri tablodaki Id alanının tipi ve default value tanımı üzerine olacaktır. Eğer tablodaki Id alanının tipini integer yaparsanız INSERT işlemleri daha performanslı olacaktır. Fakat Id alanını uniqueidentifier tipinde tanımlamanız gerekliyse, yeni bir uniqueidentifier verisinin oluşturulması için geçen zamanı kısaltmak için Id alanının default value değerini NEWSEQUENTIALID() olarak tanımlarsanız NEWID()'den daha hızlı sonuç alırsınız.
msdn.microsoft.com/en-us/library/ms1897... .
Eylül 2014

Orhan Tutum @zertel

MySQL'de son satır nasıl seçilir?

Siz gerekeni yapmışsınız zaten ama ek olarak
SELECT LAST(ID) AS son ...
kullanabilirsiniz
Ağustos 2014

Melahat @melahat

JSOUP ile veri çekip veritabanına çekilen veriyi yazma işini anlatmak için büyük konu başlığı ne olmalıdır. Yani bunu yapan kişi ne yapmıştır iş adı olarak?

JSOUP ; java tabanlı bir HTML Döküman Parsing Kütüphanesidir. Öncelikle Terimleri doğru yerlerine koyalaım. Pars Edilen verinin daha sonrasında JDBC gibi bir Database operasyonları nesneleri ile Database e kayıt edilmesi ikinci faz olarak değerlendirlebilir.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Sitelerin kendileri için özelleştirilmiş veritabanı ve framework olayı nedir? Nasıl özelleştiriyorlar?

Nesne yönelimli programlama tekniği size problemleri kendi tasarladığınız nesneler hiyerarşisi içinde çözmenizi ve nesnelere kendi tasarladığınız çözüm yöntemlerini/kurallarını uygulamanıza olanak verir.

Kendi ürettiğiniz çözümleri tekrar kullanılabilir bir şekilde paketlediğinizde kendi çözümlerinizi üretmiş ve kendi kütüphaneninizi yazmış olursunuz.
Ocak 2014

M. Serhat Köroğlu @Srht

Nosql veritabanını ne zaman-nasıl kullanmalıyım?

NoSQL sistemleri yüksek erişilebilirlik sunarlar. Okuma ve yazma performansları olarak RDBMS’lerden göreceli olarak daha performanslı olabilirler. Özelliklerinden dolayı yatay olarak genişletilebilirler. Binlerce sunucu birarada küme olarak çalışabilir ve çok büyük veri üzerinde işlem yapabilirler. Esnek yapılarından dolayı programlama ve bakım anlamında kolaylık sağlarlar. Farklı özelliklere sahip bir çok implementasyon arasından seçim yapma şansınız vardır. Çoğu açık kaynaklı ve bulut bilişime uygun olduğu için maliyet anlamında avantajlıdır.

Öte yandan RDBMS sistemlerini kullanan uygulamaların NoSQL sistemlere taşınması başlangıçta zor olacaktır. Veriler başarılı bir şekilde taşınsa bile bağlantı (join) kullanan kodların değiştirilmesi gerekicektir. Aynı şekilde sorgu tabanlı veri erişimi yerine anahtar tabanlı veri erişimi sağlamak gerekebilir. Ttransaction kavramı bulunmadığı için veri kaybı sözkonusu olabilir. Veri güvenliği konusunda da RDBMS’ler kadar gelişmiş özelliklere henüz sahip değiller. Bazı projelerin dökümantasyon ve profesyonel destek konusunda eksikleri olabilir.

Uzun yıllardır RDBMS kullanıyorsanız NoSQL sistemlere geçmek size çok anlamlı gelmeyebilir. Ancak internet işiyle uğraşanlar için RDBMS ile bir tıkanma noktası var. Bu noktaya ulaştığınızda NoSQL çözümleri sizin için çok faydalı olabilir. Şu anda olgunlaşmış durumda bir çok NoSQL proje mevcut, bunları alıp sisteminize adapte edebilirsiniz. Elbette her durum için NoSQL çözümleri uygun olmayacaktır, önemli olan uygun alanlarda kullanabiliyorsanız NoSQL çözümlerini değerlendirmenizdir.

Ne Zaman Kullanılmalı?
Örneğin hepsiburada.com’u düşünelim. Binlerce çeşit ürün, her bir ürünün özellikleri, kategoriler, alt kategoriler… Üstelik bunların tamamı zaman içinde değişiyor. Yeni bir kategori ekleniyor, varolan kategorinin özellikleri değişiyor vs. Bu gibi durumlar, veri tabanını yönetmeyi oldukça zorlaştırır. En çok akla gelen çözümlerden biri olarak, ‘madem öyle, her bir kategori bir xml’de tutalım, değişiklikleri xml üzerinde yapalım’ı sayabiliriz. NoSQL veri tabanları ise bu cümlenin daha gelişmiş ve gerçek hayata vuku bulmuş halleridir. Kısaca üç ana unsurdan/eksiklikten söz edebiliriz: hız, işlevsellik ve ölçeklendirilme (scalability) .

Değerlendirebileceğiniz NoSQL çözümleri:
  • Redis
  • MongoDB

RDBMS: Relational Database Management System
Mart 2012

Redeye @Redeye

Fikri mülkiyet kavramınının yerine getirilmek istenilen entelektüel varlık kavramının tanımı ve kapsamı nedir?

Wikipedia'ya göre entelektüel varlık, fikri mülkiyetle aynı anlama geliyor. İngilizce intellectual property maddesi, Türkçe'de Fikri Mülkiyet maddesine bağlı. Sanırım yalnızca çeviri farkı.
Daha fazla

87 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Mongodb

16 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt